1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубовни проблеми и совети

Дискусија во 'Врски' започната од bilkata, 4 декември 2009.

  1. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Devojce, otkaci se sto pobrzo od nego! Imav drugarka koja 7-8 godini se vlecese so turcin. Problemi, raspravii doma eden kup. Site i zborevme, nikoj ne slusase. Na kraj koga toj ne sakase da ja zeme, a taa mladosta mu ja podari, mu raskina i si najde drug. Sega e omazena za makedonec. Milion pati se pokaja za turcinot, ama toa e... Ne bidi i ti kvacka, otarasi se od nego na vreme! Ljubovta velis e poseilna, a kade e ovde ljubovta i pocitta kon tebe?!?!?
    Se izvinuvam za latinicava, gore mi e staveno kirilica, ama ete latinica pak izleguva :/
     
  2. rakce69

    rakce69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    231
    Луѓе совети ми требаат ... типов мој многу е љубоморен во последно време, до сега љубомората му беше во граници на нормала, сега нагла промена некоја има неможам да се справам никако...
    секој ден за нешто се лути, се осеќам како да го изневерувам па ајде оправдано му е да се однесува така. Неможам да го поднесам товарот што ми го наметнува.
    Конкретен пример, се гледаме на скајп збориме и во моментот ми пишува мој другар на фб некоја песна ми праќа, другар со кој се знае и он, сме биле кај него на гости, се дружиме со типот, мн е фин. Збесна, се каравме, заради мојот израз на лицето кога ми ја пуштил песната... како сум се насмевнала! Зарем е возможно? До сега бевме заедно, се расправавме за ништо. Ќе си стави нешто во главата и џабе ми е колку сакам можам да зборам неможам да го разубедам дека не е така.
    Студирам, работам, немам излезено последниве 3 месеци никаде (немам време) и пак има некои сомнежи во глава што му се вртат и е љубоморен. Хелп? Како да искочам на крај?
    Разговаравме му викам однесувањето ти е детско, се однесуваш како да ти е страв дека некој ќе ти ја грабне девојката па мораш дома заклучена да ја чуваш. Ми вика ете ме навредуваш уште, за дете ме сметаш иако сме на иста возраст.
    Совет? :/
     
  3. Bubamari4ka

    Bubamari4ka Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Дали само така изгледа?

    Се сомневам дека му се допаѓа друга но не знам како да дојдам до вистината..Што и како да правам? Плиис пишете?
     
  4. Bubamari4ka

    Bubamari4ka Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Ме тера на самоубиство!!

    Се започна најубаво,го засакав одкога го запознав,сега сме зедно веќе година ипол,се додека не ми кажа дека ме изневерил беше како бајка сега се е пекол,сакам да раскинам но го сакам..паѓам во депресии и не знам за себе...... ????
     
  5. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    За тоа да не дознаат дома твоите си требала да мислиш пред 2 години а не сега сега е ту лејт освен ако не ти дојде паметот во глава и да расчистиш со него пред да стигне ова до твоите и да имаш огромни проблеми.Друго глупо е од твоја страна да се правдаш овде (бидејќи мене на правдање ми личи)дека ти не си сакала да му дадеш туку дека тој сакаше :D ај те молам немој па 2 години сте заедно боже мој како нема да сака да бидите интимни а као тебе не ти работат хормоните многу ти наивна ништо не си сакала само си морала ајде де :D и јас како и сите ќе ти речам дури имаш време да расчистиш со него бидејќ цел живот со криење не се живеј кога и да е ќе направиш грешка или некој ќе му каже ќе се дознае но бидејќи знам дека џабе ти е што бараш совети овде и нема да се откажеш од ова се додека не се случи нешто сериозно да ти дојде памет во глава џабе ти ги даваме советите да се биде во ваква врска е тотрура повеќе мачење од уживање имам личен пример со моја другарка што беше во ваква ситуација и се случија триста проблеми глупости и ред други ужасни работи кој нема да ги наведам овде животот му беше пекол и дури кога се случија тие триста глупости таја се откажа и да напоменам и дома кај неа дознаја подобр да не ти кажвам каков хаос беше тоа затоа чукнија глата овие врски неводат никаде според мене за жал....
     
  6. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.607
    rakce69 извини како може да постои таква љубов? Џабе ако нема разбирање меѓу вас. Значи се може да се среди со разговор, седнете и двајцата и напрајте си сериозен муабет додека не прерасне во поголем проблем..Кажи му дека неговата љубомора ја покажува само неговата несигурност во себе, јас разбирам мала доза на љубомора меѓутоа се што е надвор од нормала или претерано не е добро..КАжи му дека те гуши и постави му ултиматум дека доколку не престане, тоа представува лош знак за вашата врска, дека може да се изгуби..

    Bubamari4ka ако сумљаш у некој конкретен? Земи и бројче пиши и демек си он и закажи и состанок, доколку се согласи да дојде тогаш ке знаеш дека ја свиѓа чим прифаќа да излезе.. ;)
     
  7. anu6kaa

    anu6kaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски

    секое машко е љубоморно кога неговата девојка ќе се допишува со други машки, и ете како во случајот кај тебе со песната што ти ја пратил.. но сепак ако знае дека тој тебе ти е другар и се поштовате, не би требало такви сцени.. едноставно како да не ти верува тој тебе.. а врска без доверба- не е врска :?:
     
  8. SuNsHiNe989

    SuNsHiNe989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    201
    Јас излегов од една таква долга и мачна врска , неконтролирана љубомора дури и психичко малтретирање . Со таквиот човек никогаш нема да излезеш на крај затоа мој совет е да го оставиш , цел живот ќе се мачиш, јас од кога се попарив и на ладното дувам сега. Мојот да можеше и на брат ми ќе беше љубоморњн :lol: ах да ми се врати вреемто ни минута со него не би останала. Бегај додека имаш време да си најдеш друг кој ќе биде приближно до тоа што го сакаш кај еден маж. Поздрав
     
  9. anu6kaa

    anu6kaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Ме тера на самоубиство!!

    немаше потреба од нова тема.. ;)

    кога прочитав МЕ ТЕРА НА САМОУБИСТВО!! мораше да отворам.. поради едноставна причина- се пронајдов во напишаното.. но кај мене беше уште пострашно.. дури и пробав да го направам тоа..!! :x
    Никој не вреди толку колку твојот живот.. ти самата биди си на прво место, ако мислиш прво на другите утре никој нема да ти рече фала ;) Го сакаш, да .. но кога не оди работата, твоето време ќе го губиш со некој кој знаеш дека те заменил со друга?? .. и да се смирите, и пак да бидете заедно.. тебе нешто ќе те пецка, ќе ти ја корне душата, нема да имаш мир.. и да не те изневерува повеќе кај тебе ќе има недоверба! Ќе се карате за ситници.. тешко се стекнува доверба кога некој те изневерил..
    Ќе следат мнногу расправии, кавги, нервози...
    -Сакаш таква врска??
    поздравче до тебе се надевам дека ќе успееш да го решиш проблемот :)
     
    На K.Mari4ka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. rakce69

    rakce69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    231
    WomanInRed, anu6kaa, SuNsHiNe989 фала ви премногу за советите, што издвоивте време да ми пишете.
    Мислам дека го решив проблемот, ама времето ќе покаже. Разговаравме и јас му поставив ултиматум, или ќе се средиш или ќе ме нема. Неможам јас да губам нерви со глупави работи, во случајов со претерана љубомора. Се договоривме дека ќе продолжиме малку поинаку, порелаксирано и поопуштено, неможе постојано да сме заедно, а и кога сме секој по дома на скајп да дремеме.
    Се согласи на се, ќе видиме до кога вака :) секако ќе пишам како се одвива работата :)
    Фала уште еднаш девојки! :*
     
    На SuNsHiNe989 и WomanInRed им се допаѓа ова.
  11. snegulka7

    snegulka7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    402
    Што би напраиле да сте на моое место???????

    со еден дечко се запознамвме пред 4 години и уште од првата ден јас почна да го гледам како другар, а од негова страна тој уште од првата ден почна да ми се удвара.Тоа траеше така 3 години и 6 месеци.Тој удварање јас одбегаав одговор. после некое време решив да пробам ај да видиме како ке функционирме како пар пошто и кај мне подоцна да се појавуваат некои емоции за него. во врска беме 3 месеци поселе тоа раскинвме. извесен период го немше никаде и не комунициравме многу, како мине времето така тој се почесто и почесто се јавува дури и по неколку пати на ден се распрашува ме кани на излевања и слични работи. е сега незнам јас што да правам затоа ајде давајте совет?????????????????????????
     
  12. Truthful.Lies

    Truthful.Lies Активен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    20
    А кој ти е проблемот?
     
  13. cuckata95

    cuckata95 Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    izvinete me prvo za latinicava od mob sum.vaka so eden decko iskociv nekolku pati se smuvavme pa posle ne se slusavme dolgo vreme.nekako prebrzo se zagrea i prebrzo oladi ama pak sekoj mesec mi vrtese po nekolku pati.vtora rab ne mi e jasno sekogas sakase da iskocime so drustvo a ne samo nie dvajca.kako da se plasese od samo i ja ne prifakjav .sto mislite sto bi bila pricinata?i pak po dolgo vreme me pobara i pak muabeti i se istoto se vergla/nezz so e rab,dali saka da si igra ili mozebi mu znacam neso nz stv.vie iskreno sto mislite vi se ima deseno slicno nesto???tipov ne go svakjam ic
     
  14. Hellen

    Hellen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Monna 22,
    4 месеци се многу кратко време за едно машко така од чиста љубов да почне да ти зборува за брак. Oна што ќе го помисли човек за таква личност е или дека е малку припрост или дека има некој план во позадина. Oва твоето според кажувањето за твојата материјална состојба јасно укажува дека типов си има искалкулирано се. Bиди внимателна , денес се повеќе има машки спонзоруши. Tи се извинувам што употребувам таков термин за човек што ти го сакаш ама не можам да не бидам брутално исккрена и директна затоашто косата ми се крева кога ке видам таканаречени мажи кои сакаат да се обезбедат за живот преку некоја девојка. Mоето скромно искуство и посматрање на работите покажуваат дека тешко оди мешањето на општествените слоеви, кога тогаш ќе се почувствува дека сте живееле на различни нивоа и токму затоа ти е потребно повеќе време да поминеш со него и секако искрено и отворено да разговараш со родителите.
     
  15. majicka

    majicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    954
    Пол:
    Женски
    нема врска за која работа се работи ти само ми се противиш ова последно ти е ти кажвам ке ме здивиш при крај ми се нервите со тебе.............дали ова порака се пиши на некој со кој си во врска 2,5 год и на кој нон стоп му велиш дека го сакаш?? :fubar: ваква :o останав вчера ко ми ја пиша пораката господинот...мислам стварно ги помина сите граници и сега ми се јавува и ми вика извини,како ништо да не било и се мил,фин.....абеееее........и јас нормално пак останав ваква :o :o :^) некое мислење.......не не ова не е нормално :doh:
     
  16. cuckata95

    cuckata95 Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    ke moze sovet za toa pogore :)
     
  17. Ph0enix

    Ph0enix Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    325
    Веројатно ти си му нешто како златна резерва и алтернатива за кога нема друга женска во животот или му е досадно...
    Мене така ми изгледа работава. :)
     
    На XMaN му/ѝ се допаѓа ова.
  18. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Следен пат кога ќе се јави прашај го отворено зашто излегувате само во друштво и што планира, те брка или сака другарство? Тапо е да прашуваш ама кога матка подобро да бидеш директна отколку да си играте мачка глувче без крај каде ти си глувчето (за експерименти) :).
     
    На asdht му/ѝ се допаѓа ова.
  19. cuckata95

    cuckata95 Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    za drugarstvo ne bi trebalo zasto jas i on se imame muvano porano.ama ne mi e jasno zasto se plasii na samo da sme dvajcata,zasto sve so pridruzba toa mi e najnerazbirlivo.
    i uste ova mi rece da be da bi mi bilo da zaebancija sigurno posle tolku dolgo vreme ne bi ti pisal na tebe .a i stv zaso nekoj bi trosel tolku vreme na nekoj za da se zaebava?so bi postignal so toa?ne deka ja nemozam da ziveam da kubam kosi za nego,ama nz na sto sum a go zaboraam ke se pojavi i se taka edna god skoro
    [mod-kirilica:2n4i6kvf][/mod-kirilica:2n4i6kvf]
     
  20. anu6kaa

    anu6kaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    девојки.. дечко ми на фб пред неколку месеци стана пријател со едно девојче. Чупето го знам во близина кај мене живее. Ми падна мнгоу чудно затоа што знам дека тој не станува пријател со секој, само со тие што лично ги познава.. има некаде само 200 пријатели.
    Пред две недели дечкоми имаше објавено линк нешто со фудбал беше. Таа му имаше лајкнато. Да беше песна, статус би сватила ама нешто за фудбал.. :?: и сношти иди комшија мој и ми вели за неа дека го прашувала него колку време одиме со дечкоми.. како сме се запознале и се за нас ... :@
    ако го прашам дечкоми знам дека ќе почни: "пак почуваш?? не ми веруваш?? ако не ми веруваш зошто си со мене??" и ќе настанат 5000 расправии .. размислував и неа да ја прашам што и е филмот ама мислам дека не е добра идеја.
    ве молам за помош