1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    eve i jas sum istiot slucaj otkako se pokacija temperaturive.Bez energija nizok pritisok konstantno mi se spija da mozam abe cel den vkrevet ke si lezam.Mene pocnaa stravovi da me fajkaat krvta da ne mi e slaba i od strav ne odam ni da proveram.Denes i mene cel den bezveze ama sin mi vkolicka izlegov na eden krug.
     
    На mal.ecka, deskarada и bubic.k им се допаѓа ова.
  2. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Драги феминки после дооолго време и мене ми се вратија некој симптоми на депресија, од ништо никаде, па нормално се консултирав со докторот и ми рече дека сите кои имаме вакви проблеми овие дена ќе осетиме некаква тегоба па затоа ми рече воопшто да не се плашам. Па затоа и ви пишувам сите вие кои сте овие дена повознемирени, осеќате гушење, стегање, вртоглавици и тн не се грижете, брзо ќе пројде!!! Бидетеми поздравени и само со позитивни мисли ќе ја избркаме анкс и депресијата... :)
     
    На vekickaang, Sireni, stefanoskaa и 4 други им се допаѓа ова.
  3. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.924
    Допаѓања:
    31.197
    Вечерва си поминав преубаво :D Немаше ни трега од анксиозносва, ех сите денови и вечери вакви да беа :D
    @kostadinka24 ако ти е толку страв да не ти е слаба крвта појди провери. Мене ми е слаба, не многу ама сепак ми е под 120, таква ми е еве 3,4години, се јадам пијам ама џабе, не се крева, таа ми прави дополнителен замор.
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  4. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    И јас искочив и си поминав совршенооо, пресреќна сум, дај боже и мене сите вечери вакви да ми сееее :inlove:
     
    На lejlla, bubic.k, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. LUCI 99

    LUCI 99 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    912
    Допаѓања:
    2.744
    Пол:
    Женски
    мене супер ми е ми годи времево многу сакам топло време ,до пред една недела смрзнав ,сега супер ми е и анксиозноста и депресијата намалени се ,сега се спремам за на одмор августот
     
  6. milena-76

    milena-76 Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    8
    dali nekoj ima iskustvo so antidepresiv Elicea?
     
  7. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Да јас ја пијам по 5мг една година и задоволна сум :) ако те интересира друго слободно прашај...
     
    На milena-76 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Sigma*

    Sigma* Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2015
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    102
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki .. ne znam dali mislenjeto mi e za ovde no ajde, mozhe kje najdam odgovor. Problemot ne e vo mene, tuku vo mojata vnuka, 7 godisna ubavica:inlove:
    Vo odredeni situacii celata se kochi, mislam deka zhivee vo postojan strav, shto ako stane sabajle i mene ili majka mi ne nema, strav od toa kako kje odi so avtobus vo shkolo .. pa da potenciram duri deka majka mi ja noseshe do vtoro oddelenie so kola, i mislam deka prikaznata kje se povtoruva i sega koga kje pochne vo 3to.. socijalizacijata i e ok, iako vo odredeni situacii reagira chudno, mozhebi e premnogu vozbudena. Ne saka da odi nikade sama so mene, i samo me prashuva "a kje dojde baba? A kje dojde mama?" ..
    sakam da ja opushtam, da ja nosam i da ja shetam vo grad, sakam da mi e bezgrizhna .. mislam deka za 7 godishno detence mnogu si go optovaruva mozocheto ..

    Mnogu od vas mozhe nema da gledaat na ova kako problem, no ajde spodelete iskustva :)
     
  9. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    И тоа како е проблем, ова е децка анксиозност, ја има и детенце кое учи со керка ми, на иста возраст како вашата. Мој совет ви е да ја однесете на децки психолог, или пак за почеток може да побарате да поразговара со училишниот психолог. За кратко време твојата прекрасна внукичка ке има безгрижно детцтвоо. Поздрав и секое доброо
     
    На dzuls му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sigma*

    Sigma* Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2015
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    102
    Пол:
    Женски
    Vi blagodaram na odgovorot :) mozhebi ne sum jas taa shto treba da bara reshenie no sepak ona pominuva najvekje vreme so mene :) beshe na psiholog kade shto i dadoa vezhbi za jaknenje na doverbata vo lugjeto, vo razgovor so drug psiholog rekoa deka ne e dovolno zainteresirana za rabotite pa zatoa ostava se na majka i i baba i .. i kako rezultat na toa seushte ne e osamostoena. Se nadevam na najdobroto, srekja mi e :)
     
  11. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Чим сте биле на психолог немај гајлее, со тек на време таа ке почне сама да засакува одредени работи да ги прави сама, не ја притискајте. Ке биде доброооо :)
     
    На Sigma* му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    jas lani gi piev ova vreme super bev kako nova za eden mesec samo na pocetok imav mnogu nus pojavi.
     
  13. milena-76

    milena-76 Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    8
    Da kostadinka24,, sega gi pocnav 1 mesec,ama nasabajle uste custvuvam strav i najtesko mi e togas ,samo sto ke se razbudam duri vo 5 i 30 sum budana.So Eliceata mi dadoa tab.Ansilan ,ama nekako slabi mi se
     
  14. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    На поминување да те поздравам, јас арна редовно кај психијатар и пак не знае што ми е.
    Нешто почна со мене да се случува не знам што, ни тој не знае само ми даде Ансилан од 5 мг нз за што се.
    Пиел некоја од вас ансилан (еве погоре Милена ги пиела) и уште едни Тхиоридазин од 25 мг.:?:
    Се плашам да не ми се врати периодот кога се изборив со се, ама не се давам.
    Од овој Климе ќе да ми е.
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  15. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    @Daleron ansilan се капсили? Ако се капсулите и јас ги пиев едно време и нешто како за смирување се но ептен слаби се :)
     
  16. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Ти си една храбра жена и јас те обожаваммм. Ансилан пие една пријателка и се ептен слаби за смирување ништо страшно, а за другите искрено не знам. Заедно сме посилниии, и ова ке го пребродиш :inlove::l::sun::muscle:(hollest)
     
    На milena-76 и bubic.k им се допаѓа ова.
  17. milena-76

    milena-76 Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    8
    da kapsuli se od 5mg -ama epten slabi kako voda se
     
  18. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Првиот ден кога почнав да ги пијам ноќта ме стегна во градите и грбот мислев готово срце удар, толку многу испаничив и мајка ми ја исплашив, таа ми вели па ти никогаш не паничиш што ти се случи. Кога бев на контрола лекарот ми рече дека можно е пак да имам гушење во градите, од терапијата било.
    Добра сум сега смирена, не апам како бесна кучка.:D Нате :hug:
    Може не се слаби во комбинација со овие другиве, море се е до умот да земе некој еден стап па да не истепа.
     
    На deskarada, dzuls, bubic.k и 3 други им се допаѓа ова.
  19. ccca

    ccca Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.205
    jas imam socijalna ankicoznost od koga znam za sebe, voglavno zaradi moite roditeli zaradi nerealni ogranicuvanja
    dolg period od mojot zivot (ednas sestra mi duri mi kaza u lice deka nesmeam da pravam toa sto sakam da go pravam, od dr strana ona go prai obratnoto)

    ali sam se snaogam taka da ne mi treba psihijatar ni apcinja (del od domasno vospituvanje) ...koga nekoj ke proba da me trola ili da se vmesa dodeka donesuvam odluka za koja imam custvo na nelagodnost ili potreba od da razmislam poveke
    osekam potreba da mu go odstranam nosot od liceto bez razlika dali e masko ili zensko, toa se nema sluceno do sega a ne ni veruvam deka nekad ke se desi
     
    На Cinderfakinrella и Daleron им се допаѓа ова.
  20. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    И јас на рапорт .. Овие денови истото е кај мене, смачено ми е од жалење , а лошите чувства не бегаат.. Но ајде по незнам кој пат ќе речам, ќе биде подобро .. Ве гушкам ве сакам и ви посакувам убав ден
     
    На Irina LMV му/ѝ се допаѓа ова.