1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Смири се, диши длабоко. Ако до сега не си пиела ништо земи си B6, свари си некое чајче, од нане, маточина, камилица,кантарион. Пробај да мислиш како на одмор ке си поминеш убаво и слично. Се надевам ке бидеш добро :)
     
  2. bazoa

    bazoa Нов член

    Се зачлени на:
    26 јули 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво на сите. Јас сум нов од денес. Долго време се мислев да се регистрирам, ама тешко со храброста. Еве и тоа се случи. Туку да преминам на главното. Знам дека страдам од анксиозност, но денес ми се случи по втор пат да ми отрпнат левата рака, нога и страна од устата. Траеше неколку минути, но потоа ме фати паника и се борев со неа околу половина час. Во борбата со паниката ми помогна ќерќичката со нејзиното гушкање. Сакам да знам дали тоа што ми отрпна левата рака е нормално кај анксиозноста и дали е нејзино дело. Поздрав и ве молам одговорете ми.
     
  3. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.260
    Допаѓања:
    124.760
    Не само левата рака него цело тело ми отрпнувало за време на анкс.Значи зборувам во минато,одамна тоа не ми се случило сега само струја ми поминува набрзина.Тоа значи дека се поминува,само мора да се помини низ тоа.Со тек на време избледуваат симптомите,верувај.Уживај со ќеркичката таа ќе ти помогне да пребродиш се.Позз и да не дружиш што ПОРЕТКО.
     
  4. dzuls

    dzuls Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    44
    Zemav persen forte kolku tolku barem mi pomagaat da spijam mirno ama ke se napijam I B6 pa se nadevam deka ke me smirat I utre podobra ke bidam inaku ne biva vaka :( fala za poddrskata.
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ivana.0909

    ivana.0909 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    228
    Se razbudiv denes okolu 9 casot i ne znam dali vi se slucilo samo sto orvoriv oci strav panika vrtoglavica kako da se gubam kako da ne sum jas ... Ova nekolki pati mi se ima sluceno ama strasno mi e... Pa od sto stanav nabrzina i mi se zavrte mislev ke padnam... I srceto 300 na saat... Nekako duri ne mozam tocno da go objasnam cuvstvoto kako da se gubam nekako taka se osekam uff aman veke sekoj den nesto u pm preku takvo mi e so izvinuvanje...
     
  6. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Nemoj vo vakva sostojba da se zatvoras doma ,odma pocni da s edvizis toa pecenje na teloto e od anksioznosta ke pomine samo ne se di na edno mesto i ne cekaj od sedenje da mine pozdrav
     
  7. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    За убав ден :)
     

    Прикачени фајлови:

    На taci1, buba4e89, BubaMara26 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. persula

    persula Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2013
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    9
    Sakam da prasam dali nekoj so anksioznost i panicni napadi letal so avion i kakvo e toa cuvstvo ,kako pominal ?jas ne zanm kako bi se soocila so toa imam golem strav ?pozz do site
     
  9. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Toa e voobicaen simptom na anks. Mene utrovo mi se sluci isto. Cela leva strana mi trnese, duri do vilicata mi se ukoci
    Trae okolu Dve tri minuti.
     
  10. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    хаха после толку време искочив со малата во пицерија. И убаво си седнавме си нарачавме, и ете ги паниките. Ама доседов некако.
     
    На mal.ecka и dzuls им се допаѓа ова.
  11. acebitola

    acebitola Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2012
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    2
    Kazete mi dali se soocuva nekoj do crno misli I da ima apetit izgubeno I ko ke jadam tezina samo pravi nesto me stega cela lEva strana mi se ukocuva I pocnuva do trpnenje I vrto glavici ko za nesvesnica I vozdux da snemuvam:///pomagajte
     
  12. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    more sve me stega nemam vozduh i narabota taka odam i se cuda kako izdrzuvam
     
  13. acebitola

    acebitola Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2012
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    2
    Isto I jas sum elizabeta gusenje gadenje steganje gradi omalaksanos ne mozam da jadam nisto sve mi e otprevrteno tonam nadolu neznam do kaj ke odam vaka ://
     
  14. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Zdravo, jas se soocuvam so anksioznost i panicni napadi i pred izvesen period letav so avion. Bev mnogu isplasena, no sega toa mi e edno od najubavite iskustva. Se pomoliv na Boga pred letot i bev mnogu ispanicena. Koga vlegov vnatre, pocnav da gi citam vesnicite sto bea tamu i gi slusav instrukciite, disev dlaboko i si rekov deka kako i da se pocustvuvam ke dadam se od sebe da ostanam smirena. Avionot poleta, a jas ne osetiv nisto loso, naprotiv uzivav. Na nekoi im se vrti dodeka da se digne avionot na nekolku sekundi, na drugi pak im zujat usite, a pak treti ne cuvstvuvaat nisto (jas bev edna od tie) :). Taka da i da pocuvstvuvas nesto znaj deka ke e kratko i nemoj da panicis, ne si edinstvena i nema sansi da ti se sluci nesto. :) Istoto bese i na vrakjanje. Ne mi se veruvase kako jas vo takva sostojba tolku ubavo pominav vo avionot! Taka da opusti se, Bog te cuva. Ke bide se vo red i uzivaj vo toa iskustvo, zosto eve jas sega pak bi letala. :) Pozdrav i srekjen let dokolku patuvas nekade.
    P.S ne dozvoluvaj anksioznosta da te spreci vo nisto. Te guskam!
     
    На dzuls му/ѝ се допаѓа ова.
  15. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Zdravo, eve i jas sum nova od denes. I jas se soocuvam so anksioznosta. Mi se slucuva i mene da mi otrpne cela leva strana, a pocesto i samo levata raka, na sekunda me zaboluvaat gradite i osekam kako da snemuvam vozduh. Skoro da sum sigurna deka ni e od anksioznosta. Taka da ne se sekiraj, guskaj se so kerkickata i uzivaj.
    Prethodnoto leto od panicni napadi edvaj stanuvav od krevet, taka da ne podlegnuvaj na niv.
    Pozdrav i se nadevam deka ti pomognav nesto. :)
     
  16. dzuls

    dzuls Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    44
    So crni misli sum cel den a navecer me napagaat kosmari i od stravot sto si go sozdavame vo mozokot teloto ni pretrpuva treperenje i ukocenost mene toa takvata sostojba me drzi nekolku minuti a rekordot bese pola saat i fala mu na boga ednas se desi tolku mn da me drzi poslednive tri nedeli nemam takvi napadi no mislite, macninata, vrtoglavica I loso cuvstvo nikade ne mi begaat :( probaj kolku tolku da gi prenasocis mislite toa e tesko ama moras koga ke osetis takov napad zemi pravi nesto kolku da nemas cesti napadi samo taka ke si pomognes
     
  17. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    да се надоврзам, кога дојдов дома како никогаш да не сум имала напади ми беше. Уште повеке се изнервирав, ми идеше од земја да се мавнам, таму со триста паники, срце, вртоглавича, дупло ги гледав лугето, домааа ништоооо. Ме фати инатот реков сега ке одам ке испешачам додека не ме заболат нозете. И отидов со малаата и мајка ми. Пешачев ми се вртеше, па престануваше, па пак ке ми се свртеше, ама си викав е ај да видиме кој е поголем инаттт. Ако и вака не успејам ке си идам на психијатар пак ке си пијам терапија. Ххаха а сега ке одам чајчето од кантарион да си го спрема, почнав од завчера да го пијам, демек после еден месец се приметувало подобрување од него. Па да пробаме. И само напред да се бориме.
     
    На simona26 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. dzuls

    dzuls Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    44
    Samo taka Nate moze I so inaet ke uspees jas mn raboti sum uspeala so inaet vo zivotot ama ova nekako tesko mi ide
     
  19. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Па веке не знам на друг начин како. Само знам дека ми денескааа толку многу се изнервирав од сама себеееее, што не можев да си поверувам. Од здрава јас како да сум од незнам што болна. Ги гледам лугето околку мене опуштени, јас здрвена. А имам милон причини да бидам срекнааа.
     
  20. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    во анксиозна состојба сум веќе две, три години. Но паничните напади ми изретчија, фала на Бога. Но, еве неодамна несакајќи си повредив една бемка. Отидов на лекар, ми даде некоја маст и кога бев на контрола ми рече дека нема ништо страшно, но за еден месец да одам повторно. Се исплашив многу да не е нешто сериозно зошто ми рече да идам пак за еден месец и на моменти повторно имам панични напади. Мислите ли дека може да се работи за нешто сериозно и како да ги исфрлам негативните мисли од главата? Постојано си замислувам различни болести!
    Фала ви, поздрав. :)