ТЕМА: Состави

Мислење 04 Мај 2012, 21:51

Ми треба состав на тема "Печалбарство" Нешто општо. Однапред благодарам :)
Аватар на корисникот
machka1

Сино цветче
 
1324416
Мислења: 333
Зачленет: 16 Мар 2012, 00:23
Не простувај Боже, сите знаaт што прават..

Мислење 05 Мај 2012, 13:49

„Диво месо“? Ствааааарно немам инспирација луѓе. Има некој?
Аватар на корисникот
Plavusa.17

Жолто цветче
 
58443089
Мислења: 4076
Зачленет: 20 Мар 2011, 10:57
Слика

Мислење 05 Мај 2012, 18:16

Здраво ако може помош .. треба да напишам драма на тема „Замена и санирање на сите нефункционални чешми во училиштето“ ве молам во најбрз рок!! .. поздрав :D :)
Аватар на корисникот
demilovato4ever

Сино цветче
 
21889
Мислења: 216
Зачленет: 23 Јан 2012, 18:01
I don't know who invented high heels,
but all women owe him a lot
.
;)

Мислење 06 Мај 2012, 09:16

ve molam ako nekoj znae sostav po makedonski jazik na tema "Само еднаш сум дете" ve molam ne sum dobra bas za pisuvanje sostavi a taa pismena mi e posledna i najvazna me volam za utre mi treba ako nekoj znae neka kaze :D :D :D
Xfashion.loverX

Фем почетничка
 
00
Мислења: 4
Зачленет: 06 Мај 2012, 09:05
xfashion.loverx :)

Мислење 06 Мај 2012, 12:22

Xfashion.loverX напиша:ve molam ako nekoj znae sostav po makedonski jazik na tema "Само еднаш сум дете" ve molam ne sum dobra bas za pisuvanje sostavi a taa pismena mi e posledna i najvazna me volam za utre mi treba ako nekoj znae neka kaze :D :D :D

Човекот еднаш се раѓа, еднаш умира и само еднаш е дете. Најубавиот, највеселиот, најбезгрижниот живот е животот на детето. Детето е искрено, наивно и среќно. Убаво е да си дете велат сите. Спомените од детството остануваат длабоко врежани во срцата на секој и траат се додека чука срцето.
Многу е тешко да си дете. Чудно но вистинито. Возрасните се опседнети со свои проблеми, забораваат дека и тие некогаш биле деца, па и неможат да ги сватат некогаш детските лудории. Секое дете сака да биде сакано, милувано и неговите мали но слатки желби да бидат исполнети. Проблемите на децата честопати честопати возрасните не ги сфакаат сериозно и тоа носи жал и тага во малите,слатки и искрени детски срца.
Не сакам да пораснам и да бидам дел од светот на возрасните. Таму нема игри, дружења, смеа и искреност. Возрасните имаат премногу обврски и забораваат на дружењето, забавите, игрите. Родителите го користат сето свое слободно време за дружење со своите деца, но децата бараат повеке љубов. Детскиот свет бргу поминува, така ни се чини нас децата. Детскиот свет е свет на приказни, игри, дружења и безброј дни исполнети со радост. Секој човек кога раскажува со длабоки чувства и без здив се секава на најубавиот дел од животот. Затоа на сите деца во целиот свет им порачувам ,,живејте го среќно и весело детскиот живот не брзајте во светот на возрасните“.
Повели :)
Аватар на корисникот
machka1

Сино цветче
 
1324416
Мислења: 333
Зачленет: 16 Мар 2012, 00:23
Не простувај Боже, сите знаaт што прават..

Мислење 06 Мај 2012, 13:21

Ај ако имате некој состав на било која од овие теми.Ми треба за писмена во среда :)

1.О писменех-одбрана на словенската писменост

2.Улогата и значењето на Климент и Наум Охридски за македонската книжевност и култура

3.Климент-неуморен учител,надарен писател и столб на православната црква

4.Похвално слово на Кирил Филозоф-химна на љубов и благодарност на ученикот кон саканиот учител

5.Панонските легенди-сведоштво за големината на Кирил и Методиј како мисионери,книжевници и просветители

6.Бесмртно дело на Кирил и Методиј не учи да ги цениме,сакаме и заштитуваме нашиот јазик,култура и традиција

7.Ликот на Александар Македонски како најголем освојувач на светот

8.Климент Охридски-вечен свештеник на словенската писменост и традиција
Аватар на корисникот
ana-sweet

Зелено цветче
 
18224
Мислења: 725
Зачленет: 09 Окт 2011, 22:33

Мислење 09 Мај 2012, 09:22

Ај ако може некој да ми помогне на темата
Сердарот за ликот на Кузман Капидан и
Т`га за југ копнежот по родниот крај фала однапред итно ми треба за утре
Ninus17

Фем почетничка
 
01
Мислења: 2
Зачленет: 09 Мај 2012, 09:08

Мислење 09 Мај 2012, 12:28

^
Еве ти за втората:

Копнеж.
Копнежот за својата родна земја.За тоа да ги видиш своите блиски, да го почуствуваш својот воздух, да ги вкусиш своите плодови, да ги видиш своите убавини.
Токму таков копнеж и тага го следат Миладинов во туѓина, милиони километри оддалечен од својата татковина.Неговото срце е обвиено со тага за својот роден крај, тој е толку тажен, што посакува „орелски крилја“ за да летне во својата земја, да си ги види родните места, каде ѕвездите силно светат и сонцето ја огрева земјата.Каде секаде се посеани убавини, и езерото белеит.
Нему му е тешко во туѓината, во далечната Русија, која е вечно студена, и обвиена во мразови, снегови, пепелници.
Тој толку силно го опишува тој копнеж, таа тага за уште еднаш да ја види и почуствува својата татковина, да види уште еднаш како сонцето силно свети...
Но за жал тој нема да го доживее тоа, ќе умре во туѓина, без својата единствена и неисполнета желба, повторно да го види својот роден крај.

Се надевам помогнав. :)
Аватар на корисникот
Monna.Monna

Жолто цветче
 
27358770
Мислења: 2544
Зачленет: 04 Ное 2010, 18:02
Локација: Here without you
“Maybe some women aren’t meant to be tamed. Maybe they just need to run free til they find someone just as wild to run with them.” - Carrie Bradshaw

Мислење 09 Мај 2012, 14:42

Ми треба состав за утре на тема мојата идна професија би била благодарна ако некој ми напише ваков сосав.
Аватар на корисникот
jagotka123

Жолто цветче
 
553
Мислења: 1175
Зачленет: 03 Мар 2012, 19:13

Мислење 09 Мај 2012, 14:46

jagotka123 напиша:Ми треба состав за утре на тема мојата идна професија би била благодарна ако некој ми напише ваков сосав.

Прогуглав нешто.

Безгрижно детство е сон на секое дете.Уште во раното детство,како и сите деца така и јас имав свои желби,сонови,фантазии..копнежи по она најубавото.Моето детство беше исполнето со љубов и среќа,негувана од моите родители..Секако,и јас како и drugite околу мене размислувавшто би можело да bidam кога ќе пораснaм. Сега изборот е наш, што сакаме да бидеме во нашиот `возрасен` живот, дали нешто што ќе ни носи поголема финансиска добивка или нешто што ќе го работиме со љубов и задоволство. Тоа е индивидуално, кој сака повеќе да си ја задоволи материјалната страна или духовното чуство. Вистина е дека без пари тешко се живее, но да се работи многу години без некое духовно задовлство и тоа не иде. Јас сум голем љубител на животните. Многу ги сакам, мислам дека со малку грижа кон нив они ти враќаат дупло повеќе љубов и приврзаност. Од секогаш сум сакала да се грижам за нив, за нивното здравје, затоа одлучив да завршам соодветно школо (ветерина) и да си го исполнам мојот сон. Во мојата професија што јас ја избрав мислам дека финансиската страна не игра голема улога, дека тоа што работам треба да биде со љубов и грижа. Сепак иако се животни тие имаат некои свои чуства и интелигенција и со нив треба да се однесувам со љубов кои они ќе ја почуствуваат. Секаков нивни гест и нивната искажана љубов кон мене ќе ми биде најголемо задоволство во мојата идна професија.
Не знам дали некој може со сигурност на наша возраст да ја одбере вистинската професија, но за среќен живот мислам дека треба да го слушаш срцето и желбата за она што ќе го работиш да те задоволува тебе без разлика колку е тешко и носи финансиска корист. Јас го избрав тоа и од се срце со големо задоволство би сакала да биде мојата идна професија.
Аватар на корисникот
Elichka

Сино цветче
 
411820
Мислења: 197
Зачленет: 04 Мај 2012, 13:59
NO PAIN - NO GAIN! :)
All of us get lost in the darkness. Dreamers learn to stare by the stars.

Врати се на Образование

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 9 гости