1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Течна пудра за лице

Дискусија во 'Лице' започната од angel, 23 ноември 2009.

  1. bebushe

    bebushe Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2014
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    19
    девојки сакам да си купам подлога за пудра, пудра коректор за подочњаци обичен коректор и камена пудра сакам сите овие пет работи да си ги купам ама од каде не некој пудри од 1000 некој така поевтинки ама добри..сакав да ве прасам кај продаваат некој добри пудри..?
     
  2. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Прво кажи каков тип на кожа имаш за да ти предложиме што да купиш. Добри пудри за прифатливи цени имаш во сите парфимерии и дрогерии.
    Како подлога за пудра може да ти послужи било каква хидратантна крема, немора да купуваш специјални подлоги за пудра, пудрата и без тоа може да ти трае. Коректор за подочњаци и обичен коректор ти е иста работа, коректор си е коректор, а ти каде сакаш можеш даго ставиш. Камена пудра ќе ти биде потребна само ако имаш масна кожа или евентуално комбинирана. Ако ти е сепак желба да имаш и камена пудра може одлично да ти послужи за да си ја фиксираш шминката одозгора и така ќе ти трае подолго. Напиши каков тип на кожа имаш и од прилика до колку пари да те чини се па ние ќе ти дадеме предлози. :)
     
  3. MalaMedena

    MalaMedena Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    178
    [​IMG]
    ваква последната што ја купив,презадоволна сум
     
  4. mimoza.mk

    mimoza.mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2012
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    653
    Морам да ја пофалам пудрава,за цената е одлична

    [​IMG]

    Ја купив пред некој ден и ја тестирав,одлична се покажа како денска пудра.Подобра ми е од Ластинг Финиш за топлово време а полесна од Севентин Мат + која останува за вечерно шминкање.Читав доста за Стеј Мат новата сменета формула и навистина е добра,за разлика од старото пакување кое беше лошо.
     
  5. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Девојки ај препорачајте ми пудра некоја поевтина до кај 250-300 ден. од Авон, овие на Орифлејм ич не ме бендисуваа. Имам сува кожа и чисто лице, ама на некои места имам белези и сакам да ги покривам.. моментално ја користам оваа
    [​IMG]
    ама не ме бендисува, покрива само на саат-два и после исто како да не сум ставила пудра..
    ја имам пробано и оваа на Авон и не ме бендиса, тешко се нанесува, а и како да сум ставила гипс на лицето :^)
    [​IMG]
     
  6. sweetyB

    sweetyB Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    79

    Јасби ти ја препорачала оваа од Авон calming effects, јас ја користев и е добра. Цената во овој каталог и е до 400 денари. Лесна е, не изгледа како да имаш премногу ставено, и покрива. :)
     

    Прикачени фајлови:

    • prod_1041230.jpg
      prod_1041230.jpg
      Големина на фајлот:
      13,7 KB
      Прегледи:
      111
    На Umbrella22 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. bebushe

    bebushe Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2014
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    19
    сува кожа имам
     
  8. Love86

    Love86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    520
    Допаѓања:
    195
    bebushe јас би ти ја препорачала maybelline afinitone mineral,и јас имам мн.сува кожа,ми се перути од шо ми е сува,(ама од третманот на акни,но и така ми е сува и пред да имам проблем со акните)само да знаеш дека не прекрива многу доколку имаш некои брунчиња или некои белеци од акни,а за лесна да ептен е
     
  9. mila7

    mila7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2013
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    486
    Имам 16 ипол години, не сум користела пудри. Отсекогаш се сакав природно. Ама не знам сеа што ми текн, одлучив да си купам пудра, која ми би ми била соодветна за моја возраст? Иначе лицето не ми е скрос чисто, имам по некое брунче, повеќе на левата страна ми излезе црвенило... и лицето ми е нормално, повеќе накај мрсно. Предлог некој, до 400 ден?
     
  10. naturally

    naturally Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    3.362
    ^Оваа пудра е препорачлива за тинејџерска проблематична кожа. Јас ја користев едно време иако немав проблематична ниту мрсна мене не ми ја сушеше, мислам дека ке ти биде и тебе супер.
    Антибактериска е, лесна, не е многу покривна за тоа можеш да користиш дополнително коректор кој го има во оваа колекција. Пудрата е 400-450 денари.

    [​IMG]
    Исто така од оваа колекција има друга пудра која е попокривна и е повеќе за мрсна кожа.
    [​IMG]
    Оваа е целата колекција:
    [​IMG]
    Ете поназад ако прочита ја препорачуваат и Rimmel Stay Matte, која исто така е препорачлива за мрсна кожа.
    На Римел има и друга пудра која јас ја имам користено и која ми беше доста покривна, цената на Риммел пудрите е 300-320 денари.
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Haritiela

    Haritiela Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2013
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Презадоволна сум од пудрата :)
     

    Прикачени фајлови:

    • images.jpg
      images.jpg
      Големина на фајлот:
      7,4 KB
      Прегледи:
      294
    На Sanjichka007 и mims-89 им се допаѓа ова.
  12. odbojkarka

    odbojkarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2011
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Имам сува кожа и на некои делови ми се перути, на лицето имам црвени точки но не се од акни туку поткожни некако. Некоја по покривна пудра да ми препорачате и да не е многу скапа
     
  13. cocopuff

    cocopuff Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    487
    Дали во Битола има негде козметика на Римел?
    Ми треба камена пудра ама незнам каде да барам зошто не сум од тука.
     
  14. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    Јас денес си ја купив оваа 550 денари, ја пробав пред некој ден и презадоволна бев, буквално цел ден ми траеше, ми покри се, не ми е тешка на лице, конечно некоја пудра шо салам ќе ми одговара.
    [​IMG]
     
    На naturally му/ѝ се допаѓа ова.
  15. sia.bella

    sia.bella Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2014
    Пораки:
    963
    Допаѓања:
    17.156
    Пол:
    Женски
    Има, провери во Меркур (на Широк сокак). :)
     
  16. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Ми треба многу покривна пудра, и што ке трае доволно долго не ми е ионака за секој ден, се мислам меѓу Max Factor, Revlon, или некоја од Мaybelline, некој предлог плус? :)
     
  17. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    ^ Мој предлог ти е Ревлон колорстеј, доколку ја немаш користено. И онака викаш дека не ти е за секој ден, бидејќи е малку потешка за секојдневно користење.
    Пудрата е 90% покривна, трае се додека не ја отстраниш од лице, плус па ако користиш и фиксатори како јас што правам ехее со денови ќе стои :D

    Мејбилајн не ти препорачувам, ни максфактор според мене и мој вкус , земи си ревлон без размислување ако ја нема пробано нема да згрешиш ич ;)
    Најефтина е во Зегин како што памтам околу 750 денари :)
     
    На Rose96 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Aleksandra-Kukla

    Aleksandra-Kukla Активен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2014
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    16

    за каков тип на кожа е?
     
  19. naturally

    naturally Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    3.362
    ^Наменета е за осетлива кожа, одговара на сува и нормална кожа, а на мрсна со камена, можеби би била во ред.
     
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.056
    Пол:
    Женски

    Јас ти ја препорачувам на Ревлон Колорстеј Вајпед еве оваа

    [​IMG]

    многу е покривна , стои цел ден на лице , мат е и многу е густа како пудинг :) инаку е за многу мрсна кожа, ја земав околу 12 евра од ибеј
     
    На Rose96 му/ѝ се допаѓа ова.