1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. Ane.a

    Ane.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site, jas sum nova na forumov,vo ovaa sostojba sum i ja,se pojavi pred 4 god dodeka bev na akultet no ne sum znaela deka se raboti za anksioznost,traese nekade 3,4 meseci posle toa pomina,drustvoto,pocesto izleguvanje nekako mi pominalo,no sega eve povtorno me fati i toa od stres otkako bev vo bolnica.Mi bese dijagnosticirana nasledna bolest ne e nisto strasno ama rabotava e toa sto na nevrologija bev ispratena za ispituvanja i me smesija na nevrofiziologija, a tamu bile smesteni epilepticari a jas neznev,i eden den eden decko imase npad pred mene,legna dole pocna da se trese i ja ko bezzumena istrcav nemav videno do sega kakov napad oni imaat,celata pocnv da se tresam i mi dojde vo glavata deka mozebi jas imam(fala mu na Boga nemam) i posle toa uste 5 dena tamu mi bea pekol,aj se vrativ doma i baram informacii za bolesta koja ja imam hereditarna spasticna parapareza pisuva deka kako kompliciran slucaj moze da imam i epilepsija i uste toa mi falese ,toa mi se vratese vo glava 4 meseci eve sea gi ottrgnav tie misli no teloto od sekojdnevniot stres ,crni misli mi e stegnato,mi se vnel nekoj strav, imam mravki po teloto, a i koa imam PMS uste poveke,nevrohirurgot mi rece da pijam helex za da mi se smirat nervite,sekojdnevno imam trnenje,mravki,ukocenost, ama neznam dali da gi pijam ima li nekoj drug nacin da se spravam so ova,pozitivna licnost sum,se boram,nemam takvi misli veke no kako da iscezne zgrcenosta :(
     
  2. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Добродоједе на форумот Се надевам дека од сите нас кој сме овде ке ти пренесеме уште поголема позитивност и ке најдеш мир и совети Како што пишуваш мислам дека хелексот за твојата состојба е премногу слаб покрај тоа за вкочанетоста не е лошо да земаш и магнезиум Борбата со анксиозноста не е брза и лесна Треба повеке време и трпение Биди на форумот бидејки ние имаме сите по нешто да кажеме и советуваме иако секој проблем е индивидуален Со среќа и поздрав
     
  3. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.361
    Допаѓања:
    126.087
    Јас би ти препорачала да си ги пиеш хелекс,јас ги пијам а + и магнезиум,значи минерали убави се не се штетни воопшто,и пивски квасец а мошеш и б-комплекс.Тоа што си го доживеала во болница ти било стресно,ама со тек на време ке го надминеш.Пијај си хелекс,вежбај си јога и тебе ке ти ја препорачам,дружисе и мисли позитивно....уффф колку е лесно некој да ти каже што да правиш :D мораш да се трудиш,и да се трудиш............се ке биде во ред
     
  4. Ane.a

    Ane.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    doki55 i mal.ecka fala za sovetite,ne mislam da se dadam taka lesno,sekoj pat koa milsam deka pagam,si vikam aj ne se budali mlada si, zivej go zivotot, a ne da izmisluvme bolesti i ona sto bi mozelo da bide koga se e vo red so nas,ovie godini ne se vrakaat i sakam da ziveam ko sekoj mlad covek,slednava nedela ke odam na kontrola kaj Chepreganova na razgovor pa ke vidime dali ke mi dade nekoja terapija,kako i da e jas moram da bidam aktivna da se dvizam, da vezbam bidejki naslednava bolest sto ja ima majka mi, a e od dedo mi vodi kon mal invaliditeti nemozam i nesakam da dozvolam da ima napredok,i eden sovet do site sekoj pat koga vi doagaat tie crni misli,sto bi bilo koga bi bilo,nasmejte se na toa ,recite si ednas se zivee i odrgnete go toa od glava pozz do site
     
    На doki55 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  5. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.169
    Пол:
    Женски
    Најпрво добредојде на форумов! Се надевам дека ќе ти бидеме од корист сите ние тука, а и ти нас, размената на искуства во врска со оваа напорна состојба е добредојдена.
    И јас не знаев дека сум анксиозна, мислев дека сум болна од несто друго, и постојано бев на лекар за сенешто. Психијатарот ми постави дијагноза невротска депресија со анксиозно пореметување, си пијам терапија, во која ми е вклучен Хелексот, баш затоа што и јас сум многу згрчена, претпоставувам помалку од тебе, но хелексот помага. Јас мислам дека треба да го пиеш. И да, треба мноооооооогу да се трудиш и да имаш трпение ;)
     
  6. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.648
    Допаѓања:
    15.356
    Пол:
    Женски
    Како се пие Хелексот?ЈАс немам страв само што сум хаос и мислите ми се хаос а Хелекс ми е пишано по потреба..ама нз леел што да правам....една другарка ми свика да одииме на Зумба,ама мислам дека нема до можам да се вклучам дека нема да имам концентрација и дека нема да можам да играм по музиката да не се изглупирам нешто :( да не ми биди како пластично сето пак... :(
     
  7. 1985god

    1985god Активен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0

    Fala na odgovorot so malku zadocnuvanje, kolku sto te svativ sakas da kazes deka dokolku majkata nemoze bez tie lekovi znaci ke i e loso i uste poloso ke bide i za fetusot otkolku da gi pie. Jas pijam elicea veke 8 meseci i nekolku pati pokusavav da gi ostavam ali nemozam nikako i sega se mislam sto da pravam dali da se resam da cuvam bebe a edvaj cekam a strav mi e, dali znaes nekoj sto piel antidepresivi vo tekot na bremenosta i kakvi se rezultatite?
     
  8. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    Значи досега јас немам слушнато за лековите да се користат за врема на бременоста и тоа е штетно за детето тој лек оди и во детето тоа не е добро како не знаете јас незнам дека не треба тогаш да се пијат ке се обидисе без лекови тоа е вистината ,мораш без нив ,а ти депресија имаш? или само анксиозност?мораш да издржиѓш без лекови мисли на тоа дете поздрав
     
  9. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    290
    Пол:
    Женски
    А ти имаш појдено на гинеколог и имаш прашано???????Значи треба да си појди на гинеколог и да се консултира а ако имаш некаде прочитано ќе знаеше дека не се контраиндицирани за време на бременост па не е само овој форум бре луѓе има 100 други форуми српски хрватски амерички каде пишуваат дека пиеле антидепресиви за време на бременост.
     
  10. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    Имам да прашано не е дозволено јас кажувам за доброто на детето што го носи за да не се појават после други проблеми уште поголеми со здавјето на детето а ти можеш што сака да читаш на сите форуми таа е вистината јас не сакам така да е ама така е што да правам мора без нив да се помини бременоста па после земај таблети ако сакаш цел живот
     
  11. elenkator

    elenkator Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    2
    Ме интересира дали некој од вас слушнал нешто за дисаутономија , пред некој ден случајно гледав нешто за болести и наидов на дисаутономијата , http://doktori.mk/element/view/4dfe03e9 ... autonomija , па се пронајдов во некој од симптомите како што се : анксиозност (не некаква претерана) ама ја има , тахикардија, синдром на иритабилно црево , нејасни но вознемирувачки болки , потење (екстремно) , па се надевам ќе успеете да ми помогнете некако , ви благодарам однапред :D
     
  12. iHeartVintage

    iHeartVintage Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2012
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    149
    За девојките кои се бореле или сеуште се борат со деперсонализација или анксиозност: во нашава кутра земја веднаш се почнува со лекарства, а штом ќе ти дадат лекови веднаш почнуваш да мислиш ете, и со мене нешто сериозно не е во ред, сега сум како оние на филмовите, ќе ме сместат во лудница.. Која сум јас, што сум јас ... Е, НЕМОЈТЕ. Не посетив ниеден лекар, не пиев ниту еден лек, решението го најдов во себе и поддршката на моите блиски. А да отидев на лекар, не сакам ни да помислам што ќе се случеше.

    Преживеав траума, несвесна за тоа, и околу 2 месеци бев во пекол. Се запрашував што е смислата на животот, како функционира, дали се овие мои раце, како го контролирам нивното движење...значи се што гледав околу мене како прв пат да гледав, се што правев како механички..како да не владеев со моето тело. Не бев свесна дека зборувам, не можев да сфатам како го правам она што го правам. Ми велеа не мисли, ќе помине, ама јас си мислев како, еве не поминува, легнувам-станувам, а не знам каде сум.

    Потоа решив да си го вратам животот во нормала. Седнав на интернет, прочитав се што можеше да се прочита и заклучив дека тоа повеќе ми штети отколку што ми користи. Почнав да си наоѓам нови симптоми, свесна дека претходно ги немав. Си ветив дека откако ќе научам неколку техники на смирување и што е она што ме довело во таква состојба, ќе престанам да читам за темата со цел да не размислувам за тоа.

    Научив дека деперсонализацијата е одбрамбен механизам кој се јавува после преживеан стрес или траума, така што на одредено време ве исклучува од случувањата околу вас со цел да ве заштити и да се опоравите. Штом го научив тоа, знаев дека е минливо, само треба да престанам да си наоѓам причини за стрес и сама да ја продолжувам состојбата.

    Значи: Најдете си нешто што уживате да го правите, читајте лесна литература, ништо психолошко затоа што верувајте полошо правите ако анализирате што ви се случува. Разговарајте со луѓе на кои им верувате и кои навистина се способни да ве сослушаат, а не да ви речат здодевно ти е, измислуваш, уморна си итн. Деперсонализацијата е навика, сами си создаваме навика да се преиспитуваме, дали ми е добро, дали ова е мое, дали ова сум јас... Уништете ја таа навика да си поставувате прашања.

    Кога немате напад на паника, пробајте да го предизвикате. Дишете брзо, размислувајте за она што ве плаши и правете се што инаку ви советуваат да не правите. Кога ќе почнете да паничите, сетете се дека ВИЕ го предизвикавте нападот, а штом сте го предизвикале - можете и да го прекинете во било кој момент.

    Можеби првите 2-3 пати нема да успеете, но потрудете се. Вреди.
    Кога ќе успеете во ова, знаете дека вие ја имате контролата, а тоа значи дека стравот од нов напад ќе се намали.

    Деперсонализацијата е минливa, не остава последици, не се плашете, само е навистина ужасно искуство. Камо да имаше некој тогаш да ми го каже тоа што го знам сега, мислам дека 100 пати побрзо ќе излезев од тој мрак.
     
    На Luna7, natemila, Rozana и 4 други им се допаѓа ова.
  13. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    290
    Пол:
    Женски
    А да те прашам што прават хроночните болни сигурно не им ја прекинуваат терапијата за време на бременост како оние со висок притисок,дијабетичарки,епилептичарки???????????и ред други сигурно не го доведуваат во опасност ни животот на мајката па ни на детето.По се изгледа не си иден родител или пак имаш веќе родено па не си доволно информирана.
     
  14. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    иден родител сум немам родено и не сум мажена а ти како сакаш мисли како ти одговара така прави јас кажав сто е најдобро за детето јас знам жени кои ги прекинале терапиите за време на бременоста па фала богу живи здрави се јас незнам од кај тие ова со антидепресивите да се пијат ти знаеш сто значи да пиеш АД за време на бременост кој лекар тебе ти рече дека е дозволено? Ако останиш бремена секундарно треба да се остават таблетите јас еве пијам АД ама не мислам бременоста да ја поминам со нив што може да ти се случи од панични напади ништо ако не си информирана прашај лекар ке видиш не е тоа така едноставно како сто кажвас ти ако беше така сите што сме анкс. со таблетите ке си забременме и мирна главата ама има лицности што не мислат како тебе , лекар ми го кажа ова јас не го измислив
     
  15. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    290
    Пол:
    Женски
    Од гинеколог ми е тоа од Таше Битола ако си го слушнала.Сигурно не го измислив јас а и те прашав што со хроничните болни им ја прекинуваат и нив терапијата????????
     
  16. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    За хроничните болни незнам ке си прашаш јас ти казвам за нас анкс.а појди во странство прашај доктор дали ке ти речи да пиеш АД нема да ти речи се разбира ние овде оваа состојба ја решаваме со АД и овде докторите како да се бомбони ги препишуваат се рабира не обрнуваат внимание како во странство му е гајле ние го имаме проблмот не е нивни проблем тоа е
     
  17. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    290
    Пол:
    Женски
    Во ред секој си има свое мислење и секој си го слуша својот гинеколог така да секоја девојка е пожелно да си појди и да се консултира а не да се базира на мислењата на членовите на форумов.
     
  18. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    да точно нивно право е тоа
     
  19. osamenamajka

    osamenamajka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    77
    здраво душички ве читкав за ова последново што имате коментирано ЗНАЧИ АНТИДЕПРЕСИВИТЕ НЕ СЕ НАС НАЈПРВО ДОБРИ ДА СЕ ПИЈАТ А КАМОЛИ ЗА ТОА МАЛО НЕВИНО СУШТЕСТВО ШТО ДОАЃА незнам воопшто дали некој доктор советува да се пијат имам пријателка која за разлика од мене беше во пострашна состојба и остана трудна докторот и рече под хитно да АБОРТИРА детето гарант ке се родело со мана бидеќи тие апчиња биле многу штетни знам дека нее воопшто лесно сум го поминала тој хорор но мора да се бодриме самите јас денес имав 2 напади такви во период од 10 минути мислев ке умрам и едноставно застанав и гласно си реков ГОСПОДИ ЗЕМИМЕ СКРАТИМИ ГИ МАКИТЕ ;( ;( ;( убаво си се исплаков некако ми олесна пијам само б-комплекс шумечи таблети и по потреба чајот валеријант и дали периодов е таков или пак јас веќе се опаметувам незнам но некако мие подобро се надевам напокон ќе се изборам со оваа проклета болест ве гушкам и поздравувам сите :* :* :*
     
    На elisabeta му/ѝ се допаѓа ова.
  20. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539