ТЕМА: Рецепт за тиганици

Мислење 20 Апр 2011, 12:06

Здраво на ситеее.. Па вака би сакала да ве замолам сите ако може некои да ми помогне рецепт за тиганици да го напишее...

Однапред ви благодарам :) :* :* :* :)


Човекот никогаш не е толку несреќен колку што мисли дека е, ниту толку среќен колку што се надева дека ќе биде.
Последна редакција: k.i.m на 20 Апр 2011, 14:26; редактирано еднаш.
Причина: Користете боја само кога сакате да потенцирате нешто.
Аватар на корисникот
Vik4e

Сино цветче
 
121175
Мислења: 288
Зачленет: 09 Фев 2010, 16:36
Локација: Франкфурт на Мајна :)
„Највише ми се праи ќејф коа ќе видам млади како идат за озбилно. Замисли ги бе батка у парк.. Он, она и куче. Он нешо седнал, ја љуби у увце, она нешо жвака вуница оние од шеќер, а кучево нема појма шо е работава. Абе да ти е милина да ги гледаш…“

Мислење 20 Апр 2011, 12:12

СликаПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 10 грама Шеќер
* малку Сол
* 100 милилитри Масло
* 1 Квасец
* 1 килограм/и Брашно

ПОДГОТОВКА:
Квасецот се раствора во една чаша млака вода.

Потоа во длабок сад се меси тестото додавајќи 900 гр. брашно и водата од чашата со квасецот (доколку оваа вода е малку, додаваме само топла вода).

Откако тестото добро ќе се измеси се остава да отстои на топло за да нарасне.

Откако тестото ќе нарасне, во тава на оган се загрева поголема количина на масло.

А потоа од тестото се кинат парчиња и со раце се обликуваат кори во форма на тавата и една по една се пржат.

Откако ќе се испржат ставете ги во една чинија да се исцеди маслото.

http://www.kulinar.mk/recepti/Mekici.html
Аватар на корисникот
Nina24

Зелено цветче
 
301188
Мислења: 667
Зачленет: 25 Дек 2009, 16:32
Локација: Скопје

Мислење 20 Апр 2011, 22:54

ние во ох ги правиме од истото тесто кое го месиме лебот, мајками секогаш има навика кога има месено леб, да ни направи, значи брашно, квасец, вода, малку сол, и се замесуваш, и го оставаш да скисне, па правиш топчиња колку сакаш големи и ги растегнуваш со рака па ги пржиш во загреано масло :D
ех како би каснала сега некоја :lol:
Аватар на корисникот
ljubicicaa

Жолто цветче
 
52897
Мислења: 1539
Зачленет: 14 Дек 2010, 23:16
Слика

Мислење 24 Јун 2011, 00:26

А солта, шеќерот и маслото кога се додаваат? :lol:
Аватар на корисникот
Barbie-mwa

Жолто цветче
 
475473
Мислења: 1230
Зачленет: 20 Дек 2009, 14:49
Don’t play the stupid game
Cause I’m a different kind of girl

Мислење 24 Јун 2011, 02:00

ги обожавам :lol: :lol: ама незнам да ги направам :$ :$
kankus

Жолто цветче
 
277270
Мислења: 1188
Зачленет: 31 Дек 2010, 23:35

Мислење 29 Јун 2011, 13:17

Јас пред некој ден правев и излегоа превкусни, а ги правев без рецепт односно го модифицирав рецептот:

-половина кг. брашно
-3 јајца
-половинка квасец
-малку млака вода за да се замеси тестото.

Се меси, се остава да кисне и се пржат во загреано масло. Од оваа смеса излегуваат околу 10-ина тиганици.
Аватар на корисникот
Mayyya

Зелено цветче
 
17132062
Мислења: 845
Зачленет: 23 Сеп 2010, 23:51
Локација: Во еден чудесен свет...
Трофеи: 1
Слика
Слика
Everyone thinks of changing the world, but no one thinks of changing himself.

Мислење 29 Јун 2011, 14:54

Barbie-mwa напиша:А солта, шеќерот и маслото кога се додаваат? :lol:

Во брашно додадеш сол, шеќер, масло, квасец, вода и месииииш ;)
Аватар на корисникот
slavica999

Жолто цветче
 
34642157
Мислења: 3692
Зачленет: 27 Дек 2009, 00:31

Мислење 25 Јул 2011, 02:09

овие кај нас мекици ги викаат :D
ViktorijaMari

Сино цветче
 
1551274
Мислења: 464
Зачленет: 19 Јул 2011, 17:39

Мислење 09 Дек 2011, 21:21

ViktorijaMari напиша:овие кај нас мекици ги викаат :D

Јас ги знам како питуличиња :D
Аватар на корисникот
girl.23

Жолто цветче
 
16511750
Мислења: 2133
Зачленет: 02 Јул 2011, 11:09
"Čovjek samo srcem dobro vidi, bitno je očima nevidljivo."

Мислење 10 Фев 2013, 23:41

Рецептов го пишав и во темата Мекици, па нека биде и тука. :)
1кг брашно;
1 квасец;
1 лажица сол;
1 лажица шеќер;
400мл млеко (млако);
200мл јогурт;
2 јајца;
1 пак. прашок за пециво;
2 лажици ракија (за да не прима масло).

Квасецот се прави со малку млеко, шеќер и брашно (на страна), и се замесува тестото со сите намирници, средно меко, па по потреба се додава млеко или брашно. Се остава околу половина час да отстои, па се прават мекиците и се пржат во врело масло.
Аватар на корисникот
April87

Сино цветче
 
314228
Мислења: 454
Зачленет: 28 Сеп 2010, 12:41
Amor Vincit Omnia !

Врати се на Рецепти

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 11 гости