ТЕМА: Затворање на стационарот Вардариште

Мислење 19 Ное 2012, 17:33

Мислам дека нема ваква тема отворено,но ако има заклучете ја. ;)
И да не бегам off topik,на You Tube видов едно видео кое што многу ми падна жал http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... dGJyqf2l8A

Во стрционаов кчињата се усмртуваат 30 дена по доаѓањето а 30 дена по законот е минимум!! :envy:
НЕ им даваат доволно храна и вода па побрзо умираат. ;(
НЕМА греење и во зимите, кучињата од вардариште измрзнуваат. :swear: :swear: :swear:
Кучките со кутриња се породуваат таму и не успеваат да ги заштитат малите од студот. :( ;(
Во стационарот има САМО ЕДЕН ВЕТЕРИНАР КОЈ НЕМОЖЕ ДА ГИ ИЗЛЕЧИ СИТЕ БОЛНИ КУЧИЊА :x

Затоа ВДОМИ НЕ КУПУВАЈ ,спаси живот за да ти даде љубов.
Аватар на корисникот
mil4ence

Сино цветче
 
161260
Мислења: 264
Зачленет: 15 Јун 2012, 20:35
Локација: Beside my pets, of course...
They might destroy your shoes, gardens, jeans, shirts, flip-flops and beds, but they will never ever destroy your heart.
Слика

Мислење 19 Ное 2012, 17:41

Јас сум го посетил Вардариште и можам да потврдам се што напиша погоре.

Мали кутриња, спијат на студен бетон, во сопствената мочка, преплашени и гладни. Додуша ни големо, ни мало таму не си поминува лесно, благо кажано.

И тој еден ветеринар што го ставиле не се замара со кучињата со третмани, туку е таму колку заради законските прописи, дека треба да има ветеринарно лице во такви конц. логори.

Чиниите што се за храна се црни и нечисти, и најчесто празни. Има и многу нерасчистени случаеви со масовни погубувања и фрлање на телата во локалната депонија. Луѓево не се обврзани да даваат отчет на никој. Државата е јасно зад нив.

Да, дефинитивно за љубителите на кучиња, вдомете кутре, и тоа е живо битие што ќе ве сака со се што има во себе.
Аватар на корисникот
EleMental

Зелено цветче
 
41912549
Мислења: 753
Зачленет: 16 Мај 2011, 20:15
А датумот да биде сменет назад ја некои луѓе не би ни ги упознал а не би ни ги сакал.
Па бидејќи се смеат кога паѓаш доле, им се пуни празната душа ти кога тонеш....

Мислење 19 Ное 2012, 17:49

Подобро да го затворат, кога и онака не се грижат за кучињата, незнам што воопшто и истиот постои.Јас незнам каква душа имаат за да ги усмртуваат.Со која душа го прават тоа, без свест? И незнам од каде им е тоа право да ги усмртуваат?Не можам да разберам, па ако веќе незнаат да ги чуваат или не ги сакаат, подобро нека ги вдомат, ама нека не им нанесуваат зло.Зарем ако се улични не треба да постојат? :fubar: |( Најдобро нека го затворат стационарот и онака нема фајде од истиот.
Не сум била во стационарот, немам срце да отидам, душа ме боли, ко ќе видам како некој ги повредува.
Аватар на корисникот
Gordana10

Црвено цветче
 
784611397
Мислења: 6813
Зачленет: 07 Дек 2009, 18:15
Локација: Скопје
Veni, vidi, vici - дојдов, видов, победив!

Мислење 19 Ное 2012, 17:54

Навистина,кучето НЕмора да биде раса,аман!И,да подобро нека го затворат отколку вака,да ги усмртуваат бе!|( Е ај нив да ги умртат во рок од трирсет дена,ненормални будали :fubar:
Аватар на корисникот
Dala

Жолто цветче
 
1863229
Мислења: 1513
Зачленет: 17 Сеп 2012, 13:50
Локација: Terra Penguinia
Everything has beauty, but not everyone sees it. Слика

Мислење 19 Ное 2012, 19:32

Не знам каков е стационарот, ама каде на друго место има во Македонија да се затвори/чува куче бездомник и да му се даде шанса за вдомување? Има или нема? И во ред е тоа, не во ред, туку најлогично е да се буди свеста на народот дека не мора да земе само мало кутре или да го купи со врвно педигре, оти секое куче е способно да му ја даде на новиот стопан својата љубов. Ама од каде ќе оди човек да го избере тоа постаро куче? Нема сам да го брка и лови на улица па да си го во води дома.
Љубител сум на кучиња, и не само на кучиња, за секоја животина ми е криво, за див гулаб сум се дигнала саат возење во еден правец да го однесам во специјална болница за дивина, дома чувам куче и јасно ми е како ден дека има поголема душа во него од некои луѓе. Месечно донирам во организации кои згрижуваат и вдомуваат несакани миленици, одземени од луѓе што се изживувале на нив и скитници секако. Ама никако не можам да се согласам да биде дозволено кучиња без газди да скитаат по град каде стигнат, без да се заловат. Сега во Македонија ако единствена опција за овие е дотичниот стационар, тогаш таа е, немате друга. Или има, пак да прашам? Многу краток рок на чување и не знам колку изводливо е за толку кратко време да се најде нов и проверен дом, ама ако 30 дена е рокот да се чуваат за некој да ги побара и избере, во спротивно успивање за да се отстапи место за новите станари кои доаѓаат дневно да си ги добијат нивните 30 дена шанса, тогаш и ќе се успиваат, тоа е. Да се затвори стационарот и да се пуштаат да дивеат назад на улица?
Аватар на корисникот
imelda

Жолто цветче
 
44833910
Мислења: 1241
Зачленет: 24 Мар 2011, 15:56
Слика

Мислење 19 Ное 2012, 19:48

Програмата поради која беше отворен стационарот беше ЗАЛОВИ СТЕРИЛИЗИРАЈ ВРАТИ, но тие не ги стерилизираат сите што ќе ги уловат, има и масовни погубувања, а тие што ги заловиле и стерилизирале никогаш не ги враќаат таму каде што биле фатени, туку каде ќе им текне.
Тука има проблем бидејќи кучињата се територијални и кога ќе почнат да го бранат своето парче земја, и луѓето се загрозени, или барем се чувствуваат загрозено покрај лаежите.
Човекот како централен дел во равенката тука дејствува навистина примитивно и бездушно.

Јас бев прво или второ одделение кога практично за уши го фатив првото улично кутре, го донесов дома и се карав и им плачев на моите да го задржиме. Од тогаш скоро и не сум останал без миленик дома.

Не мора да се ловат милениците по улица, понуди им храна, нека видат дека не си див шинтер што сака да ги стрпа во железен кафез и ќе се опуштат. Му ставаш околувратник и твој е.

Трошоците околу ветеринарни прегледи се практично неминовни, вакцинација и останати проверки, ама барен не си дал 600 евра на ќорав пинч или некое др. позерско куче. Ти текнува?
Аватар на корисникот
EleMental

Зелено цветче
 
41912549
Мислења: 753
Зачленет: 16 Мај 2011, 20:15
А датумот да биде сменет назад ја некои луѓе не би ни ги упознал а не би ни ги сакал.
Па бидејќи се смеат кога паѓаш доле, им се пуни празната душа ти кога тонеш....

Мислење 19 Ное 2012, 20:04

Мора да постои стационар за животните, само во нашава посрана земја има пари за споменици, нема минимални средства да се донираат на стационарот, а не се свесни колку добро на тој начин ќе го решат проблемот со бездомните кучиња и болестите поврзани со нив.

Едно време гледав кај нас пуштаа кучиња заловени низ Центар, бидејќи ние сме на помало населено место. Сите беа со ушна маркица и мирни, факт е дека агресивните кучиња се убиени.

Мене срцево ми се кинеше кога гледав слики од мали топчиња по 1-3 месеци како спијат на бетонче.

Да се затворни не е решение, мора да постои место за уличните кучиња, но и мора некако да доаѓаат донации до самиот стационар не до здруженијава за заштита на миленици. Кога гледам на анимал планет како фунционираат на запад, дури и психолози за кучињата имаат со посебна програма па одредуваат според катактерот на кој вид фамилија да се подари.
Ама кај нас колку и да се бориш да го смениш тоа секогаш ќе те прават будала, зошто имало луѓе скитници и на нив требало да им се помогне прво...само што луѓето се сами криви за својата пололжба во која се наоѓаат, за разлика од кучињава што ни малце не се криви што се скитничиња затоа што некој бездушник решил за чува женка а после малите да ги остави по контињери.
Аватар на корисникот
Dr.Ofboli

Бело цветче
 
31230
Мислења: 57
Зачленет: 16 Авг 2012, 23:19

Мислење 19 Ное 2012, 20:09

Фати, стерилизирај и врати не решава проблем на бездомно куче. Ниту пак за секое ќе се најде човек да го земе директно од улица. За мене не е прифатливо куче без газда да скита по град, без разлика дали е кастрирано или не за тоа како што рече и ти EleMental, дека луѓето се загрозени или барем се чувствуваат загрозени.
Аватар на корисникот
imelda

Жолто цветче
 
44833910
Мислења: 1241
Зачленет: 24 Мар 2011, 15:56
Слика

Мислење 19 Ное 2012, 21:43

Најдов еден текст од Анима мунди.(Тоа е група на љубители на животни кои сакаат да се затвори стационарот Вардариште.).Еве ги нивните барања кои што не се исполнети накои јас ги напишав горе:
1. Кучињата се усмртуваат произволно, т.е не се држат во стационарот 30 дена, како што е пропишан минимален временски период потребен за исцрпување за можноста за вдомување. Истото е проверливо во евиденцијата на животните, а воедно голем број граѓани вклучувајќи не и нас сведочат дека кучињата во најголем дел по вдомувањето исчезнуваат преку ноќ;

2. Освен што се континуирано изложени на грубо постапување, страв, болка, неудобност, стационарот нема никакви услови да работи во зима.Тој во ниту еден случај не ги исполнува стандардите за хуман третман на кучињата (кои треба и постоперативно да престојуваат во истиот), кога не постои систем на загревање на истиот, а температурата во оваа сезона се симнува и под – 10 степени целзиусеви. Потенцираме – тие кучиња се оневозможени да се движат и природно да се загреваат, а таквите температури можат да бидат смртоносни за животните, особено што истите подложат на оперативен третман. Лежат на мокро и замрзнато и умираат во измачување. Изложување на животни на такви температури, представува измачување и кршење на Законот за заштита и благосостојба, како и кршење на Кривичниот Закон (член 233, став 2). Условите кои се неопходни за хуман престој и третман на животните дефинирани се во Правилникот , во Член 2 – Технички услови како и во Член 3 -Простории во прифатилиште. Тие членови, како и сите понатамошни членови прецизирани во Правилникот се кршат во повеќе одредби (на Ваше барање ќе ви ги разработиме поединечно, според Европска стандардизација што претставува измачување на животни):

3. Немаат соодветна вода за пиење, здравствената исправност не е испитана,

4. Лежат константно во влажни или дословно мокри -замрзнати боксови,

5. Нема дневна светлина, заштита од временските промени – а кучињата би требале да престојуваат и до 30 дена,

6. Нема ладилник за лешови,

7. Видно се изггладнети и преслаби животните кои подолго престојуваат,

8. Севкупно се изложени на неудобност и мачење, зошто и само премрзнување е долготрајно измачување,

9. Температурата паѓа и до – 10 степени целзиусеви, животните се оневозможени да се засолнат, стоплат или го изразат своето нормално однесување.

10. Нема 24 часовен дежурен ветеринарен надзор,

11. Персоналот е груб, несоодветен, ако се обучени, обучени се само неколкумина – со Правилникот е востановено дека теебаат сите,

12. Просториите не се адекватни ниту за престој, ниту за карантин, ниту за посоперативна нега

13. Ладилник за собирање лешеви нема, што е пропишано со Правилникот,

14. Ветеринарната амбуланта во склоп на стационарот не е регистрирана во согласност со прописите за ветеринарно здравство,

15. На боксовите каде се држат животните нема листа со податоци за секое куче поединечно, според прописите востановени со Правилникот – недостиг на листата посочува можност за импровизирање и неспроведување на Програмата, што ние го тврдиме со години.

16. Нема простори адекватни за прием на болни животни, како што е пропишано – таквите се изложени на непотребо измачување

17. Временските услови, екстремните температури влијаат на висока смртност, болести (огромна стапка на пневмонии) и долготрајно измачување.

18. Не се води соодветна евиденција, пропишана со Член 9

19. Не се запазуваат Препишаните постапки за еутаназија ......
Аватар на корисникот
mil4ence

Сино цветче
 
161260
Мислења: 264
Зачленет: 15 Јун 2012, 20:35
Локација: Beside my pets, of course...
They might destroy your shoes, gardens, jeans, shirts, flip-flops and beds, but they will never ever destroy your heart.
Слика

Мислење 19 Ное 2012, 22:07

Не само да се затвори, туку и кривично да се гонат гнасите што стојат зад него, гнасите кои со лопати усмртуваат кутриња и гнасата што се претставува како „татко“ на градов!

И улична судбина е подобра од судбината во Вардариште, не за џабе не пуштаат да се снима во деловите кај што ги држат кучињата. И камен срце да имаш ќе ти заплаче кога ќе видиш такви грозотии.

И јас сум за вдомување на мешанче, лично чував едно три години, пред гнасите да ми ја отрујат.

Одамна им е објавена војна на уличните животинки, само си тонеме во апатија, одминуваме се што моли за помош. Гнасно...
Аватар на корисникот
Saya

Жолто цветче
 
53701119
Мислења: 1183
Зачленет: 06 Јан 2011, 21:32
Локација: On a flaming bald eagle, surfing a majestic unicorn.
Слика

Врати се на Дом

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 5 гости