ТЕМА: Горјан Петрески

Мислење 17 Дек 2012, 20:17

Многу го сакам писателов. Ги имам прочитано книгите Споменка, Спомените на Споменка, Сонот со Споменка, Снеговите на Климентина Евин, Марта, Пламени залези, Сама, Исти очи, а сега ги читам Задоцнети писма до Споменка (аман веќе со таа Споменка :D ) и Вечниот ветер. Многу ми се допаѓа стилот на писателов. Прекрасни се неговите книги за 6то-7мо одделение. :)
Аватар на корисникот
BlackPiano

Сино цветче
 
264684
Мислења: 224
Зачленет: 16 Дек 2012, 20:48
Слика

Мислење 04 Јан 2013, 17:41

Со „Исти очи“ прв пат зачекорив во светот на „повозрасните“. Можеби баш тоа ме тера и ден денес да кажам дека ми е една од омилените книги. Зарем има некој што ја прочитал, а да не се сеќава на клисурата и јоргованите? Клисурата...Ех колку посакував да се најдам таму додека ја читав. Сликите што си ги содавав во главата дури ја читав сеуште ми се пред очите како да сум ја читала вчера.
Горјан Петрески знае како да допри до срцата на тинејџерите и со тоа да остани запаметен. :)
Аватар на корисникот
Neytiri

Жолто цветче
 
23565992
Мислења: 1291
Зачленет: 13 Јан 2010, 15:34
And I'm right by your side
Like a thief in the night
I stand in front of a masterpiece
And I can't tell you why
It hurts so much
To be in love with the masterpiece

Мислење 04 Јан 2013, 18:08

Има прекрасни книги и сите вредат да се прочитаат како „Споменка“, „Марта“, „Бојан“, „Исти очи“ итн.
Ми се допаѓа неговиот стил на пишување, ненападен, добар, значи со малку се ти кажува..

Го обожавам :rock: идол ми е!! :$
Аватар на корисникот
Lella

Жолто цветче
 
27285805
Мислења: 1963
Зачленет: 02 Јан 2013, 23:07
Локација: На лулашка под облак ♡
I'm in a relationship with my cat. Not oficial. But, it's pretty serious.
..
Слика

Мислење 19 Јан 2013, 12:39

Го обожавам писателов! :wasntme:
Мислам дека скоро сите негови книги ги имам прочитано,и тоа по 2-3 пати.Те тера да читаш,да не можеш книгата да ја оставиш.Навлегуваш во самата приказна,едноставно се обземаш. :$
Мислам дека овој автор е причината,поради која ги засакав книгите и читањето. :)
Аватар на корисникот
NewYorker

Сино цветче
 
8358
Мислења: 388
Зачленет: 11 Окт 2012, 17:50
Локација: Upper East Side
They can rip you, bring you down, down to their size
But they will never get to the heart you hold inside

Мислење 20 Фев 2013, 22:02

Скоро сите книги од Горјан ги имам прочитано :D А и често како лектири ни се паѓаат,а најубава ми беше Споменка и сега омилена Марта :l: Прекрасна е, и оваа како лектира,единствена лектира што со задоволство и внимание ја читам. :D
Аватар на корисникот
LittleFairy

Жолто цветче
 
19012094
Мислења: 1427
Зачленет: 30 Апр 2012, 13:20
Локација: Townsville
Слика

Скриен текст: покажи
Слика

Мислење 27 Фев 2013, 17:22

Девојки знам дека нема да сакате да ми ја раскажете лектирата Сама од Горјан Петрески ама ако може барем малце воведниот дел за да знам како да почнам фала ви однапред :(
Аватар на корисникот
LoStedLOvee

Фем почетничка
 
11
Мислења: 35
Зачленет: 27 Фев 2013, 17:04

Мислење 15 Мар 2013, 23:02

LoStedLOvee незнам дали беше баш вака, дека имам читано доста книги од Горјан Петрески, а сите се пишувани некако со слична структура... :?: така да, во "Сама" мислам дека станува збор, ама не сум сигурна :!: ....станува збор за девојче по име Теодора која е каратистка, и има брат кој се вика Малин, татко и е тренер... :?: па еден пијанист ќе се заљуби во неа, а таа тоа најмалку го очекува, и тоа од него...се збркав... :D во секој случај најубо да си е прочиташ, преубава е... јас само ја мешам дека некој 518418918168 книги имам прочитано... :D :*
Jay-jay

Бело цветче
 
38112
Мислења: 97
Зачленет: 10 Јан 2013, 15:43

Мислење 29 Апр 2013, 20:48

Имам прочитано повеќе книги од Горјан Петревски и сите се прексрасни :)
Аватар на корисникот
tirkenbal

Зелено цветче
 
448227
Мислења: 842
Зачленет: 19 Апр 2013, 16:27
Time changes everyone.

Мислење 17 Мај 2013, 16:54

Писателов а воедно и сите негови книги ми се омилени :inlove:
Аватар на корисникот
ang246

Зелено цветче
 
12455
Мислења: 647
Зачленет: 14 Јун 2012, 14:23
Слика

Мислење 17 Мај 2013, 20:35

Мене многу ми се допаѓаат книгите од овој писател особено „Сама“ и „Марта“. „Марта“ дури 2-3 пати ја имам прочитано и повторно би ја читала. :D
strawberry111

Сино цветче
 
4622
Мислења: 127
Зачленет: 21 Авг 2011, 12:12

Врати се на Литература и уметност

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 14 гости