1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хипертонус кај бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од Eleonorastrumica, 16 јануари 2012.

  1. Eleonorastrumica

    Eleonorastrumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    194
    Значи моето бебенце е 5 месеца и 1о дена ме интересира дали некој има искуство со хипертонус кај бебе,моето малечко ги нема сите симптоми на тоа но ја тегне главата назад секогаш кога нешто не му одговаре и мислам дека е тоа хипертонус,инаку си игра со играчки ги префрла од една во друга рака,седе по малце во мојот скут ,ме интересираат вашите искуства дали треба да си ја затерам работата зошто до сега на многу педијатри го носев ништо не ми рекоа и плус на ортопед во филип2 ,многу благодарам
     
  2. Milla9479

    Milla9479 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    21
    http://www.korektivnagimnastika.com/Sav ... ub=insub15 еве најдов нешто за хипертонус мислам дека нема потреба за паника оти нели ги нема сите симптоми исто и син ми ја тегне главата наназад коа не му одговара нешто ама можеш ради мирна совест да прашаш кај педијатар сепак игра улога и предвремено родено ако е или ризична бременост ако си имала и апгар тестот што го прават веднаш одкога ќе се роди. сепак одете на педијатар нема играчка со мало бебе поздрав и се најдобро
     
  3. Eleonorastrumica

    Eleonorastrumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    194
    апгардот му беше многу слаб 4,6,10 ми рекоа дека бил со реанимација не знам што да кажам некако чепкајки по нет видов за тоа
     
  4. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    840
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Мој совет ти е да го однесеш на ортопед кај др Горан Видоевски во Ортомедика во Скопје. Јас имам мн позитивно искуство со него. Ако сакаш тел прати ми лична порака. Поздрав
     
  5. Milla9479

    Milla9479 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    21
    Eпа апгарот му е слаб мислам дека треба да го однесеш на лекар или др видоевски или кај др маја каличанин во систина јас кај двајцата доктори го имам однесено поради ножињата и сум позадоволна од др каличанин бидејќи има подобар пристап кон пациенти а и мислам дека е доста поискусна од него плус немора да чекаш 2 месеци за да отидеш на преглед
     
  6. Eleonorastrumica

    Eleonorastrumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    194
    Многу ви благодарам,јас го носев на ортопед тука во струмица во филип2 не знам кој лекар беше на смена ама не сум задоволна ама ич,не ни обрна ни најмалку внимание,ни рече се е добро,супер си напредува добро му се колковите и толку беше
     
  7. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Дали некоја мајка има искуство со хипертонус кај бебе? Денес на рутинска контрола кај матичен рече дека се сомнева дека малата има хипертонија и ни даде упат за на физијатар рече дека не е ништо што неможе да се среди со вежби и време ама мислам дека ќе полудам дотогаш неможам да се смирам. Па уште кога прогуглав..
     
  8. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Врз основа на што го констатираше др тоа?
    Јас пак сум загрижена од хипотонус. Мојава кога ќе и подадеш рачиња место главчето го крева газето. Ортопедот вика дека е мрзелива да и правам едни вежби за зајакнување на мускулите на вратот, но ми пружа отпор и не успевам.
     
  9. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Па јас тргнав да му се фалам му велам и поддавам раце седнува како 6 месеци, на стомак кога ја ставам се крева и главата ја држи наназад, два пати од стомак на грб се сврти на два и пол месеци демек напредна е, ја испрегледа и вика се витка на левата страна хипертонус е во прашање ама да не избрзуваме да ја види физијатар ссмо кој да го дочека
     
  10. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Тие се симптомите, но не мора да значи. Може само си е силно детето. Мојава сама се крева во седечка положба, а кога и подавам раце само газот го дига. И појма немам што да мислам дали е хипер, хипо или нормален тонус само таа да е мрзелива како што ми рече ортопедот.
    На нет читав дека ако навреме се забележи се средува.
    А ги чува рацете во тупаници? Посега и држи предмети?
     
  11. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Може е само мрзлива ако ти го кажал тоа доктор најверојатно е така. За некој ден прави три месеци и да најчесто и се рачињата во тупаница е сега покажувач интерес најчесто кога и мафтам со рака подава раце но не ја фаќа како да неможе сеуште да ги синхронизора. Тоа што ме загрижува откако расчепкав по нет што има причина за сомнеж, бидејќи родена е природно и за момент се заглави во канал па не заплака веднаш и апгар и е 8/8. Исто така во болница фати инфекција имаше покачено црп и примаше 5 дена антибиотик
    IMG_20190304_185350.png
     
    Последна измена: 4 март 2019
  12. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Тоа е супер АПГАР. Воопшто не е лош. Сепак посоветувај се со стручно лице ако ти е на мисла. Јас ќе ја носам на уште еден ортопед на приватно на 5 м. Дотогаш ќе се обидувам да ја вежбам. Друго си е цврста, си се држи и си фаќа играчки и се носи во уста. Се надевам дека и двете дечиња си се во ред.
     
    На Vennera.aa му/ѝ се допаѓа ова.
  13. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.952
    Допаѓања:
    59.545
    Пол:
    Женски
    Кога почна да фаќа играчки?
    Моево на 14 то ќе право три месеци и не покажува никаков интерес.
    Не освен за блуза што ме држи не фаќа ништо друго во раце.
     
  14. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Офф па не знам точно зошто тоа не беше преку ноќ да фати одма. Туку прво почна да ги гледа и да им се радува, па да ги мава, па потоа да ги фаќа, па сега ги носи и во усте. Некаде на 3 м и некој ден можи сигурно држеше, ама не ги држи долго. Така ги потфаќа, ги носи до усте и ги пушта.
     
  15. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.952
    Допаѓања:
    59.545
    Пол:
    Женски
    Он сега почна да се лигави убаво онака сочно и рацете ги трља во усте но не цело време.
    Им се радува на играчките од релаксаторот и ги прати како се вртат.
    Нај активен е со нозете ги мрда 300 на саат нее секунда сам да го оставиш.
     
  16. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Епа сега следно очекувај да ги боксува, па да ги фаѓа, а потоа и се во усте да носи. Мојава не сака да седи во релаксатор, ама затоа играчките од подлогата за играње пуздер ги прави. Не знам како успева сите да ги откачи за 5 минути. Како на маратон да е ги боксува и трга за нозе.
     
    На pianogirl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Дај боже се да е во ред, ако ти е мисла види за физијатар да ја види, зошто јас прво ѕвонав кај мојот ортопед а тој ми кажа дека може да ја види ама е специјалност на физијатар и ако има потреба од понатамошен третмн си го води тој.. Ма да јас мислам дека кај вас нема место за грижа
     
    На Milaаа991 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Прво ќе се консултирам со уште еден ортопед зошто мене никој не ми рекол дека има проблем само дека не ја крева главата кога ќе и подадеме раце доволно за возраста. Јас читајќи на нет наидов дека тоа може да е симптом за хипотонија и се уплашив. Секако ако има потреба ќе одам и на физијатар. Ама да не избрзувам.
     
  19. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Батали тогаш нет и гушкај бебе:hug:
     
    На Milaаа991 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.952
    Допаѓања:
    59.545
    Пол:
    Женски
    Седи овој во релаксаторот и си преспива таму о заспива па после го преместувам во креветче.
    Деновиве сестра ми ќе му купи подлога што е како пијано па ќе видиме нејзе како ќе ја прифати.
     
    На Milaаа991 му/ѝ се допаѓа ова.