ТЕМА: Oмилени книги од детството

Мислење 09 Ное 2010, 13:25

Lacrimosa напиша:Омилена книга од раното детство ми беше "Пајажината на Климентина".

Книгава дома ја имав во две изданија и секогаш кога ќе почнев да ја читам, ја читав два пати (па мораше двете да се прочитаат) :D
karak напиша:доктор оффболи -хехе кога ја читам сега како поголема се смеам

Одамна ја немам препрочитано, а толку ја обожавав... можев да ја читам без престан одново и одново.
И...
Слика Секако на македонски.
Аватар на корисникот
Hipica

Виолетово цветче
 
1069817623
Мислења: 13846
Зачленет: 31 Дек 2009, 00:34
Локација: Таму кај што топол ветер прави плетенка од моите кадрици.
I just want you to know who I am.

Мислење 09 Ное 2010, 13:32

Ех најубава книга од детството ми е Споменка, потоа Марта, Втора Смена и Малиот Вампир многу ја сакав. :)
Аватар на корисникот
De-lovely

Зелено цветче
 
7021593
Мислења: 672
Зачленет: 09 Сеп 2010, 18:19
Локација: Never Never Land
Слика

Мислење 13 Ное 2010, 16:47

Оххх си ги обожавам книгите што сум ги читала како мала и сеуште си ги чувам на полица со книгите кои сега си ги читам.

Двојната Лота ми е милион пати прочитана,ја обожавам...
Доживувањата на чирачето Лапе,Топката што многу знае...
Малечката Фадета,Пајажината на Климентина,Робинзон Крусо,Островот на скриеното богаство..
Втора смена,Исти очи,Марта,Бојан...

Редактирам за да ја додадам Волшебното самарче!!Морав! :wasntme:

Ги обожавам!!! :wasntme:
Аватар на корисникот
viki44e

Жолто цветче
 
1042996
Мислења: 1997
Зачленет: 17 Мај 2010, 20:09
Локација: *On a pool party*
Some people come into our lives and quickly go.Some stay for a while and leave footprints on our hearts.And we are never,ever the same...

Слика Слика

Мислење 14 Ное 2010, 02:43

Ехе колку имам омилени книги... Двојната Лота, Пајажината на Климентина, Робинзон Крусо, Кој ја скрши вазната, Големи и мали, Итар Пејо, Колибата на чичо Том, Хајди, Пипи долгиот чорап, Марта, Доктор Оффболи, Бојан...
butterfly.mimi

Сино цветче
 
8990
Мислења: 456
Зачленет: 05 Авг 2010, 18:36
Локација: Between the paradise and the hell
You can chain me, you can torture me, you can even destroy this body, but you will never imprison my mind.

Мислење 16 Ное 2010, 04:18

Абе луѓе гледам никој од вас ја нема спомнато Бела грива? Ја немате читано или? Јас ја обожавав оваа книга, памтам дека се отепав од плачење кога ја прочитав и, до ден денес се потресувам кога ќе се потсетам на неа...
Инаку, секако дека има и други книги кои ги сакав:
Доктор Офболи
Пајажината на Клементина
Мери Попинс
Таро од земјата на планините
Хајди
Големи и мали
Карлсон лета
35 мај
Марта
Исти очи
Двојната Лота
Оливер Твист
Година со 13 месеци
Улавите години
Шеќерна приказна
Белото циганче
Повикот на дивината
Малиот принц

А во вашите постови забележав многу наслови на книги кои ги имам прочитано и за кои се сеќавам дека ми се допаднале, но неможам никако да се сетам на нивната содржина :(
А тие се: Втора смена, Фантастичниот господин Лисец, Дежурна приказна, Девојките на Марко и Островот на скриеното богатство... Не ми е јасно како не можам да се сетам ниту на еден детал од овие книги, а знам дека ги имам прочитано и дека ми беа убави? Чудно...
Аватар на корисникот
Mygirl

Зелено цветче
 
824599
Мислења: 577
Зачленет: 08 Ное 2010, 08:52
When you're around someone so much, for so long, they become a part of you, and when they go away, you don't know who you are without them..

If tears could build a stairway and memories a lane, I'd walk right up to heaven and bring you home again...

Мислење 17 Ное 2010, 14:26

Ехаа,колку многу ги има.Иако нема поминато многу време неможам да се сетам на сите тие кои ми се допаднале,но еве еден мал дел:
-Приказни по телефон
-Двојната Лота
-Волшебното самарче
-Доктор Офболи
-Таро од земјата на планините
-Зоки Поки
-Пајажината на Климентина
-Пипи долгиот чорап :inlove:
-Девојчето со две имиња
-Пат околу светот за 80 дена
-Срце( ја обожавам книгата :inlove: )
-Улавите години
-Втората смена
-Исти очи
-Хајди
-Марта
-Бојан
-Големи и мали
- оваа не беше лектира,ја зедов по препорака на библиотекарката кога бев второ и верувајте се изнаплакав ;( ЛЕЛЧО се викаше...сакам пак да ја читам!
Аватар на корисникот
macysh

Зелено цветче
 
488937
Мислења: 900
Зачленет: 12 Јун 2010, 15:03
What we have is a great love. It’s complicated. Intense. All-consuming. No matter what we do and how much we fight, it’ll always pull us in.

Мислење 18 Ное 2010, 14:06

Mygirl напиша:Абе луѓе гледам никој од вас ја нема спомнато Бела грива? Ја немате читано или? Јас ја обожавав оваа книга, памтам дека се отепав од плачење кога ја прочитав и, до ден денес се потресувам кога ќе се потсетам на неа...

Со коњите? Ако е таа со коњите, една од омилените ми е, ама не ми текнуваше на името. :| :)
Аватар на корисникот
x.Daisy.x

Жолто цветче
 
17052360
Мислења: 1417
Зачленет: 24 Авг 2010, 10:50
Се гледаме во огледало.
Јас Нарцис тој Роза.
Портокалови солзи од умор.

©Shelea.

Мислење 18 Ное 2010, 19:10

-Улави години
-Хајди
-Бојан
-Снеговите на Климентина Евин
-Милосија
-Двојната Лота
Аватар на корисникот
specificone

Зелено цветче
 
808284
Мислења: 510
Зачленет: 22 Окт 2010, 15:13
Слика

.Sve će biti onako kao prije nego što sam tebe upoznao.
Samo.. eto falit ćeš mi... i to je sve.''

Мислење 22 Ное 2010, 03:55

x.Daisy.x напиша:
Mygirl напиша:Абе луѓе гледам никој од вас ја нема спомнато Бела грива? Ја немате читано или? Јас ја обожавав оваа книга, памтам дека се отепав од плачење кога ја прочитав и, до ден денес се потресувам кога ќе се потсетам на неа...

Со коњите? Ако е таа со коњите, една од омилените ми е, ама не ми текнуваше на името. :| :)

Да, таа е! Нели е прекрасна книга! Пукнав од плачење кога ја читав, најголем впечаток ми остави во детството! Инаку, книгата се вика Бела Грива зошто така го крстија коњот заради преубавата бела грива...
Аватар на корисникот
Mygirl

Зелено цветче
 
824599
Мислења: 577
Зачленет: 08 Ное 2010, 08:52
When you're around someone so much, for so long, they become a part of you, and when they go away, you don't know who you are without them..

If tears could build a stairway and memories a lane, I'd walk right up to heaven and bring you home again...

Мислење 22 Ное 2010, 16:36

Хајди, сега повторно да земам да ја читам, пак ќе ми се пријаде сиренце со топло лепче, пак би посакала да спијам на слама на таван, гледајќи го ѕвезденото небо.
Марта, прекрасно нешто, секој еден збор во книгата ме допираше.
Шеќерна приказна, најшарената и најслатката книга во мојата глава :inlove:
иии... Децата од нашата улица. :)
Аватар на корисникот
Scar.Tissue

Сино цветче
 
1017339
Мислења: 371
Зачленет: 19 Авг 2010, 02:04
Локација: далеку зад зениците
Your pretty face is going to hell.

Врати се на Литература и уметност

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 6 гости