1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. Andrina

    Andrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    54
    Те мачат мислите што ти се мотаат низ глава, исто како и сите други што сме пишувале по темава ради таа анксиозност. Ако си испитал се и резултатите ти се во ред, тогаш целиот проблем е ансиозноста која доаѓа од тоа тоа го мислиш нон стоп и начинот на кој емоционално реагираш на тие мисли(со страв, вознемиреност, загриженост и сл.).
    Е, сега, теоретски е многу едноставно да се разбере и реши оваа ансиозност, ама не секој има храброст и практично тоа да го спроведе, и тоа е причината, немањето храброст(бар од мојот пример со анксиозноста, ова ми е заклучокот). Зошто кога се ќе испиташ и ќе ти речат во ред е, немаш никаков проблем, а ти и пак и пак се опседнуваш со мисли кои ти викаат дека нешто не е во ред со тебе, тогаш до тоа што го мислиш е проблемот.

    Поентата, односно решението на целата оваа состојба е да ги игнорираш мислите од типот, "што ако е ова она...", "што ако...триста сценарија на што ако"... и , што е најважно, емоционално да не се реагира на нив, да не се рипа одма со страв, паничење, загриженост и сл. Туку само да се остави тие мисли да разминат, а дур се мотаат низ глава битното е да се остане смирен, да не се додава емоција на страв. А, најбитниот момент е емоцијата да се пази, да не се рипа со страв и паника на секоја мисла, пошто кога ќе се уклучи таа емоција, нели телото мисли дека е нападнато од нешто и почнува да уклучува симтоми на паника, сите оние симптоми што сите овде на темава сме ги осетиле.

    Ова теоретски изгледа едноставно, ама проблемот настанува кога треба практично да се изведе, знам, зошто и јас треба ова да го праам, да престанам да ставам страв кога се појавуваат такви мисли, и одма доаѓа реакција на паника, а треба да се изигнорира мислата и да се остане смирен.
    Решението е храброст да се најде, кога у глава ти вика лелеле да не ова она биде и сл., во тие моменти да се остане смирен, и да се остави да поминат тие мисли. :)
     
    На dunja му/ѝ се допаѓа ова.
  2. gabiohrid

    gabiohrid Активен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    ве молам за еден одговор до сите на форумов дали овие нагли временски промени ви влијаат на располозението мене ми предизвикуваат анксиозност хроничен умор сто многу ми преци во секојдневниот живот и работа што во некои денови ми предизвикува и депресија ве молам за одговор како да се справиме со се ова поздрав до сите на форумов одлични луге со храбро срце кои не се срамат да си ја искажат својата мака :sun:
     
  3. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    биле убав помин на одмор и да се изнауживаш и искапиш по еднаш за сите нас .. хаха така воопшто ќе немаш време за мислење .. само опуштено и ништо нема да ти биде верувај . Поздрав
     
  4. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.263
    Допаѓања:
    124.780
    Луѓе и јас се спремам за на одмор,односно неможам раат да се спремам од премногу обврски на работа,ама се обидувам да потспремам по нешто вторник рано наутро заминувам.Знаете морало што порано да се зграпчи денот :D Се си мислам нешто да не заборавам,како ќе биди,па како ќе ми поминува денот ако врне итн.Имам 10 дена барем од работните обврски и една безобрасна колешка да ми одморе мозокот,зошто во последно време многу се нервирам,ех мразам неправди.Убаво да си поминете сите што ќе одите,и да Охрид ќе одам,зошто имам фобија да одам подалеку.Поззз
     
    На elisabeta, GirlLove, bubic.k и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Убаво да си поминеешш :hug:
     
    На bubic.k му/ѝ се допаѓа ова.
  6. bile69

    bile69 Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2014
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    20
    fala bubuic eve sum vo grcija ama ne sum bas najdobro sinoka imav bienje na srceto a mislite se postojano so mene neznam kako bev dobra a sega ne nomozam imam nekoj nemir na dusata
     
  7. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.263
    Допаѓања:
    124.780
    Ајде храбро Биле дружисе повеќе,мисли позитивно,не давајсе.Убаво поминиси. :*
     
    На bile69 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. slucajna

    slucajna Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    84
    Само напред имаш убава прилика за забава и дружба да се опустис и да не мислиш што како и јас сум била на одмор и сум си поминувала многу убаво друго место супер дури и доста далечку па сум биладобра сега малку гостојбата ми е друга пред се сум бремена и милам за бебето инаку пак би одела еве и денес сум сама дома сопругот на работа глава матна па по дома наогам триста занимации да се прилагодам тоа е тоа мора да се биде храбар тога ке е тешко кога ке подзаборавиме но ке биде добро знам од сопствено искуство колку и да ние лошо ке биде боро ајде ние сме храбри и можеме да упсееме убав одмор на сите кои ке одат или се на одмор на да и јас размислувам ако нисто никаде но охрид кај нас да одам на некој ден ...убав ден друство мое храбро...
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. indijana29

    indijana29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    43
    ах девојкиии....сшто убаво ми помина таа аксиозност..повторно ми се врати...работава е што не се секавам какво беше чуството..толку ми е недобро...дали и трненњето низ цело тело ви се слуцува..толку ме плаши што мислам во моментот умирам...мислам дека порано го немав тоа само страв..е сега и трнењње и паники кога ке почне трнењето преголем страв...казете ми ви се случува трнење тешко дишење вртоглавици..овие три синтоми ги имам.. и ако идам некаде идам со сигурни луге и ако ме фати тоа одма бегам дома..ама и дома ми се слуцуваат синтомите и надвор...пијам пак терапија месец дена...не помага..лелелелее со ке се прави..ако сакате одговорете ми...
     
  10. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Ајде ќе ве молам пишете ми дали некој има искуство со елицеа, ја пијам десет дена по четвртина, па од денес сум на половина но не осеќам никакво подпбрување, фала однапред
     
  11. andarina

    andarina Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    15
    Znaci katastrofa mi e :( sekoj den ne mi e dobro, se sto ke procitam od bolest mislam deka sum bolna, postojano mi se spie, gledam se duplo zamateno , glavata bombaaaaaaaaaa , losi misli , kapak na tendjerevo raskinav so decko mi amannnnnnnn vekje ima li kraj ??????? ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;(
     
  12. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.263
    Допаѓања:
    124.780
    Ајде сите врлете се на вежбање јога,ве молам!!!!
     
    На dunja му/ѝ се допаѓа ова.
  13. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    toa sto si go mislis za sebe e najvazno povazno od sekoja tuga misla ,ako si mislis deka si zdrav i deka ne ti e nisto nema da ti bide nisto ,ako si mislis deka si bolen pa i ke bides ,zatoa imate izbor na misla ne mislete negativno sami si birame misli sami si pravime problemi ete toa e toa ne ni e nikoj kriv sto gi prifajkame milsite deka sme bolni i se nervirame i posle normalno ni se mati vo ocite ni se placei red drugi raboti,pa ajde dosta vejke svrtete nov list nova pozitivna misla ne go blokirajte mozokot so negativna
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Ај да речам се трудам да сум подобро, па и денеска ме опкружија еден куп позитивни луге па малце ме освестија да викам која сум :lol: затоа што некогаш заборавам дека уствари јас бев нај позитивната и ги тешев сите околу мене :) И таман онака си се расположив, што ми требаше да читнам де за девојкава од тетово што умрела на свадбата :@. и тоа пред спиење ахххх мутава. Ама ајде ке си речам така и било пишано. Добра ви нок храбри девојки |-)
     
  15. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    Да ти кажам Нате и јас се испотресов со тоа , пак посебно дека се плашам од мозочен и срцев удар капак ми беше
     
  16. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Убаво ја прескокнував цело време и не ја отварав цел ден, со ми текна пред спиење да отворам да читам ни јас незнам. За нас се забранети такви работи за читање. А за плашење истата сум, тоа највеке ме плаши. Ајде ке заборавиме на ова, и веке ништо такво не читам :)
     
  17. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Јас пак на форумов дознав за девојката што починала појма немав, немам време за на фб многу, и арно што немам иначе ке го наполнам мозоков со негативности,човецкиот мозок е како сунгер за собирање на негативни работи,ке го затупиме со нив позитивноста никаде ке ја нема и тешко ни е се разбира ,абе станете на сабајле потрчајте прочитајте некоја книга земете некое животно, малце живејтего животот не тупетего мозокот по интернетиве инаку нема спас за состојбава
     
  18. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    Leleeee panika me fati duri sega posle dolgo vreme otkako pojdov kaj sasho do denes mene mi e super i sega sum momentalno kaj advokat so maz mi poshto imashe mala soobrakjajka i sega sedam advokatkata pravi muabet so maz mi. A jas si mislam ke padnam ke se onesvestam pa mi se loshi abe katastrofa
     
  19. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    867
    Пол:
    Женски
    Аничкалео...сигурна сум дека не си паднала и дека ништо не ти се случило(знам по себе..вака ,,паѓав ,, со години)и нема да ти се случи ни во иднина, акаде тие во моментот ,,игнорр,, и позитивната мисла (добро мие)Каде тие дишењето кое секогаш го имаш да ти помогне...туку веднаш се фати да ни се пожалиш како ти е...Не, не те обвинувам , знам дека тука можеш да ни пишеш секогаш оти ние ќе те разбереме и поверуваме...ама дали можеме дати помогнеме....со сожалување...нееееее.Не бива мила и наместо дасе жалиш тргни злато по друг пат...дај ,,игнорр,, намислата што те нападна и ти ја зеде силата, нападни ја ти нејзе...речи му на стравот ,,благодарам што си тука , но јас усм сосема добра, оди си,,(може ви е смешно ..и мене ми беше на почеток ..).Веднаш преусмери ги мислите , не храни го стравот тој да расте...обиди се другпат и ќе видиш како за миг ќе ти стане полесно, следниот пат уште полесно и секојпат старвот ќе се смалува за на крај да исчезне...верувајте ми...
    Не лути ми се Аничкелео...само сакма да ти помогнам и на сите ВАС мили мои...
    ЈАС УСПЕАВ да се изборам со анксот , ќе успеете и вие :inlove:

    Во меѓувреме (ако не врне)дотерајтесе максимално :makeup и излезете да уловите некој машки поглед (..ммм..и тоа делува на аншето ,,оздравување,--ама ние ине сме болни само пречувствителни.(ЗАТО И ЈЕСМО ГДЕ СМО)Се надевам дека ви ја растерав ,,маглата,,...ајде кревајте го газ....о,,хехехе доста жалби по ФБ
    Ве разбирам и ве сакам
    Дуња
    http://www.narodnilijek.com/web/moc-sam ... ne-poruke/
     
    На AnichkaLeo, taci1, natemila и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    Како сте денес? Како го поминувате денов?поздрав до сите