ТЕМА: Oмилени книги од детството

Мислење 06 Ное 2010, 17:19

Прво, сакам да кажам дека ако темава е дупла или слична некоја - клуч.

Која книга Ви ги кроеше сништата додека бевте мали? Која Ви оставила најголем впечаток,книга која сеуште ве потсетува на детството?

Мене едни од поомилените ми се:

Томе Арсовски - Супер девојче
Антонио Санта Ана - Очите на сибирскиот пес ( Ја препорачувам, мала но интересна книга, за едно дете кое има брат болен од сида)
Марта - Горјан Петрески
Бојан - Глигор Поповски
Пајажината на Климентина
Девојчето со две имиња
Двојната Лота
Хајди
Пипи долгиот чорап
... и уште многу многу книги од кои ми навирааат спомени. :)
Аватар на корисникот
x.Daisy.x

Жолто цветче
 
17052360
Мислења: 1420
Зачленет: 24 Авг 2010, 10:50
Се гледаме во огледало.
Јас Нарцис тој Роза.
Портокалови солзи од умор.

©Shelea.

Мислење 06 Ное 2010, 17:22

Дефинитивно 35 мај. Незнам колку пати ја прочитав и пак би ја прочитала.
Аватар на корисникот
k.i.m

Жолто цветче
 
47962291
Мислења: 4692
Зачленет: 12 Мај 2010, 20:31
Локација: *On a pool party*
The secret of getting ahead is getting started.

Мислење 06 Ное 2010, 17:30

Колку убава тема! :clap:

Втората смена - Велко Неделковски
Пајажината на Клементина - Е. Брукс Вајт
Колибата на чичо Том - Хариета Б. Стоув
Телефонот е во прекин - Томе Арсовски
Срце - Едмондо де Амичис
Најтемната ноќ - Глигор Поповски
Дружината Братско стебло - Јован Стрезовски

Многу ја сакав и Малиот вампир, една од најомилените, најпрочитани книги во детството од Ангела З. Боденбург и Фантастичниот Г-дин Лисец од Роалд Дал.

Се' уште сум во потрага по книгата Дежурна приказна од Велко Неделковски, буквално една од најдобрите детски македонски книги. :)
Последна редакција: Trendafilka на 06 Ное 2010, 17:41; редактирано еднаш.
Аватар на корисникот
Trendafilka

Црвено цветче
 
2680912903
Мислења: 5945
Зачленет: 28 Дек 2009, 15:12
Локација: 221B Baker Street
Don't Trust Anything That Bleeds for Five Days and Doesn't Die . . .
Што е убав овој свет - онде го*но, овде цвет.
СликаСлика

Мислење 06 Ное 2010, 17:34

Снеговите на Климентина Евин, Таруно од земјата на планините, Пајажината на Климентина, Милосија, Дружината на синиот галеб, можам до бесконечност да бројам, не знам колку сум прочитала... Некои и сега знам пак да земам да ги прочитам, ако ми паднат во рака. Ме потсетуваат на еден прекрасен безгрижен период.
Аватар на корисникот
RainBow

Виолетово цветче
 
125481580
Мислења: 12512
Зачленет: 03 Дек 2009, 15:27
Локација: On my feet...
“The mind is its own place, and in itself can make a heaven of hell, a hell of heaven..”
― John Milton

Слика

Мислење 06 Ное 2010, 18:40

Втора смена
Исти очи
Марта
Сама
Аватар на корисникот
Strumfeta93

Жолто цветче
 
37979648
Мислења: 2193
Зачленет: 24 Окт 2010, 19:45
Локација: Smurfland
You smurfed with the wrong girl!

Мислење 06 Ное 2010, 19:18

Марта
Хајди
Пајажината на Клементина
Аватар на корисникот
KuklickaSk

Жолто цветче
 
843322
Мислења: 1174
Зачленет: 20 Јун 2010, 19:18
Before i die, i'd like to see a good CHANGE in this generation drenched in HATE.

Мислење 06 Ное 2010, 19:25

На прво место би ја ставила Хајди,книгата ме воодушеви како малечка и повторно би ја прочитала.
Срце,Двојната Лота и скоро сите од Горјан Петревски.
Аватар на корисникот
aNy-to

Жолто цветче
 
343275
Мислења: 1048
Зачленет: 21 Јул 2010, 15:02
For the world you are somebody, but for somebody you are the world...

Мислење 06 Ное 2010, 19:42

Хајди
Двојната лота
Пајажината на Климентина
Улавите години
Оливер Твист
Доктор Офболи
Аватар на корисникот
2468

Жолто цветче
 
26662347
Мислења: 4498
Зачленет: 23 Дек 2009, 22:22
Локација: Big apple...
Life isn't about finding yourself. Life is about creating yourself! Слика

Мислење 06 Ное 2010, 20:39

Шеќерна приказна, Бојан, Хајди, Алиса од земјата на чудата, Исти очи, Марта...
Најчесто читав една збирка со приказни од целиот свет, Самовилско коњче (Душко Нанески беше ли, не ме држете за збор), е таа ја искинав од читање.
Аватар на корисникот
LivingGlam

Жолто цветче
 
522312507
Мислења: 2183
Зачленет: 28 Сеп 2010, 13:51
„Реализмот што е ограничен со крајот на својот нос е поопасен и од најбезумната фантастичност, затоа што е слеп.“ - Ф. М. Достоевски

Мислење 07 Ное 2010, 00:54

Ги има мноооогу :)
Фантастичниот господин лисец (колку плачев кога му се откина опашот :lol: ), Девојките на Марко, Пајажината на Климентина, Исти очи, Милосија, Шеќерна приказна, Маслинови Гранчиња...
Аватар на корисникот
Mishela

Црвено цветче
 
72346772
Мислења: 5682
Зачленет: 19 Авг 2010, 14:17
Локација: where the streets have no name
And in this perfect weather, we'll find a place together ...

Врати се на Литература и уметност

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: lola90 и 9 гости