1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    Не сакам да именувам кој/а но фала многу за препораката и советите, се ми е од помош
     
  2. perla24

    perla24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    186
    Пол:
    Женски
    Abe ajde ne go plasete devojceto, da ne ne mu e pogodena dijagnozata... deckoto moze se naslonuva na apcinjata a sam na sebe ne raboti,pa sekako deka ne mu deluvaat apcinjata,situacijava najvekje bara sam da se izboris i pokraj se,nikoj i nisto nemoze da ti pomogne ako sam ne si pomognes.A i kaza deka nema harmonija doma a toa i te kako e bitno, sekako deka ke bide napnat. Ubedi go deka lekot e vo nego, taka najvekje kje mu pomognis sigurno
     
    На LUCI 99, deskarada и strelkata им се допаѓа ова.
  3. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    И тоа му го кажувам секој ден,да прави промени да му се одвлече вниманието, амаа некако мрза го фаќа.Трпение спасение и ви благодарам на советите.Чувајте се и имајте мирен сон :*
     
  4. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    Ај прочитај уште 20 пати да видиш што сум напишала па после „избувнувај“. Немам намера да дебатирам со реакционисти.

    Лоразепамот е најпотентен бензодијазепин, се дава заедно со менделекс само при психотични епизоди, пошто менделексот е антипсихотик. Значи, не е дијагностициран као анксиозно-депресивен, штом му е таа терапија. Плус, од менделексот (кој секогаш се препишува за пациенти со тешка манија), му се случува таа затупавеност, кога нормално не кореспондира. Уште па и лорамот.
    Јас тоа да го пијам, ќе ми прекинат мозочните функции.
     
  5. LUCI 99

    LUCI 99 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    912
    Допаѓања:
    2.744
    Пол:
    Женски
    covekot ima depresija so mala anksioznost ,daj dovikajgo nekako vo nekoj park istrcajte nekolku kruga aka sekoj den otrpvo potesko ke mu bide posle ke te vika da trcate neka ne se potpira samo na lekovi ,nemoj da se grizis ne e strasno samo treba ova da go prebrodi i da se bori ,ima izlez
     
    На Viki693 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.256
    Допаѓања:
    124.739
    Јас од тоа најмногу се плашам.....како ќе останам бремена,како ќе го прифатам тоа,како ќе го носам тоа дете,дали ќе се роди здраво,како ќе го земам во прегратка и ќе го дојам.Језиво ми е тоа...чудно е знам....за сите е нормално за мене прекоплицирано....па како ќе го гледам.....прашања...ме растажуваат овие прашања.
     
  7. Emili12321

    Emili12321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2014
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    288
    Дури сега сфакам од што ми е оваа анксиозност ... значи буквално летниов распуст не ни помислив на анксиозност,си го живеев животот како порано,без страв и паники. Веке пред 1 недела од кога почна да се ближи школската година јас почнав да се враќам на старата песна.Е денес веке како последен ден и највеке размислувам за школо ми е најлошо ... незнам што да правам,почнувам повторно со мојте паники и глупости :(( ве молам некоја утеха ... <3 <3 <3
     
  8. Inkaaa

    Inkaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Emili mila kakvo skolo be, toa e najubavot del od zivotot i da ne ucis ne e strasno. Pred tebe imas i fax, rabota, ne treba vaka da razmisluvas. Opusti se, naskolo poveke se odi za druzenje otkolku za ucenje, treba da si srekna sto pocnuvas:( :)Iskuliraj se i so sreka novata ucebna godina!
     
    На natemila и Emili12321 им се допаѓа ова.
  9. Emili12321

    Emili12321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2014
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    288
    но јас учам и во тоа е проблемот ... кога имам научено и треба да одговарам ме фаќа страшна паника :/ а кога немам научено ми е полесно ке кажам не и готово хаха :)
    иначе фала многу за поддршката,ми значи :l::l:
     
  10. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Никој не го плаши девојчето туку само и даваме предлог за квалитетен лекар бидејќи ако точно не се одреди дијагноза и лековите нема да бидат како што треба, баш за тоа и пишав затоа што детето ако е анксиозно овие лекови се јаки, нека побарат друго мислење...
     
    На kostadinka24 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Јас уште 30 пати ке прочитам ако треба не е проблем поздрав и до тебе
     
    На bubic.k и buba4e89 им се допаѓа ова.
  12. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    BI se nadovrzala samo da kazam pisam deka Cadlovski stvarno ne posvetuva vreme ne trosi vreme na razgovori ednostavno te islusuva kazuvas simptomi toj si pisuva veke terapija i stvarno ja odreduva startno tocnata terapija.Eve jas odev kaj nego ovde vo pp sto terapii smeniv kaj nego od prva se pogodi i dve drugi osobi se imaat pofaleno od nego vo odnos na terapija.Jas koga odev pred 5 godini pregled bese 1200denari.imajte ubava nok ve guskam
     
  13. LUCI 99

    LUCI 99 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    912
    Допаѓања:
    2.744
    Пол:
    Женски
    mene mi e mnogu cudno koga zivo sustestvo dete ke izleze od mojot stomak za site sto vikas e normalno toa za mene e cudno neznam zosto lele sto ke pravam ako ostanam so ovie cudni misli ,dete toa zamene e pregolema odgovornost
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. sikky

    sikky Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Здраво феминки.
    Еве подолго време не знам каде да се обратам и што да направам.
    Мислам дека имам анксиозност.
    Секој ден различни симптоми - денес цел ден ме боли левата рака и чувствувам недостаток на воздух. Искрено ова ме заплашува и ме тера да мислам на најлошото.
    Моето прашање до вас е каде да отидам за да знам дали се работи за анксиозност или е нешто посериозно? Однапред благодарам.
     
  15. mimiblack

    mimiblack Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    нема потреба од плашење и јас бев истата денеска, дури и полошо... :D симптоми на анксиозност се, ништо повеќе
     
  16. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.924
    Допаѓања:
    31.197
    Спијав јас, се разбудив од сон и сега не можам да заспијам, ме фаќа жештина, голема нервоза, не можам да лежам,место не ме фаќа.
     
    На Cleonika му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски

    Zatoa i pisav deka jas ne go "obozavam" od pricini sto toj ne pravi psihoterapii bash..no za dijgnasticar e top..sepak e iskusen star dr. i profesor...neka ja odredi ednash tocno dijagnozata a potoa tie samite ke si vidat dali ke prodolzat kaj nego ili ne...Kostadince pisi mi vo inbox bash me interesira sto terapija ti pisa posto si znaeme nie dvete makata :)
     
  18. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Nikoj od prilep ne mi odgovori dali imame vo gradov psiholog?????sakam na razgovor da odam se rasprasuvam site samo psihijatrive mi gi kazuvaat
     
  19. angel.cee

    angel.cee Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Ima se vika Marija se naoga kaj stara crkva vo novite zgradi.
     
    На mal.ecka и deskarada им се допаѓа ова.
  20. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.924
    Допаѓања:
    31.197
    Женски, утре бранам дипломска, уште сега раце и нозе ми се тресат, има цела да се препотам, ќе ме фати трема нз како ќе презентирам, ќе се онесвестам. Ако преживеам утре кажувам импреси хаха :rofl::hug:
     
    Последна измена: 1 септември 2015
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.