ТЕМА: Состави

Мислење 16 Мај 2013, 00:46

FamousGirl напиша:малку доцна ми текна да пишам тука, но сепак...
ми требаат состави на следниве теми:
1. Св. Кирил и Методиј
2. Климент и Наум Охридски- (може нешто спомнато за охридска книжевна школа)
3. Црноризец Храбар- (О писмених/ за буквите)
4. Средновековни книжевни текстови
5. Панонски легенди

не ми е битно колку се долги составите, какви се, туку само да имам затоа што ми е итно... за во петок ми треба... ПОМООООШ! :(

Девојче, ништо против тебе... Ама еве конкретно за темата Св. Кирил и Методиј има еден тон материјал на интернет. Само напиши, и ќе ти излезат еден куп страни. Сега проверив, за сите теми има на интернет, освен за 4тата. Можеби ако се потрудиш, ќе најдеш. Толку е тешко на гугл да се пишат два-три збора? Па и тоа само што е на Википедија е доста.
Или некои гледам тука бараат состав за опис на другарка. Јас да кажам за себе, немам гатачки способности, за да знам каква е таа ваша другарка. Ај да речеме некои теми, што ги нема на интернет, потешко се наоѓаат... ама вака...
Аватар на корисникот
Elennaa

Жолто цветче
 
1172819999
Мислења: 3871
Зачленет: 22 Фев 2011, 14:41

Мислење 16 Мај 2013, 01:04

Elennaa напиша:
FamousGirl напиша:малку доцна ми текна да пишам тука, но сепак...
ми требаат состави на следниве теми:
1. Св. Кирил и Методиј
2. Климент и Наум Охридски- (може нешто спомнато за охридска книжевна школа)
3. Црноризец Храбар- (О писмених/ за буквите)
4. Средновековни книжевни текстови
5. Панонски легенди

не ми е битно колку се долги составите, какви се, туку само да имам затоа што ми е итно... за во петок ми треба... ПОМООООШ! :(

Девојче, ништо против тебе... Ама еве конкретно за темата Св. Кирил и Методиј има еден тон материјал на интернет. Само напиши, и ќе ти излезат еден куп страни. Сега проверив, за сите теми има на интернет, освен за 4тата. Можеби ако се потрудиш, ќе најдеш. Толку е тешко на гугл да се пишат два-три збора? Па и тоа само што е на Википедија е доста.
Или некои гледам тука бараат состав за опис на другарка. Јас да кажам за себе, немам гатачки способности, за да знам каква е таа ваша другарка. Ај да речеме некои теми, што ги нема на интернет, потешко се наоѓаат... ама вака...

знам знам најдов премногу работи, само не ме бива многу за смислување вакви состави :/
иначе да, ни јас неможам ништо да најдам за 4тата тема, па за таа некој ако најде ве молам нека пише :)
Аватар на корисникот
FamousGirl

Фем почетничка
 
216
Мислења: 49
Зачленет: 10 Фев 2013, 12:12
The privilege of a lifetime is being who you are.
Joseph Campbell
If you can't handle me at my worst, then you sure as hell don't deserve me at my best.
I don't know who invented high heels, but all women owe him a lot.

Marilyn Monroe

Мислење 16 Мај 2013, 11:14

^ Во учебник за 1ва година има за сите. :)
Аватар на корисникот
phoenix204

Сино цветче
 
133
Мислења: 100
Зачленет: 29 Мар 2013, 23:34

Мислење 16 Мај 2013, 11:19

A.G напиша:Фала и на мене ми помогна.....Благодарам многу.Добив 5ка за составов.

Ела добила 5ка, не ти. Уште и да се гордееш и фалиш со 5кава :|
Мене ме интересира, во цели 80страни на темава, зарем има некој што враќа и ви пишува редовно?
Аватар на корисникот
kravce

Жолто цветче
 
745010128
Мислења: 1668
Зачленет: 19 Јан 2012, 20:02
Слика

Мислење 16 Мај 2013, 13:47

Ве моламм нешто на тема :
1.Направив добро дело
2.Мојата најголема желба
3.Детството-најубавиот период од животот
Ве молам ве молам барем нешто пишете онака колку за инспирациај да имам, за утре ми е дбнјсбфјдсбф
Благодарам однапред :)
mimi13

Фем почетничка
 
12
Мислења: 2
Зачленет: 11 Дек 2012, 19:45

Мислење 16 Мај 2013, 16:26

Ќе може ли некој да даде состав за :
1.Иднината не постои,неа треба да ја создадеме.
2.Час кога училница ми стана мачилница.
Аватар на корисникот
Laliii15

Фем почетничка
 
01
Мислења: 7
Зачленет: 16 Мај 2013, 16:18

Мислење 16 Мај 2013, 16:29

итно ми треба состав за МОЈОТ ПАТОПИС чекам во лп
фала :*
Аватар на корисникот
baknezii

Фем почетничка
 
13
Мислења: 10
Зачленет: 15 Мај 2013, 17:38

Мислење 16 Мај 2013, 18:27

Ќе ве замолам некој ако може да ми прати состав за МОИТЕ СКРИЕНИ ЖЕЛБИ во ЛП. Ве молам за утре ми е. :( Ви благодарам однапред :)
Аватар на корисникот
dancheto9

Фем почетничка
 
00
Мислења: 5
Зачленет: 15 Апр 2013, 19:08

Мислење 16 Мај 2013, 18:36

Ве молам за помош!
Итно ми треба состав за "ЧАСОТ КОГА УЧИЛНИЦАТА МИ СТАНА МАЧИЛНИЦА" (да се примени монолог и дијалог)!
k.b.b.m

Фем почетничка
 
00
Мислења: 2
Зачленет: 16 Мај 2013, 18:30

Мислење 16 Мај 2013, 18:48

Часот кога училницата ми стана мачилницаНа училиште сме уште од 6 години. Па затоа сите различно го сакаме училиштето. Некој го сака повеќе, а некој помалку, некој учи повеќе, а некој помалце. Но како што поминуваат годините, училиштето се повеќе станува потребно. Некои тоа не го сватили сериозно, а некои веќе го сватоле. Во неколку редици ке ви раскажам кога намногу училницата ми стана мачилница. Како и секој понеделник раното разбудување ми е тешка страна, па затоа еден понеделник се успав. Кога се разбудив автобусот веќе заминал, па мораше да одам со автостоп. Кога стигнав на училиште се беше мирно и тивко ни глас од мува не се слушаше. Тоа значи дека ѕвонало, кога влегов во училница наставникот веќе го предаваше часот. Наставникт веќе ме запишал, а за мене беше исто дали да влезам или не. На вториот час, класниот ме праша зошто сум запишана, почнав да се правдам, но не успеав тогаш уште повеќе се изнервирав, а очите ми беа наполнети со крупни солзи. На третиот и четвртиот час не се помарднав ни од столот, цели два часа ги грицкав ноктите и се прашував кога ќе заврши денот. На шестиот час ми се слоши од невнимание па затоа се ослободив од часот.
Другиот ден сватив се што требаше. Му се извинив на наставниците, што беспотребно му викав за неоправданот да ми го оправдаат, и на другарите што се карав како тие за се да беа виновни. Тој ден ми помина како кошмар, часовите ми беа како мачење, а училницата како мачилница.Часот кога училницата ми стана мачилница 1Koga bev mala jas mnogu go sakav ucilisteto .tuka jas uspeav da go izgradam svojot odnos kako i da se obrazuvamm .uiclisteto e sekogas ispolneto so deca koi rujat kako pcelki vo kosnica,i tragaaat po znaenjeto .No ucilisteto ponekogas e i po malku zdodevno i iscrpuvacko.Ima casovi koga uclinicata mi stanuva macilnica od koja postojano baram nekoj izlez da se oslobodam od nea .Eden od tia momenti koga barav izlez bese casot po xemija .nastavnickata me isprasa .jas iako ja imav nauceno novata lekcija pocuvstvuvav strav .So bavni cekori pocnav da se dvizam nakaj tablata i poleka zastanav .nastavnickata mi postevi edno praenje na koe go znaev odgovorot ,no naednas kako da zaboraviv se kako nekoi mracni misli da mi go preokupiraa mozookot .Bev izbezumena i barav nacin kako da izlezam od ovaa depresija .Resiv da se skoncentriram i da veruvam vo sebe .Naednas kako da dobiv nekoja sila i uspeav da se vratam vo normala .Go odgovoriv prasanjeto .Vo toj mig zazvona zvonceto bev presrekna .iako ovaa bese eden od moite losi spomeni od skolskite denovi ,ce go paametam kako dobar spomen koj ostanal vo moeto srce za koe ce raskazuvam i preraskazuvam ke se nasmevnam i ke recam toa bea dobi vreminja.

Се надевам дека помогнав нешто :))
Аватар на корисникот
Sexy-Lady

Бело цветче
 
1416
Мислења: 93
Зачленет: 24 Ное 2012, 20:45

Врати се на Образование

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: cheetah.girl, D1A2N3I4, duplo.a, femalegalaxy, loveIan и 23 гости