1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    честитки за новите мамички! Големи да растат, живи здрави и најсреќни да бидат бебушите :)
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Celo vreme bebcevo si go zboram vo maski rod... I osekjam deka kje bide masko :D Koga vcera ispadna deka stvarno e maskoooo :) 99%.. kje ni utvrdi vo 18 nedela za sigurno, na slikata od 4D se gleda deka ima kurence :rofl:
     
    На volsebna му/ѝ се допаѓа ова.
  3. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    честитки!!! да е жива и здрава !!!
     
  4. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Честитки за бебушките green.eyes и bruno.com ,живи,здрави,весели и среќни покрај тато и мама.
    Да и посакам и на volsebna добре дојде на темаба и убава и лесна бременост.позз од нас
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  5. maweja

    maweja Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2014
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    324
    Majkii, denes ne pustija od bolnica so sinceto,sega sme si doma i si se guskame :inlove:
     
    На Bufi, ddevojce и joy1 им се допаѓа ова.
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.582
    Пол:
    Женски
    И како е бебето,како си ти ? :)
     
  7. maweja

    maweja Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2014
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    324
    Odlicno sme i dvajcata, malku imam poteskotii so sedenjeto ama poleka, se ke bide :)
     
    На First.Impression му/ѝ се допаѓа ова.
  8. First.Impression

    First.Impression Активен член

    Се зачлени на:
    1 август 2014
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    24
    Честитки за новите мамички, да се живи и здрави сите бебчиња и многу среќа да ви донесат!!! :inlove:

    Јас денеска си го видов синко мој, поминував покрај матичниот и викам ај ако има слободно да го видам, па ми се погоди среќа одма ме прими :) пораснал убавиот на мајка, ми се смееше на ехото, си играше со рачињата, и беше многу активен. Пола саат го гледаше докторката, и му направи 3-4 баш убави слики. Иначе вчера влегов во 34та недела, син ми тежи 2250 грама сега и уште едно кило секако ќе стави до крај, а може и повеќе :rofl: значи добри сме со растот таман како што треба.
    и да ви кажам јас отидов онака на обично ехо кај матичната, ама и реков може ли да го видиш тоа за срцето дали е затворено (тој што е специјалниот преглед на срце кој што не го направив во Систина) и ми виде се беше супер во ред. И нон стоп го гледаше детално на 4Д, како да сум на детален скрининг што во Систина се наплаќа над 3000 денари.
    Инаку јас зашто планирам да се пораѓам во Систина, затоа и таму одев на прегледи секој месец, но за второто дете здравје, на прегледи ќе одам кај матичната, а за пораѓај само во Систина.
    Само здравје....
    Утре ми е последен ден на работа, и после цел октомври уживанција дома, ќе се средуваме, ќе кречиме и ќе чекаме со нетрпение да дојде 12ти ноември, барем се надевам дека после 1ви ќе дојде син ми, нека си поседи кај мене максимално колку сака, мене тоа не ми пречи :inlove:

    ве поздравувам сите мешиња во темава :hai:
     
    На mama27 и Bufi им се допаѓа ова.
  9. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Честитки мамички нека ви се живи и здрави бебувчињата,големи да растат :inlove:
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  10. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Смееш дa пиеш парацетамол. И јас сум грипосана, вчера примив инфузија со витамин Ц и бедоксин. Ако имаш кој да ти стави топло ти препорачувам да примаш 2-3 дена. Мене терминот ми помина вчера, па се молам бебчо да издржи уште 2-3 дена, да се оправам малку зошто вака не ќе можам да де пораѓам, немам сила :(
     
  11. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    Cestitki za green.eyes i bruno.com, da vi se zivi i zdravi bebinjata. Da rastat so mama i tato. Se izvinuvam za latinica od tel sum.
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  12. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    честитки за новите мамички :inlove:
     
  13. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Честитки мамички да ви се живи и здрави бебињата :inlove:
     
  14. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Мамички денес бев на преглед и мојот бебуш се свртел карлично :( Докторката рече ќе чекаме до 35 та недела може да се заврти, има ли некоја вакво искуство, до последниот преглед си беше нормално сега се свртел... И уште нешто, дали некоја пиела лекоклар лекови во бременост? Ми ги препишаа тие зошто требаше или тоа или сумамед, а мене ми е страв да ги пијам :(
     
  15. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    Chache87 mene bebusot mi se svrte vo 35 nedela. Badijala se nervirav. :) Zatoa ne se nerviraj mozi ke se svrti i kaj tebe. A zosto se tie lekovi sto treba da gi pies? Ako doktorkata ti rekla deka treba da gi pies togas nema sto da ti e strav. Jas denes se prijaviv vo klinikata kaj sto ke se poragjam zdravje. Sega ke si cekam samo na bebus da mu zdosadi vnatre. :)
     
  16. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Честитκи за green i bruno да ви се здρави и живи бебушите големи да ρастат,wtf мила те чеκаме тебе и chocoladе со лесно да ви биде :*
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  17. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Честитκи за green i bruno да ви се здρави и живи бебушите големи да ρастат,wtf мила те чеκаме тебе и chocoladе со лесно да ви биде :*
     
    На green.eyes и chocolade им се допаѓа ова.
  18. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Pij si gi apcinjata i ne se sekiraj, vo odminata bremenist si i ne se plasi za bebus. Zolva mi ne gi piese vo osmi mesec apcinjata imase infekcija na bubrezite, pa.koga se rodi vnuceto infekcijata nemu se prefrli pa slajmovi i gluposti edna kupa. Sega e super. Zatoa pij si gi i za tvoe dobro i za dobro na bebus. Isto drugarka mi imase napad na bubrezi koga bese sedmi ismi mesec mislam pa piese ampicilin.
     
  19. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Во брисевите ми најдоа уреоплазма и е осетлива само на овие лекови така да мора да ги пијам... Во упатството пишува дека не се баш испитани во бременост и затоа се уплашив...
    Само нека е здраво и нека си порасне, па се надевам ќе се сврти, и да не се сврти немам проблем ако е царски...

    Ддевојче и јас мислам дека е уште полошо да не ги пијам, очигледно немам друг избор :(
     
  20. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е премногу рано за да се секираш за положбата на бебето. Тоа можр да се сврти со главчето надолу и во последен момент. Не си прави непотребни стресови. А за бактеријата, зошто мора сумамед?? Тие се нај јаки антибиотици. Јас ја излечив со амоксиклав , увин чај и чај од билна аптека. Ама не бев бремена тогаш. А моја познаничка во бременост излечи ешерија коли со некои таблети на природна база и чај од билна. Консултирај се со повеќе доктори. Со помин