1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. d-r.zdravje

    d-r.zdravje Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2014
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Машки
    Bitno nate dobra da bide a Doktorot? Hehe
     
    На lejlla и natemila им се допаѓа ова.
  2. sheis

    sheis Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    243
    Пол:
    Женски
    Девојки ми треба мала помош :) и јас се справувам и правам се да бидам по цврста да не потпаѓам на психата. Кога ке се сетам т.е кога мислам на анкс. веднаш осеќам како вртоглавица како да во секој момен ќе паднам, а кога нешто друго ми го одвлекло вниманието се е во најдобар ред. Пред некој ден слушнав некоја баба ќе ја снимале во главата пошто имала вртоглавици и јас сега тоа си го врзав во глава да не имам и јас нешто. :/ секогаш редовно на 2-3 месеци си правам крвна слика, и слични прегледи. Поможете ми некако... дали е само до мислата или да одам да се снимам и јас?? :worried:
     
  3. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Е ова да му го κажеш на матичниот ќе ти вρзе шамаρ :) баба е таа мила, не се споρедувај со баби :) самата κажа... κога мислиш ти се случува тоа... знам, на нас анκсиозните најдобρи дρугаρи ни се доκтоρите, ама тие нас не не саκаат. Нема потρеба да идеш на доκтоρ, ќе ти повтоρува сеκогаш исто... не мисли на тоа, уживај во животот :) е сега јас да пρамам... после напоρен ден и ден со стρесови, ви се случува ли да ви пптсκоκнува или κаκо да ви подзапиρа сρцето? Односно да имате еκстρасистоли?
     
    На deskarada, mistrivce, natemila и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Emili12321

    Emili12321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2014
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    288
    многу често ... но како за чудо тоа никогаш не ме плаши бидејки свесна сум дека е од замор и е нормалнo
     
    На mistrivce, ivka-slivka и sheis им се допаѓа ова.
  5. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    И јас Со вртоглавици сум денес,изгубена во простор и време
     
    На Matea94 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mistrivce

    mistrivce Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    I jas gi imam ekstrasistolite i toa vo miruvanje....vo legnata polozba....na grb:(....(ovie dena se cuvstvuvam;(..uf...).....i DA....toa e od mnooooooguuu negativno razmisluvanje..(Imav slobodno vreme...pa sama na sebe si pokaniv gostin).....
     
    На Matea94 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Mene duru i koga kje imam malku ponaporen den od tipot chistenje po doma i sl, a.posle stres sekogash... porano ne im obrnuvav vnimanie, ama sega me izluduvaat...taman sakam da odmoram i ete gi...
     
    На mistrivce му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ivanemina

    ivanemina Нов член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Здраво,

    Ми имаат дејагностицирано некој вид на аксиозност, денес на работа добив чувство на гушење, како да не можам да земам воздух и некој чуден напад во градите и чувство како да се губам, прилично доста испаничив. Исто имав и тресење на раците. Дали некој ги осетено овие чувства? Се плашам да не е нешто друго од аксиозност.

    Фала за секој одговор.
     
  9. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Здρавоо, стρавот пρедизвоκува и гушење и тρесење на еκстρемитетите. Плитκото дишење и "гушењето" се дел од животот на сеκој анκсиозен човеκ. Не е ништо дρуго, научи се да си κажеш аκо се смиρам помалκу од10 мин ќе ми биде ваκа, , а аκо испаничам, потешκо ќе ми биде. Полеκа полеκа ќе се научи оρганизмот на тие збоρови и ќе го снемува гушењето. Само вρеме и тρпение тρеба
     
  10. ivanemina

    ivanemina Нов член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Фала за одговорот,
    Се смирив после 10 минути, но еве неколку часови како да имам постојано чувство на плитко дишење.
    Дали симпотом на аксиозноста е и да имаш чувство на плитко дишење но подолг период на пример 5-6 часа?
    Немам напад но имам контуирано чувство на отежнато дишење.
     
  11. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Да, сеκаκо деκа тоа е симптом на анκсиозноста, тој е пρвичен симптом исто κаκо и неκои дρуги попатни симптоми. Веρувај, аκо го игноρиρаш, побρзо поминува. Мене по цели денови ме дρжеше, отκаκо игноρиρав, се помалκу ги имаше.
     
    На ivanemina му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ivanemina

    ivanemina Нов член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Фала многу Ивка :) ме смири и другите мислења се добредојдени
     
    На ivka-slivka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. rita22

    rita22 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    7
    Moze ne e za tuka prasanjeto ama del e i za ovde bidejki sum strasen hipohonder.nastinata sum veke cela nedela so temperatura i kaslanje.denes sabajle tolku mn se zakaslav sto koga otidov isplukav slajm so krv.se javiv na internistot i mi rece deka ne bi trebalo dda e nisto i dwka od napor mi se slucilo toa.jas mnogu se plasam epten.moite najgolemi stravovi vprocem se toa, grloto i belite drobovi.dali nekogas vi se slucilo vakvo nesto.ve molam odgovorete mi.
     
  14. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Vo bilo koe vreme mila, tuka sum za site vas :*
     
  15. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Rita ne se plashi, pretezno ako imash dolgo vreme kashlica se sluchuva toa, od shto si se napregala i od shto patishtata za dishenje se nadrazneti toa se sluchuva.
     
  16. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    незнам денес ми е многу лошо.. одам и чувство како да паѓам .. цело тело ми се треси знам дека е од стравот и од напнатост ама неможам веќе ;( само некое непријатно чувство,трнење на рацете, струја низ десната страна на главата .. незнам како ќе помине денов .. ако не умрам денес никогаш
     
  17. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    @bubic.k какво умирањеее, времето е променливо а на нас толку ни требааа. Јас со стомачен вирус сум, стомак, глава се ме боли, ама не се давам. И ми се врти ама си викам 5 години ти се врти па ништо, и ми поминува. Денес во школо по малата ми е мати, се губам во простор и време, друг пат ја зимав за рака и бегав, а денес реков ке стојам до крај па нека паднам веке еднаш. Мора веке храбро против ова иначе веке ми се здосади.
     
    На AnichkaLeo, sheis и bubic.k им се допаѓа ова.
  18. zoceeee

    zoceeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    70
    Ehe eve me i mene posle tolku vreme anksot me drma sega nekoe steganje vo glava help
     
  19. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    Нате ти си каде каде похрабра од мене .. Јас наместо напред на секој симптом три чекори назад се враќам
     
    На Matea94 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Не мила моја, ти знаеш јас колку се задлабочувам во симптомите и малку да ме драмше бегав. Сегде одев со страв, и мала паника мене ме вракаше не три чекори, него на почеток. И не велам дека сега е лесно, ама нема вракање веке назад, него ке одиме напред сите заедно.
     
    На bubic.k му/ѝ се допаѓа ова.