1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анализа на крв-толкување резултати

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од femina21, 13 јули 2010.

  1. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.642
    Допаѓања:
    9.467
    Пол:
    Женски
    @taznata :( Ке си појдеш на уролог и ке си видиш што понатаму.
     
  2. taznata :(

    taznata :( Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2016
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    И кажа матичната дека има воспаление на уринарниот тракт и и препиша некој антибиотици па ке видиме дали ке се опорави. :)
     
  3. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.642
    Допаѓања:
    9.467
    Пол:
    Женски
    Ако не правец на уролог, зашто у спротивно може да стане уште посериозно.
     
  4. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Mojata bese 52 sedimentacija proletta i imav vo nos hemofilus influence bakterija i mi dadea summamed i se sredi se
     
  5. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Urinokultura i napravija li na majka ti da vidat dali i koj bakterii gi ima vo mokracata
     
  6. taznata :(

    taznata :( Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2016
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Не, не и направија уринокултура ама и потврди матичната дека има воспаление на уринарниот тракт и бактерии во урината, и препиша антибиотик па сега ќе видиме дали ќе се подобри ситуацијата или има и нешто друго.
     
  7. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.642
    Допаѓања:
    9.467
    Пол:
    Женски
    @taznata :( Малку ми е чудно ова.... јас имав првин некој проблем со бубрег, тоа се среди па после неколку месеци ме болеше бешика така од време на време на обична анализа на крв и мокрача излезе дека сум имала бактерија, а уронокултура стерилна. Како што кажа мојот доктор без уринокултура не треба да се дава антибиотик, сепак треба да се потврди која бактеија е у прашање зашто не секој антибиотик реагира на секоја бактерија.
    Ако не и помине за 10ден кога ке и заврши терапијата нека побара да си направи уринокултура.
     
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.582
    Пол:
    Женски
    Bez urinokultura nemoze da se ustanovi bakterija
     
    На mariatim му/ѝ се допаѓа ова.
  9. KaTe<3

    KaTe<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2016
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    [​IMG] Здраво дечки сабајлево правев анализи на крвна слика и урина, и резултатите се генерално ок со исклучок на седиментацијата, која ми е покачена и МPV и LPCR кои се помали од долните нормални. Прашањево ми е некој да ме упати од каде прво да почнам со испитувања, имам покачена седиментација обавезно пред циклус, проблеми со бубрези немам, распиани заби исто така...друго нешто да треба да се испита? upload_2016-9-10_12-34-9.png
     
  10. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Grloto i nosot kako ti se
     
  11. KaTe<3

    KaTe<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2016
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Nosot mi e zatnat povremeno, koga vise spomna na goltanje imam kako knedla...znaci da odam bris od grlo i nos da mi zemat
     
  12. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Da da treba da odes za bris
     
  13. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... дали ние сме идеални ? па нашето тело биде идеално и да сите лабораториски анализи бидат идеални ?
    дали овие анализи се направени како редовна контрола или се наменски поради некоја причина ? и дали знаеш дека вредноста на сендиментацијата иако е назначена референтната вредност зависи од годините на пациентката и како нормално се земаат и други вредности повисоки од наведените референтни ? :)
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  14. KaTe<3

    KaTe<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2016
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Еј фала ти на одговорот, ама открив од што е покачена седиментацијата, заб во фаза на расипување. А ова е обична контрола, па среќа на време дознав од што. Фала за трудот :)
     
    На meckicka и LollySky им се допаѓа ова.
  15. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Што значи покачено АЛТ вредност 69 за мажи
     
  16. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    ... голема е клиничка важност на лабораториско испитување на трансаминазите ( ензимски статус) хепатограм : АЛТ , АСТ, АЛП , билирубин , вкупни протеини и албумин :
    АЛТ- асоцира на некоја болест на јетра ,АСТ- болест на јетра , скелетни мускули и срцев мускул
    АЛТ ( Alanine Aminotransferase ) нормално го има во клетките на црниот дроб но поради преоптовареност или некоја болест или оштетување на јетра ( алкохолизам , последица од лекарства, вирусно заболување - хепатитис вирусите: А, Б, Ц, Д, Е, или Herpes simplex, Cytomegalovirus, Epstein-Barr, adenoviruses ) се ослободува во крвотокот и ете виска вредност во крвта ! :(
    ...не укажа за износот на АСТ (aspartate aminotransferase) и АЛФ (alkaline phosphatase ) дали се во граница на нормалните вредности !:wasntme:
     
  17. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Денес првпат во бременост правев анализи на крв и урина.
    Имам неколку благо намалени вредности од хематолошки анализи - тоа се MCV, MCH и PCT? Не знам што значат овие, можеби некоја од вас од искуство ќе ми каже пред да отидам кај матичната?
    Друго што исто многу ме загрижува е што кај протеини во урината стои + :( и кај седимент во урина нешто е допишано што не ми е разбирливо. Еве го прикачен тој резултат:
    Некој да ми каже што значи ова?
    [​IMG]
     
  18. Vik'Toriah

    Vik'Toriah Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2016
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    591
    Пол:
    Женски
    Холестеролот ми е 6 а пишува на анализата од крв нормално ниво до 5,матичната ништо не ми препиша не знам дали е сериозно?
     
  19. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    тоа е вкупен холестерол , но колку е т.н.лошиот холестерол- ЛДХ ? а богами и дбориот ХДЛ мора да биде над 1,0 ... дефинитивно мора да бидеш физички поактивна барем два дена во текот на неделата ! :hai:
     
  20. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Земи си на healtaid livercare одма го регулира. Не е сериозно ништо, а овие се на природна база , силимарин и аминокиселини. :)
    Цитронот е исто добар за маснотии, имаш и чаеви Холестоп.
    Храната има и нема врска до некаде, знам послаби од мене ништо не јадат па имаат огромоен % на холест. :)