1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Се е до нас самите, јас сум добра, дееска отидов по малата во школо, ама морала да остае да пробаат за приредбата, па учителката ме замоли во меѓу време да и помогам околу шкавчињата и средување а училицата, и така си остаав цели 2 саати во школо. Немав напад, само онака малце како изгубеа во простор и време, ама полека полека ке се среди се.
     
    На Vesna^^, be.positive, bubic.k и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    :dance:Braaavo Nateee ... Braaavoo Natee :dance:
     
    На be.positive му/ѝ се допаѓа ова.
  3. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.924
    Допаѓања:
    31.197
    Јас сум опседната со срцето, имам недостиг на воздух, притисок во градите и само мислам е денеска ќе ме мавни срцев удар :sweat:
    Во средата и беше веридбата на сестра ми, и наместо јас да се веселам, мене ме фати паника, жештини, мислев ќе паднам ќе се онесвестам, а таман се смирив,па почнав да чуствувам стегање во гради и одма црни мисли да не паднам па да расипам се :x
    Пред некое време баш бев океј, сега со овие мисли за срцето маки водам.
     
  4. Vesna^^

    Vesna^^ Активен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2014
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    zdravo
    jas sum nova na forumot mnogu citav i kaj mnogu se pronajdov jas stradam so ova godina i tri meseci zivotot mi stana pekol... najprv problem mi bese gusenje, tahikardija i bockanje na srceto, kako bolka vo zeludikot i gradite. po site ispituvanja se dokaza deka nemam organski problem no postepeno kako pominuvase vremeto pocnav da imam problemi so vrtoglavica i sekojdnevna glavobolka mnogu crni misli i samo crni sega veke sum epten zagazena srceto mi lupa sekojdnevno mislam deka ke dobijam nekoj udar, glavata isto taka me boli sekoj den imam strasni vrtoglavici, imam golem stravo od ludilo i od smrt. se osekam kako da nemam nades za nisto deka ziveam den za den bes nekoja nadez kako besorientacija. Si zakazav na psihijatar za nekoj den ke pocnam da odam se nadevam deka ke ima nekoja korist. dali nekogas ke se spasam ne mozam veke vaka. inaku sum 24 godini mazena sum i majka help!!!!!!!!!!!!!!!!!
     
  5. Vesna^^

    Vesna^^ Активен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2014
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    istiot problem go imam odamna pa uste sum ziva :) Mora da pomine i ova mora da imame nadez
     
    На deskarada му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Nevergiveup1

    Nevergiveup1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2014
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Машки
    Најпрво морате да се помирите со фактот дека мора да барате стручна помош т.е доколку имате анксиозен напад најпрво треба да се уверите самите себе дека се е во ред со вашиот организам и поради тоа одите на преглед по овој чекор секако се укажува дека вашиот организам е во ред. Со самото ова кога ке дојде до нападот на анксиозноста или кога ке дојде до паничниот напад како сакате, треба сами да си се изборите со себе на начинот: со мене се е во ред ова е само мојата психа. Е сега знам дека не е лесно затоа што и јас самиот се носам со оваа болест од 17 години но морате да се соочите дека сакате или некете ќе морате да се носите со оваа несакана последица. Значи ништо не ви е, е сеа за да ги олесните симптомите (доколку прв пат читате сте нов со овој проблем или сте 17-20 години знам дека ова ќе ви биде многу тешко) мора да се јавите на психијатар. Моментално најдобро решение понудено од страна на веледрогериите е Пароксетинот. При употреба на овој медикамент јас ви препорачувам доколку не студирате а додека да започне да делува пароксетинот да употребувате воедно и СЕДАТИФ ПС (PC) кој можете да го набавите од бугарија а кај нас не е достапен. Седативот можете да го најдете без рецепта додека пароксетинот морате да го земете со рецепта од психијатар и може да се најде кај нас. Е сега ги користите двата лека наеднаш седатив пс го користите околу 30 дена и овие апчиња се шмукаат и се по нештетни од лексилиуми и останати срања кои се продаваат кај нас но доколку учите нема да имате способност да научите затоа што не дозволуваат мозокот да се замара. Овие вторите ви ги кажувам да ги пиете до моментот додека да започне да делува пароксетинот поради тоа што треба од 4 до 8 недели за да го осетите неговото дејство(најважно е да не се откажувате од примањето на пароксетинот). Значи треба да ви биде јасно дека оваа болест или појава не се лечи како настинка или грип со 5-6 инекции и готово туку треба време. Знам дека најтешката работа ви е да кажете дека сте анксиозни поради фактот што ке помислат вашите пријатели или луѓето околу вас, но морате да се соочите со ова и да им кажете дека сте анксиозни и на овој начин при нападот на анксиозноста полесно ке се носите со самиот напад. Останата работа која сами треба да ја направите во врска со анксиозниот напад е во тој момент секогаш имате мислење што ке помислат другите доколку ми се случи нешто(ова најчесто се случува доколку чекате долг ред или доколку сте во гужва, на предавање итн), може да ви кажам дека сите сме луѓе И ДОКОЛКУ ви се случи нешто тие што се околу вас иако не ги познавате секако дека ке се потрудат на најдобар начин да ви помогнат А ФАКТ Е ДЕКА НИШТО НЕМА ДА ВИ СЕ СЛУЧИ (ова постојано да ви биде во глава). Ви гарантирам дека по 6 месеца од самото користење на пароксетинот ке почнете да осекате подобрување но за да го постигнете тоа треба и сами да се потрудите најдобро е да го држите мозокот зафатен т.е цело време да правите нешто да гледате комедија филмови, дискавери канал, слушате музика (избегавајте српско и останати депресивни срања) читајте некоја добра позитивна книга играјте игри на компјутер се со цел да спречите да размислувате за анксиозноста или да размислувате за лоши работи. Е сеа друго што можам да ви препорачам а нема да ви го кажат психијатрите е употреба на Аминокиселина L-theanine, активно спортување, доколку можите јога медитација итн. И за крај НЕ СТЕ ЛУДИ поради тоа што лудиот не знае декае луд ! еве ви некоја книга која може да ви се најде некако да се носите со овој проблем и нека ви е со лесно.
     

    Прикачени фајлови:

    На anuskaNESTLE, lavanda 07, deskarada и 2 други им се допаѓа ова.
  7. bile69

    bile69 Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2014
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    20
    Luge dali ste zabelezale so. Terapijava da. Imate promeni I so. Menstrualniot ciklus da. Vi doaga na. 23 ili 24 den ako. Ima. Nekoj. Neka. Pise se plasam mene mi bese. Se. Na 28 den. Sega. Se. Na. 23 ili. 24 pisete
     
  8. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Nevergiveup1 убаво кажано :)и благодарам за книгите:)
     
  9. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    zdravo .....e denes sum bas kako izgubena stanav nisto ne mi bese si svariv kapucino sednav i koga pocna da mi se gadi lele se ispovadiv od pamet :(
     
  10. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    Nate sistematskiot pomina super krv mokraca super e samo vakcina ne primivme posto nema polni 6 godini posle nova godina ke primi :)
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  11. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    И мене така ми се дешава . Се ќе биде во ред и наеднаш ќе се изгубам
    Друго мене многу ме мачи ... Секогаш кога ќе дојдат моите родители се трудам пред нив да се однесувам нормално и на крај све ми испаѓа наопаку .. и тоа од шо цело време некако се стегам,неможам да се опуштам лелеее незнам ни како да опишам .. ама многу лошо испаѓа на крајот
     
  12. Matea94

    Matea94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    448
    I jas sum ista koga stanuvam od son se osekam mn nikakvo kako da sum izgubena kako da ne mi e jasno sto se slucuva okolu mene ..i sekoja vecer sonuvam strasni raboti i strepam vo sonn
     
  13. lina.ina

    lina.ina Активен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2014
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    38
    I mene ne mi e bas ko so treba srceto mi cuka brzo i omalaksano se osekam nz so da pram :/
     
  14. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.259
    Допаѓања:
    124.742
    Написе еден цеден лимон со 2 полни лажички шеќер ќе ти се врати малку енергијата,помага лимонот против анксиозност.
    http://kajgana.com/zoshto-e-dobro-da-se-napiete-chasha-voda-so-limon
     
  15. lina.ina

    lina.ina Активен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2014
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    38
    Se napiv od sabajleto ama bez seker malecka i pokraj AD nesto pak sea me goni ovaa sostojbata sepak tnx malecka,ke probam so maki da izlezam ubav den
     
  16. lavanda 07

    lavanda 07 Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2014
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    И мене денеснесто не ми е ко со треба т.е.цела недела во глава ми е матно немозам да ги тргнам овие неубави мисли секако пробувам но не ми оди само несто ме стега во градиве и се гушам имам нркоја нелагодност во стомакот незнам со да правам се напив хелекс но ми се цинисекој момент дека це ме нападни паника ;(:(;(
     
  17. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Јас се убаво си станав, се наспав, и оп некој проблем со бившиве девери, и одма тахикардија, изгубена и слично. Ама одма земав шекер и вода, лимун јас сечам на пола и си лижам хаха, и првпат во мојот живот реков чекај стоп ке се спротиставиш и ке бидеш посилна. Им кажав што ми лежи на душа, срцево за секунд ми се смири, почна нормално да си чука. Е сега ме боли малце глава и ми е мутно ама па голем стрес од сабајле доживеав.Ама не се давам, утре сме од 12 сатт во школо на проба за приредбата во понеделник, ке си се лакирам сега ке се спремам и утре нов ден со нови сили ке гледам да си го поминам убаво. Убав ден на сите :*
     
    На mal.ecka, elisabeta и bubic.k им се допаѓа ова.
  18. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    јас све поарна и поарна сум да се пријавам:)па како ми легнаја книгиве сега ме пробудија
     
    На natemila, lejlla, bubic.k и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Vesna^^

    Vesna^^ Активен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2014
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Lele duso beter sum...:( a a te prasam imas li cuvstvo kako bodezi vo srceto mene i toa me maci pozzz
     
  20. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Zdravo mili moi. Jas vaka malku poslikovito ke vi objasnam kako mi e mene pa da mi kazete dali nekoj imal vakvi simptomi. deneska, me fatila nekoja nervoza do stepen da mi se tresat nozete i racete i srceto mi chuka prebrzo, duri mislam ke mi zastane. imam i ekstrasistoli (preripnuvanje na srceto) i kako nekogash da mi podzastanuva srceto. Srashno chuvstvo. Sum bila na lekar velat ne e voopshto losho deka srceto mi e super. Ama jas sum preplashena. Imate