1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. zumbul

    zumbul Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    4
    lele da i mene mn me boli glava, duri i mi se povraka... me stega mn od pozadi mn... mever pritisok mi e 90 so 50 neznam so da praam.. dali da idam na lekar?! se napiv apce ne mi pomaga (apce za glava) piev kafe, odspav popladne ni toa !!!
    neznam dali e od vremevo no uzasno me boli, duri nemozam ni da spijam i osekam nekoe trnenje na jazikot ... bljak
     
  2. cipulce

    cipulce Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    луге веке 9 месеци имам анксиозност и некако поцнувам да се отарасувам од неа но имам и некои други проблеми како сто се мрданје на телото односно осекам како секој дел од телото секој нерв ми игра...кога ке легнам да спијам ми се мрда самото тело во сто е финтата дали е до мене или имам проблеми некоои со нервите....ај писете ми дали на некој друг му се има слуцувано ова...ааа имам и болки позади главата односно на тилот поцесто.....многу убави работи се писувани на овој форум...единствен страв кој се усте ми е присутен ми е како ке идам дфа седам на предаванја на факултет друго нисто многу ретко иам напади веке но се усте се присутни....науцив полека полека да ги игнорирам но присутни се басх тогасх кога ке слуснам некој муабет како некој поцинал некој имал леукемија или слицно веднас се појавуваат....ви благодарам однапред за ова......
     
  3. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.561
    Јас ти реков во однос на дечко ти,затоа реков можеби и не сум сигурна за останатото.Инаку,ова е напад.
     
  4. mila23

    mila23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    31
    i jas nekogas navecer osekam kako da mi mrda celo telo, kako sekoj nerv da mi mrda....ama toa go osekam samo koga spijam....ne e strasno, veruvaj nema niso da ti bide :) a za glavata, ovie nekolku dena me boli, a vcera bese strasno, i ,mene pritisokot mi e 90 so 50,60...toa e, imame mn zaednicki stvari :)
     
  5. zumbul

    zumbul Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    4
    jas primer toa mi se desava dur spijam da se strecnam mn cesto a takvo cuvstvo iam u stomakot da mi igra. sea neznam tebe koj del od teloto ti igra ? i mislam deka ne e nisto seriozno, sea ako e AMAN veke !!!!!!! ama nema zaso da panicime za toa ;)
    a inace da i jas isto radi toa mn se vozbuduvam koa ke slusnam takva vest ili koa ke vidam ambulantna kola kako pisti auuuu
     
  6. zverka

    zverka Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    31
    Исто и кај мене се случува пред да заспијам телото и нервите да ми мрдаат и од страв почнувам да тонам и неможам да заспијам. ЗОШТО ВАКА НИ СЕ СЛУЧУВА?? Колку повеќе паничам толку ми станува се полошо , па затоа гледам сама некако да се смирам и заспивам поззз
     
  7. cipulce

    cipulce Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    тоа многу цесто го осекам секоја вецер се мрдам некој пат кога одам некаде кога ке застанам во место цел се мрдам незнам до сто е..ако е несто до нервите ке пијам несто ама незнам до со е.....ц.ц.ц.ц не сме здрави луге :lol: ај писи несто ако знаес ти се молам
     
  8. zumbul

    zumbul Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    4
    probaj so PERSEN, ne e steten neznam kako drugive setadivi a ne e sedativ ima bilno poteklo :)
     
  9. cipulce

    cipulce Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0


    несто без апцинја!
     
  10. mila23

    mila23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    31
    Bez apcinja? e toa neznam dali e mozno.....mozebi nemora sekogas da pies no mene mi rekoa na lekar da pijam diazepam na primer, i eve probar samo koga epten ti e loso i nemozes da spies napij se edno...ama gledaj da bide retko...eve pak ke se povtoram, jas piev heleks 2 godini i mislev deka nemozam bez niv ama eve gi ostaviv vo februari i ne sum se napila od togas...koga ke ti dojde taka loso navecer napij se voda i smiri se, zosto znaes deka niso nema da ti bide..zemi vozduh i prodolzi da si spies...
     
  11. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
    Eve Juventus...pravi go ovaa koga pocnuvaat mislite.
    Moras sa da iznajdes sto te smiruva i po nekolkuobidi ke pocne da funkcionira.
    Vo odnos na,, mrdanje na teloto,, da verojatno toa e od napnatost na nervniotsistem i mene mi se ima slucuvano nosamokoga ke legnam da spijam....toa e vsusnost eden vid stresuvanje, momentalno i go snemuva.Mi se slucuvalo cesto, no nikogas ne koga stojam.Inaku mislam deka ne e strasno, kako se opustate taka ,,stresuvanjata,, se smaluvaat i ke gi snema.(sega imam odvreme-navreme koga ke se iznerviram)
    Si zemam za pravo da ve posovetuvam okolu tabletkite, DA nemojte na svoja raka/ Pak ke kazam najdete dobar psihijatar, pobrajte ima mnogu umni luge koisi ja znaat rabotata.
    Pisatelke, TE MOLAM odi na psihijatar i pisi ni, cekam da slusnam, sakam da znam kako si????
    Zumbulce...da i mene denovive ne mi se site na broj, he heheh pa kako temperaturna razlika od 15-20 stepeni.
    Ne plasete se ke se popravi vremeto i glavobolkite ke ni minat.
    Procitav nekoj deka ima ,,obrac na glavata,, da toa e nervnata napnatost i jas se cuvstvuvav mnogu dolgo vreme taka duri sekojdnevno se dodeka bev napnata, sega pomina..samonaucete dase opustate, da gi ignorirate napadite i da ostanete na noze koga doadjaat ...ke minat i naredniot ke bide so pomal intenzitet.
    Vratete se i procitajte gi moite postovi vo koi objasnuvav kako en mozev da sedam vo teatar...lele strasno mi bese..sega uzivam vopretstavata.
    Veruvajte deka se ke pomine, samone i popustajte na anksioznosta, ne se obeshrabruvajte i odete samo napred...naodjajte mehanizmi protiv nea..taa ne e nepobediva.JAS JA POBEDIV :D
    Pozdravce
    :) :hai:
     
  12. juventus

    juventus Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    3
    dunja koga gi citam tvoite komentari se cucstvuvam najdobro :D , ne se davam sekoja den izleguvam pa sto ke bide neka bide 8) ,vcera si pominav odlicno iako imav napadi koga izlegov na utro sepak izdrzav , pa posle koga izlegov po vtor pat ,vecerta, so devojka mi bev mnogu smiren i nemav nikakvi napadi :) ,pa bev sreken poradi toa.
     
  13. PetraPanka

    PetraPanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    4
    bravo , toa e napredok :)
     
  14. maryjane

    maryjane Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    6
    Uh,se procitav od ovaa tema do sega,od pocetok do kraj i se pronajdov gore-dole.Iako znam i od sto mi e i zosto mi e vakva mojata sostojba i sakam da ja spodelam so vas bidejki osven drugarka mi i decko mi nikoj ne me razbira i site me smetaat za idiot.Pred 2 godini imav sobrakajka so tumbanje edvaj ziva ostanav za da bide potragicno se vo istata kola bea i brat mi i drugarka mi koi mi se podednakvo vazni koi neznaev dali se zivi ili ne dodeka ne gi izvadija.Pred ova da mi se sluci imav tragicni smrtni momenti tetka kumot se mladi i raskinuvanje so prvata ljubov ....Znaci se na se mi se nasobra i odednas puknav.Posle sobrakajkata morav da idam na psihijatar poradi sud i kao demek ke mi pomogne za da se opustam bidejki imav premn strav od kola sobrakaj guzvi i sl,ama tolku se razocarav sto osven helekx dijazepam i b6 i uste neznam sto ne mi pomogna nisto.Gi piev heleksot ama ne se cuvstvuvav dobro ,ko da ne sum jas .Jas se smeam zboram 200 na saat site gi zasmevam oraspolozuvam prijatno im e so mene.Seto ova se izgubi posle sobrakajkata i edna mesec dena terapija so helex.Megutoa ne zastana se tuka ,posle izvesen period tatko mi otide da raboti vo stranstvo ,brat mi se ozeni i pocnavme doma da renovirame i jas se izgubiv skroz.Nemav podrska bidejki majka mi e tvrda ko kamen nema mesto za razgovor so nea se na dela se raboti brat mi poradi soprugata (logicno) me zapostavi i nemav podrska se izgubiv samo drugarka mi i segasniot decko koj smetam deka e za se zasluzen.Znaci imav srce bienje i mislev deka ke dobijam srcev udar.Bev za teroidnata da ja proveram ok mi e mi rekoa.Potoa racete mi se prepotuvaat ,celo teleo mi se prepotuva,ne sakam guzvi i mn bev cvstvitelna.Ednas imav napad,ametav deka ke umaram ,ama znam moja vina e bidejki procitav simptomi za srcev udar i ...mozete da zamislite sto mi se desi...Stanav svesna deka nikoj ne ti pomaga dodeka sama ne si pomognes.Jas go najdov resenieto so koe mozam da si pomognam,ZBORENJETO.Ke si se iskazam i ke mi pomine se nemam za sto da razmisluvam.Ama i se zaljubiv i toa mn mi pomogna.Bidejki i ne e sekojdnevna vrskava ,nesto posebno e ,VOLSEBNO!!!!!Sega i da imam srce bienje i da mi se poti dlankata i da se prepotuvam i da mi se vrti si vikam ,ako neka ke pomine ne e posilno od mene.....LUGJE VE SAKAM,SAMO SO LJUBOV VOLJA I VISTINSKA LICNOST ZA RAZGOVOR KE POSTIGNETE SE....
    P.S. imam 22 godini i smetam deka se moze da se pobedi !!!!
     
    На Marina Menkovska и afroditaa им се допаѓа ова.
  15. juventus

    juventus Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    3
    Maryjane tragicno,ali vazno zavrsilo so sreken kraj toa e najvazno :)
     
  16. maryjane

    maryjane Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    6
    Ke zavrsev kujznae kako juventus ako ne zastanev na noze sama da se izboram so nervozata vo mene koja ne znaev sto znaci.Od koga procitav se na forumov i koga se pronajdov sfativ deka e mn tesko da se izvleces od racete na "cumata".Sto i da pocnes ako e propraten so mal neuspeh pak se vrakas na pocetok...Zatoa ni treba bistar mozak,vedri misli hobi nekoe i ljubov ...ljubovta e najvazna smetam jas,razbiranjeto pred se.Tuka sum sto vi treba ke vi pomognam!I da linkot od Zoki
    http://www.anksioznost.net/ mnooooooooooooooooooooogu pomaga,koga ke se vrati "drugarkata" odma preprocitajte i se ke bide BAREM malku podobro! Deluva veruvajte,podobro od helex :)
     
    На Marina Menkovska му/ѝ се допаѓа ова.
  17. zumbul

    zumbul Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    4
    Najbitno od se e da bideme fizicki aktivni,taka na nekoj nacin ke imame nekakva zanimacija, nema da mislime tolku kako e , sto ni e i sto ke ni se desi ...ako ne zabole glava, srce, se potime ili bilo sto!!! mora da si najdeme nekakva zanimacija, voedno i da se opustime i da mislime na dobrite strani i deka NORMALNO i nie sme kako site no so pomeko srce :( toa ni e :D
    da gledame po liberte na rabotite okolu nas, sea sto bide bide TOA E !!! denes ja imas ank.sostojba pa utre ke ja nemas!
    pa sea za na psihijatar neznam bas,ubavo e deka ke i/mu kazes se sto te maci no dokolku nemas na koj ili pak ako ti e potrebna strucna pomos od nekoj...no treba prven da probame dali mozeme sami, bez nikakva pomos strucna ako nemozeme ubavo e da posetime baska :) ke ne posovetuvaat poubavo (od TAA gledna strana)... znaci nie site go iamame isitot problem, se ni e isto, zatoa tuka sme site nie zaedno da si pomogneme kolku mozeme, barem na nekoj od nas megusebno da si go razubavime denot i sigurno ke si go razubavime i nie dokolku procitame necij post :) zatoa da ne se sekirame, sigurno nemozeme da se smenime preku nok toa sigurno ama malce po malce da probame... eve primer mene vcera mi bese mn loso, napadot bljak toa sea vakov ne mi bil, bev iskocena se vrativ doma i dur da izgree sonceto nemav zaspano, mi bese mn tesko se potev, srceto mi lupase, sekoja sekunda pomisluvav deka ke se onesvestam PAK :( , muskulite na racete mi bea nepodvizni, tesko gi digav, JAZIKOT MI SE TRNESE ...ZASTO??? prv pat vcera i tolku mn ispaniciv sto nemozev da disam, se gubev... dremev na terasa sto se ne piev, caj-maj... znaci se so imav tecnost doma alkohol :( haha :D i sakav denes da idam ne lekar... NO NEZNAM ZASTO ?! sto da kazam ahh znam deka ke mi kaze imas ankcioznost AMAN pa kazi nesto popametno DEGENKA :@ posle 4 saata mi bese podobro zaspav nekako i sabajleto bev kako NOVA ahh ama toa e !!! neznam ... :worried:
     
  18. bubi26

    bubi26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    23
    Abe ako ne sakate da piete apcinja zasto ne probate so caj od valerijana pred spienje i so edna lazica med ili persen forte kapsuli na istata baza se samo co kombinacija na nane i majcina dusica mene mnogu mi pomognaa otkako go ostaviv apcinjata no gi piev moze edno dva meseci bez prekin po dva pati na den i sega da cuknam u drvo sum bez nisto :))) do dusa imam od vreme na vreme napadi no mnogu kratko traat do 10min najvke
     
  19. bubi26

    bubi26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    23
    i isto taka ja preopracuvam knigata Budenje od Antoni De Melo mnogu dobra kniga i navistina mene mi pomogna svativ mnogu raboti za sebe i sto e zivotov i deka e eden i deka treba da mu se raduvame i da go iziveeme maximalno a ne da mislime na bolesti i da sedime doma zatvoreni svativ edno nesto deka ako saka nesto da ni se desi moze i doma i bilo kade da ni se desi taka da nema pricina da se plasime da izlezeme SAMi nadvor :))))ajde samo pozvitivni misli i ne sme edinstveni samo sme zrtvi na modernovo vreme :))))
     
    На afroditaa му/ѝ се допаѓа ова.
  20. maryjane

    maryjane Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    6
    zrtvi na modernovo vreme ,se e poradi toa.....Od ovie kopjuteri i sesto ni e dostapno se poistovetruvas so se zivo i divo so secij zivot nie meki so srceto nervite i emotivci..I tolku ni treba :worried:
     
    На afroditaa му/ѝ се допаѓа ова.