1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    Здраво :) абе да не ме заболи нешто аман веке [​IMG] досега не ме болело во слабината а сега и тоа го осетив кога ке земам воздух и сега си помислувам на се и сешто. Сте осетиле ли вие вакво нешто?
     
  2. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Не ти е ништо, и мене многу пати така ми се случува некогаш
     
  3. Lejla-86

    Lejla-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Здраво. Како сте? Еве ме и мене се нешто ме боли, ми се врти, матно гледам и нормално преоптеретување со непотребни и црни мисли, нешто лошо ќе ми се случи. Ама не се откажувам, ги носам децата во градинка, одам на работа, максимално комуницирам со колешките и колегите, одам на состаноци, ама мислите ми се секогаш другар. Што ке се прави? Мислам дека е најдобро додека можам да се борам без терапија. Поздравче.
     
  4. ccca

    ccca Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.205
    можно е да си метеопат или да имаш проблеми со крвниот притисок (мери си го притисокот неколку пати у денот, примети како ти влијае кога нагло ке се наоблачи/залади/затопли...најбоље ти е на доктор )

    за секој случај прекини со гледање на било какви турски серии(на кој други филмови со зелено кругче има сцени од пукање со пиштоли,колење,тепање...целосен пропаст и затупување на светот)/сапуници, дека стимулираат глупи мисли (со понатаму стимулираат чуство на живост заради адреналин и зависност од глупи мисли)

    http://www.helpguide.org/articles/anxiety/anxiety-medication.htm

    у никој случај не земај апчиња против анкциозност на своја рака без пропратна терапија кај психијатар, дека истите можат да предизвикаат зависност и сериозни психолошки проблеми (манија/самоубиствени мисли)
     
  5. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    natemila во претходните постови имаш поставено прашање дали некој се онесвестил од паничен напад,ке ти одговорам и мислам сите ова треба да го знаат дека не е можно човек да се онесвести од паничен напад,самиот паничен напад во тој момент не штити за а ние не се онесвестиме срцето забрзано ни чука ни иде чувтво како пред паѓање но никогаш од паничен напад не може да се онесвести човек ,ова го пиши во книгата Panic Away .
     
    На bubic.k, dunja и natemila им се допаѓа ова.
  6. Lejla-86

    Lejla-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Претпоставувам дека сум метеопат, бидејки при секоја промена на време страшно ме боли глава, а притисокот до пред некој месец од кога почнаа и проблемите ми беше 90 со 60, а почесто и понисок на пример 70 со 40, 80 со 60, сега кога и да мерам ( а гледам тоа да е поретко) ми е 110 со 70 , а кога сум вознемирена се качува и до 135 со 90.
     
  7. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.924
    Допаѓања:
    31.197
    Јас се лечам без терапија, има денови кога сум супер има денови кога сум за никаде. Најмногу ме фаќаат паники во затворен простор кога има луѓе повеќе и одма мислам дека ќе се онесвестам, ама мора да се бориме, да продолжиме понатаму, се надевам еден ден ќе ја надминиме оваа состојба :D
     
  8. dzuls

    dzuls Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    44
    Zenski mozno li e od sekojdneven strav I stress da vi paga kosata malku poveke od normalno? Mene mi paga najveke koga ja mijam I pri ceslanje mislam deka prameni vadam ke poludam non stop u glava mi e deka imam leukemija ne sakam ni da ja mijam od samata pomisla sto ke vidam pri ceslanje poluduvam tonam vi se desi li takvo nesto primetivte promena vo kosata?
     
  9. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Dzuls srcka, iskluchi ja od glava leukemijata VEDNASH! na tie luge kosata im pagja od hemoterapijata, ne od bolesta. kosata ovoj period opagja od vremeto, eve neka kazat site deka ovoj period im opaga kosata, ne si edinstvena. Mene celi prameni mi pagaat. ;) Inaku jas denovive se macham so crni miSli, da ne si nashtetam sebesi bla bla, imam tahikardii, strav od depresija... ste imale li vakvi periodi?
     
  10. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Хахах абе каква леукемија не трескај, јас кога ја мијам мислам кадата ке се запуши од коса, мислам без коса останувам, и мене многу ми паѓа стално, а сега периодов па ептен, јас си пијам пивски квасец тој е убав и за коса. Ивка нема да си наштетиш. Јас сум добро, имам мали напади кога ја зимам малата од школо, ама одам и си мислам на нешто убаво и дуи не приметувам како стигам до школо, сега ке оди на претстава па бараме алишта и ке правиме цвет од хамер. Ме фака вртоглавица, ама одма зимам бришам прашина, па дури и на скала се качив прозори бришев. На фб се зафркавам со пријателите, удрив на мисла како да искочам со еден тип и легнувам со мисла на него. Насабајле се будам малце вознемиено ама си викам абе ова е додека се расониш и така. Прееска ми беше малце мака и ми дојде желба сама да искочам да вртам круг, па отидов си купив и крем си правев палачинки и такаа. Веке реков ке му водам инат па да видиме кој ке испадне посилен.
     
    На bubic.k, be.positive, deskarada и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    @dzuls ne se sekiraj period e, i mene celi prameni mi pagaat posebno koga ja mijam.
     
  12. dzuls

    dzuls Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    44
    Lele nemate pojma kolku mi olesnivte ubedena bev deka sum bolna majka mi doma kine nervi so mene koga I vikam bolna sum od nesto ona mi vika ti so tvojot mozok ke me umres :( ama sea mnogu mi olesna fala vi mnoguu inaku Nate like za inaetot te poddrzuvam.
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  13. dzuls

    dzuls Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    44
    Da znam deka e period ama od sredinata na septemvri pocna da paga aj ja skrativ malku nisto prodolzi da si paga I uste si paga koga e mokra prameni vadam I toa me zastrasuva do sea vaka ne primetiv opaganje I zatoa si napravivfilm
     
  14. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Јас одамна го поминав тој страв дека сум болна од леукемија(facepalm)страшно беше стварно неможев да се убедам дека несум болна секое влакно сто ке ми паднеше од косата за мене беше страв ,леле ко ке ми текне готово дури почнав да размислувам како ке се спасам од таа болест а мене ништо не ми беше ужас ,се помина ке помине и кај тебе
     
    На dzuls му/ѝ се допаѓа ова.
  15. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.924
    Допаѓања:
    31.197
    И јас имав такви мисли дека сум болна од леукемија и некогаш на моменти пак ми идат тие црни мисли, или ако видам некоја модринка на телото одма со тоа поврзувам, или кога се чуствувам уморно, изцрпено, а често сум таква одма мислам дека ете некоја болест имам или пак не можам да земам убо воздух па мислам дека ќе ме мавни или срцев удар или мозочен.
    Се обидувам некако тие мисли да ги отргнам, еве сега и аеробик почнав, цело тело ме боли денеска, секој можен мускул, одвај по скали слегувам, одвај седнувам дури смешна сум :lol: утре пак одам, втор ден, убаво се чуствував додека вежбав, сама појдов не знаев никој, таму запознав нови луѓе, и таа инструкторката многу фина, сето позитивна енергија, се надевам дека и утре ќе биди се во ред дека нема да ме фати некој напад. :)
     
    На dzuls му/ѝ се допаѓа ова.
  16. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Само инает е лекот. Самите ние, ништо не ни е. Живи сме, здрави сме, среќни сме! Гајле не ни е! :party:

    Погоре прочитав дека некој советува некој да мере притисок, јас сум против. Ти немаш почувствувано проблеми со притисокот па за да го мереш. Тоа ќе ти ја зголеми анксиозноста, стравот, не дај Боже па и панични напади... Батали тоа, според мене нема потреба. Бори се сама и ќе се избориш верувам. :muscle:

    Поздрав до сите! :hug::hug::hug:
     
    На dzuls, deskarada и natemila им се допаѓа ова.
  17. Matea94

    Matea94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    448
    Lele na sekoj razni stvari mu se desavaaat nemozeme da si gi iznakazeme problemite se tesime samo :( jas nemozam da spijam sega se macam od strav se osekam kako isklucena od svetot se zaprasuvam razni prasanja na koi nemozam da dadam odgovor i se nerviram...mislam deka imam nekoja bolest vo glavata nesto na mozokot sega bas mi e takov moment ..
     
  18. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски

    И јас мислам дека имам нешто во главата, некоја болест. Не си единствена. Со Господ напред, добри сме. <3
     
    На Matea94 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    Само да ве поздравам и да ви посакам убав ден.. на службеното патување се беше во ред фала на господ , искуство плус .. вчера имав малку пострашен напад но во ред е го преживеав хахаха .. насмевка на лицето и уживајте во денов
     
    На be.positive, mal.ecka, deskarada и 2 други им се допаѓа ова.
  20. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    Здраво. Како се осеќате со времиштево? Јас сум како богдачува де ми се врти се си мислам ке паднам па и вечер треба да одиме на слава на две места и одма си мислам што ако ме фатат паниките таму налет веке сама си го правам ова :( лудило ме фаќа од гужви од полно народ. Ни сама незз како ке си поминам. Позз