ТЕМА: Маски за лице

Мислење 19 Дек 2009, 23:15

кажете маски за лице зошто јас барам барам и нигде не наоѓам.
уз пат сакам да ве прашам да не знаете како моиве образи да ги смалам некако :D
Аватар на корисникот
anste

Сино цветче
 
10790
Мислења: 126
Зачленет: 29 Ное 2009, 17:21
Тој што сака - бара начин. Тој што не сака - бара изговор!

Мислење 20 Дек 2009, 16:21

Draga anste . Znachi ubavi i kvalitetni maski mozes da najdesh vo 0riflame koj gi ima za site tipovi na koza i vozrasti. A isto taka mozesh da naredish i krastavi4ki po celo lice ili sama da si napravish nekoa prirodna maska :))

A, sto se odnesuva do smaluvaneto na obrazi... toa e nevozmozno znaesh i samata :D No mozesh da probash so pudra vo praf i rumenilo malku da gi prekriesh nedostatocite...!

Pozzdrav ;)
Аватар на корисникот
Barbie-mwa

Жолто цветче
 
475473
Мислења: 1230
Зачленет: 20 Дек 2009, 14:49
Don’t play the stupid game
Cause I’m a different kind of girl

Мислење 26 Дек 2009, 23:27

какви маски за лице користите,дали повеќе преферирате да користите домашно приготвени маски или пак пакувани(купечки) и ако знаете некој рецепт за приготвување на домашна маска споделете со нас.
Аватар на корисникот
snake

Зелено цветче
 
105122
Мислења: 877
Зачленет: 23 Дек 2009, 18:48
Локација: таму некаде...во мојот замислен свет

Мислење 26 Дек 2009, 23:28

Маска за природен лифтинг
Добро изматете белка од јајце,нанесете го на лицето и оставете да делува 15мин.Потоа измијте го лицето со млака вода и нанесете хидратантен крем.Резултатите се видливи 2 часа по миењето,а ако ова го повторувате неколку пати неделно резултатите се трајни.


Оцетен раствор против акни
Во половина литар зовриена оладена вода,додајте една супена лажица јаболков оцет.Со вата наснесувајте го растворот секоја вечер пред спиење и цревенилото ке се намалува веке по вториот ден,а исто така ќе се насмалат и акните.

Магдонос против митесери
Со ситно исецкан магдонос трите ги местата кај што имате митесери.Потоа на врела вода испарете го лицето,одкако сокот од магдоносот ке насвлезе во порите,тогаш митесерот полесно ке можете да го отстраните.


Маска од авокадо за сува кожа
Измешајте две лажички мед со пасирано авокадо,лажичка јаболков оцет,снег од една белка,три лажички маслинов зејтин и три лажички крема која има неутрален ph фактор.Смесата се држи на кожата 20 мин.потоа лицето се мие со млака вода.Маската и дава на кожата влажност мекост,а есенцијаслните киселини кои ги има во авокадото го обновува ткивото на кожата.
Аватар на корисникот
snake

Зелено цветче
 
105122
Мислења: 877
Зачленет: 23 Дек 2009, 18:48
Локација: таму некаде...во мојот замислен свет

Мислење 27 Дек 2009, 22:46

Маска за чистење на лицето
Во сад измешајте две лажици пресно млеко и исцедете околу една лажица лимон. Додадете бражно колку што е потребно да биде погуста смесата, за нанесување на лицето. Треба да стои од 30-45 минути.
Аватар на корисникот
Magnolija

Жолто цветче
 
39693578
Мислења: 1371
Зачленет: 01 Дек 2009, 13:30
Локација: where the wild roses grow...

Мислење 11 Јан 2010, 04:19

Јас често си правам маски за лице низ дома од овошје, природен сок од моркови и сл, бадемово и маслиново масло...
Ја отворив оваа тема за да си споделиме искуства и рецепти за домашни маски за лице и за која примена се ( флеки, брчки, суво лице, акни,итн)...
Еве што најчесто користам

**Лимонов сок за белење флеки**
Свежо исцеден лимонов сок од половина лимон разблажен со млака вода. Ставете 2 пати повеќе вода од лимоновиот сок затоа што лимонот е јака киселина и може да ви го иритира лицето. Во почетокот моче да ве прчи малце ама не е страшно. Оваа маска е убаво да ја нанесете навечер пред да си легнете и да ја оставите до наредниот ден, или додека сте дома минимум 1 час... Не ја препорачувам за сува кожа.

** Сок од моркови со бадемово масло**
Свеж сок од моркови и неколку капки бадемово масло ( го има по аптеки) за лифтинг . Јас ја оставам маската додека не се исуши, понекогаш ја оставам и подолго.

** Маска од јагоди***
Гмечам една јагода и ја ставам на лице додека не се исуши, незнам конкретна намена ама знам дека јагодите се богати со антиоксиданси и киселини, па не верувам дека е лоша, ја храни кожата. Кога имам витамин Е ставам и тоаво изгмечената јагода..
Аватар на корисникот
marti.cookie

Бело цветче
 
100
Мислења: 51
Зачленет: 06 Дек 2009, 02:41

Мислење 11 Јан 2010, 17:04

Сум читала дека за природен пилинг на лицето најдобро е кафето,односно талогот од кафето.Откако ќе го испиете кафето на лицето нанесете од талогот и оставете го нека постои 2-3 минути.Потоа лицето исплакнете го со ладна вода.Ова повторувајте го 3-4 пати во неделата.Се уште не сум го пробала,но моите блиски кои го пробале ми кажуваат дека има резултати.
Аватар на корисникот
meredith

Сино цветче
 
6222
Мислења: 363
Зачленет: 11 Јан 2010, 03:28
Локација: во светот на бајките....
Зошто ги затвараме очите кога се молиме ... Кога плачеме ...Кога Сонуваме ... Кога се Бакнуваме??? Затоа што знаеме дека најубавите работи во животот не се гледаат со очите туку се чувствуваат со срцето.

Мислење 11 Јан 2010, 19:43

Исто за пилинг јас користам палента со малце млекце, многу нежно го масираш лицето и ја оставаш да се исуши после тоа само го плакнеш лицето.

Исто за акни имам прочитано дека е добро чај од босилек како лосион, не сум пробала ама ќе пробам и ќе ви кажам.

Јас најчесто како маска за акни растварам едно лажиче сода-бикарбона со млака вода и нанесувам на лицето со памукче и оставам така да стои дур не ме фати сафра, па плакнам со млака вода.
Аватар на корисникот
marti.cookie

Бело цветче
 
100
Мислења: 51
Зачленет: 06 Дек 2009, 02:41

Мислење 26 Јан 2010, 23:12

Vo edna fantasticna kniga koja ja procitav a se vika ubava zena imase dosta maski za lice no edna ja primenuvam vekje dolgo vreme i e mnogu efikasna ja obozavam a toa e samo MED da stoi 15-20 min a potoa da se isplakni so topla voda OBAVEZNO PROBAJTE SUPER E ;)
Аватар на корисникот
Neytiri

Жолто цветче
 
23565992
Мислења: 1291
Зачленет: 13 Јан 2010, 15:34
And I'm right by your side
Like a thief in the night
I stand in front of a masterpiece
And I can't tell you why
It hurts so much
To be in love with the masterpiece

Мислење 27 Јан 2010, 01:55

Mmmmm taa so medot e top, ja znam....
Aj da vidam da najdam imam povekje maski so med...
Аватар на корисникот
Peace.Love.Happiness

Бело цветче
 
180
Мислења: 65
Зачленет: 12 Јан 2010, 18:13

Врати се на Лице

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 5 гости