ТЕМА: Лек за хемороиди

Мислење 05 Авг 2012, 11:53

dance.2 напиша:дали повторно се појавуваат надворешните хемороидите откако ке се излечат

Zdravo, kako so napisav i na prethodnite kolegi od forumov, mozes da si probas so masta na onaa travarkata Matija. Ja imas kaj aptekata kaj S.Rampa Kisela Voda. Mene navistina mi pomina, a i kolegi od rabota ja imaat koristeno i site se zadovolni. Jas doagav i do krvarenja i nemorav da odam na operacija kako so drugi mi preporacuvaa.

Mislam deka bese 250-300 den pred 3 godini posleden pat kupiv.......
protonce

Фем почетничка
 
24
Мислења: 24
Зачленет: 04 Авг 2012, 17:02

Мислење 02 Мар 2013, 16:26

Одсекогаш сум имала тврда столица затоа што јадам многу сува храна и не пијам ич вода, ама сега во последно време имам крв кога одам во вц и еве не можам да се оправам 10 дена ме боли и кога седам и кога одам во вц, ама не ме чеша и пецка туку само ме боли, ваљда се такви тие надворешните. Ми кажаа дека штетат кикирики, лешници и слично ама не прочитав на нет такво нешто. Ке мора да земам некој мелем на природна база додека е на почеток за да не се влоши, велат природните мелеми се подобри затоа што не ја нарушуваат таа микрофлора ли како се вика незнам :?:
Аватар на корисникот
DjinTonik

Сино цветче
 
95215
Мислења: 399
Зачленет: 15 Сеп 2012, 17:39
It's not the sex who gives you pleasure, it's the lover...
Слика

Мислење 10 Мај 2013, 20:22

NECEKAJTE PROBAJTE OVA....luge slusajte sega lek za HEMOROIDI deluva odma a se koristi 7 dena...Zemete narendajte kompir polejte edna lazica maslinovo maslo i stavete direkno na hemoroidite drzete cela nok mozete i preku den da pravite ologi...Za vnatresni isto napravete kako povfrit i edno stapce polejte so masl.m. i koristete kako cep zagarantirano pomaga odmaaaaa
meli-meli

Фем почетничка
 
00
Мислења: 1
Зачленет: 10 Мај 2013, 20:01

Мислење 23 Сеп 2013, 18:43

За лекување на хемороиди природен лек кој брзо и едноставно се подготвува од намирници кои сите ние ги имаме дома – компир и маслиново масло.

Состојки:

-1 компир

-едно лажиче маслиново масло

Употреба при лекувањето на надворешни хемороиди:

Компирот изрендајте го на најситно и додадете го маслиновото масло. Солидно количество од така подготвената смеса ставете на газа и поставете ја на анусот. Облогата држете ја цела вечер и наутро извадете ја.

Употреба при лекување на внатрешни хемороиди:

Компирот исечете го на кругови. Од еден круг направете стапче. Пресечете ги парчињата од левата и десната страна и она што ќе остане во средина треба да изгледа како стапче. Потопете го во маслиново масло, и поставете го во анусот како чепче да преноќи. Тој ќе омекне и во текот на празнењето ќе излезе сам.
Овај лек го најдов на интернет и ќе го применам секкао оти неможам никако да се спасам од внатрешни хемороиди, ако некој го применил нека кажи дали му помогнало
Аватар на корисникот
Polsko

Сино цветче
 
11691
Мислења: 334
Зачленет: 24 Мар 2012, 17:58
Слика
“Nije najveća budala onaj koji ne zna da čita, već onaj koji misli da je sve što pročita istina.” Ivo Andrić

Мислење 01 Мар 2014, 08:23

Што не треба да се јади кога имаш хемороиди и некој лек.
Zlatko51

Фем почетничка
 
00
Мислења: 1
Зачленет: 01 Мар 2014, 08:17

Мислење 01 Мар 2014, 10:14

Zlatko51 напиша:Што не треба да се јади кога имаш хемороиди и некој лек.

Не треба да јадеш солена и зачинета храна,особено црн бибер,луто и кисело,алкохол и цигари и да одржуваш хигиена.После секое вршење голема нужда миј се со сапун Бекутан и млака вода.И почесто движи се.Седечка позиција подолго време не е препорачлива.А од лекови земи од аптека маст Еулатин и чепчиња Факту.
Аватар на корисникот
poenta

Жолто цветче
 
18641073
Мислења: 1451
Зачленет: 29 Ное 2013, 11:25
Локација: Некаде во мислите
На крајот, нема да биде важно колку пати длабоко сте воздивнале, туку колку моменти ви го одзеле здивот. – Шинг Шионг

Мислење 01 Мар 2014, 10:25

Zlatko51 напиша:Што не треба да се јади кога имаш хемороиди и некој лек.

Не треба да се јаде луто, зачинето, храна со запршка, пржена храна, исто и боранија и сл. Значи-треба диета. Многу течности, ама не газирано (!), не кафе. Вода многу, супи, варива. Има многу видови масти, чепчиња и сл. ама лекот зависи од видот на хемороидите и од тоа во кој стадиум се (на пример, маж ми мораше да се оперира, масти и сл. никако не можеа да му помогнат). Затоа, ако имаш проблеми-на лекар.
Е сега, прегледот е малку незгоден, ама како што вика еден пријател-од лекар и од адвокат нема срам, ако сакаш да ти помогнат.
Аватар на корисникот
Li0ness

Жолто цветче
 
1719873
Мислења: 1057
Зачленет: 30 Окт 2010, 19:40

Мислење 05 Мар 2014, 20:13

а некој чај дали има против хемороиди?
Аватар на корисникот
kristii

Жолто цветче
 
349703
Мислења: 1296
Зачленет: 10 Апр 2010, 00:20
<a href="http://www.ticker.7910.org/eng"><img src="http://www.ticker.7910.org/an1cE-403DD1110MDAwMDEwN2x8MDAwMDExMWRhfHlvdXIgdGV4dA.gif"></a>

Мислење 10 Апр 2014, 16:58

kristii напиша:а некој чај дали има против хемороиди?

Чај нема има маст кој што се вика факту,треба да пазиш и на тврда столица
Аватар на корисникот
Consultant

Сино цветче
 
3860
Мислења: 101
Зачленет: 01 Апр 2014, 19:51
Локација: Skopje
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

Мислење 10 Апр 2014, 21:54

kristii напиша:а некој чај дали има против хемороиди?

Најчесто се користи чај од подабче само што е премногу горчлив. Јас колку и да ставав шеќер неможев да го пијам и прекинав. Инаку докторката ми спомна некој маст која многу помагала ама не ми кажа како се вика само ми кажа дека чинела 500 денари. Моментално почнав да користам маст и чепчина факту па да видиме што ќе се случи.
Аватар на корисникот
Polsko

Сино цветче
 
11691
Мислења: 334
Зачленет: 24 Мар 2012, 17:58
Слика
“Nije najveća budala onaj koji ne zna da čita, već onaj koji misli da je sve što pročita istina.” Ivo Andrić

Врати се на Алтернативна медицина

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 10 гости