1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да си ја вратам природната боја на косата?

Дискусија во 'Коса' започната од Lexy90, 5 февруари 2010.

  1. tanjaaaa

    tanjaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    13
    TI BLAGODARAM SWEETY.86... :)
     
  2. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.518
    Истото ми се случуаше со косата и пробав со колор шампон,не фаќа на црно...па уште кна ако имаш,нема шанси...можете да замислите црна со црвен отсјај(кната и да е кафена и да е црна,кога се одмива станува црвена,зошто вистинската кна е црвена,се прави од некое тропско дрво)?!Ужас...Отидов на фризер...си одбрав светло кафена,пепеласта нијанса...ми ја избланшираа на 3-4 сантими од коренот (зошто и јас се тешев,ќе издржам не се фарбам,кога не сакаат да покријат фарбите тоа е...ама не можев да ја поднесам бојата),стана светло-портокалова накај жолта...ми ја скратија до рамена,ми ја исфарбаа со одбраната нијанса,плус за секој случај прелив со сивкаста нијанса и ја добива најпопрекрасната нијанса на коса...и потоа си растеше и растеше и секако бојата избледе,ама не скроз...си земав фарба од лореал,малце потемна од мојата природна,се исфарбав...со текот на времето избледе и се изедначи со коренот скроз и од тогаш немам ставено фарба на косата.А ако сакате приближна сума на моите патешествија со косата е...сигурно над 9000...толку многу пати ја фарбав по различни фризери,со различни фарби и тоа безуспешно,а само делот со бланширањето,па фарбањето 2200.
     
  3. tanjaaaa

    tanjaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    13
    ...си одбрав светло кафена,пепеласта нијанса...ми ја избланшираа на 3-4 сантими од коренот (зошто и јас се тешев,ќе издржам не се фарбам,кога не сакаат да покријат фарбите тоа е...ама не можев да ја поднесам бојата),стана светло-портокалова накај жолта...ми ја скратија до рамена,ми ја исфарбаа со одбраната нијанса,плус за секој случај прелив со сивкаста нијанса и ја добива најпопрекрасната нијанса на коса!
    lilit so tvoite zborovi kako da mi ja opisa momentalno mojata kosa,portokalov nekoj odsjaj nakaj zuto od koga mi padna bojata posle 5 meseci i od koga resiv da ne ja farbam veke,ama nemozam da ja podnesam bojava.
    Te molam ako moze da mi kazes dali dobi vakva nekoja boja zaso mene mi se sviga ovaa mnogu,spored opjasnuvanjeto svativ deka e vaka nekako.blagodaram odnapred...pozdravce

    http://img43.imageshack.us/img43/3/91542426.png
     
  4. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.518
    Последниот пат кога се офарбав,веќе откако ми беше осветлена,ваква ми беше,а потоа ми осветле,но не многу.(јас имам бебешка нијанса природна на косата)
    Јас се фарбав со оваа,но ми излезе посветла...
    http://www.getprice.com.au/images/uploa ... 678602.jpg
    Ама мислам дека и оваа ако ја најдеш ќе ти заврши работа...
    http://www.semichem.co.uk/images/PRODUCT/large/29.jpg

    Јас пак да ти напоменам,ми беше темна (црна,шарена,со црвен отсјај)па бланширана и офарбана во светло кафена која подоцна обледе,па префарбана со бојата од првиот линк,за да ми дојде нешто како на љупка бојата.
     
  5. tanjaaaa

    tanjaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    13
    ti blagodaram lilit na objasnuvanjeto :)
     
  6. TanYa

    TanYa Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    2
    Pobaraj farba shto e najslichna na tvojata prirodna boja na kosa i ostaja da ti ispadni cela boja i nema da ti se poznava mnogu mozhish mnooogu malce posvetla za ko ke ti ispadni da ne se poznava deka e od boja posvetla tuku kako sonceto da ti ja osvetlilo ;)
     
  7. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
    Како да си ја вратам природната боја??

    Оставија не ја фарбај,јас има више две години не ја фарбам и косава ми стана фантастична ми се вратија локните што ги изгубив откако ја фарбав....


    ПОУБАВО ОД ПРИРОДНА БОЈА СИ НЕМА !!!
     
  8. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Како да си ја вратам природната боја??

    Да и јас те подржувам, и јас не ја фарбав две години, си ја порастив до саканата должина, и се ишишав......сега си ја имам назад природната моја коса, расте како луда и си се мијам само со шампонче! Ем нервите на ред, ем си заштедив.....нема фарби, регенератори, маски, спрејови, восоци....и 300 чуда!
    Поззззззз :*
     
  9. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    Oтстранувач на фарба за коса

    Zdravo. Ste cule li za otstranuvac na farba?? Aj ako znae nekoj neka pise kade moze da najdam tuka kaj nas? pozz
     
  10. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Oтстранувач на фарба за коса

    Eeeee и мене ме интересира си ја сакам природната боја за коса :)
     
  11. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Oтстранувач на фарба за коса

    Мислам дека вакво нешто не постои :worried:
     
  12. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Oтстранувач на фарба за коса

    Можда постои ама за кај нас дека има не сум слушнала . Мислам дека треба да се чека не знам колку недели за да се фарбаш пак , може грешам , поправете ме :wasntme:
     
  13. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
  14. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Oтстранувач на фарба за коса

    Постоеше од гарние. Сега мислам дека не го произведуваат повеќе. Имало мислам и некои скапи од по околу 2000 ден.
    Незнам точно, ако ме излажале и јас ве лажам.
     
  15. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Oтстранувач на фарба за коса

    Постојат , често се употребувани. Ги има во сите добро опремени фризерски салони . Третманот не чини многу , но е штетна хемикалија со која треба соодветно да се ракува а тоа го може само професионалец. Не земајте на своја рака , уствари и да сакате не можете, како и да е и да наидете на прилика немојте ...после ќе има плачки што сте останале со косата в раце :emo: ...па несаканиот ефект може да се спореди со предоцна отстранет бланш :D
    Шала на страна , стварно немојте ;)
     
  16. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Како да си ја вратам природната боја на косата

    Ова не само што ја тргна бојата. туку и ја направи косата никаква, како метла!
    Најдобар начин, израстете ја косата, со вакви хемиски супстанци, не само што ќе се уништи косата, туку и поприма и кожата!........ :puke: :puke: :puke:
    Природно си е природно!
     
  17. Sanji4ka21

    Sanji4ka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    88
    Како да си ја вратам природната боја на косата

    2-3 години ја фарбав косата,но откако останав бремена ресив веке да не ја фарбам.И еве веке година и некој месец како не сум фарбана(и баш сум задоволна од сегашната боја на косата) сакам да си ја израстам мојата природна боја.Упорна сум ја мијам преку еден ден и мислам дека од тоа ми расте многу побрзо.
     
  18. Anggie

    Anggie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    36
    Како да си ја вратам природната боја на косата

    Доколку се брзаш, купи си фарба соодветна како твојата боја на косата и како ке расте нема да се познава за некое време ке ти се врате природната боја :)
     
  19. Scorpio93

    Scorpio93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    3
    Средства што можат да ја отстранат фарбата...
     
  20. Scorpio93

    Scorpio93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    3
    Средства што ја отстрануваат фарбата

    Дали знаете нешто со кое ке можам да ја отстранам црната фарба... Иначе неколку пати сум фарбана црна сега сакам да сменам на кафеава земав светла плава фарба ама само коренот ми доби убава боја а косата повторно си остана црна се надевав дека барем ќе ми биде посветла амаа :(