1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нечие (лошо) мислење за вашата личност

Дискусија во 'Психологија' започната од ma4o4female, 16 јуни 2010.

  1. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    Нечие лошо мислење за вашата личност

    само јас си знам каква сум си
    ако некој има лошо мислење за мене јас тоа можам да го потврдам или да го негирам,а ако го негирам не се ни замарам за да докажам дека не е вистина
     
  2. Pocahontas-black

    Pocahontas-black Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Нечие лошо мислење за вашата личност

    Точно :!: :!: :!:
    Инаку и не се замарам многу за да докажувам дека тоа е лага... ке кажам еднуш-двапати ако не сака да верува - не мора ;) воопшто не ми е гајле...(освен ако не е некој многу близок)
     
  3. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    Нечие лошо мислење за вашата личност

    Кажуваме дека ако ни се случи такво нешто ќе ставиме игнор на она - доволно ми е јас да знам каква сум, ама луѓе бре, па, сите по малце се замараме со тоа што другите го мислат за нас. А поготово кога некој ги буцка и ги учи дека сме дволични, глупави итн. Е, сигурно нема да останете рамнодушни.
    Сите сакаме да се истакнеме најдобро што можеме и да оставиме колку-толку подобар впечаток.
    Човекот без пријатели (какви такви) не успева. :)
     
    На BlackSwan5 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Fallin-ForHisSmile

    Fallin-ForHisSmile Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    179
    Нечие лошо мислење за вашата личност

    Kill 'em with kindness ;)
    Зборам од искуство. Заради некои причини, една мала "група" на дечки имаа многу лошо мислење за мене. Се гледаше дека беа преокупирани со тоа како да ми наштетат.. Сепак пред мене пробуваа да го сокријат тоа. Си велевме здраво но тие ги превртуваа очите а јас се насмевнував. Ми беше криво но тоа е. По некоја случајност едно момче од тоа друштво ми стана школски соученик додека учев овде. Ме провоцираше премногу, се зајадуваше со мене, од него во училиште не ми се одеше. Јас игнорирав и се насмевнував на неговите реплики. Не се преправав, бев таа што сум. Порано, кој и да кажеше нешто, јас знаев да одвратам и да се карам. Тогаш бев незрела и глупа. Тоа ми е една убава лекција. Сега си притрајувам, не сакам да рипам да си го бранам егото. Честа ке си ја бранам но егото не. Не сакам да порасне а ќе докажам дека не ми е големо. Вреди. Да се вратам на соученикот. Сфати дека не може да ме изнервира и престана. По некое време случајно го чув во ходникот како зборува со еден другар како имал голема почит кон мене и уште некои работи.. Од тогаш многу пати ми има кажано дека сум била како ангел. Неговото друштво исто така. Ме прашуваат за совети, ми даваат совети, ме почитуваат..
    Мојата поента е, ако некој има ПОГРЕШНО мислење за вас, докажете го спротивното. Вреди..
     
  5. Look

    Look Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    884
    Нечие лошо мислење за вашата личност

    Туѓото мислење...хмм :?:
    Порано многу влијаеше на мене,најмногу се повредував кога ќе слушнев за самата себе нешто што не сакав ни на сон да го слушнам,нешто што ни најмалку не го заслужував.Буквално се вадев од такт,толку многу се повредував што со денови само на тоа мислев,плачев,барав кривица во мене само да се утешам некако.А зошто???-За луѓе кои не вредат пет пари,што ги гледаш насмеани од уво до уво додека ти рониш солзи за тоа што немале ни малку чувства,за нивната покварена душа.НЕ,НЕ ВРЕДИ!Арно ама сватив какви се луѓето,како функционира светот,што за жал ако не ти мислат само најблиските добро,другите пак ич.Повеќе не се нервирам,знам колку вредам и колку можам,а другите можат ама што сакаат да зборуваат, воопшто перде не им редам. :smoke:

    Еве и им се заблагодарувам што ме направија многу посилна личност. :*
     
    На lovely-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. daddys.princess

    daddys.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    318
    Туѓото мислење и вашата психолошка состојба

    никако не се замарам што мислат другите за мене,јокк
    она што мислам ја дека е правилно тоа и го правам,или пак не ме интересира што другите мислат за лугето што се околу мене,ако мене ми одговараат тие луге кој како сака и што сака нека збори
    а зборат само оние луге чија што психолошка состојба е никаква,и не вреди да се слушаат тие :)
     
  7. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    До скоро бев змеј, буквално! Верував во себе, најпозитивна личност во околината, омилена во секое друштво, посакувана, уживав во секој миг од животот, но ми се случи глупост поврзана со мојот сон од детството, поврзан со иднината... Тој пад ме трансформираше, неверував дека дотолку ке влијаат настаните ситуации и ке ме променат...Се изолирав, почнаа гласини од најутепаните личности кои ги познавам, кои јас ги излвеков од кал, гласини дека пропаѓам, а лошо е што се кружи, кругот во ова Скопје е мал, и тоа ме уништи и првично ради сето ова го зезнав мојот сон, потклекнав на тие информации кои се вртеа, ме мачеа потсвесно.. Убиваат моментите кога лугето едвај дочекале да се чучнеш и да се ситат и да те прогласат за подморница, да те видат со вештачка насмевка, уживаат, се хранат, а јас делумно го дозволив тоа..
    Неможев да дозволам да се шират свашта за мене, сепак тоа е мој живот, но сфатив дека во недостаток на свој, го манијачат тие пропалици мојот... И ако, иако не сум ведра ко порано и без сјај во очите, не се предавам, иако ме боли душата, јас знам колку вредам и можам, само потребно ми е време за да испливам каде што бев и да продолжам како порано, а ќе успеам, само со многу верба, желба и љубов од најблиските.
     
  8. lovely-girl

    lovely-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    617
    Допаѓања:
    653
    Пол:
    Женски
    Оние личности кои се само способни да зборуваат за други, без да се погледнат самите себеси, очигледно немаат свој живот и стил на живеење, што е битно другите што мислат за тебе !?

    Се додека ги имаш оние кои ги сакаш, и кои добро те познаваат не мисли на другите :) , не губи време со празни муабети :*
     
  9. Breezy

    Breezy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    765
    Ај да не се фолирам дека не ми е битно што мислат за мене.
    Битно ми е.
    Сакам да имам добар углед и репутација. Всушност, секој секаде се труди да остави добар впечаток, за да си го потхрани егото. Колку повеќе си ценет, толку повеќе шанси добиваш.
    Порано некој лош збор знаеше да ме помрдне од стабилноста во карактерот, иако сега сфаќам дека секој човек ме перцепира различно. Има разлика од тоа што пробувам да бидам и како другите гледаат на тоа. Најценето е мислењето на блиските и најбитно ми е тие да имаат позитивно мислење за мене. Постојат и одредени личности чие мислење воопшто не ме интересира, оние што веќе сум ги избришала од животов.
     
  10. SarahTayMomsen

    SarahTayMomsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    650
    Епа тие што навистина ти биле пријатели не ти биле...паднале на нејзино ниво срцка не се замарај кје сватат дека се глупи дека паднале на нејзино ниво :!:
     
  11. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    Ма ич не се замарам ако некој има лошо мислење за мене,посебно ако тоа е некој што не ме познава воопшто а си коментира ваква сум била наква сум била.Нека си коментира слободно,и онака мене не ми влијае ич неговото мислење,ниту ме нервира,ниту пак ќе ме замисли.

    Life's too short to be sittin' round miserable, people gon' talk whether you doing bad or good 8)
     
  12. programerka

    programerka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    7
    Епа очигледно не сум била единствена, гледам и на вас ви се случуваат такви работи. Ама ако, не е ни тоа така бескорисно, во најмала рака ќе извлечеш некоја поука и ќе стекнеш искуство за посериозни ситуации.
    Всушност, јас не го сфаќам тоа многу сериозно, од проста причина што и тие што зборат така не се светци, и тие имаат свои маани и факти за себе на кои не се горди, и кои не би сакале да ги знае цел свет. Односно, да бидам попрецизна, тие со тоа (барем според мене) само безнадежно се обидуваат да ги излечат своите комплекси, мислат дека со тоа што ќе „турнат“ некого, тие ќе се искачат погоре, но не ќе да е баш така.
    Искрено, избегнувам да се замарам со такви работи. Ако се прашувам јас, секој има право да прави што сака и тоа не ме засега ни мене, ни било кого. На крајот на краиштата, никој не е идеален. Остави ги луѓето на раат, така е најдобро за сите. :)
     
  13. barbi4e

    barbi4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    8
    lugje tolku losi raboti imam slusano za mene sto da bea vistina mislam deka ke bev naj rasipanata licnost na svetot...znaci tolku bolni lugje vo pametot da ima...tolku zlo da im pominuva niz glava za samo da te napravat pomalku vazna i moralna...toa e STRASNO...otrpnav od slusanjeto muabeti za mene i onaka koj sto saka ke misli i ke kazuva nikomu nemozes da mu dokazes...jas znam koja sum i koj lugje se pokraj mene ...no strasno e sto najgolemiot dusman da ti e familija... toa e UZAS LUGJE
     
    На awee му/ѝ се допаѓа ова.
  14. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.421
    Допаѓања:
    4.985
    Порано како помала и јас сум знаела да издрдорам за некого нешто, да кажам нешто лошо што не е вистина само колку да се каже, иако сум воспитувана да не зборувам за другите лошо. Но сето тоа си оди со возраста, иако си оди со возраста како ти ги дожуваваш туѓите мислења.
    Денес не зборувам за никого лошо, дури и да сум изнервирана од некого, ќе и кажам на мајка ми ако толку неможам да издржам и тоа е тоа. Внимавам, но денес не ме погодуваат ни туѓите лоши мислења за мене. Не сум повеќе наивна на тој поглед. Нека зборува кој колку сака за мене (сум имала и ситуации каде што се зборувале ужасни работи, но со тек на време се среди, а и допрва ќе имам) мене ми е само важно да не повредам некој од моите блиски со такви мислења (за моето семејство да не се сеќира доколку чуе нешто невистинито), другото -Свако чудо за три дана! :)
     
  15. Aleksa.1

    Aleksa.1 Активен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Впечатокот што ке го оставиме кај другите е не толку битен,
    колку што е битно убавото чуство во нас дека нешто сме направиле како што треба.... ;) :emo:
     
    На awee му/ѝ се допаѓа ова.
  16. awee

    awee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    117
    Ако некој ме навреди или каже нешто лошо за мене јас нема да спијам мирно...сакам да дознаам зошто е тоа така кажано..и што е причината да се каже такво нешто! :geek:
     
  17. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Порано се припотресував па зошто, па како, па не сум таква...макар и на комшиката трета братучетка нешто да кажала.

    Сега кога потпораснав и почнав да созревам апосолутно ни малку не ме тангира какво мислење има некој за мене.
    Мене најбитно ми е со најблиските да имам добар однос, па со нив и сум секогаш фер и коректна.
    А за останатите ме заболе тиииит, кој што сака нека мисли, кој што сака нека збори, ако мене ми е убаво, ако јас сум среќна, ако нешто ме исполнува, туѓите мислења ништо не ми значат.
     
  18. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.628
    Не ми е баш свеедно ако збораат лошо за мене.
     
  19. Pelikuna

    Pelikuna Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2011
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    2.022
    Незнам дали имам коментирано на темата ама ке си го кажам моето мислење.

    Не и не ме интересира кој што мисли за мене.Никако.Уште од кога ми вели некој:Што ке речат за ова за она...Само возвракам со тоа дека јас за мене живеам а не за другите.
    Нека си го гледаат својот живот а не тугиот.Немам намера да се замарам што ке мислат за мене.Јас сум си јас и немам намера да се менувам зошто некој имал лошо мислење за мене.А и да е за добро who care. :^)
     
  20. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    За оваа равенка решението е


    Љубоморне душе ... може да га
    попуше
     
    На Pelikuna му/ѝ се допаѓа ова.