ТЕМА: Спонтан абортус

Мислење 28 Јан 2011, 23:20

Како доаѓа до спонтан абортус? Која е причината за да се случи? Дали бактерии или некои други проблеми или пречки го предизвикуваат? Кои месеци во бременоста се критични и дали може да се спречи спонтаниот абортус? Имам доста слушано, а и мене ми се случи, т.е имав спонтан абортус.
Ве молам пишете. Ви благодарам.
Gkatzopulu

Фем почетничка
 
60
Мислења: 46
Зачленет: 13 Мај 2010, 04:22

Мислење 29 Јан 2011, 15:32

и мене ми се случи во првиот месец правев некои тестови се беше у редо и докторо ми кажа дека најчесто заради некоја бактерија доаѓало до спонтан али кај мене се беше во ред немаше ништо и пак го прашав и ми вика тоа неможе да се објасни на секоја 3 и се случува............ти во кој месец имаше спонтан?????
Аватар на корисникот
sweet.woman

Зелено цветче
 
181139
Мислења: 636
Зачленет: 30 Дек 2010, 12:11
ти си почетокот и крајот на мојот живот и мислам дека претходно немав живот додека не те сретнав тебе.......

Мислење 29 Јан 2011, 17:04

Еве и јас Ви се придружувам на оваа тема - го поминав истото пред 6 месеци.
Зошто доаѓа до спонтан абортус?
Е на тоа прашање мислам дека ниеден доктор неможе да ти даде точен одговор, најчесто причината се бара во постоење на одредена бактерија(хламидија,уреаплазма и микоплазма), исто една од причините може да биде покачен Пролактин, Тиреостимулирачки хормон (TSH), но најчесто драги мои е (го цитирам мојот гинеколог!) НЕКВАЛИТЕТЕН ГЕНЕТСКИ МАТЕРИЈАЛ (јајце клетка или сперматозоиди) КОЈ Е НЕ ВО СОСТОЈБА ДА ПРОДОЛЖИ СО СВОЈАТА ПРАВИЛНА ДЕЛБА, ПА ДОАЃА ДО ЗАСТОЈ НА РАСТОТ И ПРОИЗВОД СПОНТАН.
Критични месеци - па најчесто сите месеци си имаат своја критичност, мене ми се случи во 3 месец (10 гестациска недела, а плодот стагнирал на 8), на повеќето мои пријателки кои за жал поминале низ ова нашето им се случи во првите 3 месеци, мада не е правило.
Најболното од се е тоа што ЈА ТЕПА ПСИХАТА НЕНОРМАЛНО ОВА НЕШТО, но има и своја добра страна на некој начин - БАРЕМ ЗНАЕМЕ ДЕКА МОЖЕМЕ ДА ОСТАНЕМЕ БРЕМЕНИ!
ШТО ЗНАЧИ ГЛАВА ГОРЕ, НЕ БИЛО ЗА НАС ТОА НЕШТО, САМО ОПУШТЕНО, НАПРАВЕТЕ СИ ГИ СИТЕ ПОТРЕБНИ ИСПИТУВАЊА( брисеви и хормони ), И ПО 3-6 МЕСЕЦИ - ВО ПОХОД!
СЕ ШТО Е ЗА НАС ВЕРУВАЈТЕ ЌЕ СИ ДОЈДЕ!!!!!!!!!!
Аватар на корисникот
tara83

Бело цветче
 
5851
Мислења: 76
Зачленет: 23 Мај 2010, 10:35

Мислење 30 Јан 2011, 20:52

тара преубаво си објаснила!!!!!!!!!!ние сега се обидуваме за пак да останам бремена ама ме плаши тоа што еднаш имав спонтан да не ми се случи пак.........
Аватар на корисникот
sweet.woman

Зелено цветче
 
181139
Мислења: 636
Зачленет: 30 Дек 2010, 12:11
ти си почетокот и крајот на мојот живот и мислам дека претходно немав живот додека не те сретнав тебе.......

Мислење 30 Јан 2011, 22:06

sweet.woman напиша:тара преубаво си објаснила!!!!!!!!!!ние сега се обидуваме за пак да останам бремена ама ме плаши тоа што еднаш имав спонтан да не ми се случи пак.........

Драга моја виртуелна пријателке, доколку си ги обавила сите испитувања, значи ПАП-тест, микробиолошки брисеви ( хламидија, микоплазма, уреоплазма и цервикс ), хормони ( пролактин, TSH-тиреостимулирачки хормон и коагулација ) и ако сите резултати се како треба ВООПШТО ДА НЕ СЕ СЕКИРАШ!!!!!
Пролистај по останатите форуми ќе видиш дека оваа работа се случува само еднаш ЕДНАШ и толку, е сега за жал кај нас двете беше во прашање прва бременост, па сето тоа го проживуваме максимално емотивно, но верувај нема гаранција дека ако ти претходела здрава прва бременост нема шанса да се случи ваков пекол со наредната ( БОГ ДА НЕ ЧУВА! ).
Јес да е крајно болно и тешко, и дека милион пати ќе ти пројде низ глава ЗОШТО ЈАС, ДА НЕ ИСПАДНАТ КОМПЛИКАЦИИ ЗА НАРЕДЕН ПАТ, ДА НЕ СЕ ПОВТОРИ ( скраја да е! ).......прашања колку сакаш за да се измачуваш сама себе, но имај на ум една работа - мајка природа си прави своја ПРИРОДНА СЕЛЕКЦИЈА и знаеш како,можда е болно ова што ни се случи , но што ќе беше ако плодот имаше некаков недостаток...........не е ова да се тешиме, ова е сурова вистина, и поради таа природна селекција секоја 3 бременост завршува неуспешно :( :( :(
Болни искуства како нашите има колку сакаш, 99 % имаат одличен финален производ, така да ТУКА СМЕ ДА СЕ ПОДДРЖУВАМЕ, САМО ОПУШТЕНО И СЕ ЌЕ БИДЕ!!!!!!
Ти посакувам што побрзо II цртички, и ние работиме на случајот, така да СИГУРНА СУМ ДЕКА ОВАА ГОДИНА од оваа тешка тема ќе се отселиме на тема ДЕТАЛИ ОД UZ!!!!!!
:* :* :*
Аватар на корисникот
tara83

Бело цветче
 
5851
Мислења: 76
Зачленет: 23 Мај 2010, 10:35

Мислење 30 Јан 2011, 22:17

и да не заборавам, тоа сигурно и твојот гинеколог ти рекол - ЗЕМИ СИ ФОЛНА КИСЕЛИНА СО ВРЕМЕ, ЗНАЧИ ПИЈ ЈА НОН - СТОП ДУРИ РАБОТИТЕ НА СЛУЧАЈОТ БЕБОЛИНО,многу е битна во првите 6 недели од бременоста (кога па баш и не знае жената дали е бремена или не), ја си зедов МАМАВИТ витамини и минерали, 380 ден. , фантастични се нити да се осекаш потечено од нив, нити се дебелееш, а фолна имаат дури 1мг , за разлика од чистите таблетки кои се 0.4 мг што значи се БОМБИ ОД ФОЛНА КИСЕЛИНА :) ;)
Аватар на корисникот
tara83

Бело цветче
 
5851
Мислења: 76
Зачленет: 23 Мај 2010, 10:35

Мислење 30 Јан 2011, 22:30

јас од фолната киселина ги пијам folic acid фармацевката тие ми ги препорача и витамин Е од фолната по едно на ден а од Е по две на ден
Аватар на корисникот
sweet.woman

Зелено цветче
 
181139
Мислења: 636
Зачленет: 30 Дек 2010, 12:11
ти си почетокот и крајот на мојот живот и мислам дека претходно немав живот додека не те сретнав тебе.......

Мислење 09 Мај 2011, 20:23

samo sto pred 5 dena imav abortus vo 10 gesticidna nedela srceto na moeto bebe prestanalo da cuka pa morav da go abortiram a imav i krvarenja,ova mi bese prva bremenost da znaete samo kolku bolno go podnesuvam ova :sweat: mnogu mi e tesko si vikam ke bide podobro i podocna bak sum luta samata na sebe ponekogas nemozam da izdrzam ve molam dajte sovet :sweat:
Аватар на корисникот
tejcence

Фем почетничка
 
62
Мислења: 7
Зачленет: 28 Фев 2010, 14:53

Мислење 09 Мај 2011, 21:07

tejcence spontan i se slucuva na sekoja treta zena, jas pred 7 meseci imav spontan vo 6 ta nedela i kaj mene bese prva bremenost i mi bese mnogu tesko no mora da imas hrabrost...jas ja sobrav cela sila, bidejki bese bez kiretaza pauziravme posle toa 3 meseci i eve sega povtorno se obiduvam da zabremenam...no nemoj da se deprimiras toa e poloso...bidi silna i hrabra bidejki smao hrabrite uspevaat
Аватар на корисникот
Beluvce84

Сино цветче
 
600
Мислења: 183
Зачленет: 14 Сеп 2010, 11:52
Слика

Мислење 11 Мај 2011, 23:27

tejcence напиша:samo sto pred 5 dena imav abortus vo 10 gesticidna nedela srceto na moeto bebe prestanalo da cuka pa morav da go abortiram a imav i krvarenja,ova mi bese prva bremenost da znaete samo kolku bolno go podnesuvam ova :sweat: mnogu mi e tesko si vikam ke bide podobro i podocna bak sum luta samata na sebe ponekogas nemozam da izdrzam ve molam dajte sovet :sweat:

Здраво мила. Знам како ти е. Поминав низ тој болен период, најболен во мојот живот. Пред речиси три години имав спонтан абортус во првиот месец од бременоста. Правев секакви испитувања и се беше во ред но, ете јас уште никако да забременам. Поминувам низ тешки моменти секојдневно. Осамена сум и тажна. Сопругот е во Швајцарија, сама сум. Правев HSG проверка на канали и се е во ред, брисеви и тоа е во ред. Пред еден месец бев на лапараскопија и тоа е во ред. Што понатаму? Не се издржува повеќе ова. Со среќа, а ти не биди лута, така требало да биде. Ниедна мајка не сака да го загуби своето бебе. :(
Аватар на корисникот
stevemila

Фем почетничка
 
39
Мислења: 35
Зачленет: 23 Мар 2011, 23:29
Локација: strumica
ZIVEJ GO SEKOJ DEN KAKO DA TI E POSLEDEN

Врати се на Бременост

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: AnaSe, MacenceEna, ViVacious и 9 гости