1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да го заборавам?

Дискусија во 'Разделби' започната од iren4eto, 17 декември 2009.

  1. n.a.t.t.y

    n.a.t.t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    603
    Допаѓања:
    763
    Пеперутке, ај вака сеа: прво смири се,вдиши-издиши, пушти добро музиче и опушти се.
    Па зарем стварно мислиш дека нема да се смирите? Позната ми е оваа ситуација кога се оддалечувате еден од друг. Јас со дечко ми одам скоро една година, па ни се има случено до сега. Вас прв пат ли ви е ?
    Ништо страшно не е, повеќе од јасно е дека се сакате. Понекогаш треба нешто да изгубиме за да сфатиме колку ни значело... Издржи ден, два, три... Работите ќе се вратат на своето место. Се најдобро :)
     
  2. Peperutka90

    Peperutka90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.082
    n.a.t.t.y сега само што му се јавив... смотана сум знам... и почнав да плачам пред него, знам дека нема да се смириме, зошто он коа ке одлучи нешто стои зад тоа. И му кажав дека го сакам и дека ми недостига, ми го потврди и он тоа мене, ама ми рече дека морам да продолжам понатака без него, како што ќе продолжел он без мене. Знаел дека ќе ми е тешко, и дека мн потешко јас ке го заборавам него, зошто сум девојче и сум почувствителна од него, ме замоли да се фокусирам на факултетот и да не мислам на него зошто ќе сум си правела полошо. Како да не мислам на него? Се ме потсеќа на него, се! Згора на тоа и прв ми е! Се надевам дека во инидна можеби патиштата ќе ни се спојат пак! Не знам како ќе станам утре, знаејќи дека нема да го видам и да го гушнам! Ти благодарам што одвои време за да ме посоветуваш!
     
  3. modest-girl

    modest-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2011
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    2
    Јас со дечко ми бев во врска 9месеци...не е кој знае колку време има и многу подолги врски..ама не знам многу се зближивме..оноа се сакавме...Тој е во Италија..јас дури бев таму кај него на една недела..се ни беше многу убаво..само неговата љубомора пречеше а и моето пушење цигари...шо за него и ги откажав...пошто беше многу љубоморен почна да се лути кога излегувам..едноставно на некој начин немав слобода..Верувале или не можеби ке ви биде чудно но јас се навикнав на тоа...не ми сметаше тоа воопшто...И се идеше некако добро..еве оваа вечер заврши ;( ...ни самата не знам колку ми е тешко многу го засакав...Неговата реченица за разделбата беше...Не сакам да ти ја одземам слободата...не сакам поради мене да бидеш дома...(па јас не ја сакам мојата слобода без негоо) и не сакам да ме правиш мајмун да ми пушеш цигари зад грб...сепак не знам..мислаам дека ако има доволно љубов се ке помине....Раскинавме пред 3саати еве мене ни сон не ме фака...мн ми е тешко плачам ко нездрава...не можам да се помирам..кога најмалку очекував се случи ова...оффффффффф па го сакаммммммм...алии не го подценувам моето достоинство..сепак ке му ѓи исполнам барањата ке се тргнам на некое време од него...ако сфати дека греши ок...ако не ке морам да научам да живееам и без негоо.... ;(
     
  4. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Многу си млада, а и зошто играш по туѓи правила?
    Кој е тој да ти забрани да пушиш или незнам што (освен ако немаш проблеми со здравјето)?
    Сфаќам дека тоа е врска од далечина и затоа вие треба едно во друго доверба да имате, а гледам тој ја немал..."сепак ке му ѓи исполнам барањата ке се тргнам на некое време од него" не треба да се тргнеш затоа што ТОЈ сака така туку ТИ да сакаш, и да продолжиш без него...ти од таа врска мислам дека можеш само нервози да извлечеш и ништо друго.
     
    На modest-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. modest-girl

    modest-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2011
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    2
    Сонце свесна сум дека можам да извлечам само нервози...но не можам да си помогнам...можеби немаш доживеано нешто вакво (а и не дај боже)....Не знам се чувствувам многу осамено во овој момент...многу работи замислувавме заедно...али јбг тоа ти е животот не знаеш што ти спрема...Фала многу за советот ке се трудам да применам од него...Болката ми е уште пресна...ми треба малку време...Но болно е кога сме свесни за некои работи но не сакаме да си ги признаеме...но добро е тоа што барем се трудиме...благодарам уште еднаш :*
     
  6. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Модест, пушењето цигари не кажува ништо за карактерот на личноста.
    Да се биде во врска со некого и да градиш хармонија, не значи само еден комплетно да се прилагоди на другиот. Ти целосно си се претворила во тепих, но тој воопшто. Те ограничил во секоја смисла. Ти без него, а пак да не можеш од дома да мрднеш. Да не го гледаш со месеци, а пак се по негово да се одвива. Да не пушиш зашто тој сакал така. Тоа е врска, но не е живот.

    Тој ти кажува дали да одиш некаде, а ти кажува ли барем тој во странство како се однесува? Не очекувам позитивен одговор.
    Не знам како ке ме сфатиш, ама врска се гради на доверба, а твојов ја немал во тебе. Не би рекла дека би имале иднина.

    Избриши ги солзите и гледај напред. Да знаеш дека здравата врска е слатко ропство, а не посесивно, грубо и злоупотребливо.
     
    На modest-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. modest-girl

    modest-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2011
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    2
    Да се согласувам дека пушењето нема врска со карактерот..ама тој е непушач и еве му сметало...Јас не велам дека не сум љубоморна но сепак се воздржувам...тој не бил спречен да отиде некаде...Врската ни течеше солидно...Многу пати бев загушена од неговата болна љубомора...ми прекиснувало сум пробала да се тргнам...но ја знаш онаа ‘‘Тешко со тебе...ал још теже без тебе“.....за разлика од тоа како се чувствував прееска сега сум малце посмирена...веке нема солзи..болката е уште присутна што е нормално..но со тек на време знам дека и тоа ке помине...доага до вакви разделби по наша кривица..(дел од девојките) што премногу им дозволуваме да ни наредуваат...но ова сеа за памет..за следна врска некогаш кога ке ја имам...инаку благодарам за советот потполно си во право...се што си кажала е така и е на место...многупати самата јас сум гледала дека нема да има иднина...но сепак сум продолжувала со надежд дека може работите ке се сменат..ноо залуднооо.... :) :*
     
  8. Westlife

    Westlife Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    617
    Mnogu mi e tesko :/
    Do sega edna godina od koga go sakam i nikako da go zaboravam a ne bevme vo vrska tuku samo muvanje 2meseci.ah :worried:
     
  9. iren4eto

    iren4eto Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    tesko e mnogu e tesko nema lek za zaborav jas 1 godina bev so nego a 2 sme skarani i gabe e pak tuka pa tuka on i samo on si fanav i dru ama ne ne biva ne mozam da go zaboravam i mn mie tesko :( :(
     
  10. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Само времето е лек. И јас сум била во ваква ситуација, мислев дека нема никогаш да го заборавам, ама ете помина некое време и јас бев како нова. А претходно само на него мислев, ништо друго не ми беше важно, само се сеќавав на моментите што сум ги поминала со него, и убави и лоши и неможев да се соберам од плачење.
    Тешко е, но ќе помине. Сигурно ја имате поддршката од вашите блиски, окупирајте ги мислите со нешто друго, наместо со него, и се ќе си дојде на свое место.
     
  11. Blue-eyes-girl

    Blue-eyes-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2011
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    30

    Девојко не се секирај и никогаш не ја губи надежта незнаеш кога среќата ќе затропа на твојата врата, надевај се зошто знаеш надежта последна умира ;) и секогаш мисли позитивно и посакувај го она што навистина го сакаш зошто еден ден можеби и ќе ти се исполни :P :)
     
  12. buzzle

    buzzle Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    7
    Јас пак..Не одевме долго, го сакав и ме сакаше, но некои од неговите другари постојано беа против мене, “таа не е за тебе“ и слично. Кога му раскинав ми правеше филмови, плачеше.. Утредента некои статуси на фб, па ме означувал.. За два дена излезе работата како свиѓа друга. |( Инаку го сакав неколку месеци одкако раскинавме и сега ми се случува да се сетам на него, ама повеќе како сожалување. Го заборавив со тоа што се убедив дека без него ми е подобро и тој губи без мене :devil: .
     
  13. mici.94

    mici.94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Ve molamm pomogntemi!! :/ mozebi ste vo pravo deka izleguvanjeto so drustvo ili da se trudime da ne mislime na nego i se sto sme pominale so nego ama nekogas ni toa ne e dovolno:worried: Nikako da mi izleze od mislite :@ Odevme 9 meseci(ne e nesto mn dolgo) no mn go zasakav,na pocetokot ne ama so vreme mn se povrzav so nego a i on so mene no ete kako i pod veketo maski ne im e dovolna edna,on pocna so bivsata da se slusa i mu fativ edna poraka kade i kazuva deka ja saka:/ go prasav za toa mi kaza ne e taka samo sakal da ja vidi bla bla deka mene me saka ama ja nemozev i prekinav.inace imam samo 17 god. vo isto skolo ucime eve veke 1 god ne sme zaedno.iako sekoj den go gledav go zaboraiv skroz eve sega raspust ne go gledam ni malce i super mi bese.ponekogas ke se prisetev ama toa sosema normalno e..no eve pred edna nedela me add na fb prifativ zatoa sto ne mi bese ni bitno mn dali go imam ili ne vo prijateli.toj mi pisa demek"kako si" ova ona no i "kako e deckoti" mene ova mn cudno mi padna samo mu kazav deka nemam a on rece samo 'super" :worried: neznam ni sto da mislam ni nisto :worried:ova bese eden razgovor so nego samo otkako me add na fb..cudno se osekam niti sum sigurna deka nesto osekam niti nisto:/ nemozam da prestanam da razmisluvam za nego i seto ova.ne mi e jasno sto saka sega on a ne se osmeluvam ni da go prasam ili da se pustam vo nekoj razgovor so nego :/ Pomognete mi ve molammm :worried:
     
  14. Hellen

    Hellen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Мици,

    Моето искуство со врска на 17 години вика : Заборави на него! Девојче, имаш само 17години, кој влог го имаш ти во оваа врска за да простуваш? Уживај во својот живот! Те изневерил па широко му поле! Нека си тера патот по кој тргнал.Ако веќе сакаш да го прашаш што сака од тебе . слободно! Немој да се стеснуваш па што ќе помисли или како. Од каде ним право да прашуваат се што сакаат а ние да им читаме мисли?!
    Имај најубаво лето! Ти посакувам наскоро да запознаеш супер дечко
     
  15. i.am.me

    i.am.me Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    127
    ^^ Ах тој фејсбук... Мислам дека сето ова е само во твојата глава, ние женските по обичај си правиме филмчиња од типот што би било кога би било... Најверојатно е дека тој не сака ништо повеќе од чат-пат муабет со тебе, колку да види до каде може да оди, а твое е да не паднеш на тоа. Кога би сакал нешто повеќе, најверојатно немало тоа да го направи преку фб. Таквиот флерт-чет е еден начин на потхранување на неговото его, доколку навистина сакал да искомуницира со тебе без сомнение би те побарал.
    Како што ти кажа Хелен, мислам дека е најдобро да го заборавиш. И самата спомена, и без него ти било убаво. Тука не гледам причина за паника, само што во моментот и тебе главчето ти врие од прашалници, па не можеш убаво да ги согледаш работите. Не се навраќај на она што поминало и немој да се измачуваш мислејќи на него, неверството е доволно силна причина за да ти остане поранешен! :* :)
     
  16. mici.94

    mici.94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Da imate pravo ..se slozuvam potpolno no ete ponekogas se sluvuva da nemozes da gi potisnes nekoj custva ili pak da gi otrgnes mislite na druga strana :/ ..ali da sekako ke ve poslusam i toa on sto mi go napravi e i poveke od dovolno uopste da ne se ni sekavam na nego..i poubavo bi bilo da go izbrisam mozebi zatoa sto do pred edna nedela super mi bese duri ne ni mislev ne nego ni malku ali ete sega :/..a on ako misli so mene muabet nekoj da prai ili nekoe drugarstvo ako saka KE DOCEKA! Falaaaa vi mnoguuuuuuuu :))
     
  17. Bunny2

    Bunny2 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    1.301
    Допаѓања:
    1.639
    Абе кога-тогаш мораш да го заборавиш.Најчество девојките забораваат кога ќе започнаат да чуствуваат нешто спрема некој друг.
    Јас на пр.знам дека кога тогаш морам да го заборавам.Помина една година,ама не се предавам.Мислам на него,ама не се мавам од земја,за неги плачам само во екстра емотивни моменти.Пред да си легнам сеуште мислам како ќе беше ако бевме уште заедно,си слушам баладички,ама да паѓам нешто во депресии нема шанси. :)
     
  18. girlinlove

    girlinlove Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    10
    najdi drug ili dokolku ti se pruzi plilika ne ja odbivaj izlezi zabavuva se ili ednostavno eden kafe-razgovor ke bide dovolen
    probaj si ja sansata i srekjata nemoj da pagas u depresija sekad ima bolji ;)
    [mod-kirilica:3g3icw4o][/mod-kirilica:3g3icw4o]
     
  19. Estranged

    Estranged Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    1.732
    Допаѓања:
    24.457
    За да МОЖЕШ да заборавиш, најпрво треба да САКАШ да заборавиш... Во ваква ситуација секоја девојка тврди дека стварно се труди да го преболи и заборави, но колку е тоа навистина така? За да успееш да продолжиш понатаму првин треба да си ставиш во глава дека твојот живот постоел и бил убав и пред него, па нема потреба да не биде така откако си заминал. Наместо да се самосожалуваш и постојано да размислуваш што ќе беше ако беше, собери храброст и продолжи понатаму, дружи се со луѓе, излегувај, најди си ново интересно хоби, исполни си ги мислите со други нешта, така што нема да ти остане време да размислуваш за него... А кога еднаш ќе го избришеш од твојата глава, срцето само ќе се потруди да го исфрли и од таму. :!:
     
    На happynessss му/ѝ се допаѓа ова.
  20. chocholato

    chocholato Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Имам само 15 години,знам дека сеуште сум мала но се вљубив многу,прва љубов ми беше..се разделивме пред 4 месеци но јас сеуште не можам да го заборавам,постојано мислам на него,речиси се ме потсетува на него..кога раскинавме останавме во контакт но по неколку дена тој си најде друга и од тогаш престанавме со секаков конакт,јас го избришав и од фб и на улица не се познаваме ни едно здраво немаме ;( тој ме заборавил и сигурно ни една секунда не помислива на мене а јас по цел ден мислам на негоо,и сеа гледам многу се вљубил во таа девојка постојано се заедно..ве молам помогнете ми како да го заборавам..