1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брачни неверства

Дискусија во 'Брак' започната од kateivanova12, 21 ноември 2009.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски

    И јас сум во брак, го сакам многу сопругот и не верувам дека би го изневерила, срцето не ми дава! Тоа што сум мажена не ме прави помалку пожелна, ниту пак имам потреба да си докажувам себеси дека можам се' уште да освојувам мажи. Освен тоа, тоа докажување, ако ми е потребно, ќе си го барам во бракот, а не надвор. Сум го освоила и добила оној што го сакам, па сега да ми мрда газот - не фала! И не верувам дека можеш да изневериш некого што навистина го сакаш. Мора да има причина за неверство, без разлика дали се проблеми во бракот/врската, монотонија или којзнае што. Човек сум, знам дека не сум совршена, имам и јас слабости, ама знам да ги контролирам.
    А на последното прашање и јас ќе ти одговорам - никогаш досега не сум изневерила, ниту пак во иднина би го сторила тоа, затоа што ја почитувам личноста со која што сум во врска/брак. Попрво ќе раскинам, па ќе бидам со друг, отколку да изневерам.

    Кога пишуваш на форум, без разлика дали само сакаш да се испразниш или да побараш совет, мораш да очекуваш дека нема сите да се сложат со тебе и да те поддржуваат.

    И те замолувам, во иднина пишувај на кирилица. Ако не знаеш како, прочитај овде.
     
    На Moira, Bozica1980 и stilas7 им се допаѓа ова.
  2. zapirka

    zapirka Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    21
    Значи smizlamkd на прашањето да имам изневерено, но сепак не ми беше сопруга туку девојка и јас тука признавам вина но вина имаше и во девојката околу 7 или 8 месеци не ми обрнуваше никакво внимание ,јас пробав со муабет да ги решаме проблемитено таа тоа го избегнуваше ,сепак имам потреби нели и така бидна и после грижа на совест ,знам како е тоа ,а совет од мене ако се случило еднаш молчи за тоа бидејќи машко тешко простува неверство а затоа пак биди сега најдобра сопруга што можеш да бидеш и со тек на време ке ти биде подобро поздрав
     
    На smizlamkd му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Незнам какво е тоа себично размислување во брак со деца да изневеруваш затоа што сакаш пак да се чувствуваш посакувана! Срамота! Каде се децата во приказнава? Или по битно е ти да се чувствуваш посакувана отколку агонијата што ќе ја поминат тие деца после сето тоа. Пазете, ова го зборува дете што има преживеано брачно неверство. Тие што изневериле поради тоа да се почувствуваат повторно посакувани за мене се НЕ-родители! И се чудам, можеби е греота да речам, сум рекла некаде на друго место, ама не треба Господ секаде да дава деца.
     
    На Ane.a, zdravkova и Blanca им се допаѓа ова.
  4. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Апсолутно сум против брачното неверство., но сум се обидела да најдам причина зошто тоа се случува.

    Можеби згаснала хемијата помеѓу двајцата партнери, можеби парот е конзервативен во поглед на развод, па што ќе речат родителите, средината...Можеби жената/мажот не чувствува потреба за секс со брачниот партнер. Е тука настапува неверството, кога не можеш да имаш секс со партнерот, едноставно ти е одбивен или те одбива.

    Во ваков случај само еден поглед е доволен на човек/жена од страна за да се улови рипчето од ваков брак.

    Затоа сметам дека виновни се брачните партнери, а не дека оној што замешал прсти од страна. На брачниот партнер треба да му се "суди", а не на швалерот/швалерката.
     
  5. gluvarche

    gluvarche Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2010
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    113
    хмммм...... не сум во брак и незнам што и како би било понатаму, но сметам дека изневерувањето е најгрдата работа што на некој пар може да му се случи, зашто тоа се осеќа дефинитивно и се одразува и тоа како на врската, можам па да замислам како влијае тоа на бракот....
    но ме интересира, еве да прашам: што се случува во бракот кога хемијата едноставно ја нема, партнерот го гледаш како брат или сестра.... а тебе ти се појавува желба за секс.... не алудирам на неверство, само ме интересира што се случува во ваквите случаи....и кое е решението....
    мислам дека неверството е пострашно ако се случува духовно, кога е врзано со чувства, отколку чист физички контакт, кој е реална потреба на секој човек, а знаеме во какви се предизвици се впуштаме, а и какви се девојки има (за машки несакам ни да зборам), кои без проблем ќе му се пуштат апла на некој дечко , маж кој ете може е во некаква криза со својот брачен партнер.....

    знам и многу примери, на кои некое неверство им го спасил бракот.... :tmi:

    а и прочитајте какви проблеми имаат форумџиките (пр.мамама), тема: немаме сексуални односи, а он се самозадоволува, брак во кој партнерите немаат 5 години секс..... :?: што во такви случаи???
    мислам дека не треба да се генерализираат работите, се зависи од ситуација до ситуација, лесно е да се збори дека неверствата се грозни, кога станува збор за нормален брак, љубов, деца.....и се по ред... и јасно е дека во вакви случаи партнерите не ни помислуваат на неверство, али што кога има некаков проблем во врската, а никој за тоа не збори????
     
    На vesne му/ѝ се допаѓа ова.
  6. pufi-cufi

    pufi-cufi Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2010
    Пораки:
    382
    Допаѓања:
    1.764
    прочитав мн интересни случки, мислења итн...сум изневерувала дечковци кои го заслужиле тоа , сега сум мажена и никогаш не би му го сторила тоа на мојот сопруг а ни тој мене...не осудувам никого, секој за себе, но секогаш размислете пред да направите било што. Mина веќе на сите ни е јасен твојот став, остави ги и другите да си кажат што им лежи на душичката :) не ме сфаќај погрешно до некаде те поддржувам но мислам доволно си кажа..и секако позз до сите
     
    На mina му/ѝ се допаѓа ова.
  7. samovilce

    samovilce Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    15
    A што би направиле доколку сте во брак 4 години имате прекрасна ќеркичка, мајката е нон-стоп дома, се грижи за куќата и детето, а мажот работи по 12 часа на ден.
    Мажот отвара фејсбук и започнува да додава разголени пријателки, а истото време и мајката има фејсбук, но таа ги става исклучиво роднините. Секако става и слики од неа и нејзината фамилија ...А таткото става слики само од него, а жена и дете нема никаде!!!
    И ете секојдневно разговара со 2 девојки, една од тука една од странство. Жената дознава, плаче, се крие во прегратките на двегодишната ќеркичка... Не знае каде да се обрати. Собира храброст и му признава на сопругот дека знае што тој прави цела ноќ на фб, а тој ја удира, ја тепа.
    Он се заканува дека ќе ја убие ако го напушти...Таа живее во страв, го сака, каков и да е тој е татко на нејзиното детенце ...
    Таа не ни помислува на друг маж, таа само сака да си го задржи семејството, но попусто. Неговата колешка од работа добро знае дека тој има и жена и дете, но продолжува да му пишува и отворено му признава дека го посакува...
    ШTO да прави таа сега и како да си го спаси бракот? како да го избегне малтретиранњето врз неа и врз детето? КАКО???
     
  8. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    ^така што ќе го остави. Кратко и едноставно. Ќе разберам жена да сака да го спаси бракот од неверство, ама да сака да спаси брак и покрај тоа што ем крив, ем ја тепал... :x жената мора да е луда, извинете вака. Секоја совесна жена и мајка, би требало да е доволно зрела и паметна и да знае дека некој што еднаш се осмелил да ја малтретира, па уште тој крив ќе повторам, не ја заслужува и треба да бега, па макар и 10 деца имале. Тоа е и една од првите лекции за мажите што мајките треба да ги учат ќерките ;)
     
    На lolyta777 и beautiful87 им се допаѓа ова.
  9. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Пишав и во други мислења дека сум мажена и сум во брак 6 години. Се омажив на 19, а сега имам 25 години, до сега не сум го изневерила сопругот бидејќи сум исполнета и задоволна од негова страна и ништо не сум осетила да ми фали заначи сум задоволна од сите аспекти , иако се работи за брак од 6 години може за некого се многу за некого се малку, јас ден денес осеќам пеперутки во стомакот кога мажми ќе ме бакне. Водењето на љубов ни е еден прав мал ритуал во кој има толку многу емоции и чувства што не можам да ви ги објаснам со зборови. Од неодамна решивме и дете да имаме па се надевам и тоа ќе биде во скоро време. Поради многу причини не сум го изневерила, а не дека не сум можела не сум сакала. За мене бракот е свето нешто и никогаш тој божиј храм не би го срушила за некои ситни задоволства, но ги разбирам тие што изневериле ги понеле чувствата и се случило тоа.
     
  10. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    самовилче мила,незнам,јас не би можела да живеам во таков брак најискрено.да ме тепа малтретира заканува... :worried: каков живот е тоа,незнам мислам дека не би можела да сакам таков човек,и покрај тоа шо е татко на моето дете.флертувањето му е поважно од семејството од женаму.навистина неможам да го сватам.ем не сака да те остави,ем сака да си тера по негово,да флертува а можеби и вара.е многу сака.каков совет да ти дадам,кога во тебе нема никаква грешка..во него е грешката тој треба да се смени и поправи.ти како домакинка и жена што си го сака мажот,сигурно си посветена на него и на детето..а него го фатиле бубачките изглеа,па малце му е љубовта од женаму па си бара внимание од страна.може е само период пролазно да му е,ама од друга страна може да продужи така да си тера.треба некако да му ставиш до знаење дека неможе со тебе да си прави шо сака.немој да бидеш жртва.
     
  11. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    Јас сум во брак веќе 5 год. Никогаш не сум помислила да го изневерам маж ми и не можам да ги сфатам тие што го изневеруваат. Разбирам, можно е да се вљубиш во некого, но јас доколку би се нашла во таква ситуација прво би се развела, па потоа да бидам слободна да правам што сакам. А штом посегнеш по друг човек, тогаш веројатно нешто недостасува во тој брак.
     
    На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mare16

    mare16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    mac edna od desette bozji zapovedi e NE PRAVI PRELJUBA a ti si napravila mnogu golema greska so toa sto si bila so ozenet covek pa i dete.dali si razmisluvala za denot koga ke treba da platis za tvojata greska?dali si se stavila vo kozata na negovata sopruga barem 1 minutka da ja osetis bolkata vo nejzinoto srce. OVA E KOMENTAR ZA DEVOJCETO CIJ KOMENTAR E NA PRVATA STRANA.

    [mod-kirilica:122gnt1h][/mod-kirilica:122gnt1h]
     
  13. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.279
    Допаѓања:
    101.230
    Пол:
    Женски
    Ги читам овде коментарите и секаде едно те исто се наведува како некакво оправдување за неверство : Губење на хемија и монотонија. Јас не сум во брак но сум во долга врска, и сметам дека ако веќе нема хемија подобро е да се седне да се разговара со партнерот да се видат причините, од аспект дали се моментални, дали се решливи итн и да се продолжи понатаму или ако нема лек едноставно се прекинува. Ќе рече некој заради децата. Тоа е погрешно. зар тоа дете ќе е сречно ако живее во тензична атмосфера ама важно пред светот има мама и тато што живеат заедно како цимери??? Затоа ако нема веќе љубов подобро развод или раскид отколку варање, па грижа на совест, па карање па навреди итн.

    А за монотонија има начини како да се извегне. Децата оставете ги кај родители, другарки, родини и отидете на еден викенд некаде сами. Потсетете се зашто сте заедно и зашто се сакате.
     
  14. Lacrymosa

    Lacrymosa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    90
    ги читам мислењава и неможам некои работи да ги сфатам.. имајќи дома жена/маж да се оди по/со други. прочитав некаде демек 21ви век било бла бла... Јас сеуште верувам дека постои доверба и верност. Меѓудругото ние сами сме си ги одбрале нашите партнери, никој ништо не ни навтурил. некој од овде мажиштава или жеништава небитно после 10 години брак увиделе дека тој/таа што го имаат дома не им чини и ајде по друг/а. 10 години им чинело сега престанало да им чини.. тоа мојот мозок неможе да го сфари. можда сум троа простичко ама .. не знам.. не сакам да изневерувам и не би сакала да бидам изневерена во врска, а за брак нејќам да помислам. тоа е не е купи ден помини, тоа е трајна заедница а не како некому му дошло на к**от или п***та
     
  15. mare16

    mare16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    neverstvoto postoelo i ke postoi.kaj nekoi luge se slucova svesno a kaj nekoi nesvesno.jas sum 2 godini vo brak i go nemam iznevereno mojot soprug..no ne sum sigurna za nego.cesto izleguva sam a imame 2decinja.jas postojano sum so niv.mnogu si gi sakam no nekogas zapagam vo depresija,se mi doaga preku glava,si go kolnam zivotot,no sepak uspevam da si najdam nekoja uteha,bidejki nemozam koga ke posakam da mu kazam zbogum,kako koga bevme vo vrska.

    [mod-kirilica:260cg1kn][/mod-kirilica:260cg1kn]
     
    На lovergirl19 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Две дечиња на 20 години ??? Очигледно многу си избрзала !!!
    Земи разговарај си со сопругот, излегувајте заедно.
     
  17. mare16

    mare16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Да, две. Многу се мали, замисли си како ми е. А она разговорот не помага и тој е млад, има само 23 год. Веќе почнувам да се откажувам од убавите нешта. Губам надеж, ама си велам пак за таа сметка Господ ми дал деца и пак имам на што да се радувам. Ви велам, секогаш си наоѓам некоја утеха.
     
  18. ehrgeizig123

    ehrgeizig123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    157
    Ахх...не би му посакал на никој да се најде во фамилија каде што едниот родител има друг/а. Лоша работа. Веќе 2 години татко ми ја изневерува мајка ми со друга жена.Она тоа го знае и јас го знам,брат ми го знае.Некогаш ми доаѓа да му се развикам толку многу и да го укопам.Ама неможам,нешто не ми дава.А мајка ми...би го оставила ама нема каде да оди.За разлика од него она зима помала плата и не би можело ниту еден стан да купи.И имам пишувано пораки на ороспијата(извинете ама морам така да ја наречам) што е со татко ми ама таа си нашла интерес и не го пушта.Божем се заљубила.Пфф.Како не и е срам, има и она деца!Затоа сите оние коишто мислат дека со неверство ќе решат нешто се лажат.Само полоша е ситуацијата за децата.
     
    На maca78, lovergirl19, zdravkova и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. zasekogas0408

    zasekogas0408 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    41
    Да но се зависи од родителите каков ке биде разводот и како ке му го пренесат тоа на детето,ако тој развод е заради секојдневни расправии недоразбирања, семејно насилство,се разбира дека ке има трауми за децата,но јас познавам луге кои се разведени а родителите уште комуницираат,заедно одат на кафе мајката доага кај таткото и обратно...значи раводот може да да биде со разбирање ..на мирен начин,се разбира се зависи од мајката и таткото како ке го заврсат тоа??? :?:
     
    На zdravkova му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kristinamk

    kristinamk Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2011
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    4
    znam te svakam i jas istoto go trpam i go custvuvam i dvajcata sme vo brak a ne povrzuva i dete :(
    [mod-kirilica:1ftjq6ys][/mod-kirilica:1ftjq6ys]