1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препарати за плава коса

Дискусија во 'Коса' започната од Miss-Independent, 2 јуни 2010.

  1. Miss-Independent

    Miss-Independent Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    2.292
    Допаѓања:
    5.649
    Вакаа... имам темно плава коса со светло плави прамени и би сакала да ми препорачате некои убаи препарати (не е битна цената) за плава коса што уште повеќе ќе ми ја истакнат бојата , а и ќе ми ја направат косата поубава помека...па не сакам многу нееее хаха :D се надевам ќе ми помогнете ;)
    :* :* :*
     
  2. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    И јас сум плавуша, од сите препарати кои ги имам пробано, ти ги препорачувам на Fructis - Instant melting Mask for Blond hair и лакот за коса на Nivea - Blonde Gloss. Супер се! ;)
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  3. Miss-Independent

    Miss-Independent Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    2.292
    Допаѓања:
    5.649
    fala trendafilke :)
    a inace ova na fructis masaka za izmivanje e ili posle banjanje?:) inace si naracav od avon nekoja maska za plava kosa pa ke vidam sto cudo e pa ke ti kazam ako e ubava ;)
     
  4. SpoiledBaby

    SpoiledBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    890
    Допаѓања:
    302
    јас имам користено нивеа маската шио не се узмива за плава коса стварно убав сјај дава и убаво мириса и ја прави косата помека иначе и јас до пред некое време бев плавуша а сега само мојата природна коса-темно руса со златен сјај и маската исто дава мн добар ефект :)
     
  5. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.102
    Mене ме интересира како на природен начин,без фарби да ја осветлам косата,да ми испадбе мидл блонд.Имам многу светло кафена боја на косата,во палетите за бои е нашишана како дарк блонд,ама летово некако ме инспирира да ја осветлам,ама не сакам да ја оштетувам со бланшови и фарби.Освен методот со лимон,има ли друг начин?!И дали овој доколку некој го пробал,има ефект?!Сакам да има барем мааалку рус сјај
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.652
    Пол:
    Женски

    Мислам дека и со чај од камилица може да се постигне истиот ефект. Последното плакнење нека ти биде со чајот, па суши ја природно, на сонце... добива многу убав сјај. Проверено! ;)
     
  7. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.102
    Ееее фала,ќе пробам!Само нека излезе сонцево веќе!!!Физура да не може човек да си направи!!! :D
     
  8. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Да.. Тоа со камилицата делува, ама сок од лимун делува уште повеќе. Проверено ;) Се мачкаш со сокот и стоиш на сонце додека не се исуши. Мене ми дојде како шатирана после неколку такви "третмани".
     
  9. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.102
    Сакам после тоа и да ставам од оној сивкастиот прелив што го ставаат физериве те стилиствие,да не се навреди некој.Ама не знам каде да го најдам.Нема да го држам многу,ама онака колку да даде платинест сјај.
    Не знам што ме спотера ова...ама ај.Имам изразено темен тен,со светла коса...вака бетер ќе се сторам плаво циганче.Чудна комбинација сум,ама тоа е кога ќе се стават црн и бел,еурокрем! :D
     
    На didisi и soncicko им се допаѓа ова.
  10. Miss-Independent

    Miss-Independent Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    2.292
    Допаѓања:
    5.649
    haha pa i ja sum temna u tenot a kosata mi e temno plava ama mene ne mi e prirodna:D uzivaj lilit jaki sme 8) haha
    inace podobar efekt ima so limunot nego so kamilicata.A SpoiledB. fala bas ke ja probam ;) lele kosava moja za zalenje e , sto se i nemam stavano :D
     
  11. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.102
    Малце е ретардирано да прашам,ама ќе прашам...Каде да најдам од тој сивкастиот прелив што го ставаат фризерите на светли коси,за платинест одсјај?!Кога ќе прашам по парфимерииве,ми покажуваа колор шампони,а да прашам фризер некој,сигурно нема да ми каже зашо ќе ме седне на столче и ќе ми дрпне 350 денари за еден прелив...
     
  12. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    Keune имаат такви преливи, за сите бои на коса, ама знам дека цената им се движи накај 300-400 ден. (не ме фаќај точно за збор, баш утре ќе поминам во Unique и ќе прашам), така да ко ќе видиш... Цената е тука некаде.
    Јас едно време користен Ехотон, демек за платинест сјај на мојата плавушовска коса, ама што да кажам,... ко гнасна некоја, косата свежо измиена, со Ехотон после тоа како 'рѓосана личеше. А барем тоа не е скапо, околу 110 ден, ама џабе, не го бива...
     
  13. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.102
    Ииии сонце си за одговорчево!
    А утре ако ме носи пат и јас ќе се пикнам во Јуник да им потрошам тоа тестерите и да прашам! :D
     
  14. katka-slatka

    katka-slatka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    46
    А девојќи да ве прашам.Видов дека некој користел Ехотон,јас баш планирав да си купам со сребрена боја. Ама мене ми е косата исфарбана плава,а мојата си е нешто кафеава на костенливо.
    Мислите ли дека тој препарат на израстокот на мојата коса ке делува добро или не,уствари не знам дали на природно влакно фаќа. Има некој такво искуство? :)
     
  15. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Јас ставам едно као шампон е валда или не знам што , одкоа ќе го измијам обичниот шампон тој го нанесувам и ми стои неколку минути . Дека во лето од сонцето ми е посветла косата , што и накај жолто иде па со оваа добива плав сјај . Го купив 500 денари од таму кај што се шишам . Италијанско е , пишува Color Maintain или така нешто .При крај ми е па ќе пробам од овде вие што сте пишале дека се добри за косата. И ќе ви кажам како делува кај мене . :)
    [​IMG]
     
    На martincencee му/ѝ се допаѓа ова.
  16. littlepony

    littlepony Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Одржување плава коса

    Здраво Феминки! оваа тема ја поставив со цел да споделите искуство за одржување на плавата коса.Кај мене е приметливо дека долго време ми е истата должина а и не е баш здрава....ако може пишете каков шампон користите,силиконски капки,регенератор,маска,со каква фарба се фарбате и секако ако користите нешто плус.Благодарам однапред
     
  17. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.247
    Допаѓања:
    124.624
    Јас во фарбата за коса ставам само една капка црна фарба и супер плава ми е со сив сјај :rofl:
     
  18. bonbonka17

    bonbonka17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    8
    jas so sea si kupuvav od parfimerija kolor sampon ama takov platinest i ok mi e .. ali posle 2 mienje paga ..
    isto kupiv i od uniqe neso kao sampon 500 den. demek za odrzuvanje na plava - platinesta , kosa da ne ti paga bojata ustvari so toa se izmies i si kao farbana

    [mod-kirilica:2sh493s1][/mod-kirilica:2sh493s1]
     
  19. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Баш се интересирав и јас за тие преливите... Ги мразам жолто-портокаловите прамени што ми излегуваат зашто ми паѓа бојата по цела должина, па да ги неутрализирам малце со нешто. Со црната капка добиваш потемна плава или графитна нијанса некоја?
     
  20. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    ^^^jaс имам ставено капка црна, и на мојава коса излезе модра :rofl: Ама апла модра, тегетна светла нијанса, и одтогаш не пробав. Ама и тоа паѓа, ко сивилото од основната фарба, и тоа така по некое миење паѓа :?: