ТЕМА: Интересни идеи за Новогодишни украси

Мислење 09 Дек 2010, 11:59

Една интерсена идеја. Прегорените сијалици можете да ги офарбате како сакате и од нив да направите убави лампиони:

Слика
Слика
Слика
Слика
Слика
Слика
Слика
Аватар на корисникот
Nina24

Зелено цветче
 
301188
Мислења: 667
Зачленет: 25 Дек 2009, 16:32
Локација: Скопје

Мислење 09 Дек 2010, 12:21

СликаСликаСликаСликаСликаСликаСликаСликаСликаСликаСлика
Аватар на корисникот
BoaVista

Жолто цветче
 
77717312
Мислења: 2817
Зачленет: 23 Авг 2010, 00:40
Слика

Мислење 09 Дек 2010, 12:52

Еве како да направите украси од домашно тесто. :)
Слика
Украсите можете да ги направите за Божиќ или, пак, за Нова година, а за нив потребно Ви е следново:
-2 чаши брашно,
-2 лажички сол,
-1 чаша вода,
- органска боја,
- валјак,
-калапи за форми,
-густа бела боја за декорација
Слика
Најпрвин ги мешате брашното, солта и водата убаво и го месите тестото сẻ додека не стане еластично.
Скриен текст: покажи
Слика

Тестото го делите на онолку парчиња колку што планирате да искористите од различните бои. Турете неколку капки од бојата врз тестот и месете го повторно.
Скриен текст: покажи
Слика

Потоа, со валјакот, убаво израмнете го тестото и со калапите извадете најразлични форми (ѕвезди, срциња, кругови, ромбови и сл.).
Скриен текст: покажи
Слика

На секое парче на врвот ставете му мал отвор и ставете ги во рерна да се сушат на 120 степени целзиусови сẻ додека не станат тврди.
Скриен текст: покажи
Слика

По овој процес тие се подготвени за декорирање. Со белата боја направете најразлични декорации.
Скриен текст: покажи
Слика

Ставете им низ отворите по една украсна лента и можете да ги користите за декорирње.
Скриен текст: покажи
Слика

Украсите можете да ги ставите онаму каде што сакате: на столна ламба, на букетот со цвеќе, на елката и тн. Гледате дека тоа е лесно, брзо и што е најажно ништо не треба да купувате!
Скриен текст: покажи
Слика
Аватар на корисникот
Tenkai

Жолто цветче
 
1866387
Мислења: 2318
Зачленет: 09 Јул 2010, 11:24
Локација: Perth

Мислење 09 Дек 2010, 18:32

СликаСликаСлика
Аватар на корисникот
Hipica

Виолетово цветче
 
1069817623
Мислења: 13846
Зачленет: 31 Дек 2009, 00:34
Локација: Таму кај што топол ветер прави плетенка од моите кадрици.
I just want you to know who I am.

Мислење 09 Дек 2010, 22:19

k.i.m напиша:Слика

Еве конечно најдов упатство за изработка на овој преубав украс. Па повелете линкче ;)

http://www.coolinarika.com/recept/jedno ... od-papira/

Се надевам ќе ни испадне како што треба :rofl:
Аватар на корисникот
lovely.lady

Фем почетничка
 
11
Мислења: 5
Зачленет: 12 Ное 2010, 11:57
Don't worry, be happy & always look on the bright side of life!

Мислење 12 Дек 2010, 18:33

мајка ми купи еден новогодишен свеќерник, ама гледам дека може да се направи и дома сличен, на пример вака: земете еден картон и со шестар направете круг на него(големината ќе ја направите во зависност за каква свеќа сакате да биди-од оние ниски и широки, или тесни и високи, за високите доколку немате подлога можете да искористите капаче од сок, а за широките претпоставувам дека имате од оние стаклените што се за свеќи како чашки за ракија, па всушнист доколку имате некое постаро чаше за ракија, од оние поширочките искористете го) картонот треба да биди доста поширок од чашето или капачето, за да имате место за шишарките и подарочињата...и веќе си кажав-наредно нешто што ви е потребно се шишарки(по можност малечки и можете и да си ги набоите со лак на пример во некоја сребрена или златна боја-во зависност од бојата на подарочињата, ама и да ги оставите такви не е лошо), потоа ако имате широк стиропор направете коцкички од него(на пример 3), а доколку немате направете обични мали коцкички од картон(знаете цртате 5 квадрати во вид на плус, и додавате уште еден од рандом страна и се разбира на краевите продолжувате малку за лепилото каде што ќе го лепите), потоа ги завиткувате подарочињата со украсна хартија(би препорачала во златна, сребрена или црвена боја-тие најмногу асоцираат на нова година), и со некој светлив конец(како оној на лампионите, ама може и некој обичен) правите панделки на подарочињата, и на крај си земате гранчиња од елка(природна или од некоја стара вештачка скршете), и следи редење: на кругот од картон точно во центарот прво ја ставате подлогата за свеќата т.е. чашето/капачето, а потоа нaизменично ги редите и со лепак ги зацврстувате шишарките и подарочињата, а помеѓу нив ставете гранчиња од елка и ќе си добиете убав и интересен новогодишен свеќарник

*инаку наместо шишарки и подарочиња може да си искористите нешто друго, по ваша желба, па и така може ќе излезе нешто интересно, ама и да не излезе сигурно ќе се развие и зголеми празничната еуфорија во вас :)
Аватар на корисникот
TheKiketoo

Жолто цветче
 
8631762
Мислења: 1246
Зачленет: 02 Јул 2010, 21:00
Локација: The Grey area...
Слика

Мислење 12 Дек 2010, 18:51

^ Еве нешто слично, многу е интересно
Слика
Аватар на корисникот
k.i.m

Жолто цветче
 
47962288
Мислења: 4691
Зачленет: 12 Мај 2010, 20:31
Локација: *On a pool party*
The secret of getting ahead is getting started.

Мислење 13 Дек 2010, 15:35

Денес си планирав да направам некое убаво венче или свеќарник, но снегот ми ги измени плановите :) бидејќи тука блиску каде што живеам има секакви растенија, шишарки, елки. Ќе мора да почекам, барем малку да се стопи снегот
Аватар на корисникот
savana

Жолто цветче
 
827591
Мислења: 1443
Зачленет: 18 Авг 2010, 11:39

Мислење 13 Дек 2010, 15:44

Слика
Слика
Слика
Еве една интересна идеја
Слика
Слика
Слика
Слика
Слика
Слика
Слика
Слика
:)
Аватар на корисникот
savana

Жолто цветче
 
827591
Мислења: 1443
Зачленет: 18 Авг 2010, 11:39

Мислење 13 Дек 2010, 16:03

Сега за некој ден мајка ми ќе си се фати за работа :lol:
Многу сака да изработува домашни укравчиња, букетчиња, венчиња... и се да биде во склопот на празниците. Понекогаш дури и се чудам како има толку нерви, ама желбата и таленотот пред се.
Браво за мама :clap:

Нешто слично како овие (дури и поубави :wasntme: ) :$

Слика
Слика
Слика
Слика Слика
Аватар на корисникот
2468

Жолто цветче
 
26662347
Мислења: 4498
Зачленет: 23 Дек 2009, 22:22
Локација: Big apple...
Life isn't about finding yourself. Life is about creating yourself! Слика

Врати се на Дом

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 7 гости