ТЕМА: Плетени работи

Мислење 22 Јан 2011, 09:13

Знам да плетам уште од мала баба ми ме научи. Но во последно време почнав поинтензивно да се занимавам со плетење. Изработувам хеклан накит, а си направив и капчиња, шалови и грејачи за раце. Започнав и еден поголем проект - фустан ама никако да го завршам останаа уште ракавите ама се некако немам време, се надевам дека ќе го завршам пред да заврши зимата :) Кога ќе биде готов следува слика ;)
Инаку мислам дека секој може да научи, има толку многу туторијали на интернет се што ви треба е игла(и), конец и добра волја. Ако некој е заинтересиран може да отвриме и тема за плетење :hai:
Аватар на корисникот
Mayyya

Зелено цветче
 
17132062
Мислења: 845
Зачленет: 23 Сеп 2010, 23:51
Локација: Во еден чудесен свет...
Трофеи: 1
Слика
Слика
Everyone thinks of changing the world, but no one thinks of changing himself.

Мислење 22 Јан 2011, 19:56

Обожавам плетено..мајка и на мојата најдобра другарка плете и и плете стварно многу убави работи..и мене ми има исплетено ракавици без прсти баш у мој стил и капчиња што се носат од средина на главата па надоле многу се убави
Аватар на корисникот
BlackCat

Зелено цветче
 
18920
Мислења: 514
Зачленет: 16 Авг 2010, 18:23

Мислење 23 Јан 2011, 21:14

Mayyya напиша:Знам да плетам уште од мала баба ми ме научи. Но во последно време почнав поинтензивно да се занимавам со плетење. Изработувам хеклан накит, а си направив и капчиња, шалови и грејачи за раце. Започнав и еден поголем проект - фустан ама никако да го завршам останаа уште ракавите ама се некако немам време, се надевам дека ќе го завршам пред да заврши зимата :) Кога ќе биде готов следува слика ;)
Инаку мислам дека секој може да научи, има толку многу туторијали на интернет се што ви треба е игла(и), конец и добра волја. Ако некој е заинтересиран може да отвриме и тема за плетење :hai:

Блазесити што си знаеш да плетиш,и јас сакам да научам да плетам.Ај ако сакаш дај линк од некој туторијал од интернет.Фала однапред :)
Аватар на корисникот
kristii

Жолто цветче
 
349703
Мислења: 1296
Зачленет: 10 Апр 2010, 00:20
<a href="http://www.ticker.7910.org/eng"><img src="http://www.ticker.7910.org/an1cE-403DD1110MDAwMDEwN2x8MDAwMDExMWRhfHlvdXIgdGV4dA.gif"></a>

Мислење 23 Јан 2011, 22:03

Кристи зависи што сакаш да плетеш, дали со една или две игли.
Мислам дека за почетници полесно е со една игла (crochet). Еве неколку линкови, а од страна ќе ти се појават уште многу слични.


А еве едни од моите обетки што си ги направив сама.
Прикачени фајлови
IMG_2922.JPG
Аватар на корисникот
Mayyya

Зелено цветче
 
17132062
Мислења: 845
Зачленет: 23 Сеп 2010, 23:51
Локација: Во еден чудесен свет...
Трофеи: 1
Слика
Слика
Everyone thinks of changing the world, but no one thinks of changing himself.

Мислење 23 Јан 2011, 22:36

http://www.facebook.com/pages/Art-of-cr ... 3307120193
Девојкава изработува се и сешто од волница.Ептен интересни идеи можат да се видат од нејзините фотографии.
Аватар на корисникот
Gea

Зелено цветче
 
82412979
Мислења: 949
Зачленет: 07 Јан 2011, 00:54
Слика

Мислење 24 Јан 2011, 22:46

во Матекс во ГТЦ на 3 кат има плетени материјали и има 2-3 што се многу убави.Доколку сте вешти во плетење може да си купите ,а доколку не сте можете да си направите шал :lol:
Аватар на корисникот
AIT

Зелено цветче
 
15761978
Мислења: 984
Зачленет: 20 Јан 2011, 16:40
Слика
Слика

Мислење 19 Фев 2011, 18:11

Мајка ми во моментов ми го плетe овие модели:
107.jpg
Овој е во сива боја
107.jpg (46.11 KiB) Разгледано 1422 пати

148.jpg
148.jpg (40.1 KiB) Разгледано 1422 пати


Едвај чекам да ги носам :)
Аватар на корисникот
pumpkin

Сино цветче
 
113156
Мислења: 240
Зачленет: 23 Јан 2011, 19:25
Ж'т д'г в'к п'н б'ј

Мислење 23 Мар 2011, 22:43

И јас обожавам плетени и хеклани работи.
Порано и викав на мајка ми и баба ми да ми плетат и ме слушаа. Ама еднаш ми рекоа дека не ми плетат веке дека сум имала многу желби. Ме изнервираа и си научив сама да плетам. Тоа ми стана големо хоби кое ми го исполнува животот и сега трошам доста пари за купување книги, конци, вуница, игли и разни реквизити за плетење. Понекогаш и плетам за пари бидејки другарки и луѓе што ги знам почнаа да ми бараат да им правам на нив работи.
Еве нешто што си имам направено во последно време:
1. Хеклано ланче
Слика

2.Хеклана торбичка
Слика

инаку хеклано е плетено со една игла

Веке долго време имам и блог каде си ги прикажувам своите работи и работи кои ги направиле други а мене многу ми се допаѓаат. Можете да погледнете ако сакате.
http://drenkascrochet.blogspot.com/
Аватар на корисникот
DrenkaC

Бело цветче
 
10517
Мислења: 81
Зачленет: 21 Мар 2011, 22:43

Мислење 24 Мар 2011, 23:58

Мене мама и баба редовно ми плетеа кога бев малечка. Двете обожуваат и или ми плетеа или ми везеа нешто. Можам да отидам да продавам, што пари ќе зберам. :D Обожувам рачно плетени или везени работи, ама во последно време престанав со носење на истите.

Кај нас каде има евтини? Си проверила во Тетекс? :$ Колку и да звучи смешно, јас имам џемперче и фино ми е некако. :)
Многу, многу убави работи има во Златибор (ок, не е баш Македонија тоа), али скапи беа доста. :swear:
Аватар на корисникот
Sephora

Жолто цветче
 
43561664
Мислења: 2686
Зачленет: 05 Дек 2010, 19:57
Локација: Скопје
http://makedonskimodenblog.com/
http://www.facebook.com/MakedonskiModenBlog

Si nul n'est lésé, fais ce que veux.

Мислење 25 Мар 2011, 00:10

Sephora напиша:Кај нас каде има евтини? Си проверила во Тетекс? :$ Колку и да звучи смешно, јас имам џемперче и фино ми е некако. :)

Евтини? Мислиш на конци?
Порано купував многу често од Тетекс. Ама искрено имам пробано многу подобри конци од тие на Тетекс. Не дека Тектекс е за потценување, ама има некои вуници на Тетекс кои се катастрофа. Не зборам само за изгледот туку и за квалитетот.
Најчесто јас си купувам конци и вуница од БитПазар, има една продавница која се наоѓа спроти полициската станица. Продавницата има голем избор на конци и волница, има секакви цени и секогаш си наоѓам нешто нови и интересно таму. Да не зборам дека продавачот кој работи таму е супер и доста знае за тие работи па дури и некогаш ми објаснува како некој конец се изработува или информации како работи фабриката.
Аватар на корисникот
DrenkaC

Бело цветче
 
10517
Мислења: 81
Зачленет: 21 Мар 2011, 22:43

Врати се на Мода и стил

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: bridetobebt, Yahoo [Bot] и 20 гости