1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Еглонилот е многу штетен, јас кога имам така многу гадење си пијам еден Ранитидин и за 15 мин ми поминува, и не се ич штетни, можеш и на гладно да го пиеш.
     
    На dunja му/ѝ се допаѓа ова.
  2. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    natemila штетен е ако го пиеш подолго време Јас лицно кога сум имала големи напади на анкс сум го употребувала или од брза помош ми ставале инекција и не сум имала нус појави или ми нанеле штета Секако реков само 7 дена а ако му помине и од едно апче доволно е Но секој има различно искуство па можеби си во право инаку секое апче е штетно Поздрав nate
     
  3. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Да, јас му го предлозив овој лек затоа што тој рече дека не е многу сериозно. Иначе да сите се штетни,но кога мораме ке си пиеме по нешто. Позз и до тебе убав ден :*
     
  4. Ogist

    Ogist Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2013
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    13
    многу е зафркнато ептен, но ако сакаш да ги отргнеш на начин како одбегнување , да ги побиеш или заборавиш знај дека нема никат да ги отргнеш, туку ептен повише се зајачуваат. Секоја мисла што ти дојде у момент, сомнеж, пример си слушнал некој добил срцев удар и сеа одма на тебе си го препишуваш дека и ти ке добиеш. Значи почни да размислуваш за тоа, откри се во врска со таа болест симптоми, како се појавува , од што, истражувај рационално и од сето тоа на крајот кога ги согледаш работите донеси заклучок и удри печат! тоа од прва нема да се вреже али пофторувај го нонстоп, така и со другите мисли и сомнежи кога ке ти дојдат една по една расќистувај ги,тие што нема да испаднат по твое колку и да боли помири се и прифати ги како нешто нормално секојдневие. А у мегју време подобри си ја храната јади здраво, не седи дома, шетај , прави тоа што од секогаш си го сакал, некое хоби и така ...
     
    На elisabeta и natemila им се допаѓа ова.
  5. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.270
    Допаѓања:
    124.826
    Ќе бидеш како не,како што претходно ти успеа ќе ти успее пак:* Немој да се потпираш само на апчината работи на себе со позитивни мисли,и времето е малку депресивно.И јас имав стресен ден,се нервирам за се и за сите,еве сега пред малку се изнаплакав а тука е и пмс ех жени....
     
    На bubic.k му/ѝ се допаѓа ова.
  6. angel01

    angel01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    toa isto mi se slicuva mene posle prekid na terapijata po ses meseci me povtoruyva i pak se otpocetok
     
  7. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    јас примам терапија веќе 5-6 месеци .. немам направено прекин иако родителите ме убедуваат да пробам да ги заменам со некои апчиња на природна база .. но јас никако не сум за ... сега од понеделник здравје ќе одам на контрола па ќе видам како ќе биде .. веќе смачено ми е од болници каде чекањето ред пред вратата на психијатарот најмногу ме вознемирува .. зошто секое одење гледам различни луѓе со кои судбината била сурова (нервите се дефинитивно најтешката работа) и кога ќе влезам внатре веќе сум изгубен случај .. тоа е веќе незнам секакви мислења ми се вртат во глава дека сите се со мене од сожалување,дека родителите ми допуштаат многу повеќе ради состојбава ,дека дечко ми кој е цело време напнат е од жал со мене зошто би имал грижа на совест ако ме остави .. и се така си седам и си плачам .. хаха тешка работа но сепак имам надеж, ќе се трудам, ќе живеам со една цел .. да им покажеме на сите дека и на ова чудо можеме да му го најдеме крајот .. и да додадеме уште многу светли бои на портретот на животот .. :muscle:
     
    На Carpisa му/ѝ се допаѓа ова.
  8. angel01

    angel01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
     
  9. angel01

    angel01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    doktorot znae koga da ti ja prekine terapiajata ako ti seuste ne se custvuvas dobro ke tri ja prodolzi lecejneto odi bavno ama ima rezultati samo treba trpenie
     
    На bubic.k му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site! Eve me i mene povtorno na forum :)
    E sega vaka... jas imam spondiloza i od iskustvo ti kazuvam ne pomaga niedno apche za da ja opravi, megjutoa ima apchinja za da ti smirat vrtoglavica.
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    I ne dopishav... mene sekoja godina ova vreme mi se pojavuvaat vrtoglavici zaradi spondilozata, odnosno koga preoga vremeto od toplo kon ladno i obratno togash mi se izrazeni sekojdnevno. Ama seto toa e normalno ;)
     
  12. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    A da ve prasham... dali nekoj od vas ima strav od sedenje sam doma ili idenje do prodavnica ili bilo kaj sam? Jas prekinav i kola da vozam i voopshto sama nemozam da sum. kako se spravuvate so ovoj problem? Jas rechisi godina dena se macham, a sakam da go pobedam toj strav
     
  13. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Луѓе јас една година бев на еглонил, секако со консултации на доктор. Па од долгото користење ми се покачија холестеролот и триглицеридите и плус почна да немам редовен циклус. Со еден збор лудуваја хормоните :) но многу ми помогна кога ми беше најтешко! па сега сум на АД елицеа и сум супер!
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  14. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Мене ми беше страв да седам сама дома, а ме оставеја јас бегав во комшии или обавезно викав некој кај мене. Ама еве овој месец почесто сум сама дома, и некако веке не осекам толку страв, зимам нешто работам по дома, или да зготвам нешто што знам хахха затоа што многу не знам да готвам. Иначе ако седам само ми е страв и ми идат лоши мисли. А за искачање сама уште некако не сум стабилна, одам по малата ја зимам од школо ама пак е присутен тој страв од онесвестување, ама не се откажувам, одам со страв :)
     
    На dzuls и dunja им се допаѓа ова.
  15. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Секако дека си нормална личност која повторно поминува некој потежок период. Се сеќаваш како ме тешеше ти мене во летото?? Јас не да бев во дупка тогаш, под земи бев, како да не живеев, но по неколку месеци терапија, подршка од психијатарот и мојте најблиски јас сум истата како порано, дури и многу похрабра. Со силна желба и голема верба ќе помини се! Само храбро и не се откажувај! :* поздравче
     
    На bubic.k му/ѝ се допаѓа ова.
  16. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    zdravo prostete za latinicata od mob sum pustena.Znaci 5 meseci raat spokoj ubavina i za nesto sto ke te izvadi od takt se se vrati po staro :( zashto vaka zashtoooooooooo :( mi se poremeti za prv pat ciklusot se poremetiv i jas na se pomisliv na sekoja bolest nalet veke samo sedam i si placam .......................................
     
  17. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    867
    Пол:
    Женски
  18. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    867
    Пол:
    Женски
    Мразам да ве плашам и да ставам дијагнози оти не сум лекар ама читајќи те се присетив на себе си ...вака се чувствував кога ми се расипа тироидната ...можное , ај провери си ја тоа е лесно..едно ехо и преку крв два хормона ќе ти испитаат.Инаку сите што имаат проблем со тироидната имаат покачени холестерол и триглицериди, ама не мора да значи.А за остеофитот и спондилозата...обиди се со јога вежби...ја содам на јога 3пати неделно...и анксиозноста е на 0, холестеролот под контрола, ајас веке немам вртоглавици.Инаку Да спондилозата може да прави вакви зезанции со вртоглавици и нагон на гадење...ама и за тоа има физикална ...сепак јогата е ЗАКОН..и ако можам јас со 48...можете и вие младималку дасе активирате ..хе хе хе...
    Поздрав од Дуња
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    ne pijam nikakvi lekarstva samo shto bev nastinata i piev samo daleron
     
  20. emekreme

    emekreme Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    206
    одамна ме нема на форумов, отварам и гледам @dunja уште е тука и не поддржува сите, јавно да кажам дека откако ја запознав се чувствувам мноооогу подобро - без терапија сум веке година дена освен хелекс од 0,25 по потреба (може да е 2 - 5 пати месечно што е сепак гооолем успех за мене бидејки многу одамна го имам чудово), треба да земеме пример од неа и да истраеме „машки„ <3
     
    На dunja и natemila им се допаѓа ова.