1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анализа на крв-толкување резултати

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од femina21, 13 јули 2010.

  1. traveler

    traveler Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2015
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    91
     
  2. d.Darla

    d.Darla Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    160
    Дечки во резултативе РСТ ми е 0.154 а нормални граници се 0.200 / 0.500....
    Меѓу другото и протеини во урина и бактерии и песок .... Фала однапред
     
  3. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Што значи јака хемолиза? Штотуку ми ја утврдија, а обележана е како K-C. Ц реактивен протеин ми е покачен од претходно, 0,8 ми е сега. Зголемени леукоцити и намалени еритроцити. Совет? :(:(:(
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Хемолиза е разградување на еритроцитите и е нормален процес во организмот, а може да биде премногу изразен од повеќе причини. Ако си немала претходно ваков проблем, можно е да е поради некои лекови. Ако црп ти е покачено без зголемен број на леукоцити, конкретно гранулоцити, укажува на присуство на вирус. А ако се покачени и леукоцити (гранулоцити), тогаш во организмот е присутна некоја бактериска инфекција.
    Од друга страна намалениот број еритроцити може да укажува на некој вид хемолитична анемија, доколку тоа трае подолго време. Добро е да се повторат испитувањата и се што е неопходно, подетално да се испита во консултација со специјалист хематолог.
     
    На blueberry93 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    И јас планирам да ги повторам, вчера дека ми се слоши вечерта морав на ургентен (токсико) затоа што прават и навечер лабараториски испитувања на биохемија и докторката малце така ми беше, кога ја прашав за хемолиза што е, ми одговари; распаѓање на крвта, немај гајле(facepalm) Ич немам гајле, саат време око склопив...
    Пак ќе ги повторам, ама овојпат кај лаборант што го знаеме, пошто ракава не можам да ја мрднам, многу лошо ме боцнаа. А во меѓувреме ќе пијам повеќе природни сокови, витамини.
    Фала ти многу!
     
  6. Dimkovska123

    Dimkovska123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Дали ќе може да ми каже некој што знае повеќе за железото?
    Бев на испитување за крвта и резултатите испаднаа супер, освен железото. Лани железето ми било 27, а сега ми е 4. Што е релативно мн намалено. Ми даде докторката да пијам два сирупа и ми вика да не се надевам дека одма ќе ми се накаачи железото. И од што би можело да се намали тукутака железото? А и
     
  7. le.soleil

    le.soleil Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.366
    Допаѓања:
    4.891
    Што може да предизвика нагло пагање на железото? Секогаш сум имала над 20 дури и над референтни вредности, баш пред месец дена ми беше 26 а сега ми е 8. Хемоглобин и други параметри во граница на нормала.
     
  8. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Луѓе ,знае ли некој што значи LPCR на крвна слика?
     
  9. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.086
    Допаѓања:
    11.244
    Не знам која крвна група сум. Сум правела анализа на крв повеќе пати, но дали се прави посебна проверка за да се утврди крвна група?
     
  10. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.235
    Да се прави, чини 500ден.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    93.786
    Да. За тоа испитување ќе си нагласиш дека бараш да ти се утврди крвната група.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  12. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.734
    Пол:
    Женски
    Во анализата на крвта ми рече докторката дека 104 ми е хемоглобинот,ги слушнав препораките,во ред,ама си реков да прашам...не е загрижувачко нешто ова 104 така?:!:
     
  13. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Низок ти е, знак за анемичност. Земај витамини, најдобро Б12 или преку исхрана ... месо, салати, посебно цвекло ... Да не се повторувам, знаеме која исхрана ја подобрува крвната слика.
     
    На simonna.a му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ivcemk

    ivcemk Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2016
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    devojki ako ima nekoj losa bolest primer rak dali ke se pokazi na krvta toa? mislam na sedimantacija pokacena ,leukociti pokaceni ?
     
    Последна измена: 29 февруари 2016
  15. taznata :(

    taznata :( Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2016
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Здраво, доколку има забрзана седиментација за четири пати од нормалното и има бактерии во урина исто тука пишува во урината 2-3 Ле и 1-2 еритроцити, а другото што е железо, хемоглобин,еритроцити, леукоцити, тромбоцити, холестерол и слично се е нормално во крвната слика. дали некој знае да ми каже дали има некаков посериозен проблем и зошто е забрзана седиментацијата а крвните зрнца се во нормала? :)
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.583
    Пол:
    Женски
    Kolkava ti e tocno sedimentacijata?
    Postojat mn pricini za nejzino pokacuvanje
    Od rasipan zab,reuma ,infekt do mn polosi dijagnozi.
     
  17. taznata :(

    taznata :( Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2016
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Не е за мене туку за мојата мајка, седиментацијата пишува дека е 45 и пишува дека има бактерии во урина и таму кај урината пиши дека има леукоцити 2-3 а еритроцити 1-2. Можно е да и е покачена седиментацијата заради тоа што има бактерии во уринарниот тракт, ама не сум сигурна па си реков да прашам некој тука што повеќе знае и е поискусен во тие работи.
     
  18. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.947
    Допаѓања:
    50.030
    Пол:
    Женски
    Па нејзинaта матична нели и ги кажа резултатите, да објасни што како е?
    Бидејки јас овој месец си проверував крв го однесов реузлтатот кај матичната и таа се во детал ми кажа дека се е ок.
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Нека направи уринокултура да се исклучи бактериска инфекција. Ако нема, тогаш барајте друга причина. Џој ти кажала што се може да предизвика висока седиментација.
     
  20. taznata :(

    taznata :( Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2016
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Направи и има бактерии во урината, ама плус и е покачена седиментацијата незнам од што, можеби поради тоа што има бактериска инфекија.