ТЕМА: Плетење

Мислење 11 Окт 2011, 19:28

Тука може да се дискутира околу плетењето, дали сте плетеле или плетете, околу тоа каде може да се најде вуница, игли, конци и сл. :)
Колку пари е од прилика вуницата за плетење? И колку е потребно за да се сплете шал? И каде можам да најдам игли за плетење и за нив цена ако може да ми кажете. :)
Аватар на корисникот
creshicka

Жолто цветче
 
51162791
Мислења: 2071
Зачленет: 29 Мар 2011, 23:19
Локација: На Јупитер, на едно дрво.
Should I give up, or should I just keep chasing pavements, even if it leads nowhere?

Мислење 12 Окт 2011, 15:53

Ни знам да плетам,ни плетам,ни заплетувам,ни ми треба време за плетење... ни знам кај има конци,ни вуници,ни игли(знам дека баба ми има ;) може од неа да потражете)
:bow: ви кажувам да не ми тражете :D фала многу пријатно :D
Аватар на корисникот
Seznajka2

Зелено цветче
 
10756
Мислења: 590
Зачленет: 28 Мај 2011, 14:17

Мислење 12 Окт 2011, 16:02

Јас знам неколку плетки, една зима мерак ми беше да плетам (на кој памет не знам), па ја терав баба ми да ме учи. Сега само таа основната плетка (најлесната де) ја знам, а другите ги заборавив. Игли не знам каде се продаваат, а вуница претставувам по тие текстилните продавници.
За шал - зависи колкав сакаш. Околу 2/3 клоба вуница мислам дека секако ќе ти требаат. Околу 60-70 денари е едно клобо. :)
Аватар на корисникот
BeYourself

Жолто цветче
 
24305123
Мислења: 1418
Зачленет: 12 Сеп 2010, 17:17
Локација: Далеку од очи, далеку од срце..
Beauty is a curse on the world. It keeps us from seeing who the real monsters are.

Мислење 13 Окт 2011, 12:42

Целиот прибор може да се најде онаму каде што се продаваат конци, копчиња, патенти, игли - оние мали дуќанчиња со све и свашта.
Порано кога се учеше Домаќинство мислам во четврто или петто одд. мораше секој да знае :D . И јас тогаш знаев, ама од чиста радозналост гледајќи ги бабите како плетат, а јас експириментирав на куклите. Денес треба да имаш многуууу слободно време т.е ништо да не работиш :) па да седиш да плетеш.
А од друга страна преплавени сме со евтини плетени работи од Кина и од кај уште не, кои се плетени машински.
Аватар на корисникот
slavica999

Жолто цветче
 
34562155
Мислења: 3688
Зачленет: 27 Дек 2009, 00:31

Мислење 13 Окт 2011, 18:17

Јас знам да плетам од мала мајками ме научи , кога бев помала повеќе плетев имав слободно време сега некое време ич не можам дома да се завртам
Аватар на корисникот
black-angel

Жолто цветче
 
576101
Мислења: 1625
Зачленет: 14 Дек 2009, 18:40
Локација: Во длабочините на рајските Вавилонски градини
Слика
Dean Winchester .... you are adorable !!

Мислење 13 Окт 2011, 23:08

Јас си имам сплетено шалчиња, грејачи, капи, и фустанот што го почнав минатата есен е завршен. :D
Инаку волница има во Тетекс на Рекорд, има и една продавничка на Бит-пазар спроти полициската станица, а има и продавничка на улицата во пазарот што води до полициската станица.
Волницата е од 30 ден. нагоре клопче, а за шал се потребни 2-3 клопчиња. Во продавничките на Бит-пазар има и игли, тие се околу 50 ден.
Аватар на корисникот
Mayyya

Зелено цветче
 
17132062
Мислења: 845
Зачленет: 23 Сеп 2010, 23:51
Локација: Во еден чудесен свет...
Трофеи: 1
Слика
Слика
Everyone thinks of changing the world, but no one thinks of changing himself.

Мислење 15 Окт 2011, 15:32

Знам да плетам :rofl: :rofl: :rofl: баба ми ме научи :) а конци, игли и други алатки за плетенје побарајте во фиоката на баба ми :rofl: и не само тоа.. ке најдете и куп работи од праисторијата :rofl:
Аватар на корисникот
bad-cat8

Сино цветче
 
7619
Мислења: 151
Зачленет: 27 Мај 2010, 17:07
Локација: На Марс..во близина на Јупитер :Р

Мислење 15 Окт 2011, 15:37

Занм да плетам...Ме научи баба ми, а волјата за плетење ми ја зголеми дедо ми... Тој исто така ме научи на најтешката плетка, која од никој друг не можев да ја сватам... :rofl:
Си имам сплетено многу, но за тоа треба време...
Во последно и порачувам на баба ми да ми сплете, она има повеќе време :D
Аватар на корисникот
La.Reina.Del.Sur

Жолто цветче
 
38124450
Мислења: 1510
Зачленет: 01 Мај 2011, 22:53
Локација: Во кревет со Jencarlos Canela
A vecer las segundas partes son mejores que las primeras

Мислење 15 Окт 2011, 16:05

Мене баба ми ме научи една зима и знам само основнато плетење...Сега сакам да пробам да сплетам нешто но некако ми е страв да не згрешам или па да не излезе лошо :?:
Аватар на корисникот
Cacy

Жолто цветче
 
15265610
Мислења: 2244
Зачленет: 26 Јул 2010, 14:07
Локација: In my dreams!
If you never try,you would never know!

Мислење 15 Окт 2011, 16:23

Научив за време на еден зимски распуст во основно. Имав сипаници и цел распуст го поминав кај баба ми, па од досада ја натерав да ме научи и така го сплетив првото шалче. Плетев полека, но сигурно :rofl:
После тоа баталив, се до средно. Најдов еден стар шал од мајка ми, бојата не ми се допаѓаше, па си сплетив ист таков во бордо боја, а баба ми сплете и капче.
По извесно време следуваше и џемперче со плетенки ама мајка ми ми помогна да го составам и таа ми ги започнуваше, за да не утнам во ширина :D
Лани почнав да плетам шал, нешто како наметка. Си купив волница од Тетекс на Рекорд, а игли си земав од домашната колекција. Остана недовршен и среќа што ја видов темава па да земам да си го довршам, иде зима.
Аватар на корисникот
Sweety-Tweety

Зелено цветче
 
480436
Мислења: 992
Зачленет: 17 Дек 2009, 13:57
“"Eventually all the pieces fall into place….until then, laugh at the confusion, live for the moment, and know that everything happens for a reason"- Carrie *Sex and the City*

Врати се на Слободно време

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 2 гости