1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    опушти се ,семј се на сила.диши длабоко ке ти помогне направи го тоа па пиши како си,,,,ако те мачааѕ негативни мисли одма мисли дека животот е прекрасен и прекраток....ајјдее опушти се ...напиј се вода со шекер ..
     
    На hoex му/ѝ се допаѓа ова.
  2. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Мене бидејки ми е досадно и немам работа, си пуштив едно видео зумба па кога си се разиграв, шта да вам причам. Малце ми се заврте во глава, ама да одморам па ке доиграм хахаха. Убав деннн (poolparty):rofl::hug:
     
    На Be-yO-nCe, bubic.k, mal.ecka и 4 други им се допаѓа ова.
  3. irina91

    irina91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2014
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    Исто,за се шо ќе ме заболи не мислам може тоа или тоа,одма на најлошо.И онака на гугл после и тонч.Ја идам според логика ако сум била до сега ок,и нишо не ми било ,нема ни сега да ми е.Гледај јутуб,или земи чиссти нешто колку да не мислиш
    Или па разговарај со доктор што ќе те увери дека се е во ред.Ја мајка ми ја даввев ова да не ми е она,само ќе ме погледне и ќе ми каже зар мислиш дека некоја болест или нешто по сериозно доаѓа и си оди со лесни симптоми.Некако ќе ми олесни.Барај по форуов било шо колку да не мислиш на тоа.:hug:
     
    На hoex му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Mene pak kako vcera aman veke ova e neizdrzlivo nemam volja za zivot poveke
     
  5. hoex

    hoex Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2015
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    189
    Isto, isto i jas. De me zaboli glava citam od sto moze da mi bide, de me stegne vo gradi odma citam na net, de me boli grb istoto. Isto i jas majka mi ja gnjavam ova me boli ova me boli pa celo vreme ja ispituvam glavata dali i porano mi bila takva da ne iskocila nekoja grutka ili kaj belite drobovi dali i porano bile taka itn. Nekogas se cuvstvuvam mnogu ubavo kako nisto da ne mi bilo, ama nekogas ovie misli ne mozat od glava da mi izlezat so nisto. Se cudam ej kako site okolu mene si gi ziveat zivotite i ne se zamaraat so nisto a jas se plasam da ne mi se sluci nesto, a imam samo 16 godini. Probav da meditiram i nekogas mi pomaga...
     
  6. irina91

    irina91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2014
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    Секако дека имаш воља,гледаш дека тоа шо си преживеала вчера,си преживела дека не е трајно негоо минливо.Напи се за сморување нешо уште од сабјле или чај и кажи си ќе помине.Гледај серија некоја,мене ме смирува кога ќе се стоплам и чајче,не го мери пулсот пошо поише ќе се вознемириш.Анксиозна си јасно дека ќе ти чука посилно срцето,диши длабоко ќе помине.:hug::hug:
     
    На deskarada, bubic.k и kostadinka24 им се допаѓа ова.
  7. irina91

    irina91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2014
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    Е тоа и ја помислувам,ама да ти кажам еве има година и више од плашења и шо ти не знам.
    Шо знам дали дека мајка ми е лекар па можам и ја користам максимално за све,симтоми болести па некако(пази викам некако)ќе ме осигура.Очигледно тоа ни е резултат од голема напнатост.На нет иам барано за анкдиознот кои симптоми може да семпојават,(првото е нели болка,стегање во гради не можење до здив да дојдеш итн)шо е добро нели,барем знаеш дека од ;реголема напнатост ти се треба само да се смириш и се ќе е океј.
    Епа супер медитирај,откри нов начин на исхрана,среди ја собата одгледувај растенија(насадив босилок,јагода итн па се маткам ги сресувам чачкам колку да не мислам,ќе попијам витамин ц)
    Чувам морски прасиња и галење со нив ми е ко 5хелекса.
    Ја 24ииам :),и мисла си е мисла, ќе те уништи до даска.(fingers):hug:
     
    На deskarada, Cleonika, mal.ecka и 2 други им се допаѓа ова.
  8. sanya.n

    sanya.n Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    ovie dva dena znaci mnogu mi e tesko :( vezden me fakja nekoja panika mislam ke poludam,ne me drzi mesto neznam sto da pravam i celo vreme kako vo bunilo sum.se osekjal li nekoj vaka?
     
  9. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    I mene mi e isto sanya paniki otkako ke se razbudam crni misli celo vreme so mobilniot poktaj mene sum mi e strav da ne mi se sluci nesto pa da go baram maz mi.dali vremevo sto ke menuva dali sto treba da mi dojdi dali od anksot neznam.
     
  10. hoex

    hoex Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2015
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    189
    Jas sekoe sabajle se budam so glavobolka ali ne i mavam mn recka, eve sega mi trne prstot na nogata i toa ne go reckam. Se ke pomine
     
  11. stelaohrid

    stelaohrid Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2015
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    232
    Пол:
    Женски
    sanja jas se osekjam isto taka od apcinjata sum posmirena ama mi e strav da izlezam od doma samo okolu kukja se vrtkam i do prodavnica podaleku nema sansi mislam ke padnam po pat, a da sum so drustvo ne mi e tolku strav ama sama nikade so ubavo vreme lugje si setaat jas se iznasedav doma kako penzionerka :)
     
  12. irina91

    irina91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2014
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    И мене,пред недела ми почина едното прасенце сега друго вчера у 10 доби епилептичен напад и шо да ти кажам,тапа годинава ми е тапа све.
    Одговор ќе се напијам бедоксин, спијам јадам и така ќутам.Испи нешо може ќе потсмори,читам по нет имало чај за смирување од валеријана, или липа не сум пробала али треба да се подистражи како замена за некое апче.
     
  13. irina91

    irina91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2014
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    И мене
    Види на нет магнезиум директ знам ми трнеа рацете и мајка ми,ми го зема дека магнезиумот ја опуштал мускулатурата.Побарај на нет попраи муабет со мајка ти,или шумачи таблети имаш со магнезиум.Тоа ти е ко прашок со вкус на портокал мислам идеа на парче 10-15ден или цела кутија 290 така нешо.
     
    На hoex му/ѝ се допаѓа ова.
  14. DragonSlayer

    DragonSlayer Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2015
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    Nemoj taka..
    Site imame nekoi teshki migovi vo zhivotot, no koga kje gi prebrodime, kje bideme srekjni shto ne sme se otkazhale koga ni bilo najteshko.
    Imav anksioznost mnogu vreme, i malku po malku se lechi. Samo treba da imash nekogo pokraj sebe sekoj mozhesh chas od denot, i koga kje te fati panika, probaj da ispiesh vitamin B6. Najdobro go neutralizira stravot i go smiruva teloto, a ne smeta na drugite organi i rabotata na organizmot.
    No pazi, mozhe da dojdesh do zavisnost, kako i so sekoe drugo apche, pa nemoj da gi piesh mnogu chesto, i pochesto probuvaj da se smirish so lugje otkolku lekovi.
    Znam edno devojche shto gi secheshe venite, i mnogu mi beshe teshko kako prijatelka, bidejkje neznaev kako da pomognam.
    ako nekoj saka da pobara sovet ili samo razgovor koga mu e teshko, sekogash sum otvorena na razgovori, pishete mi slobodno.
     
  15. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Zavisnost od b6?????secenje veni ??????mislenjevo ti e iskreno da ne bidam vulgarna nikogas ne sum bila zivo sranje.moze na nekoj mu e od korist neznam so da ti recam ama poubavo odi na drugi temi pisuvaj si ne na ovaa.Ako gresam se izvinuvam na site ostanati clenovi.
     
  16. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Прво ако било кое апче се пие со надзор на доктор нема зависност, второако никој од околу не ти ја знае состојбата само повеке ке те вознемирува отколку смири. И трето никој со анкс не сече вени и нема ни да сече. И те молам повеке да не спомнуваш самоповредување во темава, затоа што многу луге сега ти вознемири. ПОздрав.
     
    На Cleonika и bubic.k им се допаѓа ова.
  17. sanya.n

    sanya.n Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    sto najcesto ve sovetuvaat psiholozite koga odite na razgovor?
     
  18. hoex

    hoex Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2015
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    189
    Pijam Magnezium Direkt, sekoj den po edno paketce vo usta se smuka toa... nekogas pomaga nekogas ne, pak osekjam nekoi bolki vo grbot i gradite. I nekako i jas pocnav da se cuvstvuvam nesigurno vo avtobus, kako da mi snemuva vozduh i tahikardii imam. Celo den vo skolo mi bese super i sega koga se vratov doma me stegna glavata naednas ne znam zasto.
     
  19. nate_sk

    nate_sk Нов член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    zdravo neznam od kade da pocnam.vaka pred 4god.pocina baba mi so koja sto bev mnogu povrzana,a pred 5god se omaziv i dobiv prekresno detence,no posle smrta na baba mi se se promeni jas poveke ne sum ista se e smeneto zivotot mi se prevrte mi se smeni nemam volja za nisto se custvuvam mnogu loso imam vrtoglavici,custvo na tonenje izbezumenost ne mi e milo nisto se mi e tolku bez znacajno duri ne sum sposobna da mu posvetam dovolno vnimanie na deteto mislam deka ke poludam pijam seroksat 30mg i diazepam od 5mg no ne pominuva sekoj den mi e se potezok i potezok moze li nekoj da mi kaze kako da se boram protiv ova?
     
  20. irina91

    irina91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2014
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    Пошо психа,кај е логика цел ден да не те боли него баш дома коа ќе влезеш.Порано и јас така ќе идам на курс ќе седнам на акфе све лепо,а дојдам дома одма раката и мери пулс,паники.Ама ти вика фактот дека ми е паника и ништо друго ме потсмирува,и ден денес пак знам по старо ама мислам дека колку толку сум боље.
    Леле ќути ај клаустрофобично тоа шипките мрсно,гад онака гад.
     
    На hoex му/ѝ се допаѓа ова.