1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Во последно време барем и малце да се изнервирам ми се случува следново: отежнато дишење,брзо чукање на срцето,осеќам како цела крв да ми е во главата,ми наидува топол бран и ми се врти во главата.
    Едвај можам да си го исконтролирам дишењето (како да заборавам на него) се трудам да се сконцентрирам па да земам воздух...

    Дали ова се некои од симптомите на анкциозност?
     
  2. BurstBerry

    BurstBerry Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    835
    Допаѓања:
    1.462
    Да,тоа се симптоми на анксиозност меѓутоа подобро е да отидеш на лекар да си ги направиш сите потребни испитувања.
     
  3. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.152
    Допаѓања:
    14.399
    Пол:
    Женски
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Denes bev na pazar I edvaj izdrzav. Od zeskoto od guzvata koga me fati eden napad na panika mislev ke se strupolam na pazar. Edno srcedienje, ladna pot, Kako struja da mi pominuva niz teloto. Se stresov celata. Samo sto dojdov doma, kako nisto da ne bilo. Ni srecebienje ni treperenje, nisto. Se napiv Eden helex I sega e dobro. Aman veke ke pomine li ova ??? ;( :(
     
  5. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    "mislev ke se strupolam na pazar."


    Lexus ete procitaj se i ti sama nazad, "mislev" znaci nisto ne ti stanalo, zatoa koga i da ti dojdat takvi misli probaj da gi prenasocish na nesto ubavo, toa ti e uspeshna tehnika za sovladuvanje na takvite misli....ima efekt veruvaj, se e do vezba i navika...posle nekolku denovi covek se naviknuva na ubavi misli....
     
  6. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Денес го секов прстот и тоа убаво го секов наработа наболница завршив изгубив многу крв абе у пм сакаа да ме шијат ама запре некако сега ме боли ме корни, за анксиозна особа мислам дека ова го издржав машки
    сега ме мачи болката :(
     
  7. BubaMara26

    BubaMara26 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    30
    A dali nekoj od vas se osekja onaka celo vreme napnato, kako da nesto kje mu se sluci, i kojsto nema panicni napadi, tuku onaka vrtoglavici i chat-pat bolka u gradi? Mene iskreno najmnogu mi smeta moeto pesimisticko raspolozenie, nemanjeto zelba za nisto i cuvstvoto deka od ova nema spas.
     
  8. BubaMara26

    BubaMara26 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    30
    A vekje i idam na psiholog, znam deka e proces, no preku da ne kazam sho mi doagja. Si go sakam zivotot nazad!
    denes saat vreme sum i rikala bukvalno na majka mi, pocnav da se udiram po glava od sho ne mozam da si gi prekinam mislite, od nemokj. Greota zenana, operirana e od karcinom, ima realni problemi, a tatko mi e pocinat, mesto da i bidam poddrska, jas vaka i praam...a ne deka sakam stvarno.
     
  9. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Јас од вчера си ветив дека веке нема да дозволам да ме заплашува оваа анксиозност. Што сака нека ми се случува веке, нека ми се врти, нека ми лупа срце, нека сум изгубена, јас ке одам напред. Прееска си излегов, се прошетав, знаеше од време на време да ми се сврте, но се реков ова веке долго време е вака а ништо лошо не ми било и продолжив да пешачам.
     
    На Viki693, mal.ecka и simona26 им се допаѓа ова.
  10. Anouk

    Anouk Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    806
    Допаѓања:
    1.380
    That's the spirit!!!

    Само така ќе успееш Нате, само контра на таа како да ја наречам... состојба...
    Штиклите, карминот и главата напред, едно глупаво чувство не може да ве исплаши. :!:

    :hug:
     
    На dzuls, mal.ecka и natemila им се допаѓа ова.
  11. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    Zdravo.... Posle niz se shto pominav jas konecno se smiriv i vcera mn ama mn se nanervirav shto me dovede do placenje i sinokja samo shto si legnav da spijam samo shto gi zatvoriv ocite osetiv deka celo telo mi se trese kako da me drma struja pokushav da se smiram da ne panicam. I ova li e od anksioznosta mu se oima li na nekoj sluceno vakvo neshto????
     
  12. BurstBerry

    BurstBerry Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    835
    Допаѓања:
    1.462
    Јас пак неможам да спијам,само црни мисли ми се мотаат во глава, од вчера до денес само 1 саат сум спиела,многу ми се спие ама од страв неможам да заспијам. И диазепам се напив и ништо . Кажете некој совет,што да направам.
     
  13. andarina

    andarina Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    15
    Dali se lazam ili ne .. mislam deka seto ova go pottisnuvam so mnogu mnogu mnogu jadenjeee :D
     
  14. puzzle

    puzzle Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    19
    BubaMara26, јас имав сличен проблем како твојот. Одев кај 3 психолози и најмногу ми помогна др. Миодраг Милутинович. Дури и бетер од тебе бев- станав анорексична и до ден денес уште маки мачам со јадење.
    Но гледам дека и твојата ситуација не е воопшто лесна. Јас пиев сероксат (антидепресив) 6 месеци и искрено ми беше многу подобро. Има луѓе ги пијат со години и воопшто не е срамота тоа. Сама осетив кога да престанам и фала богу до сеа сум добра. Инаку не е точно дека прават зависност. Искрено мислам со твојот психолог да си збориш за соодветна терапија. Доколку ептен си решена да не земаш антидепресиви, пробај со капките Валеријан ( на база на билки се) нема да ти го решат проблемот но барем малку ќе те опуштат да можеш да спиеш. Се надевам ќе бидеш добро :( знам како е да се поминува низ ова.
     
  15. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски

    Mene sekogash koga kje mi se pojavi panichniot napad mi se manifestira taka. Bukvalno istoto, so toa shto jas plus si dodavam ushte nekoi problemi, t.e. simptomi. Psiha...strashna rabota
     
  16. BubaMara26

    BubaMara26 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    30
    Fala to puzzle.Mene iskreno mi e strav da ne si stvoram jas samata psihicka zavisnost od tie antidepresivi, I od nivnite nus pojavi.Samo kazi mi Dali se osekjase bezivotno, kako da nemas sila za nisto, ne ti se raboti, celo vreme mislis deka neso lisp kje ti se sluci, niso ne ti se pravi...ah Lele kako li kje izdrzam cel den na rabota, mi se umira
     
  17. puzzle

    puzzle Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    19
    Ти кажувам јас бев бетер од тебе. По три дена нејадев, само кафе пиев и цигари пушев и накрај ме опнаа на инфузии. Немав ни сила ни волја за ништо, тотална незаинтерсираност за се. Но да бидеме реални позади ваквата ситуација стои голем проблем (и). Прво што треба да направиш е да збориш отворено со твојот психолог за проблемот и да најдете начин како тоа да почне да се решава, па после да почнеш да работиш на твојата самодоверба. Тежок период ти е ова знам, но верувај нема секогаш да ти биде вака. И јас мислев ми дошол крајот но еве ме сеа после три години сеуште имам проблеми (како и секој) но со многу попозитивен став гледам на нивното решавање. Се надевам дека успеав барем малку да ти помогнам. Само главата горе, подобри времиња ќе дојдат :)
     
  18. BubaMara26

    BubaMara26 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    30
    Fala ti uste ednas puzzle.Jas idam vekje 5 meseca na psiholog I kako sto Taa vika kaj mene problemot shto ja predizvikal Ovaa situacija bila pregolemata zavisnost od majka mi, shto sum ja stvorila vo periodot otkako tatko mi pochina, a Ona se razbole od karcinom, sto za dete od 8/9 godini shto se plashi da ja izgubi I majka mu e mn normalno.Plus chicko mi, kojsto togas bese alkoholicar, ni se zakanuvase deka site kje be ibid, izbrka na ulica I sl.Mi teknuva deka so nokji ne spiev, plasejki se da ne dojde da ne ibid mene, majka mi I sestra mi, koja sto imase togas 5 godini.Sea zenava vika deka jas sum go nadminala seto toa, deka si pravam samata krizi zaradi moite famozni misli, deka treba da se resham od niv.Da kao da toa e mn lesno,koa nemas volja za nisto.Mozebi I treba da ja smenam, da najdam nekoj podobar, nz stvarno vise kaj da se obratam.Tuku kazi mi, Dali ovoj lekarov kaj sho idese e stvarno dobar I Dali isto kaj nego idese na psihoterapija ili kaj nekoj drug.I da najvaznoto kolku vreme ti trebase da se vratis vo normala? I da , na kolku godini ti se slucuvase ova? :)
     
  19. puzzle

    puzzle Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    19
    Прво одев кај една Каролина (Синергија), и таа многу ми помогна. После одев кај Др. Миодраг Милутиновиќ (Лимине) исто и тој ми помогна но човекот е директен ептен. Значи ти кажува во лице па сакаш прифати, сакаш плачи цела недела. Во твојов случај сметам дека се уште не си го надминала стравот кој што си го доживеала како дете, и сега дури и најмал проблем тебе ти изгледа како крајот да доаѓа. Терапијата ми ја препишуваше Др.Чадловски (сероксатите), ми требаа добри 3 месеци да застанам пак на нозе и да мислам со своја глава. Но верувај од тогаш па до сега кога и да помислам на старите проблеми (исто како и ти трауми од детството) веќе чуствувам дека сум ги надминала и не ми претставуваат проблем, а ова ми се случи на 24-25 години. Знам дека во моментов се ти изгледа црно и џабе е да ти збориме да мислиш на убави работи кога неможеш, најбитно од се е да сватиш дека НЕМА СЕКОГАШ ДА БИДЕ ВАКА КАКО ШТО ИЗГЛЕДА СЕГА. И секако ке мораш да дадеш се од себе и малку повеќе храброст да покажеш за да ја надминеш оваа ситуација.
     
  20. ivana.0909

    ivana.0909 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    228
    isto i mene me macat navecer losi misli ... Uzasno mi e... Preku den ajde nekako ama koga ke dojde vreme za spienje uzass... Isto i jas ja imam taa povrzanost so majka mi bidejki tatko mi pocina koga imav 10 godini... A navecer mi se vrtat glupavi misli od tipot sto ako napravam nesto na majka mi da ja povredam ili sl. Mi se tresat racete koga go pisuvam ova ... Strav mi e od samata pomisla deka voopsto pomisluvam na toa... Ahhh kolku e loso ovaa...trista ad mi smenija i voopsto ne sum zadovolna od psihijatarot moram da smenam nesto vaka ne ide... Ve pozdravuvam i ako imate vreme uspat dajte nekoj sovet