ТЕМА: Сè од компири

Мислење 10 Јан 2010, 02:36

Milickaa напиша:Probajte go i ovoj nacin mn e dobar: kompir napraven kako pire ,potoa formiras topcinja od nego i vo sredina stavas edna kocka bilo kaskaval ili pak sirenje, gi valkas vo jajce i prezla i gi przis i mn se ubavi kaskavalot i sirenjero se rastopeni i mmm prsti da izlizes :lol: dobivas eden vid na piroski od kompir :D :D

abe mi go ukrade recept :o ot hahaha
Аватар на корисникот
maja8

Жолто цветче
 
1335575
Мислења: 2250
Зачленет: 03 Јан 2010, 22:46

Мислење 10 Јан 2010, 12:11

Еве женски како јас приготвувам пирошки од компири

0.5кг компири варени и изрендани
1/2 квасец
200гр сецкана салама,а може и кашкавал или сирење,а може и да си комбинирате
1 жолчка
1 лажичка сол
брашно по потреба(тестото да биде лесно за обликување-ни прејако,ни премеко)
Се меси тесто од сиве овие состојки и се сочи кора, сантим и пол дебела.
Кората се сечи на ленти во должина,ширината вие ја одредувате како и должината на самите пирошки.
Се балаат во брашно,па во белки и презла и се пржат.Се сервираат ладни.

Многу се вкусни и едноставни за припрема.Секој што ги пробал ми го побарал рецептот.
Аватар на корисникот
kristin4e

Сино цветче
 
800
Мислења: 269
Зачленет: 21 Ное 2009, 09:43

Мислење 10 Јан 2010, 21:45

maja8 напиша:
Milickaa напиша:Probajte go i ovoj nacin mn e dobar: kompir napraven kako pire ,potoa formiras topcinja od nego i vo sredina stavas edna kocka bilo kaskaval ili pak sirenje, gi valkas vo jajce i prezla i gi przis i mn se ubavi kaskavalot i sirenjero se rastopeni i mmm prsti da izlizes :lol: dobivas eden vid na piroski od kompir :D :D

abe mi go ukrade recept :o ot hahaha[/quote
sorry :roll: :P :D
Аватар на корисникот
Milickaa

Бело цветче
 
21
Мислења: 65
Зачленет: 08 Дек 2009, 11:43

Мислење 10 Јан 2010, 21:49

Milickaa напиша:
maja8 напиша:
Milickaa напиша:Probajte go i ovoj nacin mn e dobar: kompir napraven kako pire ,potoa formiras topcinja od nego i vo sredina stavas edna kocka bilo kaskaval ili pak sirenje, gi valkas vo jajce i prezla i gi przis i mn se ubavi kaskavalot i sirenjero se rastopeni i mmm prsti da izlizes :lol: dobivas eden vid na piroski od kompir :D :D

abe mi go ukrade recept :o ot hahaha[/quote
sorry :roll: :P :D

aj ti prostuvam ovoj pat :lol:
Аватар на корисникот
maja8

Жолто цветче
 
1335575
Мислења: 2250
Зачленет: 03 Јан 2010, 22:46

Мислење 12 Јан 2010, 01:43

И мене компирите ми се омилено јадење.Ги сакам секакви,но највеќе пржени.Се согласувам со другите дека не е здраво ама што да се прави.Исто така ги сакам приготвени на следниов начин(не е нешто којзнае што ама убави се)
ги лупиш компирите и цели или на половина ги сечеш и ги редиш во тавче премачкано со маслиново масло.На компирите ставаш путер,вегета и др. зачини по избор.На крај ги поливаш со вино и ги ставаш да се печат.Кога ќе се испечат се крцкави и одвнатре меки и имаат одличен вкус од виното.Пробајте ќе ви се допадне.
Аватар на корисникот
meredith

Сино цветче
 
6222
Мислења: 363
Зачленет: 11 Јан 2010, 03:28
Локација: во светот на бајките....
Зошто ги затвараме очите кога се молиме ... Кога плачеме ...Кога Сонуваме ... Кога се Бакнуваме??? Затоа што знаеме дека најубавите работи во животот не се гледаат со очите туку се чувствуваат со срцето.

Мислење 12 Јан 2010, 18:50

њоки од компири со пица вкус

Компирите се варат ( зависи колку сакате количинкси толку компири ке употребите) . Сварениот компир се пасира како пире, се додава малку брашно и едно јајце ( смесата не треба да биде многу мека ни многу тврда. Од неа треба да се оформат нјоки ( јас ги правам во форма на кебапчиња ама помали не толкави). На тенџере на оган се става вода да зоврие, и њоките се ставаат да се обарат неколку минути. Се вадат со решетка. Во подмачкана тава се става еден ред од њоките. врз нив ставате исецкана шунка, кашкавал, кечап и оригано. Одозгора повторно редите ред њоки, и врз нив пармезан или рендан кашкавал. Се ставаат во рерна 15тина минути, колку да се спојат вкусовите и мирисите и да се стопи кашкавалот. Ви звучи вкусно? :) Кога ке имате повеке време задолжително пробајте, нема шанси да не ви се допадне ;)

Се извинувам што не знам да напишам точно колку количински ке треба од продуктите, ама си ставам онака, од рака. Паметни сте си ке си се снајдете :D
Аватар на корисникот
maja8

Жолто цветче
 
1335575
Мислења: 2250
Зачленет: 03 Јан 2010, 22:46

Мислење 21 Јан 2010, 01:10

Ммммм обожавам компричиња, ги сакам секакви, пржени, печени, варени....
Аватар на корисникот
Magnolija

Жолто цветче
 
39693578
Мислења: 1371
Зачленет: 01 Дек 2009, 13:30
Локација: where the wild roses grow...

Мислење 21 Јан 2010, 01:17

Mojot najomilen recept :lol: : samo izmijte gi sose luspa i vo zagreana rerna, mnoooogu zagreana (ili uste poubava varijanta ako nekoj ima sporet na drva, mnogu se poubavi, kaj babi mi si pravam stalno) celi stavete gi, znaci sose luspa....se pecat podolgo vreme posebno ako se pogolemi, zatoa gledajte da se positnicki....i koga ke se ispecat....mmmmmm....gi rascepuvas na pola, so solce...se ekstra....polesno zdravje, pozdravi i ponemasno zdravje....a i povkusno zdravje :lol: ....ubavi se i vo elektricen no na drva se ludnica....aj probajte go slozeniov recept :lol: pa pisete dali vi uspeal :lol:
Аватар на корисникот
enca.69

Жолто цветче
 
33532705
Мислења: 1708
Зачленет: 25 Дек 2009, 16:16
If u wait to do something untill you`re complitely sure...you probably won`t do much in your life

Мислење 21 Јан 2010, 17:27

Daaaaa , i jas imam probano kako sto preporacuva enca.69 , samo sto namesto sol zemete sirenje...mmmmmm
Аватар на корисникот
maja8

Жолто цветче
 
1335575
Мислења: 2250
Зачленет: 03 Јан 2010, 22:46

Мислење 25 Јан 2010, 18:22

kiki-riki напиша:kompirite mi se omileno jadenje najmnogu gi sakam przeni (znam deka ne e zdravo :oops: ) aj kazete kako vie gi podgotvuvate?jas najcesto gi pecam vo rengla iseckani na krukcinja so mnogu voda ,i pir kraj im stavam malku hopla .pavlaka i vegete prefkusni veruvaj ke se zarazis ako si zainteresirana podetlano ke ti pisam recept so minutaza:-)za da ti se pogodat
Аватар на корисникот
ivani

Фем почетничка
 
46
Мислења: 36
Зачленет: 30 Дек 2009, 11:04

Врати се на Рецепти

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 18 гости