1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
  2. Pelegrina22

    Pelegrina22 Активен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    8
    Pred tri-cetiri strani objasnuvash kako anksioznosta ne e bolest tuku sostojba na mozokot, sega pa bolest. Ednash zemete ad, po 3-4 strani ne zemajte ad. Pa imash i poddrzuvaci koj vo zavisnost kako vi odgovara taka pishuvate. Licno mene ad mi pomognaa premnogu i dokolku pravilno se postapi i terapijata se zavrshi kakko shto treba nema vrska deka se vrakja. Nekoj ne moze sam da se izbori taka da aman so to ne zemajte pa ne zemajte ad. Vie ste tie sho ja shirite negativnosta i gi ubeduvate site da veruvaat deka nema lek so ad, ajde sega site silni kje se lechime taka. Vi se molam tuka sme za da si dademe edni na drugi poddrshka a ne da izigravame psihijatri i psiholozi! Pozdrav
     
    На Viki693, Rock.Lady, lavanda 07 и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Pelegrina22

    Pelegrina22 Активен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    8
    Plus na internet ima tolku gluposti tolku statii tolku ne znam se shto treba i ne treba i taman rabota ako sekoj se leceshe taka bez potreba na doktor. Ej denes me boli bubregot. Kje izguglam, ne mi trebba doktor duri postojat
    Statii i google.
     
  4. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.326
    Допаѓања:
    101.565
    Пол:
    Женски
    Искрено од срце ти посакувам само еден ден да се најдеш во кожа на сите нас кои сме секој ден соочени со оваа состојба па после да пишуваш. Од вакви како тебе искрено ми се повраќа.
     
    На ArmaniCode и elisabeta им се допаѓа ова.
  5. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    фала ти многу навистина помага кога ке видиш дека не си сам со овој проблем дека има и други..знам дека лековите не се репшение затоа и барам добар психијатар кој ке може да ме ислула и ке ми помогне на друг начлин не со антидепшресиви, ако некој од темава познава некој такоб го замолувам да ми каже :) иначе и јас со мајка ми постојано муабетам ама искрено и здосадив на женава со моиве кукања и проблеми осекам се нервира кога ке почнам да плачам или да се жалам , како што кажав на мм му е ова чудно како може постојано да ми е лошо да сум нерасположена така да и со него избегнувам да муабетам сама со себе си останувам на крај . Во однос на стерилитетот не му придавам доволно значење повеке сум свртена кон глупине болести што си ги пронаогам и тоа ми е криво место да се борам за дете јас стагнирам одолговлекувам процеси зашто мислам дека ке ми се деси нешто од сите тие лекови и хормони, лани правев операција можеш да замислиш каква бев отидов со мисла дека ке умрам, паничев таму , кога се разбудив од операцијата пак мислев ке умрам еве сега, па си го мерев пулсот абе катастрофа бев и наредните денови после помина . 7 години јас живеам со ова само некогаш е поизрасено некогаш не толку :(
     
  6. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Прво да напоменам дека ова не е болест туку состојба,друго како што велиш дека од ова чума прави ова е навистина бетар од чума ,човек што има чума барем мирен ке си умри со мир во душата ,на некој не му помагат и дружење зашто и самиот надвор неможе да излезе и до продавница .Друго не пиши во темава затоа што не можеш да разбереш, ако не разбираше околината и блиските не ке пишевме овде туку ке си разговаравме по дома .
     
    Последна измена: 2 март 2015
    На lejlla му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ArmaniCode

    ArmaniCode Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.162
    Пол:
    Женски

    Ako ova se odnesuva na mene, eve da pojasnam. Ankcioznosta I depresijata se kfalifikuvani Kako mentalni bolesti, a koga rekov deka ne sme bolni se odnesuvav na bolestite na koi se samodijagnozirame sekojdnevno, me boli, ova, me boli ona itn. Jas sum za ne zemanje ad koga ste vo moznost. Znaci za luge koi mozat polesno da se konroliraat, osobeno mnogu mladi devojcinja koi se pominale nekoj stresen period I ne se zaglaveni epten vo depresija.
    Site ne sme isti. Jas razbiram deka kaj nekoi terapija e neophodna I nikogas ne rekov nemoj vo nikoj slucaj ad. Se zavisi od covekot i negoviot karakter I kako ja sfaka I prifaka bolesta. Site so eden lek ne mozat da se lecat.
    Ne mu bese celta, da siram negativnost, bas naprotiv. Ne izigravam psihijatar, samo pisuvam od moe licno iskustvo koe ne ocekuvam na site da Im pomogne. Svesna sum deka kaj sekoj e razlicno.
     
    На veren му/ѝ се допаѓа ова.
  8. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Ама ја измешавте работава, состојба е болест е ова она е. Се е измешано, да седнеш да читаш ке се забегаш со паметот и ке се збуниш толку многу што ке се покаеш што си влегол на темава. Ајде малце позитивно иде лето, сега се многу лоши промени и нормално е да ни се поизразени симптомите, па и луге без анкс се деновиве омалаксани, има и вируси. Еве малалата ми е болна цела недела, од вчера и со температура, воопшто не сум спиена, од сабајле сум со тахикардија и како без рамнотежа ама не му обрнувам внимание, си чистам средувам низ дома, еве сега седнав кафе да се напијам и да видам што има низ темава. Позз до сите и убава работна недела :sun::sun::sun:
     
    На elisabeta, bubic.k, iva78 и 2 други им се допаѓа ова.
  9. mistrivce

    mistrivce Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    AJ i jas ke se nadovrzam kratko:ANKCIOZNOSTA NE E "KVALIFIKUVANA" BOLEST!!!!!!.....TOA E SOSTOJBA NA UMOT!!!!!!!!(izvini ARMANICODE....i da citas za anksot NIKADE nema da najdes deka e bolest......SITE VE PODDRZUVAM OVDE NA FORUMOT....A najmnogu VEREN!!!!MOZOKOT NEMOZE DA BOLI....STRAVOT STO SE HRANI ''OD CRNITE MISLITE".....NE(BOLI)...ZATOA SITE TUKA MOZAAAAAAAT DA IZLEZAT NA KRAJ SO SOSTOJBATA VO KOJA SE NAOGAAT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!;)
     
    На elisabeta, bubic.k, iva78 и 2 други им се допаѓа ова.
  10. mistrivce

    mistrivce Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    I JAS ISKRENO NATEMILA taka ...kako tebe....:rofl:
     
  11. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    хахаха па стварно, денес некоја тахикардија имав од сабајле и не рамнотежа, и си викам па добро ајде ке поседи ке си оди тоа е сега, и еве помина сега сум супер. Се навикнав дека мора нешто да ми е, и сега ако е се ок хахаа ми е чудно :rofl::rofl:
     
    На veren му/ѝ се допаѓа ова.
  12. lavanda 07

    lavanda 07 Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2014
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Јас бев исто ко тебе читајки го текстов ко јас да сум го пишувала. Немој да се секираш се ке помини,само треба да се има сила воља и верба во господ.Поздрав
     
    На veren му/ѝ се допаѓа ова.
  13. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Пoврaќaј слoбoднo.
    Акo не ви oдгoвaрa кoгa некoј не ве жaли повраќајте. Ми кажуваш да не сум во твоја кожа додека седиш и си пишуваш на форум, си играш игрици, се забавуваш и пишуваш за некои божемски стравови кои ги доживуваш за кои не можеш да најдеш лек и патем ти е потребна медицинска помош и лекови за болест која не постои. И ми кажуваш дека немаш контрола врз себеси за да ги надминеш стравовиве, не можеш да влијаеш на тоа, а имаш ум за да ме колнеш и да ми кажуваш дека ти се повраќало од мене.
    Не ти текнало дека можеби од вакви мисли си патиш од тоа што си патиш?
     
  14. lavanda 07

    lavanda 07 Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2014
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Ве молам немојте вака да се расправате. Форумоф е за да се друзиме и да си помагаме секој со своето искуство и со позитивни мисли а не вака негативно не е убаво за сите нас. Ве поздравувам сите со позитивна мисла Бидетеми здрави живи срекни и весели.
     
    На bubic.k, iva78, ArmaniCode и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. veren

    veren Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    548
    Допаѓања:
    1.271
    работата ја водите во погрешна насока не се карајте не се доказувајте , кој сака да помага нека напише нешто корисно за лугето што страдаат од оваа работа кој не нека не пишува воопшто, инаку Пелегрина22 ако се однесува за мене тоа горе што е напишано морам да ти казам дека ниту сум психолог, психијатар или било каков доктор ниту некогаш сум сакал да бидам , сосема друга професија работам , АМА сум страдал од оваа работа многу длабоко и многу често и сум барал чаре и од доктори и од лекови и сум добивал информации кои биле и исто така некои од нив и не биле корисни според други доктори, верувај имам прочитано литература за темава мноогу, и сум го надминал тоа лошо искуство и знам како е, се што сум надминал и победил и како сум успеал во тоа овде го пренесувам за да биде од корист на другите, зборам за темата Анскиозност, Паника Напад и Депресија, ОВИЕ 3 работи одат едно со друго, ако мислиш дека ова го правам за некој да ми напише на форумов дека многу сум паметен и се знам се лазеш , го правам ова од една и единствена причина ЗНАМ КАКО Е! , се што овде го пишувам е мое искуство и моја борба во која сум победил и не гледам никаква пречка зашто некој друг не би ја победил истата, затоа давам подршка и совети за сите кои што го имаат овој проблем , дали некој ке ги примени или не тоа е негова работа , знам дека истите работи што овде ги споделувам на мене ми помогнале и тоа МНОГУ , не ме свакај погрешно не се доказувам во ништо овде и не сакам караница ниту со тебе ниту со било кој друг, само се трудам да помогнам ако мозам се разбира на темава Анскиозност, Паника Напад и Депресија, поздрав имај пријатно попладне :)
     
    На Jarec22, elisabeta, Viki693 и 3 други им се допаѓа ова.
  16. Pelegrina22

    Pelegrina22 Активен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    8
    @veren ne se odnesuvashe na tebe. Se pronajdoja tie za koi beshe namenet postot, a ne e samo edna povekje se. Pozdrav i do tebe!
     
  17. Pelegrina22

    Pelegrina22 Активен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    8
    I ushte neshto, postojat povekje vidovi na Anksioznost. Ko kje se stigni do vrvot ili dostigni dnoto vie teshete se do utre deka bez ad se reshava situacijata. Taka da ne site patime od ista anksioznost!!
     
  18. veren

    veren Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    548
    Допаѓања:
    1.271
    така нека биде како што велиш ти :), се најдобро
     
  19. Pelegrina22

    Pelegrina22 Активен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    8
    Koja e taa medicina koja kje dozvoli da se prodava neshto sho e zavisno? Pa ne se dileri!! Doktori se!! Isto kako nekoj koj strada od dijabetis da mu kazesh zavisen si od insulin. Ne e zavisen od insulin, mora da go primi. Nas ni fali hormon za srekja koj preku ad go dobivame. Sekoj ima pravo da si odluchi shto ponataka!
     
  20. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Темата дефинитивно избега од целта, овде сме за да си помогнеме а не да се убедуваме дека АД не стравале зависност, а ако збориме за дијабетичарите и те како се зависни од инсулинот, ако го нема тој пага во кома и мора да го прими. Но дијабетисот е физичка болест, а ова е состојба на умот. И не може во никој случај да се споредува. И мислам дека е доволно препуцавања на темата и да се докажувате кој е попаметен, Тој што пие АД ке вика пијте во АД е лекот, тој што спортува и се бори со сопствените мисли ке вика во спортот е лекот и се така. Но овде е најубаво да се споделуваат примери кој како успеал да надмине, како @veren, и многу други. И @elisabeta ке ја земам пример, бидејки сме малце од постарите на форумот пие АД ама во ниеден пост не вика пијте АД тука е спасот, него кажува како и покрај се она спортува и се бори, и јас непијам АД ама во ниеден пост не пишав немојте да пиете.
     
    На lejlla, elisabeta, doki55 и 2 други им се допаѓа ова.