1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зоран Заев - нов лидер на СДСМ

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Plavusa.17, 2 јуни 2013.

  1. Haritiela

    Haritiela Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2013
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски

    Си го прославивме роденденот вчера ... У први редови си бееев :D
     
    На bubamara12345 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Мислам дека е многу способен како градоначалник на Струмица, но како лидер на толкава партија мислам дека нема харизма и авторитет, а реториката по изборните порази му е невкусна и воопшто не го бива како говорник.

    Шеќеринска ми се чини подобро би ја остварувала таа функција (лидер на СДСМ), како појава најдобар беше Црвенковски - е сега друга приказна е што народот се измори од него како лик.
     
    На babyblond му/ѝ се допаѓа ова.
  3. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Според мене Заев е пример за лидер,според светски стандарди. Еве зошто: Веќе е богат и моќен и нема потеба дополнително,како некои да се полакомува („Најде, зајде “што велат старите) и да кради. И не е од пелени министер или пратеник,односно веќе е доволно зрел и искусен. Тоа се за мене доволни две причини за да знам дека нема да ја зафркни работата. Друго немам што да кажам.
     
    На Haritiela му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Се согласувам со тебе Ска мислам дека големината на луѓето е во тоа да ги согледаат и прифатат луѓето со сите работи кои им го подарил Бог а тоа што Заев и целата негова екипа кој се декларираат како нови јас Шеќеринска ја паметам уште гога имав 12 год а сега ќе полнам 33 тоа е повеќе од 20 год и незнам кој е ново лице тука , а за Тоа што Заев знае да треска глупости се гледа колкав е нивниот успех во последниве 6-7 изборни циклуси а уште толку ќе поминат тие нема да се свестат колку им е потребна навистина суштинска промена додека не се мени целиот врв на сдсм нема напред да одат само ке се дават во сопствената плунка ...
     
    На Cka, Abeja и Elissa им се допаѓа ова.
  5. bubamara12345

    bubamara12345 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    610
    А НИколче ваш кога зборува се и сешто за Заев по митинзине тоагаш АКООООО, нели. Тогаш тоа пу, пу не се важи. Како не ви е срам само да си пишете банални муабети и да треуете кај ќе стигните. Веќе едно градилиште е Македонија што да ви кажам-пералница за пари и тешки криминали. Сигурна сум дека овој народ наскоро ќе се разбуди и прогледа на реалноста. Само незнам каде ќе ве запосле сега Вмро сите оние кои слепо се тепаат за да добијат вработување. Каде? КОга веќе е пренатрупано секаде и сегаде цицаат паразити. Е тогаш ке се чешаат луѓево каде што нема да ги чеша.
     
    На TIGRICA123 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. bubamara12345

    bubamara12345 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    610
    На TIGRICA123 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Колку ми личи на преварант овој Заев, тоа чудо некое...

    Само како појава ми е одбивен. И вика, вика....синкир ние глуви сме не слушаме. Абе намали малку со тоа гласот. :swear:

    Си мислат што погласно викаат, тоа поубедителни се. Така убедувајте некој попрост. |(
     
    На missfortuna, Abeja, Daydream и 4 други им се допаѓа ова.
  8. Srce222

    Srce222 Активен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    9
    Hајголемиот преварант,со ужасен речник у стил закани по живот(ке јадеме живи луге)
    па кај го има тоа,3аев во никој смисол не би можела да го замислам како премиер или претседател на Mакедонија,мислам дека нашата држава доста страдаше од такви луге,крадачи кој си гледат само за своја корист и начинот на кој ја води политиката му е мизерен.
     
    На Abeja, Meredit и Cka им се допаѓа ова.
  9. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Така е се согласувам дека заев вика оти ќе ја вратат демократијата а самиот неколку пати се има демантирано со сопствени изјави.Цитирам „ Од хигиеничар па до министер ќе менуваме и ќе ставаме наши членови , Живи луѓе има да јадеме кога ќе дојдеме на власт , допрва ќе се пука“ и ред други малоумни и недемократски изјави зарем не е срамно тоа нека им служи на чест.Зарем со тоа се враќа слободата и демократијата во рацете на народот се лажат самите себе си ....
     
    На Abeja, Meredit и Cka им се допаѓа ова.
  10. fairy90

    fairy90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Јас сеуште не можам да ги замислам овие навредувања помегу партиите зошто така шират само омраза кон народот наместо да се здушат и да направат нешто повеке од нашата мала јадничка држава,туку се борат за кој ке дојде на власт и повеке да краде и да постои народ што гладува и ментално заболени луге кои скитаат по улици (наместо да изградат таква установа и да ги згрижат бесплатно) да не е оваа лакомост за власт до сега ке имаше незнам какви напредувања во нашата државичка.Секоја чест на претседателот кој што се одрекнал од се не знам кај беше гледав на тв во некоја Шпанска државичка,пример за претседател јас му симнувам капа :clap:
     
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Meredit

    Meredit Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    91
    Море не да личи прав преварант си е човекот.Си мисли којзнае што е а тој,само да се слушне каков речник има.Мислам тоа за политичар е срамота.Бранко барем знаеше да лаже а овој ни за тоа не го бива.Со тие глупости така да кажам што ги зборува.Далеку ќе стгнат социјалдемократите.Се додека во своето членсто имаат такви личности како Заев,Шеќеринска,Макрадули и да не набројувам,се дотогаш нема да им падне власта во раце.
     
  12. sagittarius57

    sagittarius57 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    2.266
    Пол:
    Женски
    Според мене Заев е само новата ’’маска’’ на Црвенковски.
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    Не знам што е повеќе трагично, директната навреда од Заев или аудиториумот во позадина што громогласно ракоплеска.. на ваква.. 'изјава' и ја поддржува истата... :wasntme:
     
    На Daydream му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Еве јас не сум член на сдсм и искрено ва ди кажам страв ми е доколку дојде Заев на власт :geek:
    ќе не изеде,
    https://www.youtube.com/watch?v=zkllQcVvo18
    И НЕКА НЕ СЕ ПРАВАТ СЕГА СО СТЕВО НА КАМПАЊАТА ДЕКА ТИЕ БИЛЕ ЗА СИТЕ ЛУЃЕ ВО ДРЖАВАТА БЕЗ ОГЛЕД НА ТОА ЗА КОГО ЌЕ ГЛАСААТ.
    А бе две чисти нема во главата што збори, дезорјентиран е. Изгубен во свемирот :lol:

    П.С. ако може некој да ми каже дали од кога е Груевски на власт некој што е член на сдсм е избркан од работа. Не зборувам за функционери туку за обичните службеници по институциите??
    Оти јас од сите до еден што ги познавам фино лепо си работат по институции си лежат по цел ден и немаат проблем. Што е и во ред, зошто и тоа се луѓе што земаат плата за да преживеат. Ама зајко ако дојде на власт вмровците ке летаат. Не е битно дали со таа една плата плаќаат сметки, школуваат деца и леб треба да купат, битно дека се вработени во време на вмро.Цццц очај.
     
    На missfortuna и Cka им се допаѓа ова.
  15. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Како не име е срам усте да слават ....
     
  16. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    И живи луѓе ќе јаде со се јајца
     
  17. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски
    Јас познавам минимум 20 луѓе кои работат во државни институции (министерства, народна банка, агенции, фондови). Откако се ВМРО на власт на сите им ја намалија платата и ги деградираа - симнати се барем 2-3 нивоа надоле за да на нивно место примат вмро-овци, итн, итн...
    Ќе ти дадам само еден пример - имам другар (член на СДСМ) кој беше советник (значи во хиерархија-одма под главниот), кога дојдоа ВМРО го симнаа на референт и му даваа работни задачи за почетник, драстично му ја намалија платата, секојдневно се иживуваа.......и човекот почна психички и здравствено да опаѓа и мораше да си замине. Сега е без работа-во ниедна државна институција не може да се вработи (пошто нема книшка од ВМРО), конкурира во приватни фирми, но...тешко оди...
    Сакаш уште примери?!?!?! Имам еден куп!
     
  18. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Аууу, дискусијава ви е на нивооооу, уште да кажевте дали му смрдат нозете на Заев или не. :fubar:

    Уште чекам некој што ќе излези на бина и ќе речи, имале немале партиски книшки и од која партија не ме интересира, има камери има документи секој што не работи или нема соодветно образование за неговото работно место или ако е вишок на тоа работно место, ќе биде преместен или отпуштен. :clap:

    Јас ќе го гласам со две раце, било тоа да е Заев ,било да е Груевски, било да е некој трет, и верувајте ќе победи тие што имаат знаење и памет ќе го гласаат и око нема да им трепни, плус и ако спомни поволности за приватниот сектор, победа не му бега. :!:
     
  19. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Дискусијата е на место а кој не знае да дискутира нека не се меша. Овде ништо не си измислуваме од ум, а видеото Тоа е ФАКТ.
    Инаку за деградирањето што е спомнато погоре, па јас колку што знам сега реално зборувам без да бранам некого, секој кој ќе дојде на власт си намести луѓе од свои редови на раководни позиции. Што е нај нормално, значи многу добри примери знам и луѓе од едната и другата партија на кои што им се намалуваа позициите.Ама тоа како што кажав се оние повисоки раководни позиции. А советник да стават референт не сум чула ниту видела, оти референтите се со средно образование а советниците со високо. По скалилото на хиерархија одат
    помлад референт, референт, самостоен референт
    - помлад соработник, соработник, виш соработник
    советник
    Значи ако го симнале од советник може на соработник да го симнат.Инаку според измените на Законот за држ службеници унапредувањето сега може да биде само за едно скалило. На пример некој ако е помлад соработник може да биде унапреден во соработник, но не и во виш соработник или советник.
    Како и да е овие луѓе, државни службеници живеат од таа една плата и со неа се издржуваат и мислам дека никој не треба да брка никого. Позициите ќе се менуваат тоа од секогаш си било и е нормално но бркање не смее никој да си дозволи.
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски