ТЕМА: Лек за ешерихија коли и други штетни бактерии

Мислење 29 Окт 2010, 19:29

Оваа бактерија ја имам веќе една година и никако не сака да си замине ( моментално во урината ја имам околу 1 000 000 на мл :( ). Сега ми навлегла дури и во цервиксот. Матичната ми препиша Амоксиклав, но јас не ги зедов. Најдов на интернет еден добар народен лек кој моментално го пијам. Сакав да го споделам со вас, зашто и покрај оваа бактерија уништувал и други.

За ешерихија коли
Во 1 л бело вино се ставаат 60 чена лук или како што мерев околу 100 грама, се чистат и пресекуваат неколку пати. Се става на тивок оган додека зоврие и кога ќе почне да врие се остава да врие уште 5 минути. Цело време од самиот почеток се става капак на тенџерето и не се вади додека не излади целосно. Значи откако зоврие уште 2 часа се остава да се лади. Потоа се процедува и се чува во ладилник. Се пие 3 пати дневно, половина час пред јадење по едно чаше за ракија и лекувањето трае 9 дена. Колку што забележав досега имал доста големи и позитивни резултати и за други бактерии. Што се однесува до вкусот можам да ви кажам дека повеќе има вкус на виното отколку на лукот. Го пијам леков еве една недела, па кога ќе направам проверка ќе ви соопштам за резултатите.

И еве уште еден кој досега многу се покажал како превентива од грип и настинки.

2 лажици жалфија
1 главица лук
1 лимон
500гр. мед
100мл прополис

Лимонот и исчистениот лук се мелат на машина (лимонот заедно со кората). Потоа се додава жалфијата и се попарува со 500мл зовриена вода. Се остава да стои 2 часа потоа се процедува и се додава медот и прополисот. Се зема 3 пати дневно пред јадење. Од искуство, една личност потврдува дека додека го користела (го користела во зимен период) ни еднаш не се разболела или имала секрет во носот. Исто многу помагала и за ешерихија коли.
Можете да изберете.
Аватар на корисникот
Serafima

Зелено цветче
 
97019864
Мислења: 919
Зачленет: 28 Окт 2010, 12:38
Локација: Во Неговaта душа...
... Љубете ги непријателите свои, благословувајте ги оние што ве колнат, правете им добро на оние што ве мразат и молете се за оние што ве навредуват и гонат...

Слика

Мислење 26 Фев 2011, 12:45

Здраво, сакам да ве замолам да ми кажете некој природен лек за ешерихија коли, мајка ми ја има во крвта и во урината. Благодарам.
Последна редакција: Annath на 26 Фев 2011, 14:12; редактирано еднаш.
Причина: Мислењето не беше напишано на кирилица
sabota

Фем почетничка
 
20
Мислења: 9
Зачленет: 26 Фев 2011, 12:03

Мислење 26 Фев 2011, 12:53

мајка ја изгуби бактеријата со чај од брусница на Виталиа,го има рефус .по 3- 4 шољи дневно
agi

Сино цветче
 
600
Мислења: 231
Зачленет: 25 Окт 2010, 22:59

Мислење 26 Фев 2011, 15:56

agi напиша:мајка ја изгуби бактеријата со чај од брусница на Виталиа,го има рефус .по 3- 4 шољи дневно

Дали и чајот Имуновит на Виталиа го продаваат на рефус? Дали се продава и во други маркети освен во Рамстор ? Јас не сум од Скопје, затоа прашувам.
Аватар на корисникот
st-el

Бело цветче
 
515
Мислења: 59
Зачленет: 27 Апр 2010, 21:13

Мислење 26 Фев 2011, 17:22

тој на рефус го има во Зегин ,тоа се аптеки во Скопје.а би требало да го има и по маркетите
agi

Сино цветче
 
600
Мислења: 231
Зачленет: 25 Окт 2010, 22:59

Мислење 26 Фев 2011, 17:58

Фала многу, ќе проверам во Зегин.
Аватар на корисникот
st-el

Бело цветче
 
515
Мислења: 59
Зачленет: 27 Апр 2010, 21:13

Мислење 27 Фев 2011, 14:11

majkmi pie i caj od brusnica i brusnica zrnca i kupivme nasabajle po edna lazicka jade,ama vo krvta de ja nema pa pak ke se pojavi i i stvara temperatura.dali ima nekoj drug lek.

Потсетување од модератор

Ве молиме пишувајте на кирилица. Ако не знаете како, прочитајте овде.
sabota

Фем почетничка
 
20
Мислења: 9
Зачленет: 26 Фев 2011, 12:03

Мислење 28 Мар 2011, 18:28

st-el напиша:
agi напиша:мајка ја изгуби бактеријата со чај од брусница на Виталиа,го има рефус .по 3- 4 шољи дневно

Дали и чајот Имуновит на Виталиа го продаваат на рефус? Дали се продава и во други маркети освен во Рамстор ? Јас не сум од Скопје, затоа прашувам.

Природните чаеви на Виталиа ги има во поголемите маркети и во аптеките. Не знам дали ги има во сите, но во Зегин ги има сигурно и чајот од брусница, и Имуновит-чајот.
За рефус продажба на чаевиве не сум слушнала, ги има во 100-грамски пакувања.
За Ешерихија Коли се препорачува чај од оригано, го јакнел имунитетот и помага во исфрлање на токсините и бактериите од организмот.
Аватар на корисникот
Marilyn-Monroe

Жолто цветче
 
57694510
Мислења: 1806
Зачленет: 24 Дек 2010, 23:32
Great minds discuss ideas.
Average minds discuss events.
Small minds discuss people.
-----------------Eleanor Roosevelt.

Мислење 11 Мај 2011, 13:31

Здраво. Дали некој знае лек за бактерија Стрептокока вагинално.Јас сум бремена 14 недела сум и пијам сега алмацин капсули.Ако знае некој нека писе
sabota

Фем почетничка
 
20
Мислења: 9
Зачленет: 26 Фев 2011, 12:03

Мислење 13 Мај 2011, 13:58

sabota напиша:Здраво. Дали некој знае лек за бактерија Стрептокока вагинално.Јас сум бремена 14 недела сум и пијам сега алмацин капсули.Ако знае некој нека писе

Знам дека бактериите се лекуваат со антибиотици. Ти бидејќи си бремена најубаво ќе ти каже твојот гинеколог. Мораш да ја исчистиш за да не ти направи некоја беља на бебушот.
Аватар на корисникот
slavica999

Жолто цветче
 
34652157
Мислења: 3692
Зачленет: 27 Дек 2009, 00:31

Врати се на Алтернативна медицина

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 1 гостин