1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Подочници

Дискусија во 'Лице' започната од goldenpearl90mr, 18 јуни 2010.

  1. goldenpearl90mr

    goldenpearl90mr Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    Уффф мојот најголем проблем..имам подочњаци, кога ке станам од спиење очите ми се подуени ,како кецички имам под нив.Со теков на времето ми се намалуваат но секако не целосно.Сум пробала со лажички од фрижидер, со кесички цај со краставици но ништо не помага.Бев да ја проверам крвта но немам никаков проблем.Креми сигурно не помагаат за издуеност, тка да незнам веке сто да правам.Ај ако може некој совет, мала помош од вас.. и некој сличен како мене со истиот проблем.... :@
     
    На Li..Na му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Oluska

    Oluska Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    24
    На Tamarcheeeeeee и zajceto им се допаѓа ова.
  3. goldenpearl90mr

    goldenpearl90mr Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    Ja vidov...no mislev na poduenosta na ocite... :)
     
  4. likix

    likix Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    И јас имам ист проблем како тебе.Подочниците ми беа најголем комплекс последниве години,но сега си ги прифатив и се навикнав на нив.Иначе сум пробувала со многу работи даа ја намалам отеченоста и некои од нив ми помагаат.Би ти го препорачала кремот за околу очи од vichy,малку е поскап ама многу е ефикасен.Исто така од green line е добар,моментално јас него го користам и сум задоволна.Друго би ти препорачала многу вода и незнам дали пушиш ама цигарите имаат големо влијание зошто ја успоруваат циркулацијата на крвта и се прават подочници и тоа модри.
     
  5. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.080
    Допаѓања:
    6.747
    Пол:
    Женски
    за жал за подочниците нема откриено некој комплетно ефикасен лек.Користи крем на нивеа за околу очите,најдобар е.Исто така со коректор можеш да ги покриеш ;)
     
  6. yanna

    yanna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    иам 14 год ии уште од сега не ги трпам подочњациве ! крвта ми е добра, иначе не сум подуена околу очите а несакам да користам пудри коректори и слично =/ знаете ли некое решение на природна база? хаха х )
     
    На musicgirl55 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. yanna

    yanna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    ми рекоа дека можеби подочњациве ми се поради синусите.. има ли решение некакво ?
     
  8. emilija.zmejkoska

    emilija.zmejkoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    секако дека има.. :)
    - стави на очите две тампончиња натопени во ладен сок од краставица. Држи ги неколку минути, тоа ќе ти го намали отокот и црвенилото околу очите.. Или пак ако не си можност да исцедиш сок од краставица тогаш едноставно исечи неколку тркалца краставица (претходно изладени) и стави ги на очите (исто така можеш и на целото лице, делува навистина освежувачки)
    - Кога ке пиеш чај од камилица, не ги фрлај филтер кесичките. Така натопени и топли стави ги на очите. Нека ти стојат се додека кесиќките не се оладат и изгубат влажноста.
    - нанесете тампони натопени со млако млеко. Повторете ја постапката 3 пати, а потоа исплакнете ги очите во млака вода и нанесете крем.
    * Совет (мада нема везе со темава али ај :lol: ) пред да нанесете кругови краставица на очите, расчешлајте ги трепките со четкичка на која сте нанеле рицинусово масло (може и беби масло). Маслото го стимулира растењето на трепките и тие ќе делуваат погусти.
    *секој ден во текот на месецот, мачкајте ги трепките со бадемово масло..

    Напнав малце хухуху.. Али све од тука ми е испробано и стварно делува (освен тоа со млекото али и тоа кај и да е) :)
     
    На poffy.pie и Lovy1 им се допаѓа ова.
  9. emilija.zmejkoska

    emilija.zmejkoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    имам слушнато дека кремовите за пределот околу очи имаат рок на траење околу 7 дена по отварањето.. :(
    Вистина е тоа ? :sweat:
     
  10. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Прочитав дека најдобар лек против подочњаци е секоја вечер да се става на подачњаците смеса од една лажица јогурт и една лажица квасец во прав. Утредента смесата треба да се измие со вода. ( Само била многу тврда, т.е. засушена и миењето одело тешко)

    Мене понекогаш ми се појавуваат подочњаци кога не сум доволно спиена, и сакам да ја пробам маската, ама незнам каде да најдам квасец во прав. Не смее да биде пивски.
     
  11. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    нај ефикасен продукт до сега ми се водените наочари што ми ги поклони мака ми :inlove:
    ми ја осветлуваат бојата околу очите, ги одмаарат и смалуваат отоците, и плус тоа одлично ме расонуваат :D стојат во фрижидер и наутро ги ставам на очи дур не се оладат...мераци. 8) А и прилично биле евтини околу 200 и нешто ги земала. Користам и крема за околу очи од авон на solutions, ја користам од поодамна ама не покажала некое подобрување, сем што ја држи кожата околу очите хидратирана, шознам :?:
     
  12. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Има по маркетите во секој. Таму каде што стојат прашоците за пециво, ванилиниот шеќер... Баш вчера си купив. :)
    Инаку и јас си имам проблем со подочњаците, и тоа баш како кругови ми се прават и незнам лек... Спиење ваљда :lol:
     
  13. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Знам, ги најдов ;) , има ефект ама краткотраен.

    Сега ме интересира какви се тие водени наочари? :^)

    Девојки, кога почнувате да кажувате нешто- кажете до крај ;)
     
  14. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Од прилика вака изгледаат, моите се полни со сина течност. Ги обожавам :inlove:
     
  15. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276

    А каде ги има?
     
  16. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    на мајка ми колешка е дистрибутер, мислам од бугарија ги носи...ако си од скопје можам да ти набавам околу 260 беа :?:
     
  17. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Има еден ролон од Гарние, добар е. Барем мене ми помага, си го носам во ташна и премачкувам во текот на денот.
     
    На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  18. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    сакам вакви водени очила :o
    хммм :^) треба да побарам
     
  19. sexy.s

    sexy.s Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Интересни се овие очилава... :)
     
  20. Zamzara

    Zamzara Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    32
    Зависи кај кого како,Јас исто го имам ама некој посебен ефект не осетив,освен студот кога си ги мачкав подочниците со него..Кај секој различно влијае