1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална возраст за брак?

Дискусија во 'Брак' започната од lavce, 7 март 2010.

  1. donnalia

    donnalia Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
    После 26 години, важи и за двајцата. :)
     
    На samovila.red. и Daleron им се допаѓа ова.
  2. anu6kaa

    anu6kaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    според мене 23-26 години :)
     
  3. SouthParkFan

    SouthParkFan Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    24
    22-23
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Повеќето ќе се сложиме дека нема правило ниту идеална старосна граница за брак, меѓутоа животот ни покажува дека сепак се се одвива во етапи, како и физичката така и психичката зрелост. Во животот човекот треба прво да искуси доста работи за да се спознае себе си па потоа да донесува големи одлуки.
    Затоа јас би рекла возраст барем 25 години.
     
    На Daydream му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.985
    Допаѓања:
    166.671
    Пол:
    Женски
    Шо знам, за брак нема правила. На тоа се решаваш тогаш кога барем мислиш дека го имаш соодветниот партнер за истото и дека веќе си спремен/на за тој животен предизвик. :)

    Мада денес, конкретно, ако не останеш трудна на 16-17-18 год. и бидеш принудена на брак, нема да ти текне или ќе го избегаваш бракот до близу 30-тата, најчесто. Некако се помалку се склучуваат бракови на годините меѓу овие..
     
  6. ana27sk

    ana27sk Нов член

    Се зачлени на:
    15 јули 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    1
    27-29 години тамам
     
  7. MalaMedena

    MalaMedena Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    178
    јас мислам околу 24 за жеснко, а за машко +3,4 години :D
     
  8. Barbie20

    Barbie20 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Според мене не постои идеална возраст за брак.
    Бракот е нешто што не се планира од напред, па да кажеш на колку години би стапил во брак, бидејќи никогаш не испаѓа според планираното.
    Сметам дека кога двајца кои се заедно се доволно сигурни дека остатокот од животот сакаат да го поминат заедно, годините не се важни.
    Сепак, потребно е да се колку толку зрели за да се одлучат на таков чекор, бидејќи браковите кои се склучуваат на млади години најчесто завршуваат со развод ( не во сите случаи).
    Но, кога двајца доволно се сакаат и одлучиле да бидат заедно цел живот, возраста не е важна.
     
    На Hipster и julie77 им се допаѓа ова.
  9. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со Барби, идеална возраст за брак не постои. Пред се треба да си пдоготвен за брак затоа што врска и брак не е исто. Ако двајцата партнери се сакаат и почитуваат и мислат дека се пдоготвени заедно да го споделат понатомошниот живот тогаш зошто да не независно од годините може да се и по 20 години двајцата партнери.
     
  10. Pepelaska25

    Pepelaska25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    553
    Пол:
    Женски
    Како што и сама рече elovesм идеална возраст не постои, исто се согласувам дека врска и брак не е исто, но само не ми е јасно кога велиш ако се сакате? А, нели не е исто врска и брак, и сакањето во врска е едно а во брак е друго. Може во врска да се согласувате одлично а во брак да не се поднесувате.
    Јас мислам дека решението предбрачен заеднички живот да видите како функционирате заедно, да видиш дали те сака само налицкана или и кога си испотена, со мрсна коса и сл.
    Инаку идеална возраст со овој памет е помегу 28-32 години за жената, барем од оваа гледна точка со ова мое брачно искуство.
    Треба прво да се изживее и жената и мажот, па потоа да влезе во брак, а не се сакаме се ок и потоа да им текне да шврљаат на страна. Бракот нема да ти побегне и никако не треба да се брза, иако мажите знаат да брзаат за да те „врзат“ а потоа они да си тераат ергенски живот.
    Некој ќе рече а кога ќе рага? За едно, две деца колку што рагаме ние има време и после 30еттата, година, тогаш и физички ќе те личи да бидеш мајка. Мое мислење за причината за огромниот број на разводи е токму брзањето по секоја цена да се влезе во брак, бидејки девојката е под огромен притисок и од дечкото и од родителите што побргу да се омажи, особено ако ја поминала 25 етата, тогаш се палат сите аларми, а да не ја спомнувам тука и женската наивност што кога ќе се вљубат веднаш трчаат да се омажат. Па кога ќе ги запроси, толку се потресуваат дури ќе се онесвестат од тресење што искрено на такво лигавење се срамам што сум женско, каде е тука гордоста и достоинството? Зошто да припагаш ако ти предложил брак?
     
    На samovila.red., galapce, anakonda88 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Lavander

    Lavander Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    91
    Според мене околу 30тата до кај 35год. После потешко е и за деца раѓање и за деца гледање. Сите мајки што ги знам кажуваат како им било полесно кога на 20 и нешто години трчале по првото дете отколку на 30 и нешто по второто. Сепак, секој спрема условите. Според мене лично освен ако не направат беља(бебе) народски кажано, пред 26-27 ми е како со сила прекината младост.
     
    На samovila.red., littleflower и anakonda88 им се допаѓа ова.
  12. Pepelaska25

    Pepelaska25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    553
    Пол:
    Женски
    Тоа е повеќе во категоријата на психологијата, исто како што велиме дека пред 5 години било подобро, или дека до сега немало вакви лета, а всушност имало и тоа само пред 3-4 години. Секогаш она што поминало изгледа многу полесно. Инаку реално, баш околу трчањето по деца нама разлика дали е на 25 или 35, тек после 40-45 години може да има некоја разлика.
     
  13. Derby

    Derby Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    Според мене на 24-25 :)
     
  14. valery15

    valery15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    116
    Maжи после 27-28.
    Девојки никако пред 22. Ама никако. Некако невкусно ми е.
     
    На Lavander му/ѝ се допаѓа ова.
  15. femtinka

    femtinka Активен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    9
    jas mislam, ama samo mislam koga ke ja najdes soodvetnata licnost so koja bi sakala da go pomines ostatokot od zivotot. mislam deka toa e idealnata vozrast a cifri ona na slepo site mozeme da nafrlame.
     
  16. exoticgirl

    exoticgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2014
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Па за машко околу 26-27
    а женско од 24 до 26.. јас би сакала на 25 :)
     
  17. Insatiable13

    Insatiable13 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    367
    Според мене идеална возраст за брак е кога и двајцата партнери ќе бидат самостојни, независни од родителите и подготвени да стојат на свои нозе. Па дали ќе биде на 23 или 28 години е сосема сеедно.
     
    На mon4i91, sweet-bebufce, NineTailedFox и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. flower86

    flower86 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2014
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    69
    Т О Ч Н О !!! :) :)
     
    На Insatiable13 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Twinkles

    Twinkles Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    980
  20. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Да бидеме реални, додека човек не се осети внатрешно спремен....џабе е се и секакви муабети!
     
    На Fatalnata и Stefani999 им се допаѓа ова.