1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до виткана коса?

Дискусија во 'Коса' започната од Barbie-mwa, 25 јуни 2010.

  1. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Па девојќи јас сум гооолллем обожавател на кадриците. А мојата коса е права, ма тотално нема ни едно извиткано влакно во неа сите ме прашуваат дали ја пеглам. Но јас сакам виткана, но не сакам да користам фигро и сл, зошто само ја горам косата а кадриците ги нема наредниот ден сакам некое средство, или некој начин за да имам кадрици, но без горење на косата и барем да траат 2-3 дена. Ајде девојќи помош умирам по таа виткана коса! :lol:
     
    На sleepingbeauty, love-cat19, Belieberka666 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    И јас сум ист случај како тебе. Се сум пробала за да ја навиткам косата. Ако не сакаш да ја гориш пробај со крпчиња да ја виткаш, колку повеќе крпчиња ставиш , повеќе кадрици и не ги виткај до коренот на влакното туку до пола коса. Исто може да пробаш со витлери или со со оние меките суѓерчиња ако витлери што се, јас си купив такви од Орифлејм и долго време ги користев.
    А ако врне надвор ништо нема да ти за задржи косата виткана, малку влажен воздух и одма ќе ти се исправи.

    А имаш ли пробано со онаа четката округла што е и фен истовремено , и суши и витка?
    Јас се мислам дали да ја купам.
     
    На supergirl22 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Јас ги имам тие зелените витлери од орифлејм , како сунѓерчиња што се . Кога имав подолга коса ги ставав после бањање и спиев со нив , ми стоеше виткана косата неколку дена така и супер се . Купив фигаро , да си поиграм од причина што не сум користела па да видам , и одма ми се исправува .. :)
     
  4. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски

    Да имам пробано, мене не ми помага баш многу. Неа ја користи почесто мајками за фенериње, затоа што ја фенира косата а локни потешко да ми се направат, а и ми се заплеткува в коса. :lol:
     
  5. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Иренна , јас го имам . Не прави локни него бушава ти ја прави косата.. таква разиграна :)
     
  6. TrueReligion

    TrueReligion Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    175
    Aко не сакаш со фигаро.,користи пегла и обично моливче,така што ќе зедеш прамен од твојата коса и на моливчето ќе го завиткаш.Потоа ќе задржиш со пеглата на праменот претходно завиткан и ќе ти излезе супер.Особено ако држиш со пеглата 2-3 минутки.Потребно е само трепние,бидејки долго време ќе ти треба во однос на тоа дека потребно е да земаш по тенки прамени за подобар ефект.И би требало да ти стои подолг период.Пример мене така ми држи 3-4 дена :)
     
    На s.a.n.y.a му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ludacaa

    ludacaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    180
    и јас имав таков проблем,ама пријателка на мајкамми е фризерка и ми даде предлог да ми направи трајна и прифиатив нормално дека од тоа средството со го ставаат е многу јако па затоа смесата јаго раствори повеке за да не ми ја остети косата и така си имав 8 месеци виткана косаааа :rofl: :rofl: инаце у рок од 3 години имам направено 4 пати така...и нормално дека после секое миенје се ставаа маска ау разбирате..(ме мрзи да набројувам) пробајте и нема да зажалите...поззз
     
  8. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Косата да биде на моливот завиткана и така во пегла ? :) Добро разбрав или ?
     
  9. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Јас си ја носам иткана вака во лето. Оставам да ми се исуши малку , затоа што по природа имам благо виткана коса. ПОсле си двојам прамени и ги виткам со едно слично на фигаро, ама не се загрева туку само дува топол воздух.Така ми излегуваат локни, па после ги двојам и ми испаѓа брановидна.
    На сестра ми имам пробувано што се не, со крпчиња, со витлери, фигаро, триста чуда... ама нејзината коса е премногу права и и паѓаат локните за 2 саата. Инаку од другарки имам слушнато дека најубаво си ја виткаат со витлери оние бабските, метални што се :rofl:
     
  10. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.072
    Допаѓања:
    6.645
    Пол:
    Женски
    Ист случај сум и јас...за жал :(

    Јас ги користам тие твистерите што се 60 денари по 6 внатре, портокалови се.Ги има во парфимериите.
     
  11. TrueReligion

    TrueReligion Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    175
    Да на моливчето нека биде завиткана,и после пеглата ќе ја ставиш на завитканиот дел и држиш неколку минутки :)
     
    На Klaudija24 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. puflaa

    puflaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    23
    Јас ги користам тие зелените твистери од oriflame, и задоволна сум! Ке ја измијам косата, малку ке ја засушам и после ја виткам! За саат два ја отпуштам и имам убави кадрици :rofl: Со фигаро ми се витка али така сепак се гори косата повеќе отколку со фен ! И витлери ке пробам наскоро, оние што ги спомнувате само ако може да каже некој дали 6 се доволни за цела коса или треба дупла доза ?! :P
     
  13. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Лелеее ако почнам јас да ја виткам така со молив 2 дена не ќе ме спасат. јас ја виткам најчесто со витлери ама брзо ми се прави |(
     
  14. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    па пробај малкупретходно и пена да ставиш, пред да ја виткаш. може подолго ќе ти стои.
     
  15. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Стварно треба така да пробам би требало да делува. уште да се решам да купам пена сега... :)
     
  16. shee

    shee Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    imav i jas takvi odamna i prezadovolna bev no sestra mi malceka e gi zela i na najmali parcinja gi iskinala :( nz kako dali so zabi ili.. :rofl: i tolku od tie tvisteri :D pa pocnav da se vitkam so krpcinja koi gi vitkav na malku mokra kosa i spiev so niv [taka mi e najsigurno :D ] dodeka ne isprobav pegla za kosa i moliv :) :)
     
  17. Schmetterling

    Schmetterling Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    14
    сака некој да се смениме,ќе ви ја дадам мојата виткана коса за права :)
     
    На Taylor му/ѝ се допаѓа ова.
  18. zvezdakoska

    zvezdakoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    60
    Aко имаш два дена да знаеш дека ништо не треба да правиш тогаш моливот и виткај :D
     
  19. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.072
    Допаѓања:
    6.645
    Пол:
    Женски
    Не,малку се.Јас имам 18-три пакетчиња.Бар мојата коса иако права е густа и ми требаат повеќе да ја навиткам. :)
     
  20. MadamMala

    MadamMala Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    И јас стално се мачам со косата премногу сакам да имам виктана коса... :) Пробував и со витлери и со преси и со фигаро но за брзо време ми се исправа... Но пробав со Крпчиња , ќе ја измијам косата пред да си легнам и ќе ја навиткам со крпчиња околу 10-12 крпчиња за цела коса и така ќе легнам и утредента косата ми е целосно виткана :)