ТЕМА: Чичко Горио - накратко

Мислење 02 Фев 2010, 18:21

Ве молам за краток содржински состав зошто никаде неможев да најдам што се зборува во лектирата фала премногу!
Аватар на корисникот
MadeinHeaven

Сино цветче
 
5451
Мислења: 302
Зачленет: 22 Дек 2009, 01:15
Ali, postoje u nama neke neprevodive dubine,postoje u nama neke stvari neprevodive u reci, ne znam...

Napisi mi pesmu, molila je, i nisam znao da li cu umeti.Voleo sam je tako lako, i tako sam tesko to znao da pokazem.

Слика

Мислење 02 Фев 2010, 18:29

:( и мене ми е потребна кратка содржина,но мислам дека има една моја школска.ќе ја прашам утре на школо и ќе ти пишам.поздрав ;)
Deni-f

Фем почетничка
 
30
Мислења: 20
Зачленет: 18 Јан 2010, 16:53

Мислење 02 Фев 2010, 18:45

Се работи за стар човек кој живее сиромашно а во минатото бил богат господин. Тоа што живее во бедниот пансион на некоја постара госпоѓа заедно со уште 10 други е вина на неговите ќерки за кој чичко Горио живеел како и секој родител па нив им го дал целото богатство надевајќи се дека тие ке го гледаат.

Така нешто беше не ја имам проќитано ова е само на кратко од тоа што ми го раскажуваа а и не се сеќавам баш добро :)
Аватар на корисникот
Neytiri

Жолто цветче
 
23565992
Мислења: 1291
Зачленет: 13 Јан 2010, 15:34
And I'm right by your side
Like a thief in the night
I stand in front of a masterpiece
And I can't tell you why
It hurts so much
To be in love with the masterpiece

Мислење 02 Фев 2010, 21:13

Без Чичко Горио и Мартин Идн не смеете да пораснете!
Седнете и прочитајте ја!
Аватар на корисникот
Lilit

Црвено цветче
 
223992826
Мислења: 5614
Зачленет: 25 Ное 2009, 22:51
Локација: Зрно грашок

Мислење 02 Фев 2010, 22:12

Да дополнам..

Во книгата е потенцирана и погрешната родителска, во случајов татковска љубов кон своите ќерки.
Аватар на корисникот
Bright

Жолто цветче
 
53163513
Мислења: 2540
Зачленет: 25 Ное 2009, 14:20
Локација: Чуден свет.
~ I let love in ~

Мислење 02 Фев 2010, 22:15

Стар човек кој во минатото бил многу богат а се збогатил на нечесен начин користејки ја револуцијата во Франција. По смртта на неговата жена целосно се посветува на своите ќерки кои ги обожава ги размазува давајќи им ја неговата љубов и се што ке посакаат. Тој прави се за своите ќерки откако ќе остари неговите ќерки ќе ги омажи едната за гроф,а др за влијателен банкар. Се што има ќе им даде ним а тој ќе се всели во еден мизерен пансион. Прво ќе живее на првиот кат каде се сместуваат најбогатите и ќе носи убава чиста облека, ќе излегува да јаде надвор но неговите ќерки кои го барат само за пари ке му земат се и тој на крај ќе биде принуден да живее на последниот кат заедно со студентот де Растињак кој сфаќа дека единствен начин да се успее во француското општество е преку лаги, криминал или да си најде своја заштитничка. тој дури ке се сплетка со една од ќерките на Горио, но ќе се разочара кога ќе дознае дека таа веќе има љубовник, на почеток ќе се сомнева дека и Горио е нејзин љубовник и неговиот однос многу ќе се промени но кога ќе ја дознае вистината ќе станат пријатели.Накрај чичко Горио умира сам покрај него единствено ке биде студентот де Растињак тој ке му го плати и погребот а никоја од неговите ќерки нема да се појави. Додека тој е на смртна постела зборува за тоа колку ги сака своите ќерки ги повикува нивните имиња и умира со надеж дека барем една од нив ќе дојде. Романов не е за љубовта која чичко Горио им ја дава на своите ќерки него за трулоста на француското општество за единствениот начин на кој може да се успее, самиот пансион во кој е сместен Горио го претставува Париз на првиот кат најбогатите вториот оние кои имаат доволно за пристоен живот и на третиот оние кои неможат да си дозволат ни едно достоинствено јадење.
Ова ми беше најкратко онака се опфатено.
Се надевам дека ова ќе ти користи али најубаво ти е да седнеш да ја прочиташ книгата не е многу голема а и добра е позззз
Аватар на корисникот
Drako

Фем почетничка
 
248
Мислења: 47
Зачленет: 06 Дек 2009, 02:44
Ja nisam andjeo fini samo te iskoristavam izvini…Mene su stvotili djavoli I krvave kise.Za mene je ljubav samo rec I nista vise!

Пристојноста ги тера луѓето да лажат.-Горки

Мислење 03 Фев 2010, 02:53

Lilit напиша:Без Чичко Горио и Мартин Идн не смеете да пораснете!
Седнете и прочитајте ја!

Баш така....Мартин Идн уште си ја читам...мислам одново и одново :lol: ...секогаш кога ми треба мотивација.... :|
Аватар на корисникот
enca.69

Жолто цветче
 
33532705
Мислења: 1708
Зачленет: 25 Дек 2009, 16:16
If u wait to do something untill you`re complitely sure...you probably won`t do much in your life

Мислење 03 Фев 2010, 14:32

абе мн описи има :S
Аватар на корисникот
MadeinHeaven

Сино цветче
 
5451
Мислења: 302
Зачленет: 22 Дек 2009, 01:15
Ali, postoje u nama neke neprevodive dubine,postoje u nama neke stvari neprevodive u reci, ne znam...

Napisi mi pesmu, molila je, i nisam znao da li cu umeti.Voleo sam je tako lako, i tako sam tesko to znao da pokazem.

Слика

Мислење 03 Фев 2010, 15:27

девојко најди ја книгата за матуранти таму ја има мн убаво раскажано на 4 страни е
Аватар на корисникот
snake

Зелено цветче
 
105122
Мислења: 877
Зачленет: 23 Дек 2009, 18:48
Локација: таму некаде...во мојот замислен свет

Мислење 21 Фев 2010, 15:19

Najdobro e da ja procitas zaso posle i za matura ke ti treba, vaka dzabe ke ti ja pisuvame.. inace mn ubava kniga e
Аватар на корисникот
Lizalka

Жолто цветче
 
670
Мислења: 2004
Зачленет: 29 Јан 2010, 12:39
She was a smart girl, but she fell in love ;)

Врати се на Образование

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 5 гости