ТЕМА: Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Мислење 07 Фев 2013, 15:59

kostadinka24 напиша:Девојки после колку месеци години обиди за забременување почнува да се третира случајот брачна неплодност?ова мене ми е 4 месец и некако се разочарувам:(и ако може да ми кажете дали некоја од вас има одено кај Таше во бт и кои се испитувања се прават.
Поз до сите

После година ипол мислам, ја после 6месеци неуспех се обратив на лекар и ми се смееја, велеа па рано е да мислис дека има проблем, ама јас бев упорна да ги направам испитувањата, реков дека не ни се чека и така си откривме проблем!!!
Аватар на корисникот
Lori-30

Жолто цветче
 
703802
Мислења: 1108
Зачленет: 26 Јан 2012, 22:02
Слика

Мислење 07 Фев 2013, 15:59

kostadinka24 напиша:Девојки после колку месеци години обиди за забременување почнува да се третира случајот брачна неплодност?ова мене ми е 4 месец и некако се разочарувам:(и ако може да ми кажете дали некоја од вас има одено кај Таше во бт и кои се испитувања се прават.
Поз до сите
kostadinka ic da ne se sekiras uste e rano da se razocaruvas a i netreba da se razocaruvas slucajot za bracna neplodnost pocnuva da se tretira posle 1 godina do togas vredno rabotete so mazeto :lol: i kupi si folna kiselina apcenca oni se dobri za zeni koi sakaat bebce i veruvaj deka ke bide se vo red a za ispituvanja va plodnost vo BT jas nemam odeno etrvami da i pregledot e okolu 3500 den a za mazot oklu 2000 neli spermogram i pregled a za tebe obicno eho pap test i eho so sonda i plus konsultacija so doktorot e 3500 ama bi te sovetuvala da pocekas ne se razocaruvaj odma bidi hrabra i ocekuvame naskoro da si gi vidis svoite dve crtki guski za tebe milicka :hug: :dance:
Аватар на корисникот
gjul

Сино цветче
 
14434
Мислења: 316
Зачленет: 12 Окт 2012, 11:38

Мислење 07 Фев 2013, 16:42

eli25 напиша:Јас претходниот месец пиев дабростон за да ако биде нешто има малку подршка,е сега не бидна ништо,а јас ја разбрав докторката секој месец така да го пијам 10дена,пошто незнаеш кога ќе се фати :?:
Вие какво искуство имате?
Навистина ми е незгодно пак да и звонам,зошто и се јавувам за секакви глупости,а некогаш и ако не дослушам убаво за терапија па и од аптека сум и звонела :tmi:
Мене ми е логично да го пијам секој месец дури не останам бремена :?:
Значи го пијам 10дена,и престанувам,и чекам дали ќе ми дојде или дај боже не,за 3 дена .

ели мене ми рече да го пијам 3 месеци ама мислам дека за секоја дијагноза е различно не се секирај јави и се и прашај ја битно е тоа да знаеш да не дејствуваш на своја рака
Аватар на корисникот
joelle

Жолто цветче
 
2075991
Мислења: 1044
Зачленет: 25 Авг 2010, 10:31
Локација: here and there
I am a READER not because i don`t have a life but because i choose to have many.

Мислење 07 Фев 2013, 18:19

eee devojki moi bev na lekar sum imala spontan abortus izgleda sum bila bremena i pred iseminacijata i bremenosta mi bila oklu 29 dena ..aj neka mi e so pomin ..dobra nok ;( ;( ;( ;( ;(
Аватар на корисникот
gjul

Сино цветче
 
14434
Мислења: 316
Зачленет: 12 Окт 2012, 11:38

Мислење 07 Фев 2013, 19:25

gjul напиша:eee devojki moi bev na lekar sum imala spontan abortus izgleda um bila bremena i pred iseminacijata i bremenosta mi bila oklu 29 dena ..aj neka mi e so pomin ..dobra nok ;( ;( ;( ;( ;(

знам дека нема збор што може да те утеше господ нека е со сите нас,нека ни дава сила........... биди силна ке се смееме на сето ова еден ден поззз :* и позитивни мисли
afrodita26

Фем почетничка
 
10
Мислења: 15
Зачленет: 17 Авг 2012, 22:58

Мислење 07 Фев 2013, 19:45

gjul напиша:eee devojki moi bev na lekar sum imala spontan abortus izgleda sum bila bremena i pred iseminacijata i bremenosta mi bila oklu 29 dena ..aj neka mi e so pomin ..dobra nok ;( ;( ;( ;( ;(

Како бе ова?!....како е мозно? многу чудно....ме остави без зборови....зал ми, и многу сум збунета, како мозела вака? зарем не те гледасе лекарот на ехо пред да ти прави инсеминација? па и да си била бремена, они не се гледа ама пак би мозело да се примети! ја еднас кога бев на лекар за контрола и лекарот ми рече изгледа си бремена, има несто бело, така ми рече на ехо, но не бев бремена, сакам да казам значи мозе да се види или примети! а друго сега сто ме замисли е сто и мене ми бесе овој месец мензисот исто ко и тебе, потполно исто, цело време има па нема и се несто кафеаво, црно ко парчиња и никогас до сега не сум имала таква менструација! незнам драга сто да ти казам, смири се, сто е тука е, и да е точно биди среќна сто ете мозело да се фати по природен пат, а ако мозело еднас ќе мозе и вторпат! ако ти треба совети писувај тука, ние сме со тебе да ти помогнеме колку моземе! :*
Аватар на корисникот
Lori-30

Жолто цветче
 
703802
Мислења: 1108
Зачленет: 26 Јан 2012, 22:02
Слика

Мислење 07 Фев 2013, 19:58

Lori-30 напиша:
gjul напиша:eee devojki moi bev na lekar sum imala spontan abortus izgleda sum bila bremena i pred iseminacijata i bremenosta mi bila oklu 29 dena ..aj neka mi e so pomin ..dobra nok ;( ;( ;( ;( ;(

Како бе ова?!....како е мозно? многу чудно....ме остави без зборови....зал ми, и многу сум збунета, како мозела вака? зарем не те гледасе лекарот на ехо пред да ти прави инсеминација? па и да си била бремена, они не се гледа ама пак би мозело да се примети! ја еднас кога бев на лекар за контрола и лекарот ми рече изгледа си бремена, има несто бело, така ми рече на ехо, но не бев бремена, сакам да казам значи мозе да се види или примети! а друго сега сто ме замисли е сто и мене ми бесе овој месец мензисот исто ко и тебе, потполно исто, цело време има па нема и се несто кафеаво, црно ко парчиња и никогас до сега не сум имала таква менструација! незнам драга сто да ти казам, смири се, сто е тука е, и да е точно биди среќна сто ете мозело да се фати по природен пат, а ако мозело еднас ќе мозе и вторпат! ако ти треба совети писувај тука, ние сме со тебе да ти помогнеме колку моземе! :*[/qublagodarenie na dr veronika kokormanova koja ima svoja ordinacija kaj drzavna i se javiv i objasniv so mi se slucuva i ona mi kaza spremaj se i doagaj odma i jas so mazmi otidovme me pregleda so sonda so 3d eho i odma mi zema brisce i mi kaza za zal mila denes si imala spontan abortus me izmeri vnatre i proceni deka plodot bil star oklu 29 dena a za mojata maticna da ne zboram ima da mi plati za sve so mi sluci trebala da mi kaze deka sum trebala od vtoriot den na iseminacijata da stavam vaginaleti ytrogestan a ona mi kaza deka nema potreba i pred da odam kaj dr veronika i svonev ama sverkata ne se javi neznam zozsto a prva e za pari i fala na doktorkata veronika so me pregleda i mi kaza da ne sekiram mi dade edna rastvorena tecnost kako sirupce da ja ispijam vecerva i mi kaza do sabajle kanalite kako da ke se isperat i nema da imam tolku bolki i da si pijam aspirnce za glavobolka ...i mi kaza deka se sto e do nea ke mi pomogne i zdravje posle krajov na menzisov ke praime ispituvanja i ke dobijam soodvetni lekarstva ..ee da ne vi se veruva doktorkava samo so ne zaplaka veli aman devojce kolku mi e zal za grevce nemoj da sekiras ke sredime samo pozitivni misli imaj i veruvaj deka ke bide so pomos na boga i da vi kazam toa me utesi i se smiriv malku se napiv eve caj od kantarionce i od utre se odnovo pozdravce mili moi
Аватар на корисникот
gjul

Сино цветче
 
14434
Мислења: 316
Зачленет: 12 Окт 2012, 11:38

Мислење 07 Фев 2013, 20:33

Абе Ѓул што да кажеме на ова.... навистина немам зборови! :x Абе дали таа жена воопшто треба да се нарече доктор, како не и е страм.... ова е невидено! Јас душо ти кажав дека утрогестанот мене ми ги препиша докторот на денот на инсеминацијата и ми рече ОДМА да почнам со пиење ( јас ги земам орално ) наутро и навечер, а да напоменам дека немав потреба од хормони бидеќи се беше во ред, ама како што ми вели докторот за секој случај да дадеме поткрепа. тие се многу битни во почетокот да ги пиеш баш кога треба да се задржи плодот! Навистина твојата матична е жив резил како си дозволува да си игра со здравјето и нервите на луѓето, жално.
Навистина ми е жал што поминуваш низ сето ова... ама пробај да мислиш дека веќе од наредниот месец работите ќе бидат подобри и се ќе се среди. :*
Аватар на корисникот
Maarina

Бело цветче
 
2113
Мислења: 91
Зачленет: 20 Дек 2012, 14:55

Мислење 07 Фев 2013, 21:06

Maarina напиша:Абе Ѓул што да кажеме на ова.... навистина немам зборови! :x Абе дали таа жена воопшто треба да се нарече доктор, како не и е страм.... ова е невидено! Јас душо ти кажав дека утрогестанот мене ми ги препиша докторот на денот на инсеминацијата и ми рече ОДМА да почнам со пиење ( јас ги земам орално ) наутро и навечер, а да напоменам дека немав потреба од хормони бидеќи се беше во ред, ама како што ми вели докторот за секој случај да дадеме поткрепа. тие се многу битни во почетокот да ги пиеш баш кога треба да се задржи плодот! Навистина твојата матична е жив резил како си дозволува да си игра со здравјето и нервите на луѓето, жално.
Навистина ми е жал што поминуваш низ сето ова... ама пробај да мислиш дека веќе од наредниот месец работите ќе бидат подобри и се ќе се среди. :*

ke si go dobie taa svoeto ke si gi zemam dokumentite vo ponedelnik od nejze axx a da ne bese dr veronika ke se srusev od bolki ama ete se izdisav silno hrabro i ke se boram napred i odsega ke pazam na koj se doveruvam sebe i svoeto zdravje....
Аватар на корисникот
gjul

Сино цветче
 
14434
Мислења: 316
Зачленет: 12 Окт 2012, 11:38

Мислење 07 Фев 2013, 22:45

Здраво ФЕМИНКИ, ако може ваше размислување и искуство со лош спермограм, како еден проблем за зачнување. Мојот сопруг го направи првиот спермограм со утврдена дијагноза:Астенотератозооспермија (бев многу потиштена), но мојот сопруг е оптимист. Од тогаш, значи 3 месеци пиеше Spermotrend, по препорака на докторката од Институтот за хистологија и ембриологија каде го правеше спермограмот. Сега деновиве, значи по 3 месеци од првиот тест, сега дијагнозата од спермограмот е умерено хипокинетичен. Дали знаете што значи ова. Ве молам споделете некое искуство !!!!
bibuskaa

Бело цветче
 
11
Мислења: 75
Зачленет: 30 Ное 2012, 19:35

Врати се на Бременост

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Daleron, fila, scorpias и 31 гости