1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална руса фарба

Дискусија во 'Коса' започната од Trendafilka, 28 декември 2009.

  1. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Ауу,мене експлицит ми ја направи жолта како лимон,ни мојава коса не ја прима,секоја е различна сепак
     
  2. aleksandra984

    aleksandra984 Нов член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    2
    gi citav komentarite na forumot i mozam da vi kazam deka za da se bide plavusa e najtesko vo domasni uslovi zatoa sto imam premeteno na poveke plavusi kosite im se suvi rascvetani i izgledaat neneguvani so mi e zborot za da se bidi plava nemoze da se dostigne so farbanje vo domasni uslovi i so palette i garnier dokazeno e deka garnier najmnogu ja pravi kosata suva a palete so mislime nie deka e linija na svarckop nema vrska , podobro na 2 meseci da go farbate korenot so kvalitetna farba otkolku so ovie so gi citav dosega .
     
  3. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Александра,јас пробав се,буквално се,одев и на фризер,и ставав и поскапи фарби,ама мојата коса едноставно несакаше да добие ни боја ни било што,А откако се фарбам со гарниер напротив,не ми е сува туку баш мрсна,и воопшто не ми се испукани врвовите,таа содржи маслиново масло што не дава косата да се направи како слама.Дури и на два три месеци ја скратувам колку да ја освежам.Ама користам маски,силиконски капки.Не помнам некогаш да сум имала искршени врвови.Здрава ми е ,Е сега се знае дека секоја коса е различна,и секоја бара посебна нега!А плавата бара екстра нега.Ако знаеш како нема да ти биде косата лом!
     
  4. sana85

    sana85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0


    пробај со еволушан 11/21 или кене ама и јас го имам истиот проблем и нена спас али еволушанот е добар
     
  5. sana85

    sana85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    и усте несто користи 9% хидроген и корените фарбај ги на 20 дена али само корените никако надолу косата нема да ти се оштети,многу битно е да не ја менувас фарбата и на еднофарбање користи пола фарба не цела за да застедис малце :lol:
     
  6. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    Значи пак испробување на милион фарби и донекаде бојата се погоди, не е жолта, оди малку накај светло беж. Фарбата е Palette C10 , само што ми ја направи косата ужасно сува! Значи после миењето ставам шампон за сува и оштетена коса, маска, додека ја сушам - масло од кокос и крема за сува и оштетена коса за да заличи на нешто! :Down:

    Дефинитивно е тешко да си плавуша! :(
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307
    Lady Still 11 светло руса-пепеласта, многу убава боја излага и не се одмива брзо. Имам пробано и со еволушн ама искрено не ми се свиѓа. Точно е дека кене најубава боја вади ама вистина ја оштетува многу косата и ја прави посува. Гарниер, Палете тоа ништо не сум задоволна, само две недели максимум ти е убава бојата после е како морков. Иначе користете си маска за фарбана коса што и дава многу убав сјај на бојата и не дозволува да се одмива толку брзо. Јас користам Нивеа со црвено капаче, ем за сјај и плус како регенератор, порано имав мака со чешлање, дека долка коса имам и плус фарбана ама сега е супер. :)
     
  8. SpoiledBaby

    SpoiledBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    890
    Допаѓања:
    302
    абе нема која жена во животот а да не се фарбала плава :) хахах и јас да не сум ништо помалку на 15 години се офарбав прво ставив 2 фарби од гарниер ми испадна ептен на портокалово, по втор пат ставив 3 фарби ама не памтам што бројче беа и ми испадна нешто на златна нијанса имав долга коса ама почна да ми се оретчува многу и плус тоа ми рекоа ако сакам повеке на плаво да одам на фризер и да ми стави бланш не знаев што да правам па ја ошишав на пола косата ;( оф леле сега да ја имав таа коса и пошто мн ми се оретчи косата повеќе не ја ни исфарбав продолжив да ја чувам мојата коса и сега имам уште малку плаво и ја чувам косата за догодина за матурантка да има некоја должина за фриз :) а иначе пред да се офарбам мн ја пеглав косата и тоа со пегла за алишта...ццц ее глупаво дете а природната коса ми е светло руса и на сонце ми станува плава.. и сега велам кој се изгорел од фарба,дува и на пегла за коса :rofl: ахахаха а сите ми велеа имаш мн убава коса немој да ја уништуаваш ама ајде де :D :D
     
  9. blondini

    blondini Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    10
    Идеална русокоса фарба

    Јас сум русокоса ....заборавив од кога,да избројам години :D скоро 10 години...ух,ова и мене чудно ми дојде,хахаха!
    И сум пробувала се и сешто,меѓутоа дефинитивно најдобра боја која најубаво ми одговара,не викам дека и на останатите,е Палете,и за ништо не би ја сменила,имам многу долга коса,до половина,без шишки,рамна,и не е оштетена,значи со редовни минимални кратења ја одржувам и секако убава козметика,која често ја менувам.
    Бојата воопшто не е жолта,имам многу добра нијанса,а ја користат 100 Skandinavian Blond,најчесто,важно е да пишува дека осветлува од 4-6 нијанси,пробајте,нема да зажалите...
    А,да...и се фарбам на 3 недели само во коренот,и секаде е еднаква бојата!
    Епа,мои сродни души-плавуши,пробајте,топло ви препорачувам!
    Поздрав! :hai: :hai: :hai:
     
    На KatarinaLehotska му/ѝ се допаѓа ова.
  10. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Идеална русокоса фарба

    Honey,nemoj da ja menuvash ni bojata ni markata! Garnier se zakon,ja koristam veke 3 godini (od vkupno 7 kako plavusha) i navistina sum prezadovolna! Osven shto e kvalitetna i ne e skapa,ima sladok miris,ne iritira hehehe kako ostanatite farbi,na primer. Imam probano sekakvi,bukvalnno sekakvi farbi,od najpoznati marki do totalni anonimusi i mislam deka ovaa e najjaka. Plus i nijansata e zakon :P
     
    На barbiegirl.24 и koritsaki им се допаѓа ова.
  11. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Идеална русокоса фарба

    Baby,zavisi od tipot na kosata.Jas sum veke 7 godini plavusha , sum eksperimentirala so miloin boi i nijansi vo tekot na celata "blond-era" i seto toa vo domashni uslovi,i pak kosata ne mi e oshtetena. Plus toa,nikogash ne sum bila na frizer,sama se shisham,no i ja neguvam kosata so maski i regeneratori i silikonski kapki i shto ti ne :P Stay cool :P
     
  12. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Идеална русокоса фарба

    Каде ги има Стил боиве??
     
  13. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Идеална русокоса фарба

    Денеска се офарбав со Garnier Nutrisse 111 Sahara и презадоволна сум од бојата и од начинот на бојадисување со тубичето, баш ми се покажа практично. Инаку во самата смеса додадов и едно лажиче бадемово масло. Добив убава беби плава нијанса. Размислував за L'oreal Preference или L'oreal Excelence варијанта, ама мислам дека Garnier Nutrisse е правиот избор за мене.

    [​IMG]
     
  14. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Идеална русокоса фарба

    Плавуша сум 2 и пол месеци, природна ми беше смеѓа-темно плава... Всушност прво фарбање во животов ми беше :) Првото фарбање го направив со бланширани прамени, па врз тоа Гарниер 111. Бев задоволна првата недела. :emo: Почна да паѓа и одвај чекав нареден месец да дојде за да не ја мачам многу косата. Наредното фарбање ми се свиѓаше само првите два дена, после почна да паѓа бојата по цела должина и имам жолтила во коренот а портокалови влакна по должината... :sweat:
    Мислам да ја сменам фарбава, помагајте... Сакам да ми е побела нијансава, ама не сакам да ја бланширам целата коса за да добијам таква боја за да не ја оштетам многу... Некој предлог...??? :?:
     
  15. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Идеална русокоса фарба

    многу ми се допаѓа бебешко плавата нијанса, но не знам дали ќе ја добијам правата нијанса бидејќи имам темно кафеава боја :?: , инаку сум била и црна и црвена па сега сакам да пробам и со бебешко плава како ќе ми стои. а оваа Garnier Nutrisse 111 прв пат гледам во вакво пакување имам видено во други пакувања
     
  16. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Идеална русокоса фарба

    Разликата помеѓу обичната Garnier и Garnier Nutrisse е тоа што вторава покрива бели влакна а обичната не, Нутрисот е дупло поскапа и ја има само во големите маркети.
     
  17. bonbonka17

    bonbonka17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    8
    Идеална русокоса фарба

    plavusha sum 1 god.. edvaj ja dobiv bojata.. kosata mi e lom zasho iam problem vo dobivanjeto svetli nijansi zasho iam crven pigment :worried:
    se iam blanshirano 5 pati cela kosa :worried: lol znam..
    najchesto sum se farbala so keune i palette i se mn dobri .. ali sakam da dobijam bela nijansa ali mi e strav da ne se unishtam.. aj pomosh kazete koja farba?? ama od iskustvo... :D

    [mod-kirilica:2wcifnaq][/mod-kirilica:2wcifnaq]
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.652
    Пол:
    Женски
    Идеална русокоса фарба

    Требало прво тој црвен пигмент да се неутрализира за да ја добиеш посакуваната боја. Тоа сите фризери би требало да го знаат ;) па и тој кај што одиш ти.
     
  19. bellaSk

    bellaSk Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    46
    Идеална русокоса фарба

    Добра плава боја, која е дури накај бела сифкаста е Игора 11/1 (ова од искуство :D )
     
  20. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Идеална русокоса фарба

    ај ако сакаш прати ми сличе ако најдеш на нет како изгледа фарбава... фала ти :bow: