1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. an4e25

    an4e25 Активен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    tarapijata mi zavrsi jas bev dobro se custvuvav silna i mislev deka poveke nema da se poftori se slucuvaja momenti ama pominuvaja se spravuvav ama nekako ovoj pat nemozam da se spravam nekako, a inaku prvo pauziranje mie na apcina ima 6 meseci nepijam nisto.mislev deka se pomina i nikogas nema da se vrati ama eve pak ;( falavi mnogu pozz
     
  2. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Ане биди храбра ке помине и овој пат, земи б6, магнезиум шумечи на супра вит, пиј некој чај навечер, диши длабоко мора да помине ништо не е вечно па ни ова. И мене не ми е сјајно,ама не размислувам да се разочарам :*
     
    На valeri31 и dzuls им се допаѓа ова.
  3. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.615
    Пол:
    Женски
    Само полека, диши длабоко и повторувај си во себе дека не е ништо и ќе помине. Обавезно земи нешто благо или шеќер и вода, неверојатно многу помага да си дојдеш при себе и да помине напнатоста. Пиши како си поминала и запамти дека не е ништо страшно, само момент на паника е, брзо ќе помине.
     
  4. bybeDkid

    bybeDkid Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2014
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    3.227
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки,

    После неколку месеци пауза од се, еве ме пак по старо. Бев скоро излекувана да се рече, ви се пофалив тогаш дека најдов работа, животот ми се подобри, добив желба да излегувам, да се дружам, мислите уште ме мачеа, но симптомите се намалија мноооогу. Потоа најдов уште една работа, сега работам на две места, наставничка по англиски сум, кога пред некое време почнаа да ме мачат тахикардии, стегање во гради, гадење, нагон за повраќање и интензивирање на мислите од типот Леле ова пак ми се враќа. Во понеделникот бев во Еквилибриум, психолошко советувалиште, зборував со психијатарката, ми рече дека не било панична состојба, дека не било ни анксиозно растројство, туку нешто како последица на она што ми се случувало. Да ја цитирам: За ова ниту еден психијатар на светот нема да ти даде лек. Ти си најнормална личност. Ова е страв од стравот.

    Е тој страв од стравот ме убива. Не можам да спијам убаво навечер, мака ми е 5 чекора да направам, пак не ми се излегува, тахикардииве и стегањево ме убиваат. Претходно имав мака со вртоглавици, сега со ова. И веќе не знам кај да се обратам. Се чувствувам како никој да не ме разбира, како да им се качив на глава на сите, не се трпам ни ја, нити некој друг можам да поднесам. Немам мир ниту минута. Ако пеколот имаше име тоа ќе беше ова. Помислувам и на самоубиство. Легнувам навечер и си викам Господе земи ме, не дозволувај повеќе да се мачам вака. Преку глава ми е од солзи, жалење, стегање, гушење, мисли, психијатри и психолози. Не можам веќе да се мачам, нит другите околу мене да ги мачам.
    Се надевам дека вие ќе си го најдете спасот, затоа што за мене го нема.

    Инаку не знам дали се гледа името, за секој случај тука е BubaMara26.
     
  5. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Жал ми е и за тебе што те зафатила анксиозноста :( да знаеш дека не само ние што пишиме на форумов туку и сите луѓе живеат со некој проблем. Најбитно е да веруваш во себе и Бог, постојано повторувајси дека нема да ти биде како што ти било некогаш, дека е ова само состојба и утре ќе биде многу подобро, разговарај со некој близок, искажисе нека ти олесни. Посети и психијатар, разговорот со него вреди повеќе од се ( ама стварно добар психијатар) пиши што лекови пиеше и колку време?
     
  6. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Бубе ајде и тебе да ти пишам :) ако можам со некој збор и јас да помогнам некому. Најпрво никако мислење за самоубиство, знам дека не го мислиш тоа озбилно, но никогаш да не го спомнуваш! Ти си здрава, докторката била потполно во право, ти не си за лек, лекот ни е во умот. Кога еднаш си можела да излезеш од стравот можеш и сега, зацртајго тоа во главата. Знаеш дека стегањето и гушењето и се други потекнува од стравот... Морам исто да ти кажам дека времето многу влијае на тоа како се осеќаме, а еве во последно не ни оди во прилог. Стани на нозе и кажиси дека можеш, дека мораш да се избориш и дека утре ќе буде многу подобро! Само храбро, поздрав!
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  7. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    никако со вакви мислиииииии, ама никако. Мисли на иднината, никогаш не се знае што ни носи животот. Денес ке плачеме, утре ке се смееме, и се така, во животот мора да има и бура, но кога ке помине ке бидеш посилна. Верувај во подобро утро и молимте немој со вакви мислиии
     
  8. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.924
    Допаѓања:
    31.197
    Денеска се чуствувам одлично :D Станав денеска порано, се средив убо заминав на факс, од таму на кафе со колегите, после тоа по бутици ваму таму па бев на вежбање, многу поубаво се чуствувам од кога почнав со вежбање, и да сум нервозна со вежбањето заборавам и стресот го исфрлам. Сега вечерва со гости, славата ни е, повелете на слава :lol: :D
     
    На lavanda 07, Rozana, mal.ecka и 4 други им се допаѓа ова.
  9. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.924
    Допаѓања:
    31.197
    И мене често ми се случува да имам стегање во градите и мислам дека одма срцето не ми е во ред, ама знам дека сето тоа е од анксиозноста и се обидувам да игнорирам, или пак вртоглавици, некогаш знаат и цел ден да бидат присутни или да ми упропастат некои важни моменти, ама мора да се бориме, ние знаеме дека сме здрави и дека сето тоа што ни се случува е во нашиот ум, какво самоубиство, не мисли на тоа, ајде утре е нов ден, ќе биди подобро :) Пробај да медитираш, јас еве од пред една недела почнав, навечер кога ќе си легнам си пуштам медитации на youtube, одма ме опушта и одма заспивам :)
     
  10. an4e25

    an4e25 Активен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    jas piev elicea i sentis mislam 9 ili 10 meseci mi traese tarapijata posle toa bev dobra mislev nema poke da setam vaka , jas sekavav ama poslabo i nekako se spravuvav ova eve posle 6 meseci, 3 den nekako nemozam napati mi idi sila si velam ke pomini ama napati...;( mi se placi mnogu sakam da bidam starata...;(
     
  11. an4e25

    an4e25 Активен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    imam sentis eve 2 dena gi pijam ama nevidov poarno |(
     
  12. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Не мисли дека ќе ти биде како порано, кога си можела да бидеш ок 6 месеци без лекови ќе можеш и сега. Елицеа пиам и јас, а сентис првпат слушам, највероватно станува збор за седатив? Инаку совет од мене да си закажиш на психијатар, не се фаќај пак за лекови или пробај на природна база нешто (пиј чај од кантарион). Поздрав
     
  13. an4e25

    an4e25 Активен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    fala mnogu za sovetite i mislenjata koga gi citam kako da mi olesnuva vi posakuvam se njubavo...
     
  14. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    мене ми се дешава малку хаос. Утре треба да патувам и си мислам дека ќе се случи нешто лошо и дека ќе ми се слоши. Друго, главата ме боли на моменти, некогаш си мислам дека ми се замаглува, ми се врти. Пешачев до пред малку, онака долго и многу и стомакот ме заболуваше јако на секунда. Потоа ми отрпна едната нога, па ми помина, после некое време истото и со другата нога. Звучи смешно, но си извадив болести многу... :( Се е во ред нели? Ви се случува ли и вас истото? Не знам што да мислам... Си мислам дека имам некоја болест, дека ќе добијам удар пу, пу, не дај Боже... и така.
    Пишете, ве гушкам!
     
  15. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    Абе Уживај ништо не еее .. на сите ни е така,сега пак како шо се смена времето симптоми еден куп. И мене Не Ме Држи место кога треба да патувам , но еве од сегде фала на Господ сум дошла здрава И жива.
    Опуштисе,диши длабоко и убаво да си поминеш. Ништо нема да се случи :*
     
  16. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Така е @bubic.k , Бог е со нас и се ќе биде добро. Ама со овие паникиве и симптомите хаос. Си умислуваш болести? Ајде се пишеме утре вечер здравје Боже да ви кажам како сум поминала. Фала многу! :*
     
  17. Rozana

    Rozana Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Девојки бев на психотерапија и да ви кажам колку повеќе работи открив за мене и за мојата состојба толку полошо се чувствувам.Постојано си барам некои нови симптоми и се заплеткувам во мрежата уште толку.Мислам дека најдобро е постојано да се прави нешто што го одвлекува вниманието од фактот дека имаме проблем.Така со текот на времето можеби и неосетно ќе исчезнат симптомите.Јас веќе немам панични напади само фактот дека имам анксиозност и опсесивни мисли постојано ме прати и ми се чини дека бидејќи и давам толку големо внимание и постојано се анализирам не можам да ја победам.Не е лесно знам но мора некако да ја прифатиме нашата сосотојба како нешто нормално за да можеме да ја пребродиме.Уште да почнам да го применувам ова и во пракса ќе биде супер :D Поздрав до сите
     
    На Matea94, natemila и Vesna^^ им се допаѓа ова.
  18. Vesna^^

    Vesna^^ Активен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2014
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Mislam deka nema nikogas da pominat simptomite vrtoglavica, bodezi vo srceto, nedostatok na vozduh, sttrav od ludilo i smrt pijah heleks i sertaline 2 nedeli ama ne pomagat
     
  19. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    И да знаеш, чај од кантарион не смееш да пиеш додека пиеш други лекови, барем не смее во комбинација со Елицеа. Инаку се согласувам, треба да отиде на психијатар. :)
     
    На lejlla му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Розана каде почнуваш? доколку ти е добар психијатарот и спремен дефинитивно Најдобра терапија е КБТ