1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална руса фарба

Дискусија во 'Коса' започната од Trendafilka, 28 декември 2009.

  1. aaleksaandraa

    aaleksaandraa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    34
    Искуство со Evolution фарбите околу долготрајност и добивање на сааканате нијанса ?
     
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.031
    Пол:
    Женски

    Јас сум презадоволна од фарбиве и веќе не ги менувам, бојата не бледее дури по 3 недели почнува да се познава коренот. Ја користам нијансата 11.11
     
  3. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Мојата нијанса е оваа, ама јас едно 6-7 години сум плава... инаку нема врска тенот, и јас сум светла, зависи од јачината на косата, ако имаш цврсто влакно немај гајле ;)
     
    На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
  4. KourtneyK

    KourtneyK Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2012
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Ве молам за помош.... Косата ја шатирав пред 5 месеци затоа што имам такво влакно што многу ми се мрси, е сега сакам да се фарбам плава само незнам дали да почекам до декември да ми падне шатираното или врз него, инаку имам смеѓа коса и незнам дали ќе ми се фати и каква фарба да си купам :)
     
  5. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Moже, шатираното ќе се покрие, но само доколку се фарбаш кај фризер. Ќе ти ја погоди фарбата по самиот пигмент на косата и ако нешто не ти се допаѓа ќе корегира. Цените на фарбите кај нив се исти како и во малопродажба. :)
     
  6. KourtneyK

    KourtneyK Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2012
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Вујна ми е фризерка :)
     
  7. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Каква боја еова?
    Која фарба би ми ја препорачале-сега сум карамел
     

    Прикачени фајлови:

    • kakva e ovaaa.png
      kakva e ovaaa.png
      Големина на фајлот:
      588,6 KB
      Прегледи:
      120
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.031
    Пол:
    Женски

    Evolution 11.11 ; Keune 1517

    Некоја од овие две фарби можеш да пробаш , земи хидроген 12% за да ти ја осветли повеќе , мислам дека со 2-3 фарбања ќе можеш да ја добиеш бојава. Ако ставиш 9% хидроген ќе ти испадне по на сиво :)
     
  9. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    женски, сакам да се правам плава, моментално косата ми е полапридона пола фарбана, важно иста боја ми е целата, темно кафена.. Која фарба ми ја препорачувате? Порано ја користев кене 15/17 и бев презадоволна заради тоа што тогаш косата ми беше освеетлена и ја земав за да немам жолти нијанси...
    ме мачи исто што косата ми е пола пола.. си мислам нема да ми фати целата исто.. природното лесно ми осветлува ама фарбаново незнам, на фарбано кафено немам осветлувано досега...
     
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.031
    Пол:
    Женски

    Не пробувај ништо штом ти е пола фарбана пола не , на фарбаното нема да ти фати а на природното може да се осветли ама сепак ке се разликува па ќе бидеш шарена. Јас на твое место би отишла на фризер , барем тоа фарбаното некако да го извади , јас ќе ти препорачав да стсвиш од тоа колорб4 ама незнам како ќе излезе сега на делот кај што ти е фарбан и на остснатиот што не е :?: јас имав црна коса фарбана и со тоа колорб4 успешно ми излезе цела фарба па потоа ја осветлував со најсветли фарби , инаку јас бев задоволна од еволушн 11.11 ама некако почна на жолто да ми фаќа и јас сум во план да ја пробам на кене 1517. А за да не ти фаќа жолто 9ка ставаше или 12ка?
     
  11. MejkApGirl

    MejkApGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2011
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    58
    Офф-топик. Коритсаки, тоа што почнува на жолто да мава со тек на време, е неизбежен дел кај секоја плавуша, бидејќи се измива нели сивиот прелив и останува осветлениот пигмент на влакното-жолт. Гледам не живееш во Македонија, па така тебе ќе ти биде верувам ова подостапно, а може и си запознаена со тоа: Лилав шампон. Шампонот е буквално лилав обоен и е наменет за оддржување на аш нијансата кај плавушите. Една другарка го порачува преку нејзината фризерка, овде не сум сретнала. Се надевам помогнав :)
    [​IMG]
     
  12. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.031
    Пол:
    Женски


    MejkApGirl , знам , користам и лилав шампон ама некако кај коренот пак ми се двои жолто од фарбава на Еволушн. Сега оваа последнава што ја нанесов на Колестон 12/89 многу сум позадоволна па не се жалам ама еве би ја пробала и на Кене штом толку ја фалат :) инаку има лилав шампон во мк , има и во дм , има и во космо , јас баш сега кога бев во мк земав од космо на Еугене Перма околу 450 ден е ,а мислам дека има и на Лорвен :) кажи и на другаркати да знае во случај фризеркава поскапо да не и го продава :)
     
  13. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    кенето ќе ти помогни, мене ми помогна, јас 9% хидроген ставав и немав жолти прамени,првите два пати цела коса ја фарбав и после само коренот и немав никаков проблем со жолтила :)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.031
    Пол:
    Женски
    Русокоси , јас си го најдов чарето :D гледам видеа на јутјуб како некои ставаат тонери на косата (зборувам за полутрајни фарби за коса во разни бои , лилјакова , розева , црвена , сина итн..) значи отидов го купив ова [​IMG] ќе ставам сосема мала количина заедно со регенератор или маска за коса , се става на сува и чиста коса , мене ми рече продавачката дека можам и само од бојава да ставам но не си играм зашто може дреч лилјакова да ми стане. И ќе го држам 15 мин и ќе се измијам. има вакви полутрајни фарби и на ибеј ама јас најдов за иста цена и во парфимерија :) ова е за да се изгуби жолтилото на косата. Задутре ќе поробам па ќе пишам што сум направила

    [​IMG]

    https://www.youtube.com/watch?v=XoZsTYQaz40

    потоа косата станува вака
    [​IMG]
     
  15. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    женска ајде пишии коментар како помина, да знам и јас дали да земам :))
     
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.031
    Пол:
    Женски

    сум заборавила да пишам :D па земав , пробав стана сивкасто само на деловите кај што се бланширани на жолтенилото ништо не му направи :| но изгледа згрешив што земав многу светла лилјакова боја :?: наредниов месец ќе земам од тие претходно што ги поставив ќе порачам од ибеј зашто гледам на јутјуб дека повеќето користеле од тоа Manic Panic :)
     
  17. zoketo

    zoketo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2012
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски

    исто како јас да сум пишувала... Точно и јас додека се фарбав дома секодаш дев шарена
    отидов на фризер и мене исто ми ставија бланш и потоа прелив и ја добив посакуваната боја :)
     
  18. GossupGirlxoxo

    GossupGirlxoxo Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    32
    ЕПА ВАКА!!
    МЕ МРЗИ ДА ЧИТАМ КОМЕНТАРИ. ПИШУВАМ СО ГОЛЕМИ ЗА ДА ВИДИТЕ :lol: :lol: :lol: ИМАВ ПЛАВА КОСА СКОРО КАЈ БЕЛО ШО ИДЕ И СЕ ФАРБАВ СО
    STILL C09 ИЗЛЕГУВА СВЕТЛО ПЛАВО НА ТЕМНА КАФЕНА КОСА (КАЈ МЕНЕ ОВА ВАКА БЕШЕ). :!:
    ИМАМ НЕКОЛКУ ДРУГАРКИ ИСТО СЕ ФАРБААТ ПЛАВИ СО ОВАА ФАРБА И ИСТО СУПЕР ИМ Е БЕЗ БЛАНШОВИ И ТАКВИ РАБОТИ СО ПОМАЛЦЕ ГОРЕЊЕ СЕ ДОБИВА ПРЕУБАВА СВЕТЛА ПЛАВА БОЈА.

    :* :* :* :*

    http://online.idea.rs/images/products/532/532106073l.gif поим неам слики како се ставаат па еве линкче да видите како изгледа фарбата.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.031
    Пол:
    Женски

    а каде можам да ја купам во мк или па да ја порачам преку нет? :?: инаку ти пишав за косата во др тема ;)
     
  20. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    ооо женска, кажувај одма од каде ја набави фарбата.. се надевам дека си од мкд и дека е достапна во парфимериите фарбава.ајдее вратии па да земам да се оплавам и јас :*