ТЕМА: Работа во Германија

Мислење 17 Јан 2012, 22:04

Happygirl гледам дека нон-стоп го посетуваш форумов, а не ми враќаш одговор. Боље напиши не сакам да ти помогнам и тоа е тоа, а не да се малтретирам да чекам одговор ц ц ц. Шо се` нема по македонија бог да чува
deluxxx

Фем почетничка
 
30
Мислења: 2
Зачленет: 16 Јан 2012, 21:54

Мислење 18 Јан 2012, 13:29

Ај не се малтретирај толку мн со чекањето, ок?
На сите што ми пишаа ЛП во врска со работата во Германија им вратив, од тебе таква порака немам. А темава дури сега ја посетувам. ;)
За сите други што ги интересира што имаше на интервјуто - како се викаш, од каде си, имаш ли учено германски и каде, зошто сакаш да одиш во Германија и толку.
Аватар на корисникот
happygirl

Жолто цветче
 
1684858
Мислења: 1836
Зачленет: 27 Јул 2010, 11:30
Happyness is the soundtrack of my life...

Слика

Мислење 18 Јан 2012, 21:18

[quote="happygirl"]Јас денес имав интервју преку скајп, и супер поминав, дури се предомислив да работам во МекДоналдс, наместо да чистам. Овде има предност што имам и храна, иако саатот е 7.5 евра. Како и да е, се радувам, и јас и дечко ми, поминавме, сега ќе чекаме понуди.
Инаку, не знам која праша овде некој друг да збори место неа на интервјуто, па како така? Во Контекст имаат слика од тебе знаат како изгледаш, не се будали :) Не знам како би го извела ова со друга личност.[/quote

Јас прашав и бај д веј маско сум :D лол. Мислев дека не е преку веб камера тогаш ништо.
Аватар на корисникот
skinny

Фем почетничка
 
29
Мислења: 11
Зачленет: 27 Авг 2011, 19:49

Мислење 24 Јан 2012, 14:03

Би сакала да прашам околу сместувањето таму на тие веќе што биле. Кај бевте сместени и колку плакавте и за какви услови?? Имавте ли пр перална за алишта и ако не кај се перевте?????
Аватар на корисникот
garudamon

Сино цветче
 
4834
Мислења: 156
Зачленет: 06 Мај 2010, 20:45
Слика

Мислење 28 Јан 2012, 16:17

jas bev vo prvata grupa na studenti so zaminaa vo germanija 2007 mislam deka bese...ottogas odam 4 leta. ne si gi trosete parite preku nasi agencii...tuku ke pratite kratko motivationo pismo direktno do zavodot za vrabotuvanje vo germanija na sledniot mail; zav-bonn.ferienbeschaeftigung@arbeitsagentur.de Ke vi gi pratat potrebnite formulari, sto treba da gi popolnite. Edniot e potvrda za redoven student (nivna verzija), sto znaci ke vi treba potpis, pecat i data od studentski ili dekanat (na site fakulteti razlicno). vtoriot formular e za nivoto na poznavanje na germanski jazik. Pecat i potpis ke vi treba od nekoj profesor po germanski ili uciliste za stranski jazici. Sekoj sto planira letovo da raboti vo germanija da isprati sto e mozno pobrzo mail na adresata, bidejki popolnetite formulari treba da stignat vo bonn do 1.mart
Аватар на корисникот
cherry86

Фем почетничка
 
10
Мислења: 1
Зачленет: 27 Јан 2012, 17:30

Мислење 28 Јан 2012, 23:49

А ако не знаеш германски? Знаеш англиски што како?
Последна редакција: RainBow на 29 Јан 2012, 21:23; редактирано еднаш.
Причина: Мислењето не беше напишано на кирилица, прочитајте ги правилата на форумот.
Аватар на корисникот
Ma-Ri

Фем почетничка
 
41
Мислења: 25
Зачленет: 18 Јан 2012, 22:26

Мислење 29 Јан 2012, 21:22

околу смештајот разбрав дека некои работодавци сами нудат..но како да го дознаеме тоа..?може некој искуство околу тоа?
Ger23

Бело цветче
 
1019
Мислења: 79
Зачленет: 01 Авг 2010, 00:43

Мислење 06 Фев 2012, 22:59

Dali nekoj znae koga e posledniot rok za apliciranjee, do koga moze da se aplicira ili mozebi sum propustila veke ....:) odnapred blagodaram ;)
sweet93

Фем почетничка
 
00
Мислења: 2
Зачленет: 06 Фев 2012, 22:20

Мислење 07 Фев 2012, 03:03

Мене во агенцијата ми рекоа дека ќе ми дадат адреси од хостели, станови и сл. за да кога ќе одам таму, лично јас да си побарам смештај. Тие само ми помагаат околу адресите. Само да стигнам до таму :) Се уште го чекам интервјуто со работодавецот од МекДоналдс, па ќе видиме како ќе поминам. Стискајте ми палци, навистина сакам да одам летово таму. :)
Аватар на корисникот
happygirl

Жолто цветче
 
1684858
Мислења: 1836
Зачленет: 27 Јул 2010, 11:30
Happyness is the soundtrack of my life...

Слика

Мислење 07 Фев 2012, 03:10

sweet93 напиша:Dali nekoj znae koga e posledniot rok za apliciranjee, do koga moze da se aplicira ili mozebi sum propustila veke ....:) odnapred blagodaram ;)

http://kontext.com.mk/joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=87&Itemid=55
тука имаш информации :) но контактирај ги ако сакаш да дознаеш уште нешто повеќе, бидејки околу работни понуди и сл. немаат напишано баш нешто многу...
Аватар на корисникот
aquarius34

Сино цветче
 
96120
Мислења: 166
Зачленет: 04 Мај 2011, 17:11

Врати се на Барање работа

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 4 гости