ТЕМА: Покачен хормон пролактин и можност за забременување

Мислење 04 Фев 2011, 17:39

Значи хормонот пролактин се лачи нормално после породување и стимулира лачење на млеко од млечните жлезди. Во тој период е нормално да е покачен.
Но се случува и кај жени кои не се ни бремени, ни скоро породени да е покачен, а причината може да е аденокарцином (мал тумор на хипофизата), пореметување на др. хормони (допамин, серотонин,тироидни хормони), стрес итн.
Пролактинот не само што врши стимулација за секреција на млеко, исто така има ефект и на овулацијата и менструалниот циклус во целост. Затоа е скоро невозможно (90%) да се остане бремена за време на доење.
Пролактинот инхибира 2 хормони неопходни за овулација - ФСХ (фоликулостимул. хормон) и ГнРХ (гонадотропин ослободувачки хормон). Двата се одговорни за равиток и созревање на јајце клетка, која се ослободува таква за време на овулација. КОга има покачено ниво на ПРЛ овулацијате не може да се потикне овулација и како последица на тоа не е возможно оплодување и забременување.

Ме интересира дали има некоја девојка на форумов што имала искуство со ваков вид проблем, дали се консултирала со гинеколог/ендокринолог за проблемот и што обично препорачуваат во ваков случај?
Аватар на корисникот
sanaqualia

Бело цветче
 
2436
Мислења: 76
Зачленет: 16 Ное 2010, 11:04

Мислење 08 Фев 2011, 18:09

јас забременив во период кога имав полицистични јајници и тотален дисбаланс на хормони(медицински случај :D )и висок пролактин, како последица на тригодишна редовна орална контрацепција.Во тек на цела бременост пролактинот ми беше висок,но не примав никаква терапија(мојот гинеколог беше со став дека тоа ќе биде нормална бременост и дека нема да бидам ни прва ни последна која со ваков проблем ќе роди нормален здрав плод), а бременоста ми помина без никакви проблеми единствено што кога на месец кога на три недели мораше да ми земаат крв за да ја проверуваат вредноста на пролактинот. Се породив со царски ,но од сосема друга причина (тесна карлица) и нормално го доев моето дете.Единствено кога потполно го одбив од доење морав да пијам некои апчиња(мислам бромергон?) бидејќи не ми запираше млекото и тоа траеше еден месец. Од тогаш немам никакви проблеми . :)
Аватар на корисникот
AIT

Зелено цветче
 
15761978
Мислења: 984
Зачленет: 20 Јан 2011, 16:40
Слика
Слика

Мислење 05 Мар 2011, 09:47

AIT напиша:јас забременив во период кога имав полицистични јајници и тотален дисбаланс на хормони(медицински случај :D )и висок пролактин, како последица на тригодишна редовна орална контрацепција.Во тек на цела бременост пролактинот ми беше висок,но не примав никаква терапија(мојот гинеколог беше со став дека тоа ќе биде нормална бременост и дека нема да бидам ни прва ни последна која со ваков проблем ќе роди нормален здрав плод), а бременоста ми помина без никакви проблеми единствено што кога на месец кога на три недели мораше да ми земаат крв за да ја проверуваат вредноста на пролактинот. Се породив со царски ,но од сосема друга причина (тесна карлица) и нормално го доев моето дете.Единствено кога потполно го одбив од доење морав да пијам некои апчиња(мислам бромергон?) бидејќи не ми запираше млекото и тоа траеше еден месец. Од тогаш немам никакви проблеми . :)

Кажи ми, освен што ти беше покачен пролактинот пред да забремениш, имаше ли лачење од градите?
Мене значи нон стоп ме се лачи течност од левата града, нешто ко бледо-жолтеникаво прозирно. Да не беше тој симптом немаше да знам дека имам проблем со хормонов. Имам направено и ехо на града и видоа дека имам проширени каналчиња на левата града.
Ај само се надевам дека не е нешто страшно, штом може да са забремени и да се истера нормална бременост со ваква дијагноза.
Аватар на корисникот
sanaqualia

Бело цветче
 
2436
Мислења: 76
Зачленет: 16 Ное 2010, 11:04

Мислење 26 Апр 2011, 23:00

Zdravo devojku,jas samo sto se vkluciv na forumot :))) I jas imam problem so neredovna menstruacija, i eve veke mi kasni skoro 2 meseca.Imav problemi so pokacen prolaktin pa piev bromergon nekade okolu 7 meseci.Vo pocetokot koga go piev mi doagase redovno, no podocna pak pocna da kasni po nekoj mesec....Prolaktinot i ne mi e mnogu pokacen normalna vrednost bese 35 mene mi bese 50...koga go proveruvav povremeno mi bese normalen, ama eve sega pak nemam ciklus!Probav i so eden caj, go piev eden mesec i dobiv dva redovni ciklusa, prestanav da go pijam i pak ne doaga redovno.....ne znam veke kaj e problemot i sto da pravam,....pozzz za site
betushka12

Фем почетничка
 
00
Мислења: 8
Зачленет: 26 Апр 2011, 22:27

Мислење 06 Јул 2011, 09:00

ЗДРАВО МИЛИ јас имам тецност бела во градите,никогас не сум рагала неззнам во што е проблемот,сега имам 34 год кога бев помала ми дознеше со месеци,докторите ми велеа да јадам повеке овошје инт,а во градите течноста случајно видов додека се туширав на 20 год отогас нон стоп имам била сум на доктори ке им кажам а они немаш девојко,е сега одев во сестина кај др з палчевски ми зеде папа тест и ми рече за градите ке ги изпита само не ми кажа кога а резултатот од папа тестот ми е,,,бенингни клеточни промени,,,кокоидни бактерии,,инфламација типична обнова,па ако сака некој да ми објасни или е сличен како мене,,,поздрав
Draguna

Фем почетничка
 
02
Мислења: 5
Зачленет: 05 Јул 2011, 20:59

Мислење 06 Јул 2011, 09:01

а да ми даде др бетадине вегиналети 7 дена....позрав
Draguna

Фем почетничка
 
02
Мислења: 5
Зачленет: 05 Јул 2011, 20:59

Мислење 06 Јул 2011, 11:30

Draguna напиша:ЗДРАВО МИЛИ јас имам тецност бела во градите,никогас не сум рагала неззнам во што е проблемот,сега имам 34 год кога бев помала ми дознеше со месеци,докторите ми велеа да јадам повеке овошје инт,а во градите течноста случајно видов додека се туширав на 20 год отогас нон стоп имам била сум на доктори ке им кажам а они немаш девојко,е сега одев во сестина кај др з палчевски ми зеде папа тест и ми рече за градите ке ги изпита само не ми кажа кога а резултатот од папа тестот ми е,,,бенингни клеточни промени,,,кокоидни бактерии,,инфламација типична обнова,па ако сака некој да ми објасни или е сличен како мене,,,поздрав

Од она што знам за пролактинот (од сопствено искуство) неговото ниво се испитува исклучиво преку крв и тоа со соодветен хормонски тест.Јас многу верувам во Палчевски како доктор и специјалист и предпоставувам дека чека да ти помине циклусот за да ти ги провери градите.Инаку од лично искуство можам да ти кажам дека високиот пролактин не е пречка за забременување ,бидејки јас останав бремена со многу високо ниво на пролактин.
Аватар на корисникот
AIT

Зелено цветче
 
15761978
Мислења: 984
Зачленет: 20 Јан 2011, 16:40
Слика
Слика

Мислење 06 Јул 2011, 11:38

sanaqualia напиша:
AIT напиша:јас забременив во период кога имав полицистични јајници и тотален дисбаланс на хормони(медицински случај :D )и висок пролактин, како последица на тригодишна редовна орална контрацепција.Во тек на цела бременост пролактинот ми беше висок,но не примав никаква терапија(мојот гинеколог беше со став дека тоа ќе биде нормална бременост и дека нема да бидам ни прва ни последна која со ваков проблем ќе роди нормален здрав плод), а бременоста ми помина без никакви проблеми единствено што кога на месец кога на три недели мораше да ми земаат крв за да ја проверуваат вредноста на пролактинот. Се породив со царски ,но од сосема друга причина (тесна карлица) и нормално го доев моето дете.Единствено кога потполно го одбив од доење морав да пијам некои апчиња(мислам бромергон?) бидејќи не ми запираше млекото и тоа траеше еден месец. Од тогаш немам никакви проблеми . :)

Кажи ми, освен што ти беше покачен пролактинот пред да забремениш, имаше ли лачење од градите?
Мене значи нон стоп ме се лачи течност од левата града, нешто ко бледо-жолтеникаво прозирно. Да не беше тој симптом немаше да знам дека имам проблем со хормонов. Имам направено и ехо на града и видоа дека имам проширени каналчиња на левата града.
Ај само се надевам дека не е нешто страшно, штом може да са забремени и да се истера нормална бременост со ваква дијагноза.

И јас го открив така пролактинот со таа бела течност која повремено ќе си капнела и ќе се згрудчела,па во прво време помислив дека ми се лупи кожата ,но кога продолжи си појдов на гинеколог кој веднаш ми даде хормонален тест.Јас тогаш не пиев ништо зошто многу брзо забременив :)
Аватар на корисникот
AIT

Зелено цветче
 
15761978
Мислења: 984
Зачленет: 20 Јан 2011, 16:40
Слика
Слика

Мислење 16 Јан 2012, 17:52

ве молам за совет.правев хормонално испитуванје и установено е дека пролактинот ми е 39 а граница на нормалата е до 29,пијам бромергон 2 по 1,сега крајот на месецот треба да правам контрола дали е доведен до нормала,со сопругот се обидуваме да имаме бебенце околу 6 месеци,испадна дека пролактинот ми правел проблем и со овулацијата дали некој има вакво искуство
rak11

Сино цветче
 
6921
Мислења: 140
Зачленет: 05 Окт 2011, 11:46

Мислење 13 Фев 2012, 11:27

rak11 напиша:ве молам за совет.правев хормонално испитуванје и установено е дека пролактинот ми е 39 а граница на нормалата е до 29,пијам бромергон 2 по 1,сега крајот на месецот треба да правам контрола дали е доведен до нормала,со сопругот се обидуваме да имаме бебенце околу 6 месеци,испадна дека пролактинот ми правел проблем и со овулацијата дали некој има вакво искуство

Јас имав проблем со Пролактинот ,ми открија аденом на хипофиза кој за срека е во нормала го открив случајно на мои 23 год земав бромергон терапија скоро 2 год бидејки си дојде во граници а и аденомот не е активен веке терапијата ја престанав ,пред да останам бремена сега сум веке 5 месец си направив проверка и се беше ок .
Зголемен пролактин треба да се третира и да биде под долна граница доколку сакаш да останеш бремена но со лекарства брзо се симнува така да само биди упорна и се ке дојде на свое место .
Поздрав
Аватар на корисникот
leo-n-tina

Сино цветче
 
325170
Мислења: 448
Зачленет: 04 Ное 2010, 18:18

Врати се на Бременост

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: bebce1411, jasminka-mikus, Libra88, Najmili и 35 гости